Lista över medaljörer i maratonvärldsmästerskapen i kanotsport
Detta är en lista över samtliga medaljörer i maratonvärldsmästerskapen i kanotsport.
Medaljörer
Nedanstående listor är resultat från VM i kanotmaraton. .[1]
Herrarnas K-1
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | John Jacoby (AUS) | Stefan Gustafsson (SWE) | Erik Onnekes (NED) |
1990 | Kálmán Petrovics (HUN) | Stefan Gustafsson (SWE) | Claus Rorh (DEN) |
1992 | Ivan Lawler (GBR) | Stefan Gustafsson (SWE) | Rui Cancio (POR) |
1994 | Lars Koch (DEN) | Tim Krantz (SWE) | Robert Herreveld (USA) |
1996 | Chadleigh Meek (AUS) | Garry Mawer (IRL) | Rui Cancio (POR) |
1998 | Ivan Lawler (GBR) | Thor Nielsen (DEN) | Torgeir Toppe (NOR) |
1999 | Ivan Lawler (GBR) | Istvan Salga (HUN) | Edwin de Nijs (NED) |
2000 | Manuel Busto (ESP) | Istvan Salga (HUN) | Michael Leverett (AUS) |
2001 | Manuel Busto (ESP) | Michael Leverett (AUS) | Attila Jambor (HUN) |
2002 | Manuel Busto (ESP) | Torsten Tranum (DEN) | Attila Jambor (HUN) |
2003 | Hank McGregor (RSA) | Attila Jámbor (HUN) | Anthony Stot (RSA) |
2005 | Manuel Busto (ESP) | Emilio Merchan (ESP) | Ben Fouhy (NZL) |
2006 | Shaun Rubenstein (RSA) | Manuel Busto (ESP) | Emilio Merchán (ESP) |
2007 | Emilio Merchán (ESP) | Manuel Busto (ESP) | Attila Jámbor (HUN) |
2008 | Emilio Merchán (ESP) | Tomás Jezek (CZE) | Antony Stott (RSA) |
2009 | Manuel Busto (ESP) | Benjamin Brown (GBR) | José Ramalho (POR) |
2010 | Benjamin Brown (GBR) | Manuel Busto (ESP) | Leonard Jenkins (RSA) |
2011 | Hank McGregor (RSA) | Petr Jámbor (CZE) | Mate Petrovics (HUN) |
2012 | Iván Alonso (ESP) | José Ramalho (POR) | Fernando Pimenta (POR) |
2013 | Hank McGregor (RSA) | Iván Alonso (ESP) | Cyrille Carré (FRA) |
2014 | Hank McGregor (RSA) | Iván Alonso (ESP) | José Ramalho (POR) |
2015 | Hank McGregor (RSA) | Adrián Boros (HUN) | Iván Alonso (ESP) |
2016 | Hank McGregor (RSA) | Andrew Birkett (RSA) | José Ramalho (POR) |
2017 | Hank McGregor (RSA) | Andrew Birkett (RSA) | Adrián Boros (HUN) |
Herrarnas K-2
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | Thor Nielsen & Lars Koch (DEN) | Ivan Lawler & Graham Burns (GBR) | Robert Edgar & Chris Barnett (AUS) |
1990 | Thor Nielsen & Lars Koch (DEN) | Ivan Lawler & Graham Burns (GBR) | Jens Stegemann & Olaf Scheu (FRG) |
1992 | Ramon Andersson & Steven Wood (AUS) | Bruno Jannis & Werner Jannis (BEL) | Magnus Sköldbeck & Tommy Karls (SWE) |
1994 | Steven Harris & Ivan Lawler (GBR) | Csaba Laszlo & Laszlo Toth (HUN) | Thomas Christiansen & Karsten Solgard (DEN) |
1996 | Steven Harris & Ivan Lawler (GBR) | Magnus Sköldbeck & Tom Krantz (SWE) | Jesus Villaverda & Roberto Villaverda (POR) |
1998 | Viktor Szakaly & Attila Jambor (HUN) | Tim Brabants (GBR) & Conor Holmes (IRL) | Karsten Solgard & Thor Nielsen (DEN) |
1999 | Viktor Szakaly & Attila Jambor (HUN) | Santiago Guerrero & Jorge Alonso Gonzalez (ESP) | Thomas Christiansen & Karsten Solgard (DEN) |
2000 | Santiago Guerrero & Jorge Alonso Gonzalez (ESP) | Julio Martinez & Rafael Quevedo (ESP) | Marcio Pinto & Miguel Gomes (POR) |
2001 | Eirik Larsen & Nils Olav Fjeldheim (NOR) | Martin Kolanda & Branislav Sramek (CZE) | Santiago Guerrero & Jorge Alonso (ESP) |
2002 | Eirik Larsen & Nils Olav Fjeldheim (NOR) | Edwin DE Nijsm & Dolph Te Linde (NED) | Manuel Busto Fernandez & Julio Martinez Gomez (ESP) |
2003 | Atiila Jamor & Istvan Salga (HUN) | Manuel Busto & Javier Hernanz (ESP) | Santiago Guerrero & Jorge Alonso Gonzalez (ESP) |
2005 | Oier Arzpurua & Manuel Busto (ESP) | Viktor Szakaly & Kristian Szigeti (HUN) | Santiago Guerrero & Jorge Alonso Gonzalez (ESP) |
2006 | Oier Arzpurua & Manuel Busto (ESP) | Shaun Rubenstein & Shaun Biggs (RSA) | Tamás Homoki & Attila Jámbor (HUN) |
2007 | Oier Arzpurua & Manuel Busto (ESP) | Jorge Alonso Gonzalez & Santiago Guerrero (ESP) | Balázs Börcsök & István Salga (HUN) |
2008 | Antony Stott & Cameron Schoeman (RSA) | Jorge Alonso Gonzalez & Santiago Guerrero (ESP) | Attila Jámbor & Mate Petrovics (HUN) |
2009 | Emilio Merchán & Álvaro Fernández (ESP) | Shaun Rubenstein & Ant Stott (RSA) | Jakub Adam & Petr Jámbor (CZE) |
2010 | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) | Jorge Alonso Gonzalez & Albert Corominas (ESP) | Jakub Adam & Michael Odvarko (CZE) |
2011 | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) | Romain Marcaud & Edwin Lucas (FRA) | Jakub Adam & Michael Odvarko (CZE) |
2012 | Emilio Merchán & Iván Alonso (ESP) | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) | Simon van Gysen & Jasper Mocke (RSA) |
2013 | Emilio Merchán & Iván Alonso (ESP) | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) | Balint Noe & Milan Noe (HUN) |
2014 | Hank McGregor & Jasper Mocke (RSA) | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) | Emilio Merchán & Iván Alonso (ESP) |
2015 | Adrian Boros & László Solti (HUN) | Hank McGregor & Jasper Mocke (RSA) | Walter Bouzan & Álvaro Fernández (ESP) |
2016 | Hank McGregor & Jasper Mocke (RSA) | Adrián Boros & László Solti (HUN) | Andrew Birkett & Louis Hattingh (RSA) |
2017 | Hank McGregor & Jasper Mocke (RSA) | Adrián Boros & László Solti (HUN) | Andrew Birkett & Jean van der Westhuizen (RSA) |
Herrarnas C-1
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | Pal Petevari (HUN) | Gabor Kolozsvari (HUN) | Stig Jeppesen (DEN) |
1990 | Stig Jepsen (DEN) | Pal Petevari (HUN) | Jiří Vrdlovec (CZE) |
1992 | Gabor Kolozsvari (HUN) | Pal Petevari (HUN) | Pavel Bednář (CZE) |
1994 | Arne Nielsen (DEN) | Gabor Kolozsvari (HUN) | Karsten Scales (DEN) |
1996 | Arne Nielsen (DEN) | Karsten Scales (DEN) | Pal Petevari (HUN) |
1998 | Pal Petevari (HUN) | Gabor Kolozsvari (HUN) | Jose Sousa (POR) |
1999 | Pal Petevari (HUN) | Pavel Bednář (CZE) | Gabor Kolozsvari (HUN) |
2000 | Karsten Scales (DEN) | Pavel Bednář (CZE) | Pal Petevari (HUN) |
2001 | Pavel Bednář (CZE) | Pal Petevari (HUN) | Pedro Areal Abreu (ESP) |
2002 | Pavel Bednář (CZE) | Lionel Dubois Dunlac (FRA) | Pedro Areal Abreu (ESP) |
2003 | Bertrand Hémonic (FRA) | Pavel Bednář (CZE) | Lionel Dubois-Dunilac (FRA) |
2005 | Edvin Csabal (HUN) | José Alfredo Bea (ESP) | Attila Györe (HUN) |
2006 | Edvin Csabai (HUN) | José Alfredo Bea (ESP) | Bertrand Hémonic (FRA) |
