Квалификације за Светско првенство у фудбалу 2022 — УЕФА
Детаљи такмичења | |
---|---|
Датум | 24. март 2021 — 5. јун 2022. |
Екипе | 55 |
Статистике турнира | |
Одиграно утакмица | 258 |
Постигнуто голова | 781 (3,03 по мечу) |
Укупно гледалаца | 3.037.488 (11.773 по мечу) |
Најбољи стрелац | Хари Кејн Мемфис Депај (12 голова) |
← 2018 2026 → |
Европске квалификације |
---|
|
Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е | Група Ф Група Г Група Х Група И Група Ј |
У квалификацијама за Светско првенство у фудбалу 2022. учествовале су 55 европских репрезентација које су се бориле за пласман на Светско првенство у фудбалу 2022. које ће се одржати у Катару. Квалификације су почеле 24. марта 2021. а завршиле се 5. јуна 2022. Укупно 13 места је слободно на првенству за репрезентације из Европе.[1]
Систем такмичења
Као и у квалификацијама за Европско првенство 2020., тако су и ове квалификације повезане са Лигом нација, али знатно мање. У првом кругу репрезентације су подељене у пет група од по пет тимова и пет група од по шест тимова. Победници група се директно квалификују на светско првенство, а другопласиране репрезентације ће се у другом кругу борити за преостала три места. Њима ће се придружити још две репрезентације у зависности од финалне ранг листе лиге нација 2020/21.[2][3]
Уколико две репрезентације имају једнак број бодова, поредак се одређује:
- Гол-разликом из свих утакмица у групи
- Већим бројем постигнутих голова у групи
- Већим бројем бодова из међусобних утакмица
- Гол-разликом из међусобних утакмица
- Већим бројем постигнутих голова у међусобним утакмицама
- Извлачењем или разигравањем (уколико га одобри ФИФА)
Распоред утакмица
У овој табели је детаљан приказ распореда утакмица.[3]
Фаза | Коло | Датуми |
---|---|---|
Групна фаза квалификација | Коло 1 | 24-25. март 2021. |
Коло 2 | 27-28. март 2021. | |
Коло 3 | 30-31. март 2021. | |
Коло 4 | 1-2. септембар 2021. | |
Коло 5 | 4-5. септембар 2021. | |
Коло 6 | 7-8. септембар 2021. | |
Коло 7 | 8-9. октобар 2021. | |
Коло 8 | 11-12. октобар 2021. | |
Коло 9 | 11-13. новембар 2021. | |
Коло 10 | 14-16. новембар 2021. | |
Бараж | Полуфинале | 24. март 2022. |
Финале | 29. март 2022. |
Жреб
Жреб за групну фазу квалификација је одржан 7. децембра 2020. године у Цириху, Швајцарска.[4] Због пандемије Коронавируса, одржана је виртуелна церемонија без присуства чланова савеза. 55 тимова је било подељено у 10 група (пет група по пет екипа и пет група од по шест тимова).
