Seznam medailistek na mistrovství světa v klasickém lyžování – běh na lyžích
Tento článek obsahuje jména bez správné české transkripce.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránkách v kategorii Transkripce, případně na diskusní stránce článku.
Seznam medailistek na mistrovství světa v klasickém lyžování – běh na lyžích uvádí přehled žen, které získaly medaile v soutěžních disciplínách jednotlivkyň, týmů nebo ve štafetách na mistrovstvích světa v klasickém lyžování.
10 km
Štafeta 4 x 5 km
5 km (individuálně)
Soutěž | Zlato | Stříbro | Bronz |
1962 Zakopane | Alevtina Kolčinová | Ljubov Baranova | Marija Gusakovová |
1966 Oslo | Alevtina Kolčinová | Klavdija Bojarskichová | Rita Atskina |
1970 Vysoké Tatry | Galina Kulakovová | Galina Pilyushenko | Nina Fyodorova |
1974 Falun | Galina Kulakovová | Blanka Paulů | Raisa Smetaninová |
1978 Lahti | Helena Takalová | Hilkka Riihivuori | Raisa Smetaninová |
1982 Oslo | Berit Aunli | Hilkka Riihivuori | Brit Pettersenová |
1985 Seefeld | Anette Bøe | Marja-Liisa Hämäläinenová | Grete Ingeborg Nykkelmová |
1987 Oberstdorf | Marjo Matikainenová | Anfisa Rezcovová | Evi Kratzer |
1989 | Závod nebyl na programu MS | ||
1991 Val di Fiemme | Trude Dybendahlová | Marja-Liisa Kirvesniemiová | Manuela Di Centaová |
1993 Falun | Larisa Lazutinová | Ljubov Jegorovová | Trude Dybendahlová |
1995 Thunder Bay | Larisa Lazutinová | Nina Gavrilyuk | Manuela Di Centaová |
1997 Trondheim | Jelena Välbeová | Stefania Belmondová | Olga Danilovová |
1999 Ramsau | Bente Martinsenová | Olga Danilovová | Kateřina Neumannová |
není již na programu MS |
20 km a 30 km
15 km (individuálně)
Soutěž | Zlato | Stříbro | Bronz |
1989 Lahti | Marjo Matikainenová | Marja-Liisa Kirvesniemiová | Pirkko Määttä |
1991 Val di Fiemme | Jelena Välbeová | Trude Dybendahl | Stefania Belmondová |
1993 Falun | Jelena Välbeová | Marja-Liisa Kirvesniemiová | Marjut Roligová |
1995 Thunder Bay | Larisa Lazutinová | Jelena Välbeová | Inger Helene Nybråten |
1997 Trondheim | Jelena Välbeová | Stefania Belmondová | Kateřina Neumannová |
1999 Ramsau | Stefania Belmondová | Kristina Šmigunová-Vähiová | Maria Theurl |
2001 Lahti | Bente Skariová | Olga Danilovová | Kaisa Varis |
2003 Val di Fiemme | Bente Skariová | Kristina Šmigunová-Vähiová | Olga Zavjalovová |
není již na programu MS |
Kombinace (skiatlon)
Sprint (individuálně)
Od roku 2001.
Soutěž | Zlato | Stříbro | Bronz |
2001 Lahti | Pirjo Muranen | Kati Sundqvist | Julija Čepalovová |
2003 Val di Fiemme | Marit Bjørgenová | Claudia Künzel | Hilde Gjermundshaug Pedersen |
2005 Oberstdorf | Emilie Öhrstig | Lina Andersson | Sara Renner |
2007 Sapporo | Astrid Jacobsenová | Petra Majdičová | Virpi Kuitunenová |
2009 Liberec | Arianna Follisová | Kikkan Randallová | Pirjo Muranen |
2011 Oslo | Marit Bjørgenová | Arianna Follisová | Petra Majdičová |
2013 Val di Fiemme | Marit Bjørgenová | Ida Ingemarsdotter | Maiken Caspersenová Fallaová |
2015 Falun | Marit Bjørgenová | Stina Nilssonová | Maiken Caspersenová Fallaová |
2017 Lahti | Maiken Caspersenová Fallaová | Jessica Digginsová | Kikkan Randallová |
2019 Seefeld | Maiken Caspersenová Fallaová | Stina Nilssonová | Mari Eideová |
2021 Oberstdorf | Jonna Sundlingová | Maiken Caspersenová Fallaová | Anamarija Lampičová |
2023 Planica | Jonna Sundlingová | Emma Ribomová | Maja Dahlqvistová |
Týmový sprint
Od roku 2005.
Související články
- Seznam olympijských medailistů v běhu na lyžích
- Seznam medailistů na mistrovství světa v klasickém lyžování – běh na lyžích muži
Externí odkazy
- https://archive.today/20120731171641/http://www.fis-ski.com/uk/majorevents/fisworldskichampionships/nordicwsc.html
- https://web.archive.org/web/20050305075135/http://www.sports123.com/cco/index.html
Mistrovství světa v klasickém lyžování | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Janské Lázně 1925 • Lahti 1926 • Cortina d'Ampezzo 1927 • Zakopane 1929 • Oslo 1930 • Oberhof 1931 • Innsbruck 1933 • Solloftea 1934 • Vysoké Tatry 1935 • Chamonix 1937 • Lahti 1938 • Zakopane 1939 • Cortina d´Ampezzo 1941 • Lake Placid 1950 • Falun 1954 • Lahti 1958 • Zakopane 1962 • Oslo 1966 • Vysoké Tatry 1970 • Falun 1974 • Lahti 1978 • Oslo 1982 • Seefeld 1985 • Oberstdorf 1987 • Lahti 1989 • Val di Fiemme 1991 • Falun 1993 • Thunder Bay 1995 • Trondheim 1997 • Ramsau 1999 • Lahti 2001 • Val di Fiemme 2003 • Oberstdorf 2005 • Sapporo 2007 • Liberec 2009 • Oslo 2011 • Val di Fiemme 2013 • Falun 2015 • Lahti 2017 • Seefeld 2019 • Oberstdorf 2021 • Planica 2023 • Trondheim 2025 | ||||||||||
Muži |
| |||||||||
Ženy |
|
Portály: Sport