Tenis de masă la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - dublu mixt
Proba de tenis de masă dublu mixt de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 de la Tokyo a avut loc în perioada 24-26 iulie 2021. Aceasta s-a desfășurat la Tokyo Metropolitan Gymnasium. A fost prima dată când această probă a avut loc la Jocurile Olimpice.
Capi de serie
Capii de serie au fost anunțați la 19 iulie 2021.[1]
- Xu Xin / Liu Shiwen (CHN)
- Jun Mizutani / Mima Ito (JPN)
- Lin Yun-ju / Cheng I-ching (TPE)
- Wong Chun Ting / Doo Hoi Kem (HKG)
- Ľubomír Pištej / Barbora Balážová (SVK)
- Lee Sang-su / Jeon Ji-hee (KOR)
- Patrick Franziska / Petrissa Solja (GER)
- Emmanuel Lebesson / Jia Nan Yuan (FRA)
- Ovidiu Ionescu / Bernadette Szőcs (ROU)
- Stefan Fegerl / Sofia Polcanova (AUT)
- Ádám Szudi / Szandra Pergel (HUN)
- Sharath Kamal / Manika Batra (IND)
- Hu Heming / Melissa Tapper (AUS)
- Omar Assar / Dina Meshref (EGY)
- Eugene Wang / Zheng Mo (CAN)
- Jorge Campos / Daniela Fonseca (CUB)
Rezultate
Optimi de finală | Sferturi de finală | Semifinale | Finala | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Xu Xin (CHN) Liu Shiwen (CHN) | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | Eugene Wang (CAN) Zhang Mo (CAN) | 11 | 8 | 7 | 8 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Xu Xin (CHN) Liu Shiwen (CHN) | 11 | 11 | 11 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Ovidiu Ionescu (ROU) Bernadette Szőcs (ROU) | 6 | 1 | 6 | 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Ovidiu Ionescu (ROU) Bernadette Szőcs (ROU) | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Ľubomír Pištej (SVK) Barbora Balážová (SVK) | 8 | 8 | 14 | 4 | 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Xu Xin (CHN) Liu Shiwen (CHN) | 11 | 11 | 13 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Emmanuel Lebesson (FRA) Jia Nan Yuan (FRA) | 5 | 6 | 11 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Emmanuel Lebesson (FRA) Jia Nan Yuan (FRA) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Hu Heming (AUS) Melissa Tapper (AUS) | 5 | 9 | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Emmanuel Lebesson (FRA) Jia Nan Yuan (FRA) | 11 | 6 | 7 | 11 | 9 | 11 | 13 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Wong Chun Ting (HKG) Doo Hoi Kem (HKG) | 3 | 11 | 11 | 8 | 11 | 7 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Ádám Szudi (HUN) Szandra Pergel (HUN) | 6 | 5 | 3 | 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Wong Chun Ting (HKG) Doo Hoi Kem (HKG) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Xu Xin (CHN) Liu Shiwen (CHN) | 11 | 11 | 8 | 9 | 9 | 11 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jun Mizutani (JPN) Mima Ito (JPN) | 5 | 7 | 11 | 11 | 11 | 6 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lin Yun-ju (TPE) Cheng I-ching (TPE) | 11 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | Sharath Kamal (IND) Manika Batra (IND) | 8 | 6 | 5 | 4 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lin Yun-ju (TPE) Cheng I-ching (TPE) | 7 | 11 | 7 | 11 | 11 | 11 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Lee Sang-su (KOR) Jeon Ji-hee (KOR) | 11 | 4 | 11 | 7 | 8 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Omar Assar (EGY) Dina Meshref (EGY) | 11 | 3 | 5 | 7 | 8 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Lee Sang-su (KOR) Jeon Ji-hee (KOR) | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Lin Yun-ju (TPE) Cheng I-ching (TPE) | 9 | 11 | 9 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jun Mizutani (JPN) Mima Ito (JPN) | 11 | 6 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Patrick Franziska (GER) Petrissa Solja (GER) | 11 | 11 | 11 | 11 | Meciul pentru medalia de bronz | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Jorge Campos (CUB) Daniela Fonseca (CUB) | 5 | 7 | 8 | 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Patrick Franziska (GER) Petrissa Solja (GER) | 8 | 11 | 11 | 3 | 11 | 8 | 14 | 8 | Emmanuel Lebesson (FRA) Jia Nan Yuan (FRA) | 8 | 7 | 8 | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jun Mizutani (JPN) Mima Ito (JPN) | 11 | 5 | 3 | 11 | 9 | 11 | 16 | 3 | Lin Yun-ju (TPE) Cheng I-ching (TPE) | 11 | 11 | 11 | 11 | |||||||||||||||||||||||||||||
10 | Stefan Fegerl (AUT) Sofia Polcanova (AUT) | 5 | 11 | 9 | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Jun Mizutani (JPN) Mima Ito (JPN) | 11 | 8 | 11 | 11 | 11 |
Referințe
- ^ „Table tennis – Mixed doubles – Pre-draw List” (PDF). Tokyo Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
Legături externe
- Tragere la sorți Arhivat în , la Wayback Machine.