2007 | Edvin Csabai (HUN) | José Alfredo Bea (ESP) | Manuel Antonio Campos (ESP) |
2008 | Edvin Csabai (HUN) | Nikica Ljubek (CRO) | Zsolt Gilányi (HUN) |
2009 | Edvin Csabai (HUN) | Manuel Antonio Campos (ESP) | Franz Michael (GER) |
2010 | Nuno Barros (POR) | Manuel Antonio Campos (ESP) | Matthias Ebhardt (GER) |
2011 | Matthias Ebhardt (GER) | Manuel Antonio Campos (ESP) | David Manuel Mosquera (ESP) |
2012 | Manuel Antonio Campos (ESP) | Peter Nagy (HUN) | Matthias Ebhardt (GER) |
2013 | Márton Kövér (HUN) | Manuel Antonio Campos (ESP) | Tamás Kiss (HUN) |
2014 | Manuel Antonio Campos (ESP) | Márton Kövér (HUN) | Nuno Barros (POR) |
2015 | Márton Kövér (HUN) | Manuel Antonio Campos (ESP) | Nuno Barros (POR) |
2016 | Márton Kövér (HUN) | Manuel Antonio Campos (ESP) | Nuno Barros (POR) |
2017 | Márton Kövér (HUN) | Manuel Garrido (ESP) | Manuel Antonio Campos (ESP) |
Herrarnas C-2
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | Stephen Train & Andrew Train (GBR) | Arne Nielsen & Christian Frederiksen (DEN) | Andrezej Kaminski & K Glowacki (POL) |
1990 | Arne Nielsen & Christian Frederiksen (DEN) | Gabor Gyursanszky & Zsolt Nadacdi (HUN) | Viktor Dobrovorski & Andrei Balabanov (URS) |
1992 | Arne Nielsen & Christian Frederiksen (DEN) | Zsolt Bohács & István Gyulay (HUN) | Petr Fuksa & Zbynec Adamec (CZE) |
1994 | Zsolt Bohács & István Gyulay (HUN) | Stephen Train & Andrew Train (GBR) | Pedro Areal Abreu & Bienvenido Perez (ESP) |
1996 | Stephen Train & Andrew Train (GBR) | Zsolt Bohács & István Gyulay (HUN) | Pedro Areal Abreu & Bienvenido Perez (ESP) |
1998 | Stephen Train & Andrew Train (GBR) | Edvin Csabai & Attila Györe (HUN) | Bela Jakus & Gabor Bolgovics (HUN) |
1999 | Attila Györe & Edwin Csabai (HUN) | Bela Jakus & Csaba Bittera (HUN) | Marcin Grzybowski & Konrad Pyplacz (POL) |
2000 | Attila Györe & Edwin Csabai (HUN) | Richard Dalton & Michael Scarola (CAN) | Vladimir Clauss & Petr Kubíček (GER) |
2001 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Istvan Koncz & Aron Gajarszki (HUN) | Lionel Dubois Dunlac & Pascal Syloz (FRA) |
2002 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Viktor Jiráský & Jan Macháč (CZE) | Zsolt Gilanyi & Gabor Kolozsvari (HUN) |
2003 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | José Alfredo Bea & David Mascató (ESP) | Jan Macháč & Viktor Jiráský (CZE) |
2005 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Gábor Furdok & Csaba Hüttner (HUN) | Ramon Ferro & Oscar Grana (ESP) |
2006 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Ramon Ferro & Oscar Grana (ESP) | Nuno Barros & Jose Sousa (POR) |
2007 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Ramon Ferro & Oscar Grana (ESP) | Filip Dvořák & Petr Koudelka (CZE) |
2008 | Attila Györe & Edvin Csabai (HUN) | Ramon Ferro & Oscar Grana (ESP) | Angel Ribadomar & David Mascató (ESP) |
2009 | Peter Nagy & Edvin Csabai (HUN) | Angel Ribadomar & David Mascato (ESP) | Stéphane Hascoet & Mathieu Beugnet (FRA) |
2010 | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Diego Romero Fraga & Angel Ribadomar (ESP) | Attila Györe & Márton Kövér (HUN) |
