Campionatul Mondial de Atletism din 2023 - 100 m (masculin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2023 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplusalt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de 100 m de la Campionatul Mondial de Atletism din 2023 a avut loc în perioada 19-20 august 2023 pe Centrul Național de Atletism din Budapesta, Ungaria.[1]
Program
Ora este ora Ungariei (UTC+1)
Dată | Oră | Etapă |
---|---|---|
19 august | 12:35 | Runda preliminară |
19 august | 19:43 | Calificări |
20 august | 16:35 | Semifinale |
20 august | 19:10 | Finala |
Rezultate
Runda preliminară
Primii 2 atleți din fiecare serie (C) împreună cu 6 atleți cu cei mai buni timpi (c) au avansat în calificări.[2][3]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Muhd Azeem Fahmi | Malaezia | 10,24 | C |
2 | 1 | Emanuel Archibald | Guyana | 10,27 | C |
3 | 4 | Ebrahima Camara | Gambia | 10,32 | C |
4 | 3 | Imranur Rahman | Bangladesh | 10,50 | C |
5 | 1 | Bence Boros | Ungaria | 10,70 | C |
6 | 1 | Kin Wa Chan | Macao | 10,79 | c |
7 | 4 | Joseph Green | Guam | 10,84 | C, PB |
8 | 4 | Favoris Muzrapov | Tadjikistan | 10,86 | q |
9 | 3 | Onisio Pereia | Mozambic | 10,89 | C |
10 | 3 | Alisher Sadulayev | Turkmenistan | 10,90 | |
11 | 2 | Brandon Jones | Belize | 10,94 | C |
12 | 3 | Melique Garcia | Honduras | 10,96 | |
13 | 1 | Terrone Webster | Anguilla | 11,03 | |
14 | 2 | Seco Camara | Guinea-Bissau | 11,04 | |
15 | 2 | Aayush Kunwar | Nepal | 11,07 | |
16 | 3 | Melino Tafuna | Tonga | 11,14 | PB |
17 | 1 | Timur Isakov | Kârgâzstan | 11,22 | PB |
18 | 2 | Winzar Kakiouea | Nauru | 11,23 | PB |
19 | 4 | Nujoom Hassan | Maldive | 11,30 | PB |
20 | 4 | Nathan Crumpton | Samoa Americană | 11,32 | SB |
21 | 2 | Kylian Vatrican | Monaco | 11,44 | SB |
22 | 1 | Karalo Hepoiteloto Maibuca | Tuvalu | 11,55 | SB |
23 | 3 | Manuihei Teaha | Polinezia Franceză | 11,66 | PB |
24 | 4 | Scott James Fiti | Micronezia | 11,69 | |
25 | 3 | Ty'ree Langidrik | Insulele Marshall | 11,78 | PB |
26 | 1 | Tauro Tiaon | Kiribati | 12,00 | PB |
27 | 3 | Said Gilani | Afghanistan | 99 NT | |
2 | Dylan Sicobo | Seychelles | 99 NS | ||
4 | Olivier Mwimba | Republica Democratică Congo | 99 NS |
Calificări
Primii 3 atleți din fiecare serie (C) împreună cu 3 atleți cu cei mai buni timpi (c) s-au calificat în semifinale.[4][5]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Oblique Seville | Jamaica | 9,86 | C, PB |
2 | 2 | Noah Lyles | Statele Unite ale Americii | 9,95 | C |
3 | 7 | Akani Simbine | Africa de Sud | 9,97 [,967] | C |
4 | 2 | Ferdinand Omanyala | Kenya | 9,97 [,968] | C |
5 | 7 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 9,98 | C |
6 | 5 | Fred Kerley | Statele Unite ale Americii | 9,99 | C |
7 | 1 | Zharnel Hughes | Marea Britanie | 10,00 | C |
8 | 1 | Ryiem Forde | Jamaica | 10,01 | C |
9 | 6 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 10,07 [0,062] | C, SB |
10 | 1 | Seye Ogunlewe | Nigeria | 10,07 [0,068] | C |
11 | 3 | Raphael Bouju | Țările de Jos | 10,09 | C |
12 | 3 | Eugene Amo-Dadzie | Marea Britanie | 10,10 | C |
13 | 4 | Letsile Tebogo | Botswana | 10,11 [0,102] | C |
14 | 4 | Rohan Browning | Australia | 10,11 [0,103] | C |
15 | 6 | Rohan Watson | Jamaica | 10,11 [0,107] | C |
16 | 1 | Dominik Kopeć | Polonia | 10,12 | c |
17 | 3 | Emmanuel Matadi | Liberia | 10,13 | C |
18 | 4 | Reece Prescod | Marea Britanie | 10,14 | C |
19 | 6 | Marcell Jacobs | Italia | 10,15 | C, SB |
20 | 5 | Henrik Larsson | Suedia | 10,16 [0,156] | C |
6 | Brendon Rodney | Canada | 10,16 [0,156] | c | |
22 | 2 | Usheoritse Itsekiri | Nigeria | 10,17 [0,161] | C |
23 | 1 | Hassan Taftian | Iran | 10,17 [0,163] | |
24 | 3 | Benjamin Richardson | Africa de Sud | 10,17 [0,167] | |
25 | 3 | Cravont Charleston | Statele Unite ale Americii | 10,18 [0,175] | |
26 | 6 | Rikkoi Brathwaite | Insulele Virgine Britanice | 10,18 [0,179] | |
27 | 5 | Mouhamadou Fall | Franța | 10,19 | |
28 | 5 | Ebrahima Camara | Gambia | 10,20 [0,192] | |