Тимови су били подељени у 6 шешира на основу ФИФА ранг листе новембра 2020. године, након УЕФА лиге нација сезоне 2020/21. Мечеви ће се одржати од 24. марта до 16. новембра 2021. године.[5]
Тимови који су се квалификовали за финале Лиге нација су били смештени у групама од по 5 тимова.[6][7]
Шешир 1 | Шешир 2 | Шешир 3 |
---|---|---|
Шешир 4 | Шешир 5 | Шешир 6 |
|
|
|
Резиме
Квалификоване репрезентације
Репрезентација | Квалификована као | Датум квалификације | Преглед учешћа на турнирима1, 2 |
---|---|---|---|
Немачка | Победник групе Ј | 11. октобар 2021. | 19 (1934, 1938, 19543, 19583, 19623, 19663, 19703, 19743, 19783, 19823, 19863, 19903, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Данска | Победник групе Ф | 12. октобар 2021. | 5 (1986, 1998, 2002, 2010, 2018) |
Француска | Победник групе Д | 13. новембар 2021. | 15 (1930, 1934, 1938, 1954, 1958, 1966, 1978, 1982, 1986, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Белгија | Победник групе Е | 13. новембар 2021. | 13 (1930, 1934, 1938, 1954, 1970, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2014, 2018) |
Хрватска | Победник групе Х | 14. новембар 2021. | 5 (1998, 2002, 2006, 2014, 2018) |
Шпанија | Победник групе Б | 14. новембар 2021. | 15 (1934, 1950, 1962, 1966, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Србија | Победник групе А | 14. новембар 2021. | 12 (19304, 19504, 19544, 19584, 19624, 19744, 19824, 19904, 19985, 20065, 2010, 2018) |
Енглеска | Победник групе И | 15. новембар 2021. | 15 (1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1982, 1986, 1990, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Швајцарска | Победник групе Ц | 15. новембар 2021. | 11 (1934, 1938, 1950, 1954, 1962, 1966, 1994, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Холандија | Победник групе Г | 16. новембар 2021. | 10 (1934, 1938, 1974, 1978, 1990, 1994, 1998, 2006, 2010, 2014) |
Португал | Победник у баражу Ц | 29. март 2022. | 7 (1966, 1986, 2002, 2006, 2010, 2014, 2018) |
Пољска | Победник у баражу Б | 29. март 2022. | 8 (1938, 1974, 1978, 1982, 1986, 2002, 2006, 2018) |
Велс | Победник у баражу А | 5. јун 2022. | 1 (1958) |
- Напомене:
- 1 Подебљана година означава првака у тој години
- 2 Коса година означава домаћина у тој години
- 3 као Западна Немачка
- 4 као Југославија,
Први круг
- Сва времена су по средњоевропском времену.
Легенда |
---|
Репрезентације које се квалификују у првом кругу |
Репрезентација која иде у бараж након првог круга |
Победници група Лиге нација 2020/21. који иду у бараж након што нису завршили на првом или другом месту табеле у првом кругу |
Суспендована из квалификација |
Група А
Табела групе А | Домаћи | Гости | ||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Србија | 8 | 6 | 2 | 0 | 18 | 9 | +9 | 20 | - | 2:2 | 3:2 | 4:1 | 3:1 | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 6 | 10 | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 3 | 10 | ||
2. | Португал | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 6 | +11 | 17 | 1:2 | - | 2:1 | 5:0 | 1:0 | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 3 | 9 | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 3 | 8 | ||
3. | Ирска | 8 | 2 | 3 | 3 | 11 | 8 | +3 | 9 | 1:1 | 0:0 | - | 0:1 | 1:1 | 4 | 0 | 3 | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 5 | 6 | ||
4. | Луксембург | 8 | 3 | 0 | 5 | 8 | 18 | -10 | 9 | 0:1 | 1:3 | 0:3 | - | 2:1 | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 8 | 3 | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 10 | 6 | ||