2011 | Attila Györe & Márton Kövér (HUN) | Eduard Shemetylo & Oleg Shpak (UKR) | Mateusz Kaminski & Bartosz Plawski (POL) |
2012 | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Attila Györe & Márton Kövér (HUN) | Manuel Antonio Campos & Manuel Jose Sanchez (ESP) |
2013 | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Manuel Antonio Campos & Diego Romero (ESP) | Attila Györe & Márton Kövér (HUN) |
2014 | Ádám Dóczé & Márton Kövér (HUN) | Manuel Antonio Campos & Manuel Jose Sanchez (ESP) | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) |
2015 | Ádám Dóczé & Márton Kövér (HUN) | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Manuel Antonio Campos & Manuel Jose Sanchez (ESP) |
2016 | Ádám Dóczé & Márton Kövér (HUN) | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Dóri Bence Balázs & Zoltán Koleszár (HUN) |
2017 | Ádám Dóczé & Márton Kövér (HUN) | Óscar Graña Blanco & Ramón Ferro Dios (ESP) | Manuel Antonio Campos & José Manuel Sánchez Sánchez (ESP) |
Damernas K-1
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | Jane Hall (AUS) | Anna Polgar (HUN) | Beata Lewicka (POL) |
1990 | Ingeborg Rasmusse (NOR) | Katalin Lakatos (HUN) | Manuela Koblitz (GDR) |
1992 | Susanne Gunnarsson (SWE) | Ursula Profanter (AUT) | Jane Hall (AUS) |
1994 | Susanne Gunnarsson (SWE) | Denise Cooper (AUS) | Andrea Pitz (HUN) |
1996 | Susanne Gunnarsson (SWE) | Anna Hemmings (GBR) | Nicole Bulk (NED) |
1998 | Susanne Gunnarsson (SWE) | Anna Hemmings (GBR) | Katalain Szonda (HUN) |
1999 | Anna Hemmings (GBR) | Kornelia Szonda (HUN) | Elisabeta Introini (ITA) |
2000 | Mara Santos Garcia (ESP) | Kornelia Szonda (HUN) | Chantal Meek (AUS) |
2001 | Anna Hemmings (GBR) | Elisabeta Introini (ITA) | Mara Santos Garcia (ESP) |
2002 | Elisabeta Introini (ITA) | Mara Santos Garcia (ESP) | Marianne Fjeldheim (NOR) |
2003 | Renáta Csay (HUN) | Mara Santos Garcia (ESP) | Jenny Spencer (GBR) |
2005 | Anna Hemmings (GBR) | Vivien Folláth (HUN) | Barbara Przybylska (POL) |
2006 | Anna Hemmings (GBR) | Renáta Csay (HUN) | Beatriz Gomes (POR) |
2007 | Anna Hemmings (GBR) | Renáta Csay (HUN) | Mara Santos Garcia (ESP) |
2008 | Vivien Folláth (HUN) | Lani Belcher (AUS) | Anna Adamová (CZE) |
2009 | Beatriz Gomes (POR) | Renáta Csay (HUN) | Lani Belcher (GBR) |
2010 | Renáta Csay (HUN) | Anna Adamova (CZE) | Frederike Leue (GER) |
2011 | Renáta Csay (HUN) | Anna Alberti (ITA) | Anna Adamova (CZE) |
2012 | Renáta Csay (HUN) | Stefania Cicali (ITA) | Berenike Faldum (BUL) |
2013 | Renáta Csay (HUN) | Anna Koaa Kova (CZE) | Stefania Cicali (ITA) |
2014 | Renáta Csay (HUN) | Lizzie Broughton (GBR) | Anna Koziskova (CZE) |
2015 | Anna Koziskova (CZE) | Renáta Csay (HUN) | Kristina Bedec (SRB) |
2016 | Renáta Csay (HUN) | Wanda Kiszli (HUN) | Kristina Bedec (SRB) |
2017 | Lani Belcher (GBR) | Vanda Kiszli (HUN) | Jennifer Egan (IRL) |
Damernas K-2
Year | Gold | Silver | Bronze |
1988 | Gayle Mayes & Denise Cooper (AUS) | Katalin Lakatos & Erika Janosi (HUN) | Miroslava Switalska & Renata Oles (POL) |
1990 | Anes Erdody & Andrea Baranyai (HUN) | Barbara Venerova & Alena Hroudova (CZE) | Agnes Tas & Tünde Demény (HUN) |
