Campionatul European de Scrimă din 2009
Campionatul European de Scrimă din 2009 s-a desfășurat în perioada 14-19 iunie la Plovdiv în Bulgaria.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Sven Schmid (GER) | Ulrich Robeiri (FRA) | Gábor Boczkó (HUN) Gauthier Grumier (FRA) |
Spadă pe echipe | Ungaria Gábor Boczkó Géza Imre András Rédli Péter Somfai | Elveția Fabian Kauter Max Heinzer Benjamin Steffen Michael Kauter | Italia Alfredo Rota Matteo Tagliariol Diego Confalonieri Francesco Martinelli |
Floretă | Andrea Baldini (ITA) | Richard Kruse (GBR) | André Weßels (GER) Laurence Halsted (GBR) |
Floretă pe echipe | Italia Stefano Barrera Andrea Cassarà Simone Vanni Andrea Baldini | Rusia Renal Ganeev Artiom Sedov Aleksei Hovanski Aleksandr Stukalin | Germania Dominik Behr Peter Joppich Benjamin Kleibrink Sebastian Bachmann |
Sabie | Veniamin Reșetnikov (RUS) | Julien Pillet (FRA) | Giampiero Pastore (ITA) Björn Hübner (GER) |
Sabie pe echipe | Italia Giampiero Pastore Aldo Montano Luigi Tarantino Diego Occhiuzzi | România Florin Zalomir Cosmin Hănceanu Rareș Dumitrescu Alexandru Sirițeanu | Franța Nicolas Lopez Julien Pillet Boladé Apithy Vincent Anstett |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Britta Heidemann (GER) | Anna Sivkova (RUS) | Laura Flessel-Colovic (FRA) Iana Șemiakina (UKR) |
Spadă pe echipe | România Ana Maria Brânză Anca Măroiu Iuliana Măceșeanu Simona Alexandru | Polonia Małgorzata Bereza Magdalena Piekarska Danuta Dmowska | Elveția Sophie Lamon Simone Naef Tiffany Géroudet |
Floretă | Valentina Vezzali (ITA) | Katja Wächter (GER) | Gabriella Varga (HUN) Arianna Errigo (ITA) |
Floretă pe echipe | Italia Elisa Di Francisca Arianna Errigo Ilaria Salvatori Valentina Vezzali | Rusia Iulia Biriukova Kamilla Gafurzianova Olha Lobînțeva Aida Șanaeva | Franța Virginie Ujlaky Astrid Guyart Corinne Maîtrejean Mélanie Moumas |
Sabie | Olha Harlan (UKR) | Ekaterina Diacenko (RUS) | Solenne Mary (FRA) Halîna Pundîk (UKR) |
Sabie pe echipe | Ucraina Olha Harlan Olena Homrova Halîna Pundîk | Rusia Ekaterina Diacenko Iulia Gavrilova Sofia Velikaia | Italia Ilaria Bianco Gioia Marzocca Irene Vecchi |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 5 | 0 | 4 | 9 |
2 | Germania | 2 | 1 | 3 | 6 |
3 | Ucraina | 2 | 0 | 2 | 4 |
4 | Rusia | 1 | 5 | 0 | 6 |
5 | România | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Ungaria | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Franța | 0 | 2 | 5 | 7 |
8 | Regatul Unit | 0 | 1 | 1 | 2 |
8 | Elveția | 0 | 1 | 1 | 2 |
10 | Polonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |