Europamästerskapen i simsport 2016
Europamästerskapen i simsport 2016 | |
Mästerskapen avgjordes i London Aquatics Centre | |
Datum | 9–22 maj 2016 |
---|---|
Grenar | 64 grenar i 3 sporter |
Arrangör | LEN |
Deltagare | |
Nationer | 47 |
Aktiva | 661 (i simning) |
Värdskap | |
Land | Storbritannien |
Ort | London |
Arena | London Aquatics Centre |
Europamästerskapen i simsport 2016 var de 33:e europamästerskapen i simsport. De avgjordes i London (Storbritannien), från den 9 maj till den 22 maj 2016. Mästerskapen bestod av tävlingar i simhopp, konstsim och simning.[1] Storbritannien hade arrangerat europamästerskapen i simsport en gång tidigare, då i Sheffield 1993. Landet hade också anordnat europamästerskapen i kortbanesimning två gånger.
Kalender
Öppningsceremonin ägde rum den 9 maj och avslutningsceremonin hölls den 22 maj 2016.[2]
● | Tävlingar | 1 | Medaljtävlingar |
Maj 2016 | 9 Mån | 10 Tis | 11 Ons | 12 Tor | 13 Fre | 14 Lör | 15 Sön | 16 Mån | 17 Tis | 18 Ons | 19 Tor | 20 Fre | 21 Lör | 22 Sön | Medaljtävlingar |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Konstsim | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 9 | |||||||||
Simhopp | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 13 | |||||||
Simning | 4 | 6 | 5 | 7 | 5 | 7 | 8 | 42 | |||||||
Totalt | 2 | 3 | 4 | 4 | 5 | 2 | 2 | 4 | 6 | 5 | 7 | 5 | 7 | 8 | 64 |
Ackumulering | 2 | 5 | 9 | 13 | 18 | 20 | 22 | 26 | 32 | 37 | 44 | 49 | 56 | 64 | 64 |
Konstsim
Tävlingarna i Konstsim avgjordes mellan 9 och 13 maj.[2]
Medaljsummering
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt fri [1] | Natalja Isjtjenko (RUS) | Anna Volosjyna (UKR) | Linda Cerruti (ITA) |
Individuellt teknik [2] | Svetlana Romasjina (RUS) | Anna Volosjyna (UKR) | Linda Cerruti (ITA) |
Par fri [3] | Ryssland Natalja Isjtjenko Svetlana Romasjina | Ukraina Lolita Ananasova Anna Volosjyna | Italien Linda Cerruti Costanza Ferro |
Par teknik [4] | Ryssland Natalja Isjtjenko Svetlana Romasjina | Ukraina Lolita Ananasova Anna Volosjyna | Italien Linda Cerruti Costanza Ferro |
Lag fri [5] | Ukraina | Italien | Spanien |
Lag teknik [6] | Ryssland | Ukraina | Italien |
Lag fri kombination [7] | Ryssland | Ukraina | Italien |
Mix par fri [8] | Ryssland Aleksandr Maltsev Michaela Kalantja | Italien Giorgio Minisini Mariangela Perrupato | Spanien Pau Ribes Berta Ferreras |
Mix par teknik [9] | Ryssland Aleksandr Maltsev Michaela Kalantja | Italien Giorgio Minisini Manila Flamini | Spanien Pau Ribes Berta Ferreras |
Simhopp
Tävlingarna i Simhopp avgjordes mellan 9 och 15 maj.[2]
Medaljsummering
Herrar
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt 1 m [10] | Illja Kvasja (UKR) | Giovanni Tocci (ITA) | Constantin Blaha (AUT) |
Individuellt 3 m [11] | Jevgenij Kuznetsov (RUS) | Jack Laugher (GBR) | Illja Kvasja (UKR) |
Individuellt 10 m [12] | Tom Daley (GBR) | Viktor Minibajev (RUS) | Nikita Sjleicher (RUS) |
Synchro 3 m [13] | Storbritannien Jack Laugher Chris Mears | Ryssland llja Zacharov Jevgenij Kuznetsov | Ukraina Illja Kvasja Oleksandr Gorsjkovozov |
Synchro 10 m [14] | Tyskland Sascha Klein Patrick Hausding | Storbritannien Tom Daley Daniel Goodfellow | Ukraina Oleksandr Gorsjkovozov Maksim Dolgov |
Damer
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Individuellt 1 m [15] | Tania Cagnotto (ITA) | Elena Bertocchi (ITA) | Nadezjda Bazjina (RUS) |
Individuellt 3 m [16] | Tania Cagnotto (ITA) | Uschi Freitag (NED) | Grace Reid (GBR) |
Individuellt 10 m [17] | Julija Prokoptjuk (UKR) | Tonia Couch (GBR) | Georgia Ward (GBR) |
Synchro 3 m [18] | Italien Tania Cagnotto Francesca Dallapé | Storbritannien Alicia Blagg Rebecca Gallantree | Ryssland Nadezjda Bazjina Kristina Ilinych |
Synchro 10 m [19] | Tyskland Maria Kurjo My Phan | Ukraina Ganna Krasnosjlyk Vlada Tatsenko | Ungern Villő Kormos Zsófia Reisinger |
Mix
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Synchro 3 m [20] | Storbritannien Grace Reid Tom Daley | Italien Tania Cagnotto Maicol Verzotto | Ryssland Nadezjda Bazjina Nikita Sjleicher |
Synchro 10 m [21] | Ukraina Julija Prokoptjuk Maksym Dolgov | Storbritannien Georgia Ward Matty Lee | Ryssland Julija Timosjinina Nikita Sjleicher |
Lagtävling [22] | Ryssland Nadezjda Bazjina Viktor Minibajev | Ukraina Julija Prokoptjuk Oleksandr Horsjkovozov | Storbritannien Georgia Ward Matty Lee |
Simning
Tävlingarna i simning avgjordes mellan 16 och 22 maj.[2]
Medaljsummering
Rekordförkortningar | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
0VR0 | Världsrekord | 0ER0 | Europarekord | 0MR0 | Mästerskapsrekord | 0NR0 | Nationsrekord |
Herrar
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
Distans | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m frisim [23] | Florent Manaudou (FRA) | 21,73 | Andrij Hovorov (UKR) | 21,79 | Benjamin Proud (GBR) | 21,85 |
100 m frisim [24] | Luca Dotto (ITA) | 48,25 | Sebastiaan Verschuren (NED) | 48,32 | Clément Mignon (FRA) | 48,36 |
200 m frisim [25] | Sebastiaan Verschuren (NED) | 1.46,02 | Velimir Stjepanović (SRB) | 1.46,26 | James Guy (GBR) | 1.46,42 |
400 m frisim [26] | Gabriele Detti (ITA) | 3.44,01 0MR0 | Henrik Christiansen (NOR) | 3.46,49 | Péter Bernek (HUN) | 3.46,81 |
800 m frisim [27] | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 7.42,33 0MR0 | Gabriele Detti (ITA) | 7.43,52 | Mychajlo Romantjuk (UKR) | 7.47,99 |
1500 m frisim [28] | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 14.34,04 0ER0 | Gabriele Detti (ITA) | 14.48,75 | Mychajlo Romantjuk (UKR) | 14.50,33 |
50 m ryggsim [29] | Camille Lacourt (FRA) | 24,77 | Richárd Bohus (HUN) | 24,82 | Grigorij Tarasevitj (RUS) | 24,86 |
100 m ryggsim [30] | Camille Lacourt (FRA) | 53,79 | Grigorij Tarasevitj (RUS) | 53,89 | Simone Sabbioni (ITA) Apostolos Christou (GRE) | 54,19 |
200 m ryggsim [31] | Radosław Kawęcki (POL) | 1.55,98 | Yakov Toumarkin (ISR) | 1.56,97 | Danas Rapšys (LTU) | 1.57,22 |
50 m bröstsim [32] | Adam Peaty (GBR) | 26,66 | Peter John Stevens (SLO) | 27,09 | Ross Murdoch (GBR) | 27,31 |
100 m bröstsim [33] | Adam Peaty (GBR) | 58,36 0MR0 | Ross Murdoch (GBR) | 59,73 | Giedrius Titenis (LTU) | 1.00,10 |
200 m bröstsim [34] | Ross Murdoch (GBR) | 2.08,33 | Marco Koch (GER) | 2.08,40 | Luca Pizzini (ITA) | 2.10,39 |
50 m fjärilsim [35] | Andrij Hovorov (UKR) | 22,92 | László Cseh (HUN) | 23,31 | Benjamin Proud (GBR) | 23,34 |
100 m fjärilsim [36] | László Cseh (HUN) | 50,86 0MR0 | Konrad Czerniak (POL) | 51,22 | Mehdy Metella (FRA) | 51,70 |
