|
Data | 8-17 maja 1990 |
Etapów | prolog + 9 etapów |
Dystans | 1525 km |
Czas zwycięzcy | 37h 30’06’’ (40,664 km/h) |
Zgłoszenia | 84 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 75 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Ján Svorada |
Drugie miejsce | Bert Dietz |
Trzecie miejsce | Pavel Padrnos |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Pawieł Tonkow |
Punktowa | Ján Svorada |
Młodzieżowa | Pavel Padrnos |
Najaktywniejszych | Ján Svorada |
Najwszechstronniejszych | Ján Svorada |
Drużynowa | Czechosłowacja |
XLIII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Bielsko-Biała w dniach 8-17 maja 1990 roku. Do 9-etapowego (+prolog) wyścigu, którego trasa wynosiła 1525 km, wystartowało 84 zawodników z 14 drużyn.
Lista startowa
POLSKA | BELGIA |
11 | Jacek Bodyk | 14 | Jacek Mickiewicz | 91 | Eric De Clercq | 94 | Bart Leysen |
12 | Tomasz Brożyna | 15 | Zbigniew Piątek | 92 | Mario De Clercq | 95 | Edward Mintjens |
13 | Andrzej Maćkowski | 16 | Andrzej Sypytkowski | 93 | Danny In't Ven | 96 | Kurt Verleden |
CZECHOSŁOWACJA | FRANCJA |
21 | Milan Dvorščík | 24 | Ján Svorada | 101 | Christopher Capelle | 104 | Didier Faivre-Pierret |
22 | Miroslav Lipták | 25 | František Trkal | 102 | Dominique Chignoli | 105 | Yvan Frebert |
23 | Pavel Padrnos | 26 | Miroslav Vašiček | 103 | Thierry Dupuis | 106 | Thierry Gouvenou |
ZWIĄZEK RADZIECKI | BUŁGARIA |
31 | Kirył Bielajew | 34 | Pawieł Tonkow | 111 | Petar Bonczew | 114 | Stanczo Stancew |
32 | Władimir Gołuszko | 35 | Ołeh Czużda | 112 | Władko Gieorgiew | 115 | Radostin Stoirow |
33 | Oleg Połownikow | 36 | Siergiej Żmijewski | 113 | Krasimir Kanew | 116 | Nasko Stojczew |
REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC | KOLUMBIA |
41 | Andreas Lebsanft | 44 | Patrick Moster | 121 | Hernando Afanador | 124 | Javier Corredor |
42 | Lutz Lehmann | 45 | Maik Müller | 122 | Angel Camargo | 125 | José Jaime González |
43 | Robert Matwew | 46 | Michael Rich | 123 | Juan Castellanos | 126 | Mario Martinez |
NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA | WIELKA BRYTANIA |
51 | Falk Boden | 54 | Jens Heppner | 131 | Chris Boardman | 134 | John Hughes |
52 | Bert Dietz | 55 | Frank Kühn | 132 | Alan Gornall | 135 | Simon Lillistone |
53 | Martin Goetze | 56 | Steffen Rein | 133 | Mark Gornall | 136 | Gary Speight |
WŁOCHY | KUBA |
61 | Flavio Anastasia | 64 | Roberto Maggioni | 141 | Eduardo Alonso González | 144 | Heriberto Rodríguez Gallo |
62 | Marco Artunghi | 65 | Paolo Morandi | 142 | Osmani Álvarez | 145 | Israel Torres |
63 | Luca Colombo | 66 | Massimo Strazzer | 143 | Eduardo Cruz | 146 | Eliecer Valdés |
HOLANDIA | RUMUNIA |
81 | Richard Luppes | 84 | Frank van Veenendaal | 151 | Anton Stelian | 154 | Vasile Mitrache |
82 | Lex Nederlof | 85 | Robert Van De Vin | 152 | Valentin Constantinescu | 155 | Valeriu Pavel |
83 | Patrick Rasch | 86 | Wilco Zuijderwijk | 153 | Cristian Neagoe | 156 | Costel Popa |
Wyniki
Prolog, (8 maja 1990), Berlin
Wyścig ze startu wspólnego (o koszulkę punktową)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Martin Goetze | |
2. | Patrick Rasch | |
3. | Władko Georgiew | |
Wyścig punktowy (o koszulkę najaktywniejszego)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Steffen Rein | |
2. | Władimir Gołuszko | |
3. | Andrzej Maćkowski | |
Wyścig australijski (o koszulkę lidera)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ján Svorada | |
2. | Jacek Bodyk | |
3. | Osmani Álvarez | |
I etap, (9 maja 1990), Berlin – Magdeburg (174 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ján Svorada | 4:07,03 |
2. | Martin Goetze | +0,05[1] |
3. | Jacek Bodyk | +0,10 |
4. | Andrzej Maćkowski | +0,15 |
5. | Mario De Clerckq | +0,15 |
6. | Siergiej Żmijewski | +0,15 |
7. | Christophe Capelle | +0,15 |
8. | Osmani Álvarez | +0,15 |
9. | Richard Luppes | +0,15 |
10. | Władko Georgiew | +0,15 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ján Svorada | 4:52,55 |
2. | Jacek Bodyk | +0,05 |
3. | Massimo Strazzer | +0,10 |
4. | Władimir Gołuszko | +0,15 |
5. | Mario Artunghi | +0,15 |
6. | Mario De Clerckq | +0,15 |
7. | Thierry Gouvenou | +0,15 |
8. | Siergiej Żmijewski | +0,15 |
9. | Robert van de Vin | +0,15 |
10. | Patrick Moster | +0,15 |
III etap, (11 maja 1989), dookoła Gery (151 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Bert Dietz | 3:38,14 |
2. | Robert van de Vin | +0,13 |
3. | Jacek Mickiewicz | +0,18 |
4. | Falk Boden | +0,23 |
5. | Władko Georgiew | +0,23 |
6. | Pavel Padrnos | +0,23 |
7. | Ołeh Czużda | +0,23 |
8. | Frank van Veenendaal | +0,26 |
9. | Władimir Gołuszko | +0,53 |
10. | Richard Luppes | +0,53 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Mario De Clerckq | 5:00,51 |
2. | Władimir Gołuszko | +0,05 |
3. | Andrzej Maćkowski | +0,10 |
4. | Ján Svorada | +0,15 |
5. | Falk Boden | +0,15 |
6. | Marco Artunghi | +0,17 |
7. | Christophe Capelle | +0,17 |
8. | Richard Luppes | +0,17 |
9. | Didier Faivre-Pierret | +0,17 |
10. | Kurt Verleden | +0,17 |
V etap, (13 maja 1989), Pilzno – Igława (185 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Andrzej Maćkowski | 4:28,22 |
2. | Bert Dietz | +0,05 |
3. | Falk Boden | +0,10 |
4. | Ján Svorada | +0,15 |
5. | Mario De Clerckq | +0,15 |
6. | Thierry Gouvenou | +0,15 |
7. | Milan Dvorščík | +0,15 |
8. | Steffen Rein | +0,15 |
9. | Siergiej Żmijewski | +0,15 |
10. | Bart Leysen | +0,15 |
VI etap, (14 maja 1989), Igława – Slušovice (206 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Robert van de Vin | 5:12,48 |
2. | Massimo Strazzer | +0,05 |
3. | Roberto Maggioni | +0,10 |
4. | Robert Matwew | +0,15 |
5. | Ján Svorada | +1,04 |
6. | Kurt Verleden | +1,04 |
7. | Marco Artunghi | +1,04 |
8. | Bert Dietz | +1,04 |
9. | Falk Boden | +1,04 |
10. | Jacek Mickiewicz | +1,04 |
VII etap, (15 maja 1989), Slušovice
jazda indywidualna na czas (17 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pawieł Tonkow | 26,13 |
2. | Ján Svorada | +0,02 |
3. | Miroslav Lipták | +0,23 |
4. | Bert Dietz | +0,25 |
5. | Pavel Padrnos | +0,26 |
6. | František Trkal | +0,29 |
7. | Dominique Chignoli | +0,34 |
8. | Falk Boden | +0,36 |
9. | Milan Dvorščík | +0,41 |
10. | Jacek Mickiewicz | +0,51 |
dookoła Slušovic (108 km - sześć rund)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Krasimir Kanew | 2:33,54 |
2. | Wilco Zuijderwijk | +0,05 |
3. | Eric De Clerckq | +0,10 |
4. | Andrzej Sypytkowski | +0,15 |
5. | Thierry Dupuy | +0,15 |
6. | Władimir Gołuszko | +0,59 |
7. | Frank Kühn | +0,59 |
8. | Michael Rich | +0,59 |
9. | Andrzej Maćkowski | +0,59 |
10. | Mario De Clerckq | +0,59 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jacek Bodyk | 4:03,00 |
2. | Pawieł Tonkow | +0,06 |
3. | Bert Dietz | +1,05 |
4. | Ján Svorada | +1,10 |
5. | Christophe Capelle | +1,10 |
6. | Mario De Clerckq | +1,10 |
7. | Marco Artunghi | +1,10 |
8. | Patrick Moster | +1,10 |
9. | Maik Müller | +1,10 |
10. | Jacek Mickiewicz | +1,10 |
IX etap, (17 maja 1989)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Martin Goetze | 2:30,52 |
2. | Mario De Clerckq | +0,05 |
3. | Milan Dvorščík | +0,10 |
4. | Robert van de Vin | +0,15 |
5. | Patrick Moster | +0,15 |
6. | Eduardo Alonso González | +0,15 |
7. | Danny In't Ven | +0,15 |
8. | Jens Heppner | +0,15 |
9. | Oleg Połownikow | +0,55 |
10. | Eric De Clerckq | +0,15 |
jazda indywidualna na czas, Bielsko-Biała (27 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ján Svorada | 33,55 |
2. | Pavel Padrnos | +0,21 |
3. | Michael Rich | +0,31 |
4. | Andrzej Maćkowski | +0,34 |
5. | Bert Dietz | +0,38 |
6. | Falk Boden | +0,52 |
7. | Dominique Chignoli | +0,54 |
8. | Frank Kühn | +1,02 |
9. | Siergiej Żmijewski | +1,07 |
10. | František Trkal | +1,09 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ján Svorada | 37:30,06 | 39. | Marco Artunghi | +18,36 |
2. | Bert Dietz | +1,01 | 40. | Radostin Stoirow | +18,50 |
3. | Pavel Padrnos | +1,34 | 41. | Andrzej Sypytkowski | +19,11 |
4. | Falk Boden | +1,54 | 42. | Eduardo Alonso | +19,18 |
5. | Andrzej Maćkowski | +2,15 | 43. | Anton Stelian | +19,40 |
6. | Dominique Chignoli | +2,24 | 44. | Władko Georgiew | +20,02 |
7. | Michale Rich | +2,43 | 45. | Angel Camargo | +21,13 |
8. | František Trkal | +3,00 | 46. | Juan Castellanos | +22,34 |
9. | Frank Kühn | +3,26 | 47. | Eduardo Cruz | +23,30 |
10. | Milan Dvorščík | +3,37 | 48. | Israel Torres | +23,34 |
11. | Bart Leysen | +4,10 | 49. | Hernando Afanador | +23,55 |
12. | Siergiej Żmijewski | +4,15 | 50. | Javier Corredor | +25,01 |
13. | Jens Heppner | +4,24 | 51. | Petar Bonczew | +25,41 |
14. | Jacek Mickiewicz | +4,37 | 52. | Lex Nederlof | +29,40 |
15. | Thierry Gouvenou | +4,41 | 53. | Christophe Capelle | +30,42 |
16. | Zbigniew Piątek | +4,54 | 54. | Tomasz Brożyna | +30,48 |
17. | Kirył Bielajew | +5,09 | 55. | Costel Popa | +32,30 |
18. | Didier Faivre-Pierret | +5,32 | 56. | Richard Luppes | +33,29 |
19. | Steffen Rein | +5,43 | 57. | Vasile Mitrache | +34,17 |
20. | Patrick Moster | +6,11 | 58. | Flavio Anastasia | +34,28 |
21. | Eliecer Valdez | +7,12 | 59. | Gary Speight | +34,47 |
22. | Mario de Clerckq | +7,40 | 60. | Alan Gornall | +35,21 |
23. | Lutz Lehmann | +8,43 | 61. | Paolo Morandi | +35,30 |
24. | Pawieł Tonkow | +10,06 | 62. | Massimo Strazzer | +36,55 |
25. | Stanczo Stanczew | +10,37 | 63. | Władimir Gołuszko | +37,53 |
26. | Oleg Połownikow | +13,30 | 64. | Miroslav Vasicek | +38,29 |
27. | Mark Gornall | +15,35 | 65. | Miroslav Liptak | +39,01 |
28. | Robert van de Vin | +15,37 | 66. | Heriberto Rodriguez | +43,07 |
29. | Krasimir Kanew | +15,55 | 67. | John Hughes | +43,36 |
30. | Robert Matwew | +16,06 | 68. | Luca Colombo | +47,53 |
31. | Maik Müller | +16,10 | 69. | Kurt Verleden | +50,43 |
32. | Eric De Clerckq | +16,19 | 70. | Frank van Veenendaal | +51,53 |
33. | Yvan Frebert | +16,36 | 71. | Wilco Zuijderwijk | +56,16 |
34. | Oleh Czużda | +17,14 | 72. | Roberto Maggioni | +1:01,27 |
35. | Martin Goetze | +17,40 | 73. | Valeriu Pavel | +1:21,58 |
36. | Thierry Dupuy | +17,43 | 74. | Edward Mintjens | +1:22,06 |
37. | Jacek Bodyk | +18,06 | 75. | Osmani Alvarez | +2:56,08 |
38. | Danny In't Ven | +18,34 |
Klasyfikacja drużynowa
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | Czechosłowacja | 112:34,52 | 6. | ZSRR | +14,56 |
2. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +1,47 | 7. | Belgia | +23,35 |
3. | Polska | +7,12 | 8. | Bułgaria | +40,48 |
4. | Francja | +8,03 | 9. | Kuba | +45,26 |
5. | Republika Federalna Niemiec | +13,03 | 10. | Kolumbia | +1:03,08 |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1=. | Pawieł Tonkow | 24 |
1=. | Wilco Zuijderwijk | 24 |
3. | Ján Svorada | 22 |
4. | Dominique Chignoli | 21 |
5. | Jacek Bodyk | 16 |
Najaktywniejszych
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Ján Svorada | 30 |
2. | Falk Boden | 16 |
3. | Jacek Bodyk | 14 |
4. | Michael Rich | 12 |
5. | Pawieł Tonkow | 11 |
Najwszechstronniejszych
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Ján Svorada | 118 |
2. | Bert Dietz | 59 |
3. | Jacek Bodyk | 57 |
4. | Pawieł Tonkow | 54 |
5. | Falk Boden | 50 |
Punktowa
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Ján Svorada | 128 |
2. | Mario De Clerckq | 99 |
3. | Bert Dietz | 82 |
4. | Andrzej Maćkowski | 77 |
5. | Robert van de Vin | 72 |
Do lat 21
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pavel Padrnos | 37:31,40 |
2. | Michael Rich | +1,09 |
3. | František Trkal | +1,26 |
4. | Milan Dvorščík | +2,03 |
5. | Jacek Mickiewicz | +3,03 |
Przypisy
- ↑ Na metach etapów przyznawano bonifikaty: 1 miejsce – 15 sek.; 2 miejsce – 10 sek.; 3 miejsce – 5 sek.
Bibliografia
- Bogdan Tuszyński, Daniel Marszałek, Wyścig Pokoju 1948-2001, wyd. Fundacja Dobrej Książki, Warszawa 2002, s. 128-129