Schi acrobatic la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 |
Sărituri | masculin | mixt | feminin |
Big air | masculin | | feminin |
Schi half-pipe | masculin | | feminin |
Movile | masculin | | feminin |
Schi slopestyle | masculin | | feminin |
Schi cross | masculin | | feminin | |
Proba de schi acrobatic, schi cross feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2022 de la Beijing, China a avut loc pe 17 februarie 2022[1] la Genting Snow Park.
Program
Orele sunt orele Chinei (ora României + 6 ore).
Dată | Ora | Rundă |
17 februarie | 11:30–12:15 14:00–14:32 14:35–14:51 14:54–15:02 15:10 După finala mică | Clasificare Optimi de finală Sferturi de finală Semifinale Finala mică Finala |
Rezultate clasificare
Loc | Nr. de concurs | Nume | Țară | Timp[2] | Diferență |
1 | 5 | Sandra Näslund | Suedia | 1:15,21 | — |
2 | 6 | Fanny Smith | Elveția | 1:17,06 | +1,85 |
3 | 8 | Daniela Maier | Germania | 1:17,63 | +2,42 |
4 | 10 | Hannah Schmidt | Canada | 1:18,07 | +2,86 |
5 | 1 | Marielle Thompson | Canada | 1:18,16 | +2,95 |
6 | 18 | Lucrezia Fantelli | Italia | 1:18,17 | +2,96 |
7 | 7 | Brittany Phelan | Canada | 1:18,17 | +2,96 |
8 | 11 | Courtney Hoffos | Canada | 1:18,28 | +3,07 |
9 | 13 | Talina Gantenbein | Elveția | 1:18,31 | +3,10 |
10 | 4 | Alexandra Edebo | Suedia | 1:18,49 | +3,28 |
11 | 14 | Sami Kennedy-Sim | Australia | 1:19,14 | +3,93 |
12 | 12 | Jole Galli | Italia | 1:19,20 | +3,99 |
13 | 22 | Saskja Lack | Elveția | 1:19,21 | +4,00 |
14 | 16 | Ekaterina Maltseva | COR | 1:19,45 | +4,24 |
15 | 21 | Natalia Sherina | COR | 1:19,49 | +4,28 |
16 | 3 | Jade Grillet-Aubert | Franța | 1:19,54 | +4,33 |
17 | 20 | Elizaveta Ponkratova | COR | 1:19,56 | +4,35 |
18 | 15 | Andrea Limbacher | Austria | 1:19,69 | +4,48 |
19 | 9 | Katrin Ofner | Austria | 1:19,95 | +4,74 |
20 | 24 | Johanna Holzmann | Germania | 1:20,95 | +5,74 |
21 | 23 | Christina Födermayr | Austria | 1:21,02 | +5,81 |
22 | 19 | Anastasia Chirtsova | COR | 1:21,53 | +6,32 |
23 | 17 | Nikol Kučerová | Cehia | 1:21,96 | +6,75 |
24 | 25 | Ran Hongyan | China | 1:25,85 | +10,64 |
25 | 26 | Pu Rui | China | 1:30,01 | +14,80 |
26 | 2 | Alizée Baron | Franța | NS |
Optimi de finală
Rezultate oficiale.[3] Primele două concurente din fiecare serie s-au calificate în sferturile de finală.
1/8 finals
Sferturi de finală
Primele două concurente din fiecare serie s-au calificat în semifinale.
Semifinale
Finala mică
Loc | Nr. de concurs | Nume | Țară | Note |
5 | 7 | Brittany Phelan | Canada | |
6 | 8 | Courtney Hoffos | Canada | |
7 | 4 | Hannah Schmidt | Canada | |
8 | 11 | Sami Kennedy-Sim | Australia | |
Finala
Loc | Nr. de concurs | Nume | Țară | Note |
1 | 1 | Sandra Näslund | Suedia | |
2 | 5 | Marielle Thompson | Canada | |
3 | 3 | Daniela Maier | Germania | [4] |
2 | Fanny Smith | Elveția | |
Referințe
- ^ „Program competiții”. olympics.com. Accesat în .
- ^ Seeding results
- ^ Rezultate finale
- ^ Nach monatelangem Rechtsstreit – Skicrosserin Maier darf Bronzemedaille behalten (în germană), Der Spiegel, 13 decembrie 2022