200 m fjärilsim [37] | László Cseh (HUN) | 1.52,91 0MR0 | Viktor Bromer (DEN) | 1.55,35 | Tamás Kenderesi (HUN) | 1.55,39 |
200 m medley [38] | Andreas Vazaios (GRE) | 1.58,18 | Gal Nevo (ISR) | 1.59,69 | Alexis Manacas Santos (POR) | 1.59,76 |
400 m medley [39] | Dávid Verrasztó (HUN) | 4.13,15 | Richard Nagy (SVK) | 4.14,16 | Federico Turrini (ITA) | 4.14,74 |
4×100 m frisim [40] | Frankrike William Meynard Florent Manaudou Fabien Gilot Clément Mignon | 3.13,48 | Italien Luca Dotto Luca Leonardi Jonathan Boffa Filippo Magnini | 3.14,29 | Belgien Glenn Surgeloose Jasper Aerents Dieter Dekoninck Pieter Timmers | 3.14,30 |
4×200 m frisim [41] | Nederländerna Dion Dreesens Maarten Brzoskowski Kyle Stolk Sebastiaan Verschuren | 7.07,82 | Belgien Louis Croenen Glenn Surgeloose Dieter Dekoninck Pieter Timmers | 7.08,28 | Italien Andrea D'Arrigo Filippo Magnini Luca Dotto Gabriele Detti | 7.08,30 |
4×100 m medley [42] | Storbritannien Chris Walker-Hebborn Adam Peaty James Guy Duncan Scott | 3.32,15 | Frankrike Benjamin Stasiulis Giacomo Perez-Dortona Mehdy Metella Florent Manaudou | 3.33,89 | Ungern Gábor Balog Gábor Financsek László Cseh Richárd Bohus | 3.34,12 |
Damer
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
Distans | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
50 m frisim [43] | Ranomi Kromowidjojo (NED) | 24,07 0MR0 | Francesca Halsall (GBR) | 24,44 | Jeanette Ottesen (DEN) | 24,61 |
100 m frisim [44] | Sarah Sjöström (SWE) | 52,82 | Ranomi Kromowidjojo (NED) | 53,24 | Femke Heemskerk (NED) | 53,72 |
200 m frisim [45] | Federica Pellegrini (ITA) | 1.55,93 | Femke Heemskerk (NED) | 1.55,97 | Charlotte Bonnet (FRA) | 1.56,51 |
400 m frisim [46] | Boglárka Kapás (HUN) | 4.03,47 | Jazmin Carlin (GBR) | 4.04,85 | Mireia Belmonte (ESP) | 4.06,89 |
800 m frisim [47] | Boglárka Kapás (HUN) | 8.21,40 | Jazmin Carlin (GBR) | 8.23,52 | Tjaša Oder (SLO) | 8.25,68 |
1500 m frisim [48] | Boglárka Kapás (HUN) | 15.50,22 0MR0 | Mireia Belmonte (ESP) | 16.00,20 | Maria Vilas (ESP) | 16.01,25 |
50 m ryggsim [49] | Francesca Halsall (GBR) | 27,57 0MR0 | Mie Østergaard Nielsen (DEN) | 27,77 | Georgia Davies (GBR) | 27,87 |
100 m ryggsim [50] | Mie Østergaard Nielsen (DEN) | 58,73 0MR0 | Katinka Hosszú (HUN) | 58,94 | Kathleen Dawson (GBR) | 59,68 |
200 m ryggsim [51] | Katinka Hosszú (HUN) | 2.07,01 | Darjna Zevina (UKR) | 2.07,48 | Matea Samardžić (CRO) | 2.09,24 |
50 m bröstsim [52] | Jennie Johansson (SWE) | 30,81 | Hrafnhildur Lúthersdóttir (ISL) | 30,91 | Jenna Laukkanen (FIN) | 30,95 |
100 m bröstsim [53] | Rūta Meilutytė (LTU) | 1.06,17 | Hrafnhildur Lúthersdóttir (ISL) | 1.06,45 | Chloe Tutton (GBR) | 1.07,50 |
200 m bröstsim [54] | Rikke Møller Pedersen (DEN) | 2.21,69 | Jessica Vall (ESP) | 2.22,56 | Hrafnhildur Lúthersdóttir (ISL) | 2.22,96 |
50 m fjärilsim [55] | Sarah Sjöström (SWE) | 24,99 | Jeanette Ottesen (DEN) | 25,44 | Francesca Halsall (GBR) | 25,48 |
100 m fjärilsim [56] | Sarah Sjöström (SWE) | 55,89 0MR0 | Jeanette Ottesen (DEN) | 56,83 | Ilaria Bianchi (ITA) | 57,52 |
200 m fjärilsim [57] | Franziska Hentke (GER) | 2.07,23 | Liliána Szilágyi (HUN) | 2.07,24 | Judit Ignacio (ESP) | 2.07,52 |
200 m medley [58] | Katinka Hosszú (HUN) | 2.07,30 0MR0 | Siobhan-Marie O'Connor (GBR) | 2.09,03 | Hannah Miley (GBR) | 2.11,84 |
400 m medley [59] | Katinka Hosszú (HUN) | 4.30,90 0MR0 | Hannah Miley (GBR) | 4.35,27 | Zsuzsanna Jakabos (HUN) | 4.38,39 |
4×100 m frisim [60] | Nederländerna Maud van der Meer Femke Heemskerk Marrit Steenbergen Ranomi Kromowidjojo | 3.33,80 | Italien Silvia Di Pietro Erika Ferraioli Aglaia Pezzato Federica Pellegrini | 3.37,68 | Sverige Sarah Sjöström Ida Marko-Varga Ida Lindborg Louise Hansson | 3.37,84 |
4×200 m frisim [61] | Ungern Zsuzsanna Jakabos Evelyn Verrasztó Boglárka Kapás Katinka Hosszú | 7.51,63 | Spanien Melanie Costa Patricia Castro Fatima Gallardo Mireia Belmonte | 7.53,38 | Nederländerna Andrea Kneppers Esmee Vermeulen Robin Neumann Femke Heemskerk | 7.53,63 |
4×100 m medley [62] | Storbritannien Kathleen Dawson Chloe Tutton Siobhan-Marie O'Connor Francesca Halsall | 3.58,57 | Italien Carlotta Zofkova Martina Carraro Ilaria Bianchi Erika Ferraioli | 4.00,73 | Finland Mimosa Jallow Jenna Laukkanen Emilia Pikkarainen Hanna-Maria Seppälä | 4.01,49 |
Mix
Disciplin | Guld | Silver | Brons | |||
Distans | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid | Tävlande | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m frisim [63] | Nederländerna Sebastiaan Verschuren Ben Schwietert Maud van der Meer Ranomi Kromowidjojo | 3.23,64 0MR0 | Italien Filippo Magnini Luca Dotto Erika Ferraioli Federica Pellegrini | 3.24,55 | Frankrike Clément Mignon Jérémy Stravius Charlotte Bonnet Anna Santamans | 3.25,49 |
4×100 m medley [64] | Storbritannien Chris Walker-Hebborn Adam Peaty Siobhan-Marie O'Connor Francesca Halsall | 3.44,56 | Italien Simone Sabbioni Martina Carraro Piero Codia Federica Pellegrini | 3.45,74 | Ungern Gábor Balog Gábor Financsek Evelyn Verrasztó Zsuzsanna Jakabos | 3.49,50 |
Medaljligan
Placering | Land | Guld | Silver | Brons | Totalt antal medaljer |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 10 | 11 | 12 | 33 |
2 | Ungern | 10 | 4 | 6 | 20 |
3 | Ryssland | 10 | 3 | 6 | 19 |
4 | Italien | 8 | 13 | 11 | 32 |
5 | Ukraina | 5 | 10 | 5 | 20 |
6 | Nederländerna | 5 | 4 | 2 | 11 |
7 | Frankrike | 4 | 1 | 4 | 9 |
8 | Sverige | 4 | 0 | 1 | 5 |
9 | Tyskland | 3 | 1 | 0 | 4 |
10 | Danmark | 2 | 4 | 1 | 7 |
11 | Polen | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Litauen | 1 | 0 | 2 | 3 |
13 | Grekland | 1 | 0 | 1 | 2 |
14 | Spanien | 0 | 3 | 6 | 9 |
15 | Island | 0 | 2 | 1 | 3 |
16 | Israel | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Belgien | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Slovenien | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | Norge | 0 | 1 | 0 | 1 |
19 | Serbien | 0 | 1 | 0 | 1 |
19 | Slovakien | 0 | 1 | 0 | 1 |
22 | Finland | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Österrike | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Kroatien | 0 | 0 | 1 | 1 |
23 | Portugal | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 64 | 64 | 65 | 193 |
Referenser
- ^ SCHEDULE FOR LONDON 2016 LEN EUROPEAN AQUATICS CHAMPIONSHIPS RELEASED (engelska)
- ^ [a b c d] ”Schedule”. Arkiverad från originalet den 9 april 2016. https://archive.is/20160409092730/http://euroaquatics2016.london/elite-schedule/?_ga=1.187010593.8261598.1459977078. Läst 5 maj 2016.
Externa länkar
Officiell webbplats
|