Mariya Grozdeva |
Kişisel bilgileri |
---|
Tam adı | Mariya Zdravkova Grozdeva |
---|
Doğumu | 23 Haziran 1972 (52 yaşında) Sofya, Bulgaristan |
---|
Boy | 1,63 m (5 ft 4 in) |
---|
Spor |
---|
Ülke | Bulgaristan |
---|
Spor | Atıcılık |
---|
|
---|
Mariya Zdravkova Grozdeva (Bulgarca: Мария Здравкова Гроздева, evlilik öncesi soyadıyla Grigorova; d. 23 Haziran 1972), Bulgar atıcı. 25 metre tabanca ve 10 metre havalı tabancada yarışan sporcu, ikisi altın toplam beş Olimpiyat madalyası sahibidir.
VIP Brother
Grozdeva, 2009 yılında VIP Brother adlı reality şovda (Big Brother ünlüler Bulgaristan uyarlaması) yarışmacı oldu.
Dış bağlantılar
- Sports-Reference profili31 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Kadınlar 25 metre tabanca Olimpiyat şampiyonları |
---|
- 1984: Linda Thom (CAN)
- 1988: Nino Salukvadze (URS)
- 1992: Marina Logvinenko (EUN)
- 1996: Li Duihong (CHN)
- 2000-2004: Mariya Grozdeva (BUL)
- 2008: Chen Ying (CHN)
- 2012: Kim Jang-mi (KOR)
- 2016: Anna Korakaki (GRE)
- 2020: Vitalina Batsaraşkina (ROC)
|
Yılın Bulgar Sporcusu |
---|
- 1958: Vanya Voynova
- 1959: Lütfi Ahmedov
- 1960: Dimitar Dobrev
- 1961: Dimitar Hlebarov
- 1962: Enyu Valçev
- 1963: Prodan Garcev
- 1964: Boyan Radev
- 1965: Georgi Asparuhov
- 1966: Prodan Garcev
- 1967-1968: Boyan Radev
- 1969: Mihail Jelev
- 1970-1971: Petar Kirov
- 1972: Yordan Bikov
- 1973: Nedelço Kolev
- 1974: Lilyana Tomova
- 1975: Valentin Hristov
- 1976: İvanka Hristova
- 1977: Totka Petrova
- 1978: Zdravka Yordanova & Svetla Otsetova
- 1979: Aleksandar Tomov
- 1980: Lübomir Lübenov
- 1981: Yanko Rusev
- 1982: Blagoy Blagoev
- 1983: Vasil Etropolski
- 1984: Lüdmila Andonova
- 1985: Stefka Kostadinova
- 1986: Yordanka Donkova & Asen Zlatev
- 1987: Stefka Kostadinova & Hristo Markov
- 1988: Tanya Dangalakova & Hristo Markov
- 1989: Vesela Leçeva & Valentin Yordanov
- 1990: Stefan Botev
- 1991: Serafim Todorov
- 1992: Nikolay Buhalov
- 1993: Serafim Todorov
- 1994: Hristo Stoiçkov
- 1995-1996: Stefka Kostadinova
- 1997: Yoto Yotov
- 1998: Ekaterina Dafovska
- 1999: Galabin Boevski
- 2000: Tereza Marinova
- 2001: Yordan Yovçev
- 2002: Rumyana Neykova
- 2003: Yordan Yovçev
- 2004: Mariya Grozdeva
- 2005: Veselin Topalov
- 2006: Albena Denkova & Maksim Staviski
- 2007: Stanka Zlateva
- 2008: Rumyana Neykova
- 2009: Detelin Dalakliev
- 2010-2011: Stanka Zlateva
- 2012: Kubrat Pulev
- 2013: İvo Angelov
- 2014: Grigor Dimitrov
- 2015: Gabriela Petrova
- 2016: Mirela Demireva
- 2017: Grigor Dimitrov
- 2018: Taybe Yusein
- 2019: Vladimir İliev
- 2020: Tsvetana Pironkova
|