1992 | Anett Schuck & Antje Manfroni (GER) | Sandra Troop & Maria Blumenthal (GBR) | Hanne Selmer & Bettina Larsen (DEN) |
1994 | Denise Cooper & Shelley Jesney (AUS) | Hanne Selmer & Bettina Larsen (DEN) | Andrea Biro & Agnes Erdodi (HUN) |
1996 | Susanne Rosenqvist & Maria Haglund (SWE) | Anett Schuck & Ramona Portwich (GER) | Andrea Biro & Agnes Erdodi (HUN) |
1998 | Asa Eklund & Susanne Gunnarsson (SWE) | Anett Schuck & Sabine Meyer (GER) | Andrea Delevay & Helen Gilby (GBR) |
1999 | Andrea Pitz & Renáta Csay (HUN) | Barbara Przybylska & Marzana Michalak (POL) | Susanne Rosenqvist & Lisen Augustsson (SWE) |
2000 | Andrea Pitz & Renáta Csay (HUN) | Kornelia Szonda & Edit Javorszky (HUN) | Mette Barfood & Jeanette Knudsen (DEN) |
2001 | Anna Hemmings & Helen Gilby (GBR) | Renáta Csay & Kornelia Szonda (HUN) | Barbara Przybylska & Magdalena Sendal (POL) |
2002 | Renáta Csay & Kornelia Szonda (HUN) | Anett Schuck & Wiebke Pontzen (GER) | Barbara Przybylska & Marzana Michalak (POL) |
2003 | Renáta Csay & Kornelia Szonda (HUN) | Mette Barfod & Anne Lolk (DEN) | Zsuzsanna Giczy & Orgolya Harkai (HUN) |
2005 | Renáta Csay & Kornelia Szonda (HUN) | Dania Kamstra & Alexa Lombard (RSA) | Mette Barfod & Anne Lolk (DEN) |
2006 | Mette Barfod & Anne Lolk (DEN) | Renáta Csay & Vivien Folláth (HUN) | Berenike Faldum & Ágnes Szabó (HUN) |
2007 | Henriette Engel Hansen & Anne Lolk (DEN) | Renáta Csay & Berenike Faldum (HUN) | Nicola Mocke & Michele Eray (RSA) |
2008 | Henriette Engel Hansen & Anne Lolk (DEN) | Renáta Csay & Berenike Faldum (HUN) | Judit Kollár & Vivien Folláth (HUN) |
2009 | Henriette Engel Hansen & Anne Lolk (DEN) | Renáta Csay & Berenike Faldum (HUN) | Beatriz Gomes & Joana Sousa (POR) |
2010 | Renáta Csay & Berenike Faldum (HUN) | Jeanette Loevborg & Birgit Pontoppidan (DEN) | Lisa Sheriff & Agnes Brun-Lie (NOR) |
2011 | Renáta Csay & Ramona Farkasdi (HUN) | Krisztina Bedocs & Alexandra Bara (HUN) | Maria Perez & Naiara Gomez (ESP) |
2012 | Renáta Csay & Ramona Farkasdi (HUN) | Stefania Cicali & Anna Alberti (ITA) | Reka Hagymasi & Vanda Kiszli (HUN) |
2013 | Henriette Engel Hansen & Jeanette Loevborg (DEN) | Renáta Csay & Alexandra Bara (HUN) | Anna Koaa Kova & Lenka Hrochova (CZE) |
2014 | Renáta Csay & Alexandra Bara (HUN) | Anna Koziskova & Lenka Hrochová (CZE) | Amy Ward & Samantha Rees-Clark (GBR) |
2015 | Renáta Csay & Alexandra Bara (HUN) | Anna Koziskova & Lenka Hrochová (CZE) | Anna Alberti & Stefania Cicali (ITA) |
2016 | Renáta Csay & Alexandra Bara (HUN) | Kyeta Purchase & Jenna Ward (RSA) | Zsófia Giczy & Sára Anna Mihalik (HUN) |
2017 | Vanda Kiszli & Sára Anna Mihalik (HUN) | Renáta Csay & Alexandra Bara (HUN) | Lani Belcher & Hayleigh-Jayne Mason (GBR) |
Damernas C-1
Year | Gold | Silver | Bronze |
2015 | Zsanett Lakatos (HUN) | Kincső Takács (HUN) | Marine Sansinena (FRA) |
2016 | Zsanett Lakatos (HUN) | Julie Cailleretz (FRA) | Liudmyla Babak (UKR) |
2017 | Liudmyla Babak (UKR) | Zsanett Lakatos (HUN) | Jana Ježová (CZE) |
Referenser
- ^ ”Canoe Marathon Results”. International Canoe Federation. https://www.canoeicf.com/canoe-marathon-results. Läst 26 maj 2017.
|