Grand Prix de Wallonie
Yarış detayları | |
---|---|
Tarih | Eylül ortası |
Bölge | Valonya, Belçika |
Yerel ad(lar) | Grand Prix de Wallonie (Fransızca) |
Disiplin | Yol |
Yarışma | UCI ProSeries |
Tip | Tek-gün |
Web site | trw.losfeld.eu |
Tarihçe | |
İlk sürüm | 1935 |
Sayısı | 62 (2022 itibarıyla) |
İlk kazanan | Gustaaf Degreef (BEL) |
En çok kazanan | |
En son kazanan | Mathieu van der Poel (NED) |
Grand Prix de Wallonie, Belçika'nın Valonya bölgesinde her yıl düzenlenen bir yol bisikleti yarışıdır. 2005 yılından bu yana yarış, UCI Avrupa Turu'nda 1.1 etkinliği olarak düzenleniyordu. 2020 yılından bu yana UCI ProSeries kapsamında düzenlenmektedir. Valonya'daki Ardenler klasiklerine benzer bir profile sahiptir.
Kazananlar
Yıl | Ülke | Bisikletçi | Takım | |
---|---|---|---|---|
1935 | Belçika | De Greef, GustaafGustaaf De Greef | Génial Lucifer-Hutchinson | |
1936 | Belçika | Braeckeveldt, AdolfAdolf Braeckeveldt | La Française-Dunlop-Diamant | |
1937 | Belçika | Tersago, KarelKarel Tersago | Labor-Dunlop | |
1938 | Belçika | Braeckeveldt, AdolfAdolf Braeckeveldt | Helyett-Hutchinson | |
1939 | Belçika | Braeckeveldt, AdolfAdolf Braeckeveldt | Helyett-Hutchinson | |
1940– 1941 | Yarış yapılmadı. | |||
1942 | Belçika | Herzele, Maurits VanMaurits Van Herzele | Helyett-Hutchinson | |
1943 | Belçika | Dijck, Edward VanEdward Van Dijck | Helyett-Hutchinson | |
1944 | Belçika | Somers (bisikletçi), JosephJoseph Somers (bisikletçi) | A. Trialoux-Wolber | |
1945– 1948 | Yarış yapılmadı. | |||
1949 | Belçika | Geus, JacquesJacques Geus | Rochet-Dunlop | |
1950 | Belçika | Verhaert, JosephJoseph Verhaert | Mercier-Hutchinson | |
1951– 1969 | Yarış yapılmadı. | |||
1970 | Belçika | Bracke, FerdinandFerdinand Bracke | Peugeot-BP-Michelin | |
1971 | İtalya | Gimondi, FeliceFelice Gimondi | Salvarani | |
1972 | Belçika | Cambre, EmileÉmile Cambre | Goldor-Ijsboerke | |
1973 | Belçika | Van Vlierberghe, AlbertAlbert Van Vlierberghe | Rokado-De Gribaldy | |
1974 | Belçika | Frans Verbeeck | Watney-Maes Pils | |
1975 | Belçika | Dierickx, AndreAndré Dierickx | Rokado | |
1976 | Belçika | Van Springel, HermanHerman Van Springel | Flandria-Velda | |
1977 | Belçika | Planckaert, WalterWalter Planckaert | Maes Pils-Mini Flat | |
1978 | Belçika | Peeters, WillemWillem Peeters | Ijsboerke-Gios | |
1979 | Hollanda | van Vliet, LeoLeo van Vliet | TI–Raleigh | |
1980 | Belçika | De Geest, WillyWilly De Geest | Ijsboerke-Warncke Eis | |
1981 | İtalya | Dalgal, WalterWalter Dalgal | Splendor-Europ Decor | |
1982 | Hollanda | Kuiper, HennieHennie Kuiper | Daf Trucks-TeVe Blad | |
1983 | İrlanda | Roche, StephenStephen Roche | Peugeot-Shell-Michelin | |
