2008 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası
Håndball-EM 2008 | |
---|---|
Turnuva detayları | |
Ev sahibi | Norveç |
Tarih | 17-27 Ocak 2008 |
Takımlar | 16 |
Salon sayısı | 5 (5 ev sahibi şehirde) |
Final pozisyonları | |
Şampiyon | Danimarka |
İkinci | Hırvatistan |
Üçüncü | Fransa |
Dördüncü | Almanya |
Turnuva istatistikleri | |
Maç sayısı | 47 |
Gol sayısı | 2633 (56.02 maç başına) |
Gol kralı | Ivano Balić (Hırvatistan) (44 gol) Nikola Karabatić (FRA) Lars Christiansen (DEN) |
En iyi oyuncu | Nikola Karabatić (FRA) |
2008 EHF Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası (8. turnuva), 17-27 Ocak arasında Norveç'in Bergen, Drammen, Lillehammer, Stavanger ve Trondheim kentlerinde düzenlendi. Danimarka turnuvanın şampiyonu olurken, Hırvatistan ikinci ve Fransa üçüncü oldu.
Elemeler
Eleme karşılaşmaları 2007 yılında oynandı. EHF kurallarına göre, ev sahibi (Norveç) ve 2006 Avrupa Şampiyonasından 6 millet (Fransa, Hırvatistan, İspanya, Danimarka, Almanya, Rusya) doğrudan kalifiye oldular. Diğer dokuz ülke takımı 2006 Avrupa Şampiyonasından sonra Haziran'da oynanan play off karşılaşmaları neticesinde belli oldu.
Salonlar
Şehir | Salon | Kapasite |
---|---|---|
Drammen | Drammenshallen | 4 000 |
Stavanger | Stavanger Idrettshall | 7 000 |
Bergen | Haukelandshallen | 4 000 |
Trondheim | Trondheim Spektrum | 4 000 |
Lillehammer | Håkons Hall | 10 500 |
Ön Eleme Turu
Ana Tura kalan takımlar. | |
Turnuvadan elenen takımlar |
Bütün saatler Orta Avrupa Saatine göredir. (UTC+01.00)
A Grubu(Stavanger)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Hırvatistan | 3 | 3 | 0 | 0 | 91 | 77 | +14 | 6 |
Polonya | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 89 | +4 | 4 |
Slovenya | 3 | 1 | 0 | 2 | 85 | 94 | -9 | 2 |
Çekya | 3 | 0 | 0 | 3 | 88 | 97 | -9 | 0 |
17 Ocak 2008 | |||
Slovenya | 34 - 32 | Çekya | 18.15 |
Hırvatistan | 32 - 27 | Polonya | 20.15 |
18 Ocak 2008 | |||
Çekya | 26 - 30 | Hırvatistan | 18.15 |
Polonya | 33 - 27 | Slovenya | 20.15 |
20 Ocak 2008 | |||
Polonya | 33 - 30 | Çekya | 15.15 |
Hırvatistan | 29 - 24 | Slovenya | 17.15 |
B Grubu (Drammen)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Norveç | 3 | 3 | 0 | 0 | 86 | 69 | +17 | 6 |
Danimarka | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 79 | +10 | 4 |
Karadağ | 3 | 0 | 1 | 2 | 71 | 84 | -13 | 1 |
Rusya | 3 | 0 | 1 | 2 | 74 | 88 | -14 | 1 |
17 Ocak 2008 | |||
Rusya | 25 - 25 | Karadağ | 17.00 |
Danimarka | 26 - 27 | Norveç | 19.15 |
18 Ocak 2008 | |||
Norveç | 32 - 21 | Rusya | 18.15 |
Karadağ | 24 - 32 | Danimarka | 20.15 |
20 Ocak 2008 | |||
Danimarka | 31 - 28 | Rusya | 17.15 |
Norveç | 27 - 22 | Karadağ | 19.15 |
C Grubu(Bergen)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Macaristan | 3 | 2 | 0 | 1 | 90 | 82 | +8 | 4 |
İspanya | 3 | 2 | 0 | 1 | 94 | 88 | +6 | 4 |
Almanya | 3 | 2 | 0 | 1 | 84 | 80 | +4 | 4 |
Belarus | 3 | 0 | 0 | 3 | 83 | 101 | -18 | 0 |
17 Ocak 2008 | |||
Almanya | 34 - 26 | Belarus | 17.15 |
İspanya | 28 - 35 | Macaristan | 19.15 |
19 Ocak 2008 | |||
Macaristan | 24 - 28 | Almanya | 18.15 |
Belarus | 31 - 36 | İspanya | 20.15 |
20 Ocak 2008 | |||
İspanya | 30 - 22 | Almanya | 16.30 |
Macaristan | 31 - 26 | Belarus | 18.30 |
D Grubu (Trondheim)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fransa | 3 | 3 | 0 | 0 | 90 | 76 | +14 | 6 |
İsveç | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 72 | +17 | 4 |
İzlanda | 3 | 1 | 0 | 2 | 68 | 76 | -8 | 2 |
Slovenya | 3 | 0 | 0 | 3 | 78 | 101 | -23 | 0 |
17 Ocak 2008 | |||
Fransa | 32 - 31 | Slovenya | 18.15 |
