Campionatul Mondial de Scrimă pentru juniori din 2003
Campionatul Mondial de Scrimă pentru juniori din 2003 s-a desfășurat în luna aprilie la Trapani, Italia.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Ren Lei (CHN) | Tuo Tong (CHN) | Matthieu Canu (FRA) Normann Ackermann (GER) |
Floretă | Renal Ganeev (RUS) | Andrea Cassarà (ITA) | Iuri Molcian (RUS) Giuseppe Alongi (ITA) |
Sabie | Aleksei Iakimenko (RUS) | Oh Eun (KOR) | Balázs Lontay (HUN) Arnaud Drion (FRA) |
Spadă pe echipe | Franța Gauthier Grumier Mathieu Canu Jérémy Moutou Adrien Penso | Rusia Aleksei Tihomirov Viaceslav Morgoev Andrei Strucikov Igor Radugin | Polonia Krzysztof Mikołajczak Paweł Bönisch Dariusz Adamek |
Floretă pe echipe | Italia Andrea Cassarà Giuseppe Alongi Andrea Baldini Saverio Laiacona | Rusia Anton Ivanov Renal Ganeev Iuri Molcian Artiom Sedov | Germania Benjamin Weinkauf Johannes Kobsik Benjamin Kleibrink Boris Zorc |
Sabie pe echipe | Coreea de Sud Oh Eun Son Suk-hwan Kim Youn-soo Lee Sang-jin | Statele Unite ale Americii Patrick Ghattas Mike Momtselidze Adam Crompton Jason Rogers | Polonia Marcin Koniusz Grzegorz Dominik Adam Skrodzki |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Luo Xiaojuan (CHN) | Iana Șemiakina (UKR) | Kamara James (SUA) Sophie Lamon (SUI) |
Floretă | Claudia Pigliapoco (ITA) | Huang Jialing (CHN) | Karolina Chlewińska (POL) Evgenia Lamonova (RUS) |
Sabie | Sada Jacobson (SUA) | Alessandra Lucchino (ITA) | Sofia Velikaia (RUS) Ekaterina Fedorkina (RUS) |
Spadă pe echipe | China Luo Xiaojuan Tan Li Wu Haiyan | Rusia Liubov Șutova Ekaterina Șrupina Anastasia Șeptalina Liudmila Kulbaba | Germania Beate Christmann Elke Birthelmer Berit Ress Iris Steiner |
Floretă pe echipe | Italia Benedetta Durando Claudia Pigliapoco Valentina Cipriani Marta Camilletti | Rusia Viktoria Nikișina Aida Șanaeva Evgenia Lamonova Iulia Biriukova | Statele Unite ale Americii Emily Cross Jacqueline Leahy Hannah Thomspon Matta Thompson |
Sabie pe echipe | Rusia Sofia Velikaia Ekaterina Fedorkina Svetlana Kormilițina Ekaterina Diacenko | Statele Unite Alessandra Lucchino Rosanna Pagano Marianna Tricarico Flora Scarlato | Ungaria Anna Vécsei Veronika Gergácz Georgina Kerecsenyi Dora Varga |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 3 | 4 | 4 | 11 |
2 | Italia | 3 | 2 | 1 | 6 |
3 | China | 3 | 2 | 0 | 5 |
4 | Statele Unite | 1 | 2 | 2 | 5 |
5 | Coreea de Sud | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Franța | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Ucraina | 0 | 1 | 0 | 1 |
8 | Germania | 0 | 0 | 3 | 3 |
Polonia | 0 | 0 | 3 | 3 | |
10 | Ungaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
11 | Elveția | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |
Referințe
- fr Rapport moral 2003[nefuncțională] la Federația Internațională de Scrimă
- „Championnats du monde 2003 juniors”. Escrime Internationale (în franceză). Federația Internațională de Scrimă (44): 48–49. iunie 2003.