Europamästerskapen i bancykling 2024
Europamästerskapen i bancykling 2024 | |
Omnisport Apeldoorn | |
Datum | 10–14 januari |
---|---|
Arrangör | Union Européenne de Cyclisme |
Deltagare | |
Nationer | 24 |
Värdskap | |
Land | Nederländerna |
Ort | Apeldoorn |
Arena | Omnisport Apeldoorn |
Heusden-Zolder 2025 → |
Europamästerskapen i bancykling 2024 hölls mellan den 10 och 14 januari 2024 i Omnisport Apeldoorn i Apeldoorn i Nederländerna.[1] Det var den 14:e upplagan av europamästerskapen i bancykling.
Grenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Herrar | ||||||
Sprint | Harrie Lavreysen Nederländerna | Mateusz Rudyk Polen | Mikhail Yakovlev Israel | |||
Lagsprint | Nederländerna Jeffrey Hoogland Harrie Lavreysen Roy van den Berg Tijmen van Loon | 41,958 | Frankrike Florian Grengbo Rayan Helal Sébastien Vigier | 42,718 | Polen Daniel Rochna Mateusz Rudyk Rafał Sarnecki Maciej Bielecki | 43,177 |
Lagförföljelse | Storbritannien Daniel Bigham Ethan Hayter Charlie Tanfield Ethan Vernon Oliver Wood | 3.45,218 | Danmark Carl-Frederik Bévort Tobias Hansen Niklas Larsen Rasmus Pedersen Frederik Rodenberg | 3.46,372 | Italien Davide Boscaro Simone Consonni Francesco Lamon Jonathan Milan | 3.49,974 |
Keirin | Harrie Lavreysen Nederländerna | Mateusz Rudyk Polen | Stefano Moro Italien | |||
Omnium | Ethan Hayter Storbritannien | 121 poäng | Niklas Larsen Danmark | 121 poäng | Fabio Van den Bossche Belgien | 118 poäng |
Madison | Tyskland Roger Kluge Theo Reinhardt | 64 poäng | Frankrike Thomas Boudat Donavan Grondin | 60 poäng | Danmark Michael Mørkøv Theodor Storm | 50 poäng |
1 km tempolopp[N] | Matteo Bianchi Italien | 1.00,272 | Daan Kool Nederländerna | 1.00,414 | Melvin Landerneau Frankrike | 1.00,472 |
Individuell förföljelse[N] | Daniel Bigham Storbritannien | 4.05,783 | Charlie Tanfield Storbritannien | 4.07,777 | Rasmus Pedersen Danmark | 4.10,119 |
Poänglopp | Niklas Larsen Danmark | 66 poäng | Sebastián Mora Spanien | 58 poäng | Oscar Nilsson-Julien Frankrike | 45 poäng |
Scratch[O] | Iúri Leitão Portugal | Tim Wafler Österrike | Tobias Hansen Danmark | |||
Elimineringslopp[O] | Tobias Hansen Danmark | William Tidball Storbritannien | Jules Hesters Belgien | |||
Damer | ||||||
Sprint | Emma Finucane Storbritannien | Lea Friedrich Tyskland | Emma Hinze Tyskland | |||
Lagsprint | Tyskland Lea Friedrich Pauline Grabosch Emma Hinze | 45,899 | Storbritannien Sophie Capewell Emma Finucane Katy Marchant Lowri Thomas | 46,151 | Nederländerna Kyra Lamberink Hetty van de Wouw Steffie van der Peet | 46,754 |
Lagförföljelse | Italien Elisa Balsamo Martina Fidanza Vittoria Guazzini Letizia Paternoster | 4.12,551 | Storbritannien Megan Barker Josie Knight Anna Morris Jessica Roberts Neah Evans | 4.15,950 | Tyskland Franziska Brauße Lisa Klein Lena Charlotte Reißner Laura Süßemilch Mieke Kröger | 4.14,768[a] |
Keirin | Lea Sophie Friedrich Tyskland | Emma Finucane Storbritannien | Hetty van de Wouw Nederländerna | |||
Omnium | Anita Stenberg Norge | 142 poäng | Neah Evans Storbritannien | 136 poäng | Valentine Fortin Frankrike | 131 poäng |
Madison | Frankrike Valentine Fortin Marion Borras | 50 poäng | Belgien Katrijn De Clercq Lotte Kopecky | 41 poäng | Italien Elisa Balsamo Vittoria Guazzini | 28 poäng |
500 m tempolopp[N] | Katy Marchant Storbritannien | 33,319 | Taky Marie-Divine Kouamé Frankrike | 33,356 | Pauline Grabosch Tyskland | 33,444 |
Individuell förföljelse[N] | Josie Knight Storbritannien | 3.22,816 | Franziska Brauße Tyskland | 3.22,819 | Anna Morris Storbritannien | 3.22,934 |
Poänglopp[O] | Lotte Kopecky Belgien | 24 poäng | Anita Stenberg Norge | 19 poäng | Jarmila Machačová Tjeckien | 18 poäng |
Scratch[O] | Clara Copponi Frankrike | Lani Wittevrongel Belgien | Martina Fidanza Italien | |||
Elimineringslopp[O] | Lotte Kopecky Belgien | Lea Lin Teutenberg Tyskland | Jessica Roberts Storbritannien |
- Cyklister skrivna i kursiv stil tävlade endast i omgångarna innan finalen.
- N Dessa grenar finns inte med i OS.
- O I OS finns dessa grenar endast med i kombinationsgrenen omnium.
Medaljtabell
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Storbritannien | 6 | 6 | 2 | 14 |
2 | Tyskland | 3 | 3 | 3 | 9 |
3 | Nederländerna* | 3 | 1 | 2 | 6 |
4 | Frankrike | 2 | 3 | 3 | 8 |
5 | Danmark | 2 | 2 | 3 | 7 |
6 | Belgien | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Italien | 2 | 0 | 4 | 6 |
8 | Norge | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Portugal | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Polen | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Spanien | 0 | 1 | 0 | 1 |
Österrike | 0 | 1 | 0 | 1 | |
13 | Israel | 0 | 0 | 1 | 1 |
Tjeckien | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (14 nationer) | 22 | 22 | 22 | 66 |
Anmärkningar
- ^ Tid i bronsloppet
Källor
- ”2024 UEC European Track Championships – Results book” (PDF). swisstiming.com. https://uec.swisstiming.com/File/0003170100FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF23. Läst 16 januari 2024.
Noter
|
|