100 meter häck för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1976
Damernas 100 meter häck vid de XXI:a olympiska sommarspelen | ||||
Anläggning | Stade Olympique | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 28-29 juli | |||
Deltagare | 21 från 15 nationer | |||
Vinnartid | 12,77 | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
← 1972 1980 → |
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
100 meter häcklöpning för damer vid olympiska sommarspelen 1976 i Montréal avgjordes 28-29 juli.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 meter häck | Johanna Schaller Östtyskland | 12,77 | Tatiana Anisimova Sovjetunionen | 12,78 | Natalja Lebedeva Sovjetunionen | 12,80 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Omgång 1
Heat 1
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Anisimova, TatjanaTatjana Anisimova | Sovjetunionen | 12,98 | Q |
2 | Rabsztyn, GrażynaGrażyna Rabsztyn | Polen | 13.09 | Q |
3 | Colyear-Danville, SharonSharon Colyear-Danville | Storbritannien | 13.18 | Q |
4 | Prévost, NadineNadine Prévost | Frankrike | 13.70 | Q |
5 | Donnelly, PatPat Donnelly | USA | 13.71 | |
6 | Gomis, JulieJulie Gomis | Senegal | 14.57 |
Heat 2
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Nowakowska, BożenaBożena Nowakowska | Polen | 13,05 | Q |
2 | Ongar, IleanaIleana Ongar | Italien | 13.37 | Q |
3 | Ehrhardt, AnnelieAnnelie Ehrhardt | Östtyskland | 13.49 | Q |
4 | LaPlante, DebbieDebbie LaPlante | USA | 13.51 | Q |
5 | Dell, GayeGaye Dell | Australien | 13.68 | |
6 | Bradley-Kameli, SueSue Bradley-Kameli | Kanada | 14.07 |
Heat 3
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Lebedeva, NataljaNatalja Lebedeva | Sovjetunionen | 12,94 | Q |
2 | Schaller-Klier, JohannaJohanna Schaller-Klier | Östtyskland | 13.02 | Q |
3 | Sokolova, PenkaPenka Sokolova | Bulgarien | 13.52 | Q |
4 | Boothe, LornaLorna Boothe | Storbritannien | 13.69 | Q |
5 | Brady, RhondaRhonda Brady | USA | 13.84 |
Heat 4
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Berend, GudrunGudrun Berend | Östtyskland | 13,03 | Q |
2 | Roth-Shahamorov, EstherEsther Roth-Shahamorov | Israel | 13.06 | Q |
3 | Kononova, LjubovLjubov Kononova | Sovjetunionen | 13.36 | Q |
4 | Bufanu, ValeriaValeria Bufanu | Rumänien | 13.60 | Q |
5 | Noeding, EdithEdith Noeding | Peru | 14.14 | |
6 | Vaamonde, LucíaLucía Vaamonde | Venezuela | 19.17 |
Semifinaler
Heat 1
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Schaller-Klier, JohannaJohanna Schaller-Klier | Östtyskland | 12,93 | Q |
2 | Berend, GudrunGudrun Berend | Östtyskland | 12.96 | Q |
3 | Lebedeva, NataljaNatalja Lebedeva | Sovjetunionen | 13.03 | Q |
4 | Roth-Shahamorov, EstherEsther Roth-Shahamorov | Israel | 13.04 | Q |
5 | Nowakowska, BożenaBożena Nowakowska | Polen | 13.04 | |
6 | LaPlante, DebbieDebbie LaPlante | USA | 13.36 | |
7 | Sokolova, PenkaPenka Sokolova | Bulgarien | 13.67 | |
8 | Boothe, LornaLorna Boothe | Storbritannien | 13.73 |
Heat 2
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Anisimova, TatjanaTatjana Anisimova | Sovjetunionen | 13,08 | Q |
2 | Rabsztyn, GrażynaGrażyna Rabsztyn | Polen | 13.35 | Q |
3 | Ongar, IleanaIleana Ongar | Italien | 13.41 | Q |
4 | Bufanu, ValeriaValeria Bufanu | Rumänien | 13.59 | Q |
5 | Ehrhardt, AnnelieAnnelie Ehrhardt | Östtyskland | 13.71 | |
6 | Prévost, NadineNadine Prévost | Frankrike | 13.95 | |
7 | Colyear-Danville, SharonSharon Colyear-Danville | Storbritannien | 17.32 |
Final
Placering | Friidrottare | Nation | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
Schaller-Klier, JohannaJohanna Schaller-Klier | Östtyskland | 12,77 | ||
Anisimova, TatjanaTatjana Anisimova | Sovjetunionen | 12,78 | ||
Lebedeva, NataljaNatalja Lebedeva | Sovjetunionen | 12,80 | ||
4 | Berend, GudrunGudrun Berend | Östtyskland | 12,82 | |
5 | Rabsztyn, GrażynaGrażyna Rabsztyn | Polen | 12,96 | |
6 | Roth-Shahamorov, EstherEsther Roth-Shahamorov | Israel | 13,04 | |
7 | Bufanu, ValeriaValeria Bufanu | Rumänien | 13,35 | |
8 | Ongar, IleanaIleana Ongar | Italien | 13,51 |
Referenser
- Resultat
|