1984 | Belçika | Hoste, FrankFrank Hoste | Europ Decor-Boule d'Or | |
1985 | Fransa | Madiot, MarcMarc Madiot | Renault-Elf-Gitane | |
1986 | Hollanda | Rooks, StevenSteven Rooks | PDM-Ultima-Concorde | |
1987 | Fransa | Poisson, PascalPascal Poisson | Système U | |
1988 | Belçika | Criquielion, ClaudeClaude Criquielion | Hitachi-Bosal | |
1989 | İsviçre | Wegmuller, ThomasThomas Wegmüller | Domex-Weinmann | |
1990 | Fransa | Leblanc, LucLuc Leblanc | Castorama | |
1991 | Belçika | Van Den Abeele, FrankFrank Van Den Abeele | Lotto | |
1992 | Hollanda | Nelissen, DannyDanny Nelissen | PDM-Ultima-Concorde | |
1993 | Belçika | Evenepoel, PatrickPatrick Evenepoel | Collstrop-Assur Carpets | |
1994 | Belçika | Farazijn, PeterPeter Farazijn | Lotto | |
1995 | İtalya | Chiurato, AndreaAndrea Chiurato | Mapei–GB–Latexco | |
1996 | İtalya | Ballerini, FrancoFranco Ballerini | Mapei–GB | |
1997 | Rusya | Konyshev, DmitriDmitri Konyshev | Roslotto-ZG Mobili | |
1998 | Almanya | Bolts, UdoUdo Bölts | Team Telekom | |
1999 | Hollanda | Jonker, PatrickPatrick Jonker | Rabobank | |
2000 | İtalya | Elli, AlbertoAlberto Elli | Team Telekom | |
2001 | Belçika | Merckx, AxelAxel Merckx | Domo-Farm Frites | |
2002 | Belçika | Bruylandts, DaveDave Bruylandts | Domo-Farm Frites | |
2003 | Belçika | Bruylandts, DaveDave Bruylandts | Marlux-Wincor Nixdorf | |
2004 | Belçika | Nuyens, NickNick Nuyens | Quick-Step–Davitamon | |
2005 | Belçika | Nuyens, NickNick Nuyens | Quick-Step–Innergetic | |
2006 | Belçika | Gilbert, PhilippePhilippe Gilbert | Française des Jeux | |
2007 | Belçika | De Waele, BertBert De Waele | Landbouwkrediet–Tönissteiner | |
2008 | İtalya | Garzelli, StefanoStefano Garzelli | Acqua & Sapone–Caffè Mokambo | |
2009 | Belçika | Nuyens, NickNick Nuyens | Rabobank | |
2010 | Almanya | Martens, PaulPaul Martens | Rabobank | |
2011 | Belçika | Gilbert, PhilippePhilippe Gilbert | Omega Pharma-Lotto | |
2012 | Fransa | Simon, JulienJulien Simon | Saur–Sojasun | |
2013 | Belçika | Bakelants, JanJan Bakelants | Belgium national team | |
2014 | Belçika | Van Avermaet, GregGreg Van Avermaet | BMC Racing Team | |
2015 | Belçika | Debusschere, JensJens Debusschere | Lotto-Soudal | |
2016 | Fransa | Gallopin, TonyTony Gallopin | Lotto-Soudal | |
2017 | Belçika | Wellens, TimTim Wellens | Lotto-Soudal | |
2018 | Belçika | Stuyven, JasperJasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
2019 | Letonya | Neilands, KristsKrists Neilands | Israel Cycling Academy | |
2020 | Yarış yapılmadı. the COVID-19 pandemisi nedeniyle | |||
2021 | Fransa | Laporte, ChristopheChristophe Laporte | Cofidis | |
2022 | Hollanda | van der Poel, MathieuMathieu van der Poel | Alpecin–Fenix |
Dış bağlantılar
- Resmî site (Fransızca)