5. | Азербејџан | 8 | 0 | 1 | 7 | 5 | 18 | -13 | 1 | 1:2 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | - | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 11 | 0 | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 7 | 1 |
Група Б
Табела групе Б | Домаћи | Гости | ||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Шпанија | 8 | 6 | 1 | 1 | 15 | 5 | +10 | 19 | - | 1:0 | 1:1 | 4:0 | 3:1 | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 2 | 10 | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 3 | 9 | ||
2. | Шведска | 8 | 5 | 0 | 3 | 12 | 6 | +6 | 15 | 2:1 | - | 2:0 | 1:0 | 3:0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 1 | 12 | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 5 | 3 | ||
3. | Грчка | 8 | 2 | 4 | 2 | 8 | 8 | 0 | 10 | 0:1 | 2:1 | - | 1:1 | 1:1 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 5 | ||
4. | Грузија | 8 | 2 | 1 | 5 | 6 | 12 | -6 | 7 | 1:2 | 2:0 | 0:2 | - | 0:1 | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | 3 | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | 4 | ||
5. | Косово | 8 | 1 | 2 | 5 | 5 | 15 | -10 | 5 | 0:2 | 0:3 | 1:1 | 1:2 | - | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 8 | 1 | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 7 | 3 |
Група Ц
Табела групе Ц | Домаћи | Гости | ||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Швајцарска | 8 | 5 | 3 | 0 | 15 | 2 | +13 | 18 | - | 0:0 | 2:0 | 4:0 | 1:0 | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 0 | 10 | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 2 | 8 | ||
2. | Италија | 8 | 4 | 4 | 0 | 13 | 2 | +11 | 16 | 1:1 | - | 2:0 | 1:1 | 5:0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 2 | 8 | 4 | 2 | 2 | 0 | 4 | 0 | 8 | ||
3. | Северна Ирска | 8 | 2 | 3 | 3 | 6 | 7 | -1 | 9 | 0:0 | 0:0 | - | 0:0 | 1:0 | 4 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6 | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 7 | 3 | ||
4. | Бугарска | 8 | 2 | 2 | 4 | 6 | 14 | -8 | 8 | 1:3 | 0:2 | 2:1 | - | 1:0 | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 6 | 6 | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 8 | 2 | ||
5. | Литванија | 8 | 1 | 0 | 7 | 4 | 19 | -15 | 3 | 0:4 | 0:2 | 1:4 | 3:1 | - | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 11 | 3 | 4 | 0 | 0 | 4 | 0 | 8 | 0 |
Група Д
Табела групе Д | Домаћи | Гости | ||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Француска | 8 | 5 | 3 | 0 | 18 | 3 | +15 | 18 | - | 1:1 | 2:0 | 1:1 | 8:0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 12 | 2 | 8 | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 1 | 10 | ||
2. | Украјина | 8 | 2 | 6 | 0 | 11 | 8 | +3 | 12 | 1:1 | - | 1:1 | 1:1 | 1:1 | 4 | 0 | 4 | 0 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 4 | 8 | ||
3. | Финска | 8 | 3 | 2 | 3 | 10 | 10 | 0 | 11 | 0:2 | 1:2 | - | 2:2 | 1:0 | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | 4 | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 4 | 7 | ||
4. | Босна и Херцеговина | 8 | 1 | 4 | 3 | 9 | 12 | -3 | 7 | 0:1 | 0:2 | 1:3 | - | 2:2 | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 8 | 1 | 4 | 1 | 3 | 0 | 6 | 4 | 6 | ||
5. | Казахстан | 8 | 0 | 3 | 5 | 5 | 20 | -15 | 3 | 0:2 | 2:2 | 0:2 | 0:2 | - | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 8 | 1 | 4 | 0 | 2 | 2 | 3 | 12 | 2 |
Група Е
Табела групе Е | Домаћи | Гости | ||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Белгија | 8 | 6 | 2 | 0 | 25 | 6 | +19 | 20 | - | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 8:0 | 4 | 4 | 0 | 0 | 17 | 2 | 12 | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 4 | 8 | ||
