Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2014
| ||||
Ergo Arena din Sopot | ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 15 | |||
Gazda | Polonia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 539[1] | |||
Prezență online | site web oficial | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2014 – sztafeta 4 × 400 metrów kobiet[*][[Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2014 – sztafeta 4 × 400 metrów kobiet |]] | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2016 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2012 | ||||
Modifică date / text |
A 15-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism în sală s-a desfășurat între 7 și 9 martie 2014 la Sopot, Polonia. Au participat 539 de sportivi, veniți din 134 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Ergo Arena din Sopot. Aceasta a fost inaugurată în anul 2010[3]
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; AM - record nord-american; AS - record asiatic; RE - record european; OC - record oceanic; SA - record sud-american; RA - record african; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Richard Kilty (GBR) | 6,49 PB | Marvin Bracy (USA) | 6,51 | Femi Ogunode (QAT) | 6,52 |
400 m | Pavel Maslák (CZE) | 45,24 RN | Chris Brown (BAH) | 45,58 PB | Kyle Clemons (USA) | 45,74 |
800 m | Mohammed Aman (ETH) | 1:46,40 | Adam Kszczot (POL) | 1:46,76 | Andrew Osagie (GBR) | 1:47,10 |
1500 m | Ayanleh Souleiman (DJI) | 3:37,52 | Aman Wote (ETH) | 3:38,08 | Abdalaati Iguider (MAR) | 3:38,21 |
3000 m | Caleb Mwangangi Ndiku (KEN) | 7:54,94 | Bernard Lagat (USA) | 7:55,22 | Dejen Gebremeskel (ETH) | 7:55,39 |
60 m garduri | Omo Osaghae (USA) | 7,45 | Pascal Martinot-Lagarde (FRA) | 7,46 | Garfield Darien (FRA) | 7,47 PB |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Kyle Clemons David Verburg Kind Butler III Calvin Smith Jr. Clayton Parros* Ricky Babineaux* | 3:02,13 RM | Marea Britanie Conrad Williams Jamie Bowie Luke Lennon-Ford Nigel Levine Michael Bingham* | 3:03,49 | Jamaica Errol Nolan Allodin Fothergill Akheem Gauntlett Edino Steele Dane Hyatt* Jermaine Brown* | 3:03,69 RN |
Săritura în înălțime | Mutaz Essa Barshim (QAT) | 2,38 AS | Andrii Proțenko (UKR) | 2,36 PB | Erik Kynard (USA) | 2,34 |
Săritura cu prăjina | Konstadinos Filippidis (GRE) | 5,80 | Malte Mohr (GER) | 5,80 | Jan Kudlička (CZE) | 5,80 PB |
Săritura în lungime | Mauro Vinícius da Silva (BRA) | 8,28 RN | Li Jinzhe (CHN) | 8,23 | Michel Tornéus (SWE) | 8,21 |
Triplusalt | Ernesto Revé (CUB) | 17,33 | Pedro Pichardo (CUB) | 17,24 | Marian Oprea (ROU) | 17,21 |
Aruncarea greutății | Ryan Whiting (USA) | 22,05 | David Storl (GER) | 21,79 | Tomas Walsh (NZL) | 21,26 OC |
Heptatlon | Ashton Eaton (USA) | 6632 | Andrei Krauceanka (BLR) | 6303 RN | Thomas van der Plaetsen (BEL) | 6259 RN |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) | 6,98 | Murielle Ahouré (CIV) | 7,01 | Tianna Bartoletta (USA) | 7,06 |
400 m | Francena McCorory (USA) | 51,12 | Kaliese Spencer (JAM) | 51,54 PB | Shaunae Miller (BAH) | 52,06 |
800 m | Chanelle Price (USA) | 2:00,09 | Angelika Cichocka (POL) | 2:00,45 | Marâna Arzamasava (BLR) | 2:00,79 PB |
1500 m | Abeba Aregawi (SWE) | 4:00,61 | Axumawit Embaye (ETH) | 4:07,12 PB | Nicole Sifuentes (CAN) | 4:07,61 RN |
