W sumie: 57 (12)
  1. Aktualne na: 26 lipca 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 26 lipca 2024.
Multimedia w Wikimedia Commons

Yunus Akgün (ur. 7 lipca 2000 w Stambule) – turecki piłkarz grający na pozycji napastnika w tureckim zespole Galatasaray, którego jest wychowankiem. Reprezentant Turcji[1].

Kariera klubowa

Galatasaray

Yunus Akgün jest wychowankiem tureckiego klubu Galatasaray SK, do którego trafił w 2011 roku, a do seniorskiej drużyny został przeniesiony 1 lipca 2018 roku[2]. Swój debiut zaliczył 5 sierpnia 2018 roku w finale superpucharu Turcji przeciwko Akhisarowi Belediyespor. Mecz ten zakończył się przegraną Galatasaray po rzutach karnych 5:6. Yunus wszedł na boisko w 70. minucie za Fernando[3].

Z kolei pierwszy mecz ligowy Akgün rozegrał 27 sierpnia 2018 roku w ramach 3. kolejki Süper Lig przeciwko Alanyasporowi. Yunus na murawę wszedł z ławki w 83. minucie za Henry'ego Onyekuru i zaliczył asystę przy trafieniu Emre Akbaby na 6:0. Takim też wynikiem zakończył się ten mecz[4].

Pierwszą bramkę Yunus Akgün strzelił 18 grudnia 2018 roku w meczu Pucharu Turcji z Keciörengücü. Mecz ten zakończył się wynikiem 1:1 (3:2 w dwumeczu), a Akgün zagrał 85. minut spotkania[5].

18 lipca 2020 roku strzelił swojego pierwszego ligowego gola w siódmej minucie doliczonym czasie drugiej połowy meczu z Göztepe SK. Asystował mu Taylan Antalyalı. Mecz ten zakończył się wynikiem 3:1, a Yunus wszedł w piątej minucie doliczonego czasu drugiej połowy[6].

Wypożyczenia do Adany Demirspor

Yunus Akgün był wypożyczany do tureckiej drugoligowej Adany Demirspor dwukrotnie. 25 września 2020 roku został tam wypożyczony po raz pierwszy. Wypożyczenie trwało do końca sezonu 2020/21[7]. Pierwszy mecz w barwach nowej drużyny zagrał 17 października 2020 roku w ramach 5. kolejki drugiej ligi tureckiej z Altay SK. To spotkanie zakończyło się wynikiem 0:1 dla Altay, a Yunus wszedł na boisko zaraz po przerwie[8].

Pierwsze dwa bramki dla Adany strzelił 22 listopada 2020 roku w ramach meczu 10. kolejki drugiej ligi tureckiej z Eskişehirsporem. Akgün wszedł na boisko po przerwie. Pierwsza bramka padła w 71. minucie spotkania, a druga w 87. minucie. Asystentem przy pierwszym trafieniu Yunusa był Erkan Zengin, a przy drugim Semih Güler. Mecz ten zakończył się wynikiem 4:1[9].

30 czerwca 2021 roku Yunus wrócił do Galatasaray, a 6 września 2021 roku ponownie został wypożyczony do Adany Demirspor do końca sezonu 2021/22[10].

Wypożyczenie do Leicester City

26 sierpnia 2023 Akgün udał się na wypożyczenie do wówczas drugoligowego angielskiego klubu Leicester City na długość trwania sezonu 2023/24[11]. Pierwszy mecz dla Lisów zagrał 29 sierpnia 2023 roku w ramach drugiej rundy Pucharu Ligi Angielskiej przeciwko Tranmere Rovers. Yunus wszedł na boisko po przerwie za Marca Albrightona, a ten mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Leicester City[12]. Z kolei pierwszy mecz ligowy zagrał 2 września 2023 roku. Było to spotkanie w ramach 5. kolejki drugiej ligi angielskiej przeciwko Hull City. Akgün rozpoczął mecz w podstawowym składzie, ale został zmieniony w 53. minucie na Abdula Fatawu. Mecz ten zakończył się wynikiem 0:1 dla Hull[13].

