Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2015
Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2015 | |
Förberedelser under mästerskapen 2015. | |
Datum | 18 februari–1 mars 2015 |
---|---|
Grenar | 21 grenar i 3 sporter |
Deltagare | |
Nationer | 55[1] |
Aktiva | 700[1] |
Värdskap | |
Land | Sverige |
Plats | Falun, Lugnets skidstadion |
Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2015 avgjordes 18 februari–1 mars 2015 i Falun, Sverige. Att Falun skulle arrangera VM beslutades av internationella skidförbundet FIS på ett möte i Antalya i Turkiet den 3 juni 2010. Det krävdes tre röstningsomgångar innan Falun vann med knapp marginal, 8 röster mot 7 för finländska Lahtis.[2]
Detta var fjärde gången som Falun arrangerade VM. De tidigare gångerna är 1954, 1974 och 1993.
Tävlingarna hölls på och kring Lugnets skidstadion i Falun. SVT följde evenemanget, och visade tävlingarna i TV.
Omkring 700 deltagare från 55 länder deltog i mästerskapet[1]. Totalt 21 världsmästare korades i sporterna backhoppning, längdåkning och nordisk kombination. Petter Northug blev den mest framgångsrike utövaren med fyra guldmedaljer. Norge var bästa nation med 20 medaljer varav 11 guld.
Finalister i omröstningen
Ort | Land | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 |
---|---|---|---|---|
Falun | Sverige | 6 | 7 | 8 |
Lahtis | Finland | 5 | 5 | 7 |
Zakopane | Polen | 3 | 3 | Ute |
Oberstdorf | Tyskland | 1 | Ute | Ute |
Tävlingsprogram
IC | Invigningsceremoni | ● | Kval | 1 | Finaler | M | Medaljceremoni | AC | Avslutnings- och medaljceremoni |
Sporter / Datum | 18/2 On | 19/2 To | 20/2 Fr | 21/2 Lö | 22/2 Sö | 23/2 Må | 24/2 Ti | 25/2 On | 26/2 To | 27/2 Fr | 28/2 Lö | 1/3 Sö | Grenar |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Längdåkning | ● | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 12 | ||
Backhoppning | ● | 1 | 1 | 1 | ● | 1 | 1 | 5 | |||||
Nordisk kombination | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | ||||||||
Ceremonier | IC | M | M | M | M | M | M | M | M | AC | |||
Antal grenfinaler | 2 | 2 | 3 | 4 | 1 | 1 | 3 | 1 | 3 | 1 | 21 |
Medaljöversikt
Backhoppning
Damer
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Normalbacke, HS100 | Carina Vogt (GER) | Yuki Ito (JPN) | Daniela Iraschko-Stolz (AUT) |
Herrar
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Normalbacke, HS100 | Rune Velta (NOR) | Severin Freund (GER) | Stefan Kraft (AUT) |
Stor backe, HS134 | Severin Freund (GER) | Gregor Schlierenzauer (AUT) | Rune Velta (NOR) |
Lagtävling i stor backe, HS134 | Norge Anders Bardal Anders Jacobsen Anders Fannemel Rune Velta | Österrike Stefan Kraft Michael Hayböck Manuel Poppinger Gregor Schlierenzauer | Polen Piotr Żyła Klemens Murańka Jan Ziobro Kamil Stoch |
Mix
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Lagtävling i normalbacke, HS100 | Tyskland Carina Vogt Richard Freitag Katharina Althaus Severin Freund | Norge Line Jahr Anders Bardal Maren Lundby Rune Velta | Japan Sara Takanashi Noriaki Kasai Yuki Ito Taku Takeuchi |
Längdåkning
- K: Klassisk stil
- F: Fristil
Damer
Herrar
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Sprint (K) | Petter Northug (NOR) | Alex Harvey (CAN) | Ola Vigen Hattestad (NOR) |
Skiathlon 15 + 15 km (K+F) | Maksim Vylegzjanin (RUS) | Dario Cologna (SUI) | Alex Harvey (CAN) |
Sprintstafett (F) | Norge Finn Hågen Krogh Petter Northug | Ryssland Aleksej Petuchov Nikita Krjukov | Italien Dietmar Nöckler Federico Pellegrino |
15 km intervallstart (F) | Johan Olsson (SWE) | Maurice Manificat (FRA) | Anders Gløersen (NOR) |
Stafett 4 × 10 km (K+K+F+F) | Norge Niklas Dyrhaug Didrik Tønseth Anders Gløersen Petter Northug | Sverige Daniel Rickardsson Johan Olsson Marcus Hellner Calle Halfvarsson | Frankrike Jean Marc Gaillard Maurice Manificat Robin Duvillard Adrien Backscheider |
50 km masstart (K) | Petter Northug (NOR) | Lukáš Bauer (CZE) | Johan Olsson (SWE) |
Nordisk kombination
Herrar
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Normalbacke + 10 km | Johannes Rydzek (GER) | Alessandro Pittin (ITA) | Jason Lamy-Chappuis (FRA) |
Stor backe + 10 km | Bernhard Gruber (AUT) | François Braud (FRA) | Johannes Rydzek (GER) |
Lagtävling, normalbacke + 4 × 5 km | Tyskland Tino Edelmann Eric Frenzel Fabian Rießle Johannes Rydzek | Norge Magnus Moan Håvard Klemetsen Mikko Kokslien Jørgen Graabak | Frankrike François Braud Maxime Laheurte Sébastien Lacroix Jason Lamy-Chappuis |
Lagtävling, stor backe + 2 × 7,5 km | Frankrike François Braud Jason Lamy-Chappuis | Tyskland Eric Frenzel Johannes Rydzek | Norge Magnus Moan Håvard Klemetsen |
Medaljligan
Fördelat efter utövare | Fördelat efter nation
|
Referenser
- ^ [a b c] ”VM-Fakta”. Falun2015.se. Arkiverad från originalet den 15 januari 2015. https://web.archive.org/web/20150115105545/http://falun2015.com/om/vm-fakta/. Läst 15 januari 2015.
- ^ ”Tylko 3 głosy Zakopanego - Falun organizatorem MŚ 2015”. Skijumping.pl. http://www.skijumping.pl/wiadomosci/11868/Tylko-3-glosy-Zakopanego---Falun-organizatorem-MS-2015/. Läst 15 januari 2015.
Externa länkar
- Wikimedia Commons har media som rör Världsmästerskapen i nordisk skidsport 2015.Bilder & media
- Officiell hemsida
|