3000 m | Genzebe Dibaba (ETH) | 8:55,04 | Hellen Onsando Obiri (KEN) | 8:57,72 | Maryam Yusuf Jamal (BHR) | 8:59,16 |
60 m garduri | Nia Ali (USA) | 7,80 PB | Sally Pearson (AUS) | 7,85 | Tiffany Porter (GBR) | 7,86 |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Natasha Hastings Joanna Atkins Francena McCorory Cassandra Tate Jernail Hayes* Monica Hargrove* | 3:24,83 | Jamaica Patricia Hall Anneisha McLaughlin Kaliese Spencer Stephenie Ann McPherson Verone Chambers* Natoya Goule* | 3:26,54 RN | Marea Britanie Eilidh Child Shana Cox Margaret Adeoye Christine Ohuruogu Victoria Ohuruogu* | 3:27,90 |
Săritura în înălțime | Maria Kucina (RUS) Kamila Lićwinko (POL) | 2,00 2,00 =RN | - | Ruth Beitia (ESP) | 2,00 | |
---|---|---|---|---|---|---|
Săritura cu prăjina | Yarisley Silva (CUB) | 4,70 | Anjelika Sidorova (RUS) Jiřina Svobodová (CZE) | 4,70 4,70 | - | |
Săritura în lungime | Éloyse Lesueur (FRA) | 6,85 | Katarina Johnson-Thompson (GBR) | 6,81 PB | Ivana Španović (SRB) | 6,77 |
Triplusalt | Ekaterina Koneva (RUS) | 14,46 | Olha Saladuha (UKR) | 14,45 | Kimberly Williams (JAM) | 14,39 |
Aruncarea greutății | Valerie Adams (NZL) | 20,67 | Christina Schwanitz (GER) | 19,94 | Gong Lijiao (CHN) | 19,24 |
Pentatlon | Nadine Broersen (NED) | 4830 RN | Brianne Theisen-Eaton (CAN) | 4768 RN | Alina Fiodorova (UKR) | 4724 PB |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 8 | 2 | 3 | 13 |
2 | Etiopia | 2 | 2 | 1 | 5 |
3 | Cuba | 2 | 1 | - | 3 |
Rusia | 2 | 1 | - | 3 | |
5 | Regatul Unit | 1 | 2 | 3 | 6 |
6 | Jamaica | 1 | 2 | 2 | 5 |
7 | Polonia | 1 | 2 | – | 3 |
8 | Cehia | 1 | 1 | 1 | 3 |
Franța | 1 | 1 | 1 | 3 | |
10 | Kenya | 1 | 1 | – | 2 |
11 | Qatar | 1 | – | 1 | 2 |
Noua Zeelandă | 1 | – | 1 | 2 | |
Suedia | 1 | – | 1 | 2 | |
14 | Djibouti | 1 | – | – | 1 |
Grecia | 1 | – | – | 1 | |
Brazilia | 1 | – | – | 1 | |
Țările de Jos | 1 | – | – | 1 | |
18 | Germania | – | 3 | – | 3 |
19 | Ucraina | – | 2 | 1 | 3 |
20 | China | – | 1 | 1 | 2 |
Bahamas | – | 1 | 1 | 2 | |
Canada | – | 1 | 1 | 2 | |
Belarus | – | 1 | 1 | 2 | |
24 | Coasta de Fildeș | – | 1 | – | 1 |
Australia | – | 1 | – | 1 | |
26 | Maroc | – | – | 1 | 1 |
Belgia | – | – | 1 | 1 | |
Bahrain | – | – | 1 | 1 | |
Spania | – | – | 1 | 1 | |
România | – | – | 1 | 1 | |
Serbia | – | – | 1 | 1 | |
Total | 27 | 26 | 25 | 78 |
Participarea României la campionat
Opt atleți au reprezentat România.[4]
- Marian Oprea – triplusalt - locul 3
- Sanda Belgyan – ștafetă 4×400 m - locul 7
- Alina Panainte – ștafetă 4×400 m - locul 7
- Adelina Pastor – ștafetă 4×400 m - locul 7
- Bianca Răzor – ștafetă 4×400 m - locul 7
- Mihai Donisan – înălțime - locul 8
- Ioan Zăizan – 1500 m - DS
- Anca Heltne – greutate - DS
Participarea Republicii Moldova la campionat
Un atlet a reprezentat Republica Moldova.
- Vladimir Letnicov – triplusalt - locul 10
Note
- ^ IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (PDF) (în engleză)
- ^ IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (în engleză), IAAF, 2018
- ^ CITY HISTORY (în engleză), visit.sopot.pl, 2018
- ^ România va fi reprezentată la CM de atletism de sală de la Sopot de 11 sportivi, ProSport, 4 martie 2014
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2014 la Wikimedia Commons
- pl en Site web oficial
- en Timetable & Results
|