IAAF World Race Walking Cup
| Den här artikeln eller det här avsnittet innehåller inaktuella uppgifter och behöver uppdateras. (2019-09) Motivering: vinnare efter 2008? Hjälp gärna Wikipedia att åtgärda problemet genom att redigera artikeln eller diskutera saken på diskussionssidan. |
IAAF World Race Walking Cup, är ett internationellt mästerskap för gångare anordnas av IAAF. Tävlingen genomfördes första gången 1961 i Lugano i Schweiz. Tävlingen äger rum vart annat år och sedan 1979 tävlar även damer.
Distanserna är 20 respektive 50 km för män och 20 km för kvinnor (tidigare tävlade kvinnor på 5 km och sedan på 10 km).
Resultat
Män
20 kilometer
År: | Guld: | Silver: | Brons: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1961 | Kenneth Matthews Storbritannien | 1:30.55 | Lennart Back Sverige | 1:32.12 | George Williams (gångare) Storbritannien | 1:34.02 |
1963 | Kenneth Matthews Storbritannien | 1:30.11 | Paul Nihill Storbritannien | 1:33.19 | Antal Kiss Ungern | 1:33.38 |
1965 | Dieter Lindner Östtyskland | 1:28.10 | Antal Kiss Ungern | 1:29.09 | Gerhard Sperling Östtyskland | 1:31.30 |
1967 | Nikolay Smaga Sovjetunionen | 1:28.39 | Vladimir Golubnitjij Sovjetunionen | 1:28.58 | Ron Laird USA | 1:29.13 |
1970 | Hans-Georg Reimann Östtyskland | 1:26.55 | Vladimir Golubnitjij Sovjetunionen | 1:27.22 | Peter Frenkel Östtyskland | 1:27.33 |
1973 | Hans-Georg Reimann Östtyskland | 1:29.31 | Karl-Heinz Stadtmüller Östtyskland | 1:29.36 | Ron Laird USA | 1:30.45 |
1975 | Karl-Heinz Stadtmüller Östtyskland | 1:26.12 | Bernd Kannenberg Västtyskland | 1:26.20 | Peter Frenkel Östtyskland | 1:26.54 |
1977 | Daniel Bautista Mexiko | 1:24.02 | Domingo Colín Mexiko | 1:24.31 | Karl-Heinz Stadtmüller Östtyskland | 1:24.51 |
1979 | Daniel Bautista Mexiko | 1:18.49 | Boris Jakovlev Sovjetunionen | 1:19.46 | Nikolaj Vinnitjenko Sovjetunionen | 1:20.05 |
1981 | Ernesto Canto Mexiko | 1:23.52 | Roland Wieser Östtyskland | 1:24.12 | Alessandro Pezzatini Italien | 1:24.24 |
1983 | Jozef Pribilinec Tjeckien | 1:19.30 | Ernesto Canto Mexiko | 1:19.41 | Anatolij Solomin Sovjetunionen | 1:19.43 |
1985 | José Marín Spanien | 1:21.42 | Maurizio Damilano Italien | 1:21.43 | Victor Mostovic Sovjetunionen | 1:22.01 |
1987 | Carlos Mercenario Mexiko | 1:19.24 | Victor Mostovic Sovjetunionen | 1:19.32 | Anatolij Gorsjkov Sovjetunionen | 1:20.04 |
1989 | Frants Kostjukevitj Sovjetunionen | 1:20.21 | Michail Sjtjennikov Sovjetunionen | 1:20.34 | Jevgenij Misjulja Sovjetunionen | 1:20.47 |
1991 | Michail Sjtjennikov Sovjetunionen | 1:20.43 | Ernesto Canto Mexiko | 1:20.46 | Thierry Toutain Frankrike | 1:20.56 |
1993 | Daniel García Mexiko | 1:24.26 | Valentí Massana Spanien | 1:24.32 | Alberto Cruz Mexiko | 1:24.37 |
