Lättvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen lättvikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lättvikt | Arsen Fadzayev OSS | Valentin Getzov Bulgarien | Kosei Akaishi Japan |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Endre Elekes (HUN) | 0-4 TO | 4:54 | Kosei Akaishi (JPN) | 0 | |
1 | Jesús Rodríguez (CUB) | 1-3 PP | 1-2 | Maxim Geller (ISR) | 0 | |
0 | Fatih Özbaş (TUR) | 3-1 PP | 4-2 | Ibo Oziti (NGR) | 1 | |
1 | Ludwig Küng (SUI) | 0-4 PA | 4:19 | Arsen Fadzayev (EUN) | 0 | |
1 | Calum McNeil (GBR) | 0-3 PO | 0-5 | Townsend Saunders (USA) | 0 | |
0 | Francisco Barcia (ESP) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | Francisco Barcia (ESP) | 1-3 PP | 1-7 | Endre Elekes (HUN) | 1 | |
0 | Kosei Akaishi (JPN) | 3-0 PO | 1-0 | Jesús Rodríguez (CUB) | 2 | |
1 | Maxim Geller (ISR) | 0-3 PO | 0-2 | Fatih Özbaş (TUR) | 0 | |
1 | Ibo Oziti (NGR) | 3-0 PO | 4-0 | Calum McNeil (GBR) | 2 | |
0 | Arsen Fadzayev (EUN) | 3-1 PP | 4-1 | Townsend Saunders (USA) | 1 | |
1 | Ludwig Küng (SUI) | DNA | ||||
Omgång 3 | ||||||
2 | Francisco Barcia (ESP) | 0-3 PO | 0-9 | Kosei Akaishi (JPN) | 0 | |
2 | Endre Elekes (HUN) | 0-0 D2 | 0-0 | Maxim Geller (ISR) | 2 | |
1 | Fatih Özbaş (TUR) | 0-3 PO | 0-2 | Arsen Fadzayev (EUN) | 0 | |
2 | Ibo Oziti (NGR) | 0-4 TO | 3:33 | Townsend Saunders (USA) | 1 | |
Omgång 4 | ||||||
1 | Kosei Akaishi (JPN) | 1-3 PP | 1-3 | Arsen Fadzayev (EUN) | 0 | |
1 | Fatih Özbaş (TUR) | 3-1 PP | 5-2 | Townsend Saunders (USA) | 2 | |
Omgång 5 | ||||||
1 | Kosei Akaishi (JPN) | 3-0 PO | 3-0 | Fatih Özbaş (TUR) | 2 | |
0 | Arsen Fadzayev (EUN) | Bye |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Arsen Fadzayev (EUN) | 0 | - | 13 |
Kosei Akaishi (JPN) | 1 | - | 14 |
Fatih Özbaş (TUR) | 2 | 5 | 9 |
Townsend Saunders (USA) | 2 | 4 | 9 |
Endre Elekes (HUN) | 2 | 3 | 3 |
Maxim Geller (ISR) | 2 | 3 | 3 |
Ibo Oziti (NGR) | 2 | 3 | 4 |
Francisco Barcia (ESP) | 2 | 3 | 1 |
Jesús Rodríguez (CUB) | 2 | 2 | 1 |
Calum McNeil (GBR) | 2 | 2 | 0 |
Ludwig Küng (SUI) | 1 | 1 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Ko Young-Ho (KOR) | 1-3 PP | 2-4 | Giorgios Athanassiadis (GRE) | 0 | |
1 | Küllo Kõiv (EST) | 1-3 PP | 2-4 | Georg Schwabenland (GER) | 0 | |
1 | Cris Brown (AUS) | 1-3 PP | 3-4 | Gérard Sartoro (FRA) | 0 | |
1 | Ali Akbarnejad (IRI) | 1-3 PP | 2-3 | Valentin Getzov (BUL) | 0 | |
1 | Ahmad Al-Osta (SYR) | 1-3 PP | 2-3 | Chris Wilson (CAN) | 0 | |
Omgång 2 | ||||||
1 | Ko Young-Ho (KOR) | 3-1 PP | 3-1 | Küllo Kõiv (EST) | 2 | |
1 | Giorgios Athanassiadis (GRE) | 0-0 D2 | 0-0 | Georg Schwabenland (GER) | 1 | |
2 | Cris Brown (AUS) | 0-3 PO | 0-4 | Ali Akbarnejad (IRI) | 1 | |
0 | Gérard Sartoro (FRA) | 3-0 PO | 1-0 | Ahmad Al-Osta (SYR) | 2 | |
1 | Valentin Getzov (BUL) | 1-3 PP | 1-3 | Chris Wilson (CAN) | 0 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Ko Young-Ho (KOR) | 3-0 PO | 3-0 | Georg Schwabenland (GER) | 2 | |
2 | Giorgios Athanassiadis (GRE) | 1-3 PP | 1-5 | Ali Akbarnejad (IRI) | 1 | |
1 | Gérard Sartoro (FRA) | 1-3 PP | 2-9 | Valentin Getzov (BUL) | 1 | |
0 | Chris Wilson (CAN) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
1 | Chris Wilson (CAN) | 1-3 PP | 1-2 | Ko Young-Ho (KOR) | 1 | |
2 | Gérard Sartoro (FRA) | 0-3 PO | 0-3 | Ali Akbarnejad (IRI) | 1 | |
1 | Valentin Getzov (BUL) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
1 | Valentin Getzov (BUL) | 3-1 PP | 7-5 | Ko Young-Ho (KOR) | 2 | |
2 | Chris Wilson (CAN) | 0-3 PO | 0-1 | Ali Akbarnejad (IRI) | 1 |
Brottare | L | ER | CP | Tiebreaker |
---|---|---|---|---|
Valentin Getzov (BUL) | 1 | - | 10 | 3 |
Ali Akbarnejad (IRI) | 1 | - | 13 | 1 |
Ko Young-Ho (KOR) | 2 | 5 | 11 | |
Chris Wilson (CAN) | 2 | 5 | 7 | |
Gérard Sartoro (FRA) | 2 | 4 | 7 | |
Giorgios Athanassiadis (GRE) | 2 | 3 | 4 | |
Georg Schwabenland (GER) | 2 | 3 | 3 | |
Küllo Kõiv (EST) | 2 | 2 | 2 | |
Cris Brown (AUS) | 2 | 2 | 1 | |
Ahmad Al-Osta (SYR) | 2 | 2 | 1 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
Endre Elekes (HUN) | DNA | Gérard Sartoro (FRA) | ||
7:e plats | ||||
Townsend Saunders (USA) | 3-1 PP | 6-3 | Chris Wilson (CAN) | |
5:e plats | ||||
Fatih Özbaş (TUR) | 3-1 PP | 3-1 | Ko Young-Ho (KOR) | |
Bronsmatch | ||||
Kosei Akaishi (JPN) | 3-0 PO | 4-0 | Ali Akbarnejad (IRI) | |
Final | ||||
Arsen Fadzayev (EUN) | 3.5-.5 SP | 13-1 | Valentin Getzov (BUL) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|