2. | Велс | 8 | 4 | 3 | 1 | 14 | 9 | +5 | 15 | 1:1 | - | 1:0 | 0:0 | 5:1 | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 2 | 8 | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 7 | ||
3. | Чешка | 8 | 4 | 2 | 2 | 14 | 9 | +5 | 14 | 1:1 | 2:2 | - | 2:0 | 1:0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 3 | 8 | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 6 | 6 | ||
4. | Естонија | 8 | 1 | 1 | 6 | 9 | 21 | -12 | 4 | 2:5 | 0:1 | 2:6 | - | 2:0 | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 12 | 3 | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 9 | 1 | ||
5. | Белорусија | 8 | 1 | 0 | 7 | 7 | 24 | -17 | 3 | 0:1 | 2:3 | 0:2 | 4:2 | - | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 8 | 3 | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 16 | 0 |
Група Ф
Табела групе Ф | Домаћи | Гости | |||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Данска | 10 | 9 | 0 | 1 | 30 | 3 | +27 | 27 | - | 2:0 | 5:0 | 1:0 | 3:1 | 8:0 | 5 | 5 | 0 | 0 | 19 | 1 | 15 | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 2 | 12 | ||
2. | Шкотска | 10 | 7 | 2 | 1 | 17 | 7 | +10 | 23 | 2:0 | - | 3:2 | 2:2 | 4:0 | 1:0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 12 | 4 | 13 | 5 | 3 | 1 | 1 | 5 | 3 | 10 | ||
3. | Израел | 10 | 5 | 1 | 4 | 23 | 21 | +2 | 16 | 0:2 | 1:1 | - | 5:2 | 3:2 | 2:1 | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 8 | 10 | 5 | 2 | 0 | 3 | 12 | 13 | 6 | ||
4. | Аустрија | 10 | 5 | 1 | 4 | 19 | 17 | +2 | 16 | 0:4 | 0:1 | 4:2 | - | 3:1 | 4:1 | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 9 | 9 | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 8 | 7 | ||
5. | Фарска Острва | 10 | 1 | 1 | 8 | 7 | 23 | -16 | 4 | 0:1 | 0:1 | 0:4 | 0:2 | - | 2:1 | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 9 | 3 | 5 | 0 | 1 | 4 | 5 | 14 | 1 | ||
6. | Молдавија | 10 | 0 | 1 | 9 | 5 | 30 | -25 | 1 | 0:4 | 0:2 | 1:4 | 0:2 | 1:1 | - | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 13 | 1 | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 17 | 0 |
Група Г
Табела групе Г | Домаћи | Гости | |||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Холандија | 10 | 7 | 2 | 1 | 33 | 8 | +25 | 23 | - | 6:1 | 2:0 | 4:0 | 2:0 | 6:0 | 5 | 5 | 0 | 0 | 20 | 1 | 12 | 5 | 2 | 2 | 1 | 13 | 7 | 8 | ||
2. | Турска | 10 | 6 | 3 | 1 | 27 | 16 | +11 | 21 | 4:2 | - | 1:1 | 2:2 | 3:3 | 6:0 | 5 | 2 | 3 | 0 | 16 | 8 | 9 | 5 | 4 | 0 | 1 | 11 | 8 | 12 | ||
3. | Норвешка | 10 | 5 | 3 | 2 | 15 | 8 | +7 | 18 | 1:1 | 0:3 | - | 2:0 | 0:0 | 5:1 | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | 8 | 5 | 3 | 1 | 1 | 7 | 3 | 10 | ||
4. | Црна Гора | 10 | 3 | 3 | 4 | 14 | 15 | -1 | 12 | 2:2 | 1:2 | 0:1 | - | 0:0 | 4:1 | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 6 | 5 | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 9 | 7 | ||
5. | Летонија | 10 | 2 | 3 | 5 | 11 | 14 | -3 | 9 | 0:1 | 1:2 | 0:2 | 1:2 | - | 3:1 | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 8 | 3 | 5 | 1 | 3 | 1 | 6 | 6 | 6 | ||
6. | Гибралтар | 10 | 0 | 0 | 10 | 4 | 43 | -39 | 0 | 0:7 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | - | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 19 | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 3 | 24 | 0 |
Група Х
Табела групе Х | Домаћи | Гости | |||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Хрватска | 10 | 7 | 2 | 1 | 21 | 4 | +17 | 23 | - | 1:0 | 2:2 | 3:0 | 1:0 | 3:0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 10 | 2 | 13 | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 2 | 10 | ||
2. | Русија | 10 | 7 | 1 | 2 | 19 | 6 | +13 | 22 | 0:0 | - | 1:0 | 2:1 | 6:0 | 2:0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 11 | 1 | 13 | 5 | 3 | 0 | 2 | 8 | 5 | 9 | ||
3. | Словачка | 10 | 3 | 5 | 2 | 17 | 10 | +7 | 14 | 0:1 | 2:1 | - | 2:2 | 2:0 | 2:2 | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 6 | 8 | 5 | 1 | 3 | 1 | 9 | 4 | 6 | ||
4. | Словенија | 10 | 4 | 2 | 4 | 13 | 12 | +1 | 14 | 1:0 | 1:2 | 1:1 | - | 2:1 | 1:0 | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 4 | 10 | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 8 | 4 | ||
5. | Кипар | 10 | 1 | 2 | 7 | 4 | 21 | -17 | 5 | 0:3 | 0:2 | 0:0 | 1:0 | - | 2:2 | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 7 | 5 | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 14 | 0 | ||
6. | Малта | 10 | 1 | 2 | 7 | 9 | 30 | -21 | 5 | 1:7 | 1:3 | 0:6 | 0:4 | 3:0 | - | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 20 | 3 | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 10 | 2 |
Група И
Табела групе И | Домаћи | Гости | |||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Енглеска | 10 | 8 | 2 | 0 | 39 | 3 | +36 | 26 | - | 2:1 | 5:0 | 1:1 | 4:0 | 5:0 | 5 | 4 | 1 | 0 | 17 | 2 | 13 | 5 | 4 | 1 | 0 | 22 | 1 | 13 | ||
2. | Пољска | 10 | 6 | 2 | 2 | 30 | 11 | +19 | 20 | 1:1 | - | 4:1 | 1:2 | 3:0 | 5:0 | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 4 | 10 | 5 | 3 | 1 | 1 | 16 | 7 | 10 | ||
3. | Албанија | 10 | 6 | 0 | 4 | 12 | 12 | 0 | 18 | 0:2 | 0:1 | - | 1:0 | 1:0 | 5:0 | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 3 | 9 | 5 | 3 | 0 | 2 | 5 | 9 | 9 | ||
4. | Мађарска | 10 | 5 | 2 | 3 | 19 | 13 | +6 | 17 | 0:4 | 3:3 | 0:1 | - | 2:1 | 4:0 | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 9 | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 10 | 4 | 10 | ||
5. | Андора | 10 | 2 | 0 | 8 | 8 | 24 | -16 | 6 | 0:5 | 1:4 | 0:1 | 1:4 | - | 2:0 | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 14 | 3 | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 10 | 3 | ||
6. | Сан Марино | 10 | 0 | 0 | 10 | 1 | 46 | -45 | 0 | 0:10 | 1:7 | 0:2 | 0:3 | 0:3 | - | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 25 | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | 0 | 21 | 0 |
Група Ј
Табела групе Ј | Домаћи | Гости | |||||||||||||||||||||||||||||
Репрезентација | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | ГР | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | И | Д | Н | И | ДГ | ПГ | Бод. | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Немачка | 10 | 9 | 0 | 1 | 36 | 4 | +32 | 27 | - | 1:2 | 2:1 | 6:0 | 3:0 | 9:0 | 5 | 4 | 0 | 1 | 21 | 3 | 12 | 5 | 5 | 0 | 0 | 15 | 1 | 15 | ||
2. | Северна Македонија | 10 | 5 | 3 | 2 | 23 | 11 | +12 | 18 | 0:4 | - | 0:0 | 0:0 | 3:1 | 5:0 | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 5 | 8 | 5 | 3 | 1 | 1 | 15 | 6 | 10 | ||
3. | Румунија | 10 | 5 | 2 | 3 | 13 | 8 | +5 | 17 | 0:1 | 3:2 | - | 1:0 | 0:0 | 2:0 | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 3 | 10 | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 5 | 7 | ||
4. | Јерменија | 10 | 3 | 3 | 4 | 9 | 20 | -11 | 12 | 1:4 | 0:5 | 3:2 | - | 2:0 | 1:1 | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 12 | 7 | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 8 | 5 | ||
5. | Исланд | 10 | 2 | 3 | 5 | 12 | 18 | -6 | 9 | 0:4 | 2:2 | 0:2 | 1:1 | - | 4:0 | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 9 | 5 | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | 4 | ||
6. | Лихтенштајн | 10 | 0 | 1 | 9 | 2 | 34 | -32 | 1 | 0:2 | 0:4 | 0:2 | 0:1 | 1:4 | - | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 13 | 0 | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 21 | 1 |
Бараж
У баражу су учествовале све другопласиране репрезентације из свих 10 група. Свим другопласиранима су се придружиле још 2 најбоље пласиране победнице својих група Лиге нације 2020/21. које се још нису директно квалификовале за првенство или нису избориле бараж. Ових 12 репрезентација су биле подељене у три пута, где се играју две рунде у једном сусрету (полуфинале и финале) одакле су три репрезентације избориле пласман на првенство. Првих 6 најбоље пласираних репрезентација су били домаћини полуфиналних утакмица, док су домаћини финалних утакмица били одређени жребом. Полуфиналне утакмице су се одржале 24. марта 2022. године, док су се финалне утакмице одржале 29. марта 2022. године.[8][9]
Табела другопласираних репрезентација
Првих 6 најбоље пласираних репрезентација су биле смештене у шеширу 1 за жреб.[10]
Гру | Репрезентација | ИГ | П | Н | И | ГД | ГП | ГР | Б | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | А | Португал | 8 | 5 | 2 | 1 | 17 | 6 | +11 | 17 |
2. | Ф | Шкотска | 8 | 5 | 2 | 1 | 14 | 7 | +7 | 17 |
3. | Ц | Италија | 8 | 4 | 4 | 0 | 13 | 2 | +11 | 16 |
4. | Х | Русија | 8 | 5 | 1 | 2 | 14 | 5 | +9 | 16 |
5. | Б | Шведска | 8 | 5 | 0 | 3 | 12 | 6 | +6 | 15 |
6. | Е | Велс | 8 | 4 | 3 | 1 | 14 | 9 | +5 | 15 |
7. | Г | Турска | 8 | 4 | 3 | 1 | 18 | 16 | +2 | 15 |
8. | И | Пољска | 8 | 4 | 2 | 2 | 18 | 10 | +8 | 14 |
9. | Ј | Северна Македонија | 8 | 3 | 3 | 2 | 14 | 11 | +3 | 12 |
10. | Д | Украјина | 8 | 2 | 6 | 0 | 11 | 8 | +3 | 12 |
Победници група Лиге нација 2020/21.
Легенда |
---|
Репрезентације које се квалификују у првом кругу |
Репрезентација која иде у бараж након првог круга |
Победници група Лиге нација 2020/21. који иду у бараж након што нису завршили на првом или другом месту табеле у првом кругу |
|
|
|
|
Жреб
Жреб за квалификациони бараж је одржан 26. новембра 2021. у Цириху, Швајцарска. Домаћини финала баража су такође били одређени жребом.[11][9]
|
|
Пут А
Због руске инвазије на Украјину, украјински фудбалски савез је затражио од ФИФЕ да одложи утакмицу против Шкотске.[12] 8. марта 2022. ФИФА је потврдила да ће утакмица између Шкотске и Украјине бити одложена за 1. јун 2022. године. Како би утакмица између Велса и Аустрије била одиграна у регуларном термину, финална утакмица у баражу је такође одложена за 5. јун 2022. године.[13]
Полуфинале | Финале | |||||
Велс | 2 | |||||
Аустрија | 1 | |||||
Велс | 1 | |||||
Украјина | 0 | |||||
Шкотска | 1 | |||||
Украјина | 3 | |||||
Полуфинала
Шкотска | 1:3 | Украјина |
---|---|---|
Макгрегор 79’ | Детаљи | Јармоленко 33’ Јаремчук 49’ Довбик 90+5’ |
Финале
Велс | 1:0 | Украјина |
---|---|---|
Јармоленко 34’ (аг.) | Детаљи |
Пут Б
27. фебруара 2022. након што су фудбалски савези из Пољске, Чешке и Шведске запретили бојкотом играња против руске репрезентације због руске инвазије на Украјину, [14] ФИФА је првобитно забранила фудбалском савезу Русије да играју утакмице на свом терену; репрезентације су требале играти на неутралном терену без присуства играча. Такође, савезу је било забрањено користити национална обележја као што су име, застава или химна Русије и морали су наступити под именом "Руски фудбалски савез". [15] Међутим, 28. фебруара 2022. године у договору са Међународним Олимпијским Комитетом, ФИФА И УЕФА су суспендовале Русију од учешћа на свим фудбалским међународним такмичењима.[16] 8. марта 2022. ФИФА је дала званично обавештење да је утакмица између Русије и Пољске отказана и да је Пољској додељен аутоматски пролазак у финалну утакмицу.[13]