1995 | Li Zewen Kina | 1:19.44 | Michail Sjtjennikov Ryssland | 1:19.58 | Bernardo Segura Mexiko | 1:20.32 |
1997 | Jefferson Pérez Ecuador | 1:18.24 | Daniel García Mexiko | 1:18.27 | Ilja Markov Ryssland | 1:18.30 |
1999 | Bernardo Segura Mexiko | 1:20.20 | Yu Guohui Kina | 1:20.21 | Vladimir Andrejev Ryssland | 1:20.29 |
2002 | Jefferson Pérez Ecuador | 1:21.26 | Vladimir Andrejev Ryssland | 1:21.50 | Alejandro López Mexiko | 1:22.01 |
2004 | Jefferson Pérez Ecuador | 1:18.42 | Robert Korzeniowski Polen | 1:19.02 | Nathan Deakes Australien | 1:19.11 |
2006 | Francisco Javier Fernández Spanien | 1:18.31 | Jefferson Pérez Ecuador | 1:19.08 | Han Yucheng Kina | 1:19.10 |
2008 | Francisco Javier Fernández Spanien | 1:18.15 | Valerij Bortjin Ryssland | 1:18.21 | Eder Sánchez Mexiko | 1:18.34 |
50 kilometer
Kvinnor
5 kilometer
År: | Guld: | Silver: | Brons: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1979 | Marion Fawkes Storbritannien | 22.51 | Carol Tyson Storbritannien | 22.59 | Thorill Gylder Norge | 23.08 |
1981 | Siv Gustafsson Sverige | 22.57 | Aleksandra Derevinskaya Sovjetunionen | 23.18 | Ljudmila Chrusjtjeva Sovjetunionen | 23.26 |
10 kilometer
År: | Guld: | Silver: | Brons: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1983 | Xu Yongjiu Kina | 45.14 | Natalja Sjaripova Sovjetunionen | 45.26 | Sue Cook Australien | 45.27 |
1985 | Yan Hong Kina | 46.22 | Guan Ping Kina | 46.23 | Olga Krisjtop Sovjetunionen | 46.24 |
1987 | Olga Krisjtop Sovjetunionen | 43.22 | Irina Strachova Sovjetunionen | 43.35 | Jin Bingjie Kina | 43.45 |
1989 | Beate Anders Östtyskland | 43.08 | Kerry Saxby Australien | 43.12 | Ileana Salvador Italien | 43.12 |
1991 | Irina Strachova Sovjetunionen | 43.55 | Graciela Mendoza Mexiko | 44.09 | Jelena Sajko Sovjetunionen | 44.11 |
1993 | Wang Yan Kina | 45.10 | Sari Essayah Finland | 45.18 | Jelena Nikolajeva Ryssland | 45.22 |
1995 | Gao Hongmiao Kina | 42.19 | Jelena Nikolajeva Ryssland | 42.32 | Liu Hongyu Kina | 42.49 |
1997 | Irina Stankina Ryssland | 41.52 | Olimpiada Ivanova Ryssland | 41.59 | Gu Yan Kina | 42.15 |
20 kilometer
År: | Guld: | Silver: | Brons: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1999 | Liu Hongyu Kina | 1:27.32 | Natalja Fedoskina Ryssland | 1:27.35 | Norica Cîmpean Rumänien | 1:27.48 |
2002 | Erica Alfridi Italien | 1:28.55 | Olimpiada Ivanova Ryssland | 1:28.57 | Natalja Fedoskina Ryssland | 1:28.59 |
2004 | Jelena Nikolajeva Ryssland | 1:27.24 | Jiang Jing Kina | 1:27.34 | María Vasco Spanien | 1:27.36 |
2006 | Ryta Turava Belarus | 1:26.27 | Olimpiada Ivanova Ryssland | 1:27.26 | Irina Petrova Ryssland | 1:27.46 |
2008 | Olga Kaniskina Ryssland | 1:25.42 | Tatjana Sibileva Ryssland | 1:26.29 | Vera Santos Portugal | 1:28.17 |