Jelenski kameni spomenici

Mongolski jelenski kameni spomenici i srodna nalazišta iz bronzanog doba
Svjetska baština – UNESCO
 Mongolija
Registriran:2023.
Vrsta:Kulturno dobro
Mjerilo:i, iii
Ugroženost:no
Referenca:UNESCO

Jelenski kameni spomenici pripadaju kulturi nomadskih naroda Evrope i Azije iz kasnog bronzanog doba. Datiraju se otprilike od 1200. do 600. godine prije nove ere.

Oko 1.500 ovih spomenika otkriveno je širom evroazijske stepe, klasifikovanih u tri različita oblika na osnovu njihovih umjetničkih obilježija. Gotovo uvijek se nalaze unutar nekropola sa grobnim humkama ljudskih ukopa, ostataka konja i žrtvenicima.

Jelenski kameni spomenici su oblika stele, visine do četiri metra, sa urezanim stilizovanim slikama jelena ili njegovih dijelova tijela. Bogato ukrašeno kamenje postavljeno je direktno u zemlju pojedinačno ili u grupama.[1]

Svjetska baština

Više od osamdeset posto ovih spomenika nalazi se u Mongoliji. Značajnija nalazišta su: Koid Tamiru, Jargalantin Am, Urtin Bulag i Ušigin Ever. U smislu ukrasa, kulturnog značaja, Arheologija|arheološkog i pejzažnog konteksta, spomenici su jedinstveni i neki od najspektakularnijih izraza megalitske umjetnosti u svjetskoj spomeničkoj baštini iz bronzanog doba. Najvažnije su arheološko blago u zemlji bilo gdje u svijetu. Proglašeni su Svjetskom baštinom UNESCO-a na sjednici komiteta UNESCO-a 2023. godine.[2][3]

Izvori

  1. Jelenski kameni spomenici - Smitssonian .Pristupljeno, 15.1.2024
  2. „Mongolija, spomenici upisani na listu svjetske baštine”. UNESCO: Svjetska baština. Pristupljeno 10. 1. 2024. 
  3. „Spomenici od jelenskog kamena i srodna nalazišta iz bronzanog doba”. UNESCO: Svjetska baština. Pristupljeno 8. 1. 2024. 
Jelenski kameni spomenici na Wikimedijinoj ostavi