Полуфинале | Финале | |||||
Русија | ||||||
Пољска | w/o | |||||
Пољска | 2 | |||||
Шведска | 0 | |||||
Шведска (прод.) | 1 | |||||
Чешка | 0 | |||||
Полуфинала
Финале
Пољска | 2:0 | Шведска |
---|---|---|
Левандовски 50’ (пен.) Зјелињски 72’ | Детаљи |
Пут Ц
Полуфинале | Финале | |||||
Португал | 3 | |||||
Турска | 1 | |||||
Португал | 2 | |||||
Северна Македонија | 0 | |||||
Италија | 0 | |||||
Северна Македонија | 1 | |||||
Полуфинала
Италија | 0:1 | Северна Македонија |
---|---|---|
Детаљи | Трајковски 90+2’ |
Финале
Португал | 2:0 | Северна Македонија |
---|---|---|
Фернандеш 32’, 65’ | Детаљи |
Стрелци
- 2 гола
- 1 гол
|
|
|
- Аутогол
|
Види још
Напомене
- ^ Репрезентацији Пољске је додељен директан пласман у финалну утакмицу након што је руска репрезентација суспендована са квалификација, због руске инвазије на Украјину.[13]
Референце
- ^ https://web.archive.org/web/20160417205951/http://www.fifa.com/worldcup/news/y=2015/m=5/news=current-allocation-of-fifa-world-cuptm-confederation-slots-maintained-2610611.html. Архивирано из оригинала 17. 04. 2016. г. Приступљено 04. 12. 2019. Недостаје или је празан параметар
|title=
(помоћ) - ^ „UEFA Executive Committee agenda for Nyon meeting”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 27. 11. 2019. Приступљено 28. 11. 2019.
- ^ а б „Regulations of the UEFA Nations League 2020/21” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 24. 9. 2019. Приступљено 24. 9. 2019.
- ^ „UEFA preliminary draw for FIFA World Cup 2022 to take centre stage on 7 December”. FIFA. 22. 10. 2020. Приступљено 22. 10. 2020.
- ^ „UEFA preliminary draw for FIFA World Cup 2022: seeded teams confirmed”. FIFA. 27. 11. 2020. Приступљено 27. 11. 2020.
- ^ „European Qualifiers: FIFA World Cup – Qualifying draw procedure” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18. 6. 2020. Приступљено 18. 6. 2020.
- ^ „UEFA preliminary competition for the FIFA World Cup 2022: Draw procedures” (PDF). FIFA. 22. 10. 2020. Приступљено 22. 10. 2020. CS1 одржавање: Формат датума (веза)
- ^ „Game changer: group stage for UEFA Women's Champions League”. UEFA.com. Union of European Football Associations. 4. 12. 2019. Приступљено 4. 12. 2019.
- ^ а б „2022 World Cup play-off draw”. UEFA. 16. 11. 2021. Приступљено 16. 11. 2021.
- ^ „Regulatory articles for the 2020–2022 European qualifiers play-offs” (PDF). FIFA. 22. 10. 2020. Приступљено 22. 10. 2020.
- ^ „FIFA World Cup European play-off draw to take place on 26 November”. FIFA. 21. 10. 2021. Приступљено 21. 10. 2021.
- ^ „World Cup qualifying: Ukraine seek play-off semi-final with Scotland postponement”. BBC Sport. 3. 3. 2022. Приступљено 3. 3. 2022.
- ^ а б в „Decisions taken concerning FIFA World Cup Qatar 2022 qualifiers”. FIFA. 8. 3. 2022. Приступљено 8. 3. 2022.
- ^ „Poland to boycott game against Russia”. BBC Sport (на језику: енглески). Приступљено 2022-02-27.
- ^ „Bureau of the FIFA Council takes initial measures with regard to war in Ukraine”. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 27. 2. 2022. Приступљено 27. 2. 2022.
- ^ „Fifa and Uefa suspend all Russian teams”. BBC Sport (на језику: енглески). Приступљено 2022-02-28.
Спољашње везе
- Европске квалификације Архивирано на сајту Wayback Machine (20. новембар 2013)
- Распоред и резултати