İzlanda | 19 - 24 | İsveç | 20.15 |
19 Ocak 2008 | |||
Slovenya | 22 - 28 | İzlanda | 18.15 |
İsveç | 24 - 28 | Fransa | 20.15 |
20 Ocak 2008 | |||
Slovenya | 25 - 41 | İsveç | 16.15 |
Fransa | 30 - 21 | İzlanda | 18.15 |
Ana Tur
Yarı finale kalan takım. | |
Takım 5.lık/6.lık maçı oynayacak. | |
Turnuvadan elenen takım. |
Grup I (Stavanger)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danimarka | 5 | 4 | 0 | 1 | 152 | 120 | +32 | 8 |
Hırvatistan | 5 | 3 | 1 | 1 | 138 | 130 | +8 | 7 |
Norveç | 5 | 2 | 2 | 1 | 130 | 128 | +2 | 6 |
Polonya | 5 | 2 | 1 | 2 | 149 | 142 | +7 | 5 |
Slovakya | 5 | 2 | 0 | 3 | 138 | 148 | -10 | 4 |
Karadağ | 5 | 0 | 0 | 5 | 124 | 163 | -39 | 0 |
22 Ocak 2008 | |||
Slovakya | 31 - 29 | Karadağ | 16.15 |
Hırvatistan | 20 - 30 | Danimarka | 18.15 |
Polonya | 24 - 24 | Norveç | 20.15 |
23 Ocak 2008 | |||
Hırvatistan | 34 - 26 | Karadağ | 16.15 |
Polonya | 26 - 36 | Danimarka | 18.15 |
Slovakya | 33 - 29 | Norveç | 20.15 |
24 Ocak 2008 | |||
Polonya | 39 - 23 | Karadağ | 16.15 |
Slovakya | 23 - 28 | Danimarka | 18.15 |
Hırvatistan | 23 - 23 | Norveç | 20.15 |
Grup II (Trondheim)
Takım | O | G | B | M | A | Y | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fransa | 5 | 4 | 0 | 1 | 140 | 126 | +14 | 8 |
Almanya | 5 | 3 | 0 | 2 | 139 | 136 | +3 | 6 |
İsveç | 5 | 2 | 1 | 2 | 131 | 131 | 0 | 5 |
Macaristan | 5 | 2 | 1 | 2 | 145 | 147 | -2 | 5 |
İspanya | 5 | 2 | 0 | 3 | 144 | 138 | +6 | 4 |
İzlanda | 5 | 1 | 0 | 4 | 129 | 150 | -21 | 2 |
22 Ocak 2008 | |||
Almanya | 35 - 27 | İzlanda | 16.20 |
İspanya | 27 - 28 | Fransa | 18.30 |
Macaristan | 27 - 27 | İsveç | 20.30 |
23 Ocak 2008 | |||
İspanya | 26 - 27 | İsveç | 16.15 |
Almanya | 23 - 26 | Fransa | 18.15 |
Macaristan | 28 - 36 | İzlanda | 20.15 |
24 Ocak 2008 | |||
İspanya | 33 - 26 | İzlanda | 15.20 |
Macaristan | 31 - 28 | Fransa | 17.20 |
Almanya | 31 - 29 | İsveç | 19.20 |
Final Turu
Yarıfinal | Final | ||||||
26 Ocak - 15.30 (Lillehammer) | |||||||
Hırvatistan | 24 | ||||||
Fransa | 23 | ||||||
27 Ocak - 16.00 (Lillehammer) | |||||||
Danimarka | 24 | ||||||
Hırvatistan | 20 | ||||||
Üçüncülük Karşılaşması | |||||||
26 Ocak - 18.00 (Lillehammer) | 27 Ocak - 13.30 (Lillehammer) | ||||||
Danimarka | 26 | Almanya | 26 | ||||
Almanya | 25 | Fransa | 36 |
5'incilik/6'ncılık Karşılaşması
26 Ocak 13.00 | Norveç | 34 - 36 | İsveç | Håkons Hall, Lillehammer Seyirci: 5.840 Hakemler: Lemme, Ullrich Almanya |
Strand 10 | (13-15) | Boquist, Källmann 7 | ||
3× 3× | Rapor | 4× 3× | ||
MS: 26-26 Uz.: |
Yarı finaller
26 Ocak 15.30 | Hırvatistan | 24 - 23 | Fransa | Håkons Hall, Lillehammer Seyirci: 6.012 Hakemler: Baum, Góralczyk Polonya |
Metličić 6 | (11-9) | Abalo, Narcisse 7 | ||
1× 4× | Rapor | 2× 4× |
26 Ocak 18.00 | Danimarka | 26 - 25 | Almanya | Håkons Hall, Lillehammer Seyirci: 6.012 Hakemler: Poladenko, Chernega Rusya |
Christiansen 6 | (10-13) | Kehrmann 6 | ||
2× 3× | Rapor | 4× 3× |
Üçüncülük Karşılaşması
27 Ocak 13.30 | Almanya | 26 - 36 | Fransa | Håkons Hall, Lillehammer Seyirci: 7.940 Hakemler: Vakula, Liudovyk Ukrayna |
Jansen 7 | (9-18) | Girault 8 | ||
4× 3× | Rapor | 3× 3× |
Final
27 Ocak 17.30 | Danimarka | 24 - 20 | Hırvatistan | Håkons Hall, Lillehammer Seyirci: 9.052 Hakemler: Breto, Huelin İspanya |
Boesen, Christiansen 7 | (13-10) | Metličić 5 | ||
5× 2× | Rapor | 6× 4× 1× |
Sıralama ve İstatistikler
Son Sıralama
|
Yıldızlar Karması |
Diğer ödüller
- En Değerli Oyuncu: Nikola Karabatić (FRA)
- En İyi Savunma Oyuncusu: Igor Vori (Hırvatistan)
- En Golcü Oyuncu: 44 gol
Lars Christiansen (DEN)
Ivano Balić (Hırvatistan)
Nikola Karabatić (FRA)