Pierwszą bramkę dla Lisów strzelił 27 stycznia 2024 roku w wygranym 3:0 spotkaniu z Birmingham City w ramach 4. rundy Pucharu Anglii. Dokonał tego w 72. minucie spotkania. Yunus zagrał w tym meczu od pierwszej minuty jednak w 81. minucie ówczesny trener Leicester City - Enzo Maresca postanowił zmienić Akgüna. W jego miejsce pojawił się na boisku Arjan Raikhy[14]. Na swoje pierwsze ligowe trafienie Yunus nie musiał długo czekać. 30 stycznia 2024 w meczu 29. kolejki EFL Championship z Swansea City Akgün wszedł na boisko w 54. minucie za Dennisa Praeta, a w 72. minucie strzelił swoją drugą i ostatnią bramkę dla Lisów. Mecz ten zakończył się wynikiem 3:1 dla Leicester City.

30 czerwca 2024 roku wrócił do tureckiego Galatasaray[15].

Kariera reprezentacyjna

Yunus Akgün jest byłym reprezentantem Turcji U-16[16], U-17[17], U-19[18], U-20[19] oraz U-21[20]. Obecnie jest seniorskim reprezentantem Turcji[21]. Uczestnik Mistrzostw Europy 2024[22].

Reprezentacja Turcji U-16

15 grudnia 2015 roku Yunus Akgün zadebiutował w piłce reprezentacyjnej. W meczu reprezentacji Turcji U-16 z reprezentacją Macedonii Północnej U-16 pojawił się na boisku w 71. minucie za Recepa Güla[23]. Pierwszego z dwóch goli na tym szczeblu reprezentacyjnym strzelił 8 marca 2016 roku w meczu z reprezentacją Chorwacji U-16. Dokonał tego w 59. minucie. Zagrał całe spotkanie, które zakończyło się wynikiem 3:0 dla Turcji[24].

Reprezentacja Turcji U-17

6 września 2016 roku zagrał pierwszy mecz w reprezentacji Turcji U-17. Mecz ten był przeciwko reprezentacji Irlandii U-17, Yunus zaczął mecz w podstawowym składzie i zagrał całe spotkanie, które zakończyło się wynikiem 0:2 dla Irlandii[25]. Pierwszego gola na szczeblu U-17 strzelił 23 marca 2017 roku w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy U-17 z reprezentacją Finlandii U-17. Gol padł w 39. minucie spotkania które zakończyło się wygraną Turcji 4:1. Akgün zagrał całe spotkanie[26].

Reprezentacja Turcji U-19

Następnym szczeblem w reprezentacyjnej karierze Yunusa była reprezentacja Turcji U-19, w której zadebiutował 1 września 2018 roku w przegranym 0:1 meczu z reprezentacją Kazachstanu U-19. Akgün pojawił się na boisku od pierwszego gwizdka, jednak zszedł w 60. minucie. Zmienił go Berkin Taşkın[27]. Pierwszą bramkę dla reprezentacji Turcji U-19 strzelił 4 września 2018 roku w meczu z reprezentacją Kirgistanu U-19. Dokonał tego w 59. minucie, a w 61. minucie strzelił swoją drugą bramkę. Mecz ten ostatecznie zakończył się wynikiem 3:0 dla Turcji, a Yunus zszedł z boiska w 87. minucie za Emirhana Civeleka[28].

Reprezentacja Turcji U-20

15 listopada 2019 roku zagrał pierwsze i jedyne spotkanie w reprezentacji Turcji U-20. Był to przegrany 0:4 mecz z reprezentacją Francji U-20. Yunus zagral całe spotkanie[29]. Akgün nie strzelił gola na tym szczeblu reprezentacyjnym.

Reprezentacja Turcji U-21

W reprezentacji Turcji do lat 21 Yunus Akgün zadebiutował 7 czerwca 2019 roku w meczu eliminacji do Mistrzostw Europy U-21 przeciwko reprezentacji Albanii U-21. Yunus wszedł z ławki po przerwie za Yusufa Sarı i zagrał do końca spotkania, które się zakończyło remisem 2:2[30]. Akgün w czterech meczach na tym poziomie reprezentacyjnym nie strzelił ani jednego gola.

Reprezentacja Turcji

Pierwszy mecz w dorosłej reprezentacji Turcji zagrał 4 czerwca 2022 w ramach meczu Ligi Narodów UEFA przeciwko reprezentacji Wysp Owczych. Yunus wszedł na boisko w 80. minucie za Cengiza Ündera, a w 85. minucie zanotował asystę przy golu Meriha Demirala. Mecz ten zakończył się wynikiem 4:0 dla Turcji[31]. Pierwszą bramkę w reprezentacji Turcji Yunus Akgün strzelił 7 czerwca 2022 roku również w meczu Ligi Narodów UEFA tym razem z reprezentacją Litwy. Dokonał tego w 89. minucie spotkania, w którym pojawił się na boisku po przerwie również za Cengiza Ündera. Cały mecz zakończył się wynikiem 6:0 dla Turcji[32].

Yunus Akgün został powołany przez ówczesnego selekcjonera Turcji - Vincenzo Montelle na Mistrzostwa Europy 2024[22], a razem z reprezentacją Turcji doszedł do ćwierćfinału, w którym Turcja została pokonana przez reprezentację Holandii 1:2[33].

Sukcesy[34]

Galatasaray

Adana Demirspor

Leicester City

Przypisy

3. Galatasaray - Akhisarspor, 5 sie 2018 - TFF Süper Kupa - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  4. Galatasaray - Alanyaspor, 27 sie 2018 - Süper Lig - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  5. Galatasaray - Keciörengücü, 18 gru 2018 - Türkiye Kupasi - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  6. Galatasaray - Göztepe, 18 lip 2020 - Süper Lig - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  7. Galatasaray Yunus Akgün'ü Adana Demirspor'a kiraladı [online], www.aa.com.tr [dostęp 2024-07-25] .
  8. Altay SK - Adana Demirspor, 17 paź 2020 - 1. Lig - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  9. Adana Demirspor - Eskisehirspor, 22 lis 2020 - 1. Lig - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  10. Yunus Akgün'ün Adana Demirspor'a geçici transferi hakkında [online], www.galatasaray.org [dostęp 2024-07-25] .
  11. Leicester City Confirm Loan Signing Of Yunus Akgün [online], www.lcfc.com [dostęp 2024-07-25]  (ang.).
  12. Tranmere Rovers - Leicester City, 29 sie 2023 - EFL Cup - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  13. Leicester City - Hull City, 2 wrz 2023 - Championship - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-25]  (pol.).
  14. Leicester City - Birmingham City, 27 sty 2024 - FA Cup - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  16. Yunus Akgün - Reprezentacja Turcji U-16 [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  22. a b Ryan DabbsContributions from MichaelR.D.M. Yokhin Ryan DabbsContributions from MichaelR.D.M., Turkey Euro 2024 squad: Vincenzo Montella's full team [online], fourfourtwo.com, 21 września 2023 [dostęp 2024-07-26]  (ang.).
  23. Turcja U16 - Macedonia Północna U16, 15 gru 2015 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  24. Chorwacja U16 - Turcja U16, 8 mar 2016 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  25. Irlandia U17 - Turcja U17, 6 wrz 2016 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  26. Finlandia U17 - Turcja U17, 23 mar 2017 - Eliminacje do Mistrzostw Europy U-17 - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  27. Turcja U19 - Kazachstan U19, 1 wrz 2018 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  28. Kirgistan U19 - Turcja U19, 4 wrz 2018 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  29. Francja U20 - Turcja U20, 15 lis 2019 - Mecze towarzyskie - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  30. Turcja U21 - Albania U21, 7 cze 2019 - Eliminacje do Mistrzostw Europy U-21 - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  31. Turcja - Wyspy Owcze, 4 cze 2022 - UEFA Nations League C - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  32. Litwa - Turcja, 7 cze 2022 - UEFA Nations League C - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).
  33. Holandia - Turcja, 6 lip 2024 - Mistrzostwa Europy 2024 - Protokół meczowy [online], www.transfermarkt.pl [dostęp 2024-07-26]  (pol.).