29 | 7 | Emanuel Archibald | Guyana | 10,20 [0,193] | C |
7 | Hiroki Yanagita | Japonia | 10,20 [0,193] | C | |
31 | 4 | Shaun Maswanganyi | Africa de Sud | 10,21 | |
32 | 4 | Ryuichiro Sakai | Japonia | 10,22 | |
33 | 4 | Cejhae Greene | Antigua și Barbuda | 10,23 | |
34 | 5 | Paulo André de Oliveira | Brazilia | 10,25 [0,242] | |
35 | 3 | Felipe Bardi | Brazilia | 10,25 [0,243] | |
36 | 3 | Ján Volko | Slovacia | 10,25 [0,250] | |
37 | 1 | Tiaan Whelpton | Noua Zeelandă | 10,26 [0,254] | |
38 | 2 | Samuele Ceccarelli | Italia | 10,26 [0,255] | |
39 | 4 | Muhd Azeem Fahmi | Malaezia | 10,26 [0,259] | |
40 | 2 | Jerome Blake | Canada | 10,29 | |
41 | 7 | Julian Wagner | Germania | 10,31 | |
42 | 6 | Terrence Jones | Bahamas | 10,32 | |
43 | 7 | Erik Cardoso | Brazilia | 10,36 | |
44 | 2 | Emmanuel Eseme | Camerun | 10,41 [0,404] | |
45 | 6 | Imranur Rahman | Bangladesh | 10,41 [0,409] | |
46 | 7 | Markus Fuchs | Austria | 10,43 | |
47 | 2 | Jake Doran | Australia | 10,48 | |
48 | 4 | Bence Boros | Ungaria | 10,70 | |
49 | 2 | Kin Wa Chan | Macao | 10,83 | |
50 | 7 | Joseph Green (atlet) | Guam | 10,91 | |
51 | 5 | Brandon Jones | Belize | 10,95 | |
52 | 1 | Favoris Muzrapov | Tadjikistan | 10,99 | |
53 | 3 | Onisio Pereia | Mozambic | 11,09 | |
54 | 6 | Ronal Longa | Columbia | 11,31 | |
55 | 1 | Arthur Cissé | Coasta de Fildeș | 11,58 | |
56 | 5 | Favour Oghene Tejiri Ashe | Nigeria | DS | TR 16,8 |
Semifinale
Primii doi atleți din fiecare serie (C) și următorii doi atleți cu cel mai bun timp (c) s-au calificat în finală.[6][7]
Loc | Serie | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Noah Lyles | Statele Unite ale Americii | 9,87 | C, SB |
2 | 2 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 9,88 | C, SB |
3 | 3 | Oblique Seville | Jamaica | 9,90 | C |
4 | 2 | Zharnel Hughes | Marea Britanie | 9,93 | C |
5 | 2 | Ryiem Forde | Jamaica | 9,95 | c, PB |
6 | 1 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 9,97 | C, =PB |
7 | 3 | Letsile Tebogo | Botswana | 9,98 | C |
8 | 1 | Ferdinand Omanyala | Kenya | 10,01 | c |
9 | 3 | Fred Kerley | Statele Unite ale Americii | 10,02 | |
10 | 1 | Eugene Amo-Dadzie | Marea Britanie | 10,03 | |
11 | 2 | Emmanuel Matadi | Liberia | 10,04 | |
12 | 1 | Marcell Jacobs | Italia | 10,05 | SB |
13 | 1 | Rohan Watson | Jamaica | 10,07 | |
14 | 3 | Rohan Browning | Australia | 10,11 | |
15 | 2 | Seye Ogunlewe | Nigeria | 10,12 | |
16 | 3 | Emanuel Archibald | Guyana | 10,13 | PB |
17 | 2 | Hiroki Yanagita | Japonia | 10,14 | |
18 | 1 | Dominik Kopeć | Polonia | 10,15 | |
19 | 1 | Usheoritse Itsekiri | Nigeria | 10,19 | |
20 | 3 | Raphael Bouju | Țările de Jos | 10,20 | |
21 | 3 | Henrik Larsson | Suedia | 10,20 | |
22 | 3 | Brendon Rodney | Canada | 10,25 | |
23 | 3 | Reece Prescod | Marea Britanie | 10,26 | |
24 | 2 | Akani Simbine | Africa de Sud | 99 DS | TR 16,8 |
Finala
Finala a avut loc pe 20 august.[8][9]
Loc | Sportivă | Țară | Timp | Note | |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Noah Lyles | Statele Unite ale Americii | 9,83 | PB |
2 | 3 | Letsile Tebogo | Botswana | 9,88 [,873] | RN |
3 | 5 | Zharnel Hughes | Marea Britanie | 9,88 [,874] | |
4 | 7 | Oblique Seville | Jamaica | 9,88 [,877] | |
5 | 4 | Christian Coleman | Statele Unite ale Americii | 9,92 | |
6 | 8 | Abdul Hakim Sani Brown | Japonia | 10,04 | |
7 | 9 | Ferdinand Omanyala | Kenya | 10,07 | |
8 | 2 | Ryiem Forde | Jamaica | 10,08 |
Referințe
- ^ Program
- ^ „START LIST 100 Metres Men - Preliminary Round” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Preliminary Round” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „START LIST 100 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „START LIST 100 Metres Men - Semi-final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „SUMMARY 100 Metres Men - Semi-final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „START LIST - 100 Metres Men - Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „RESULTS 100 Metres Men - Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .