Radziecki znaczek pocztowy Data 6–22 maja 1986
Etapów 15 + prolog
Dystans 2138 km
Czas zwycięzcy 50h 51’12’’ (41,330 km/h)
Zgłoszenia 64 kolarzy
Ukończyło wyścig 58 kolarzy
Podium Pierwsze miejsce Olaf Ludwig
Drugie miejsce Władimir Pulnikow
Trzecie miejsce Asiat Saitow
Pozostałe klasyfikacje Górska Petar Petrow
Punktowa Olaf Ludwig
Najaktywniejszych Olaf Ludwig
Najwszechstronniejszych Olaf Ludwig
Drużynowa ZSRR
Multimedia w Wikimedia Commons
XXXIX Wyścig Pokoju odbył się na trasie Kijów – Warszawa – Berlin – Praga w dniach 6–22 maja 1986. Do 15-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 2138 km, wystartowało 64 zawodników z 10 drużyn.
POLSKA FINLANDIA[2] 11 Zdzisław Wrona 14 Leszek Stępniewski 141 Matti Pietilä 143 Jouni Hakala 12 Zenon Jaskuła 15 Paweł Bartkowiak 142 Jouni Karhunen 144 Markku Salmijärvi 13 Marek Szerszyński 16 Sławomir Krawczyk CZECHOSŁOWACJA WĘGRY 21 Radovan Fořt 24 Anton Novosad 151 Gyula Pommer 154 János Csikós 22 Milan Jurčo 25 Jozef Regec 152 György Zámbori 155 József Hirth 23 Roman Kreuziger 26 Jiří Škoda 153 Péter Jávor 156 Sándor Végvári NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA FRANCJA 61 Uwe Ampler 64 Olaf Ludwig 161 Éric Chanton 164 Bernard Jousselin 62 Thomas Barth 65 Uwe Raab 162 Patrick Hossotte 165 Richard Vivien 63 Mario Kummer 66 Dan Radtke 163 Jean-Luc Garnier 166 Jean-François Laffillé ZSRR KUBA 71 Wiktor Klimow 74 Wasilij Żdanow 171 Juan Pérez Pérez 174 Francisco Martínez Ortega 72 Władimir Pulnikow 75 Asiat Saitow 172 Oriol Alonso González 175 Ricardo Salazar Gómez 73 Siergiej Usłamin 76 Iwan Romanow 173 Israel Torres Díaz 176 Tomás Prado Sánchez MONGOLIA SYRIA 111 Daszdżamcyn Mönchbat[3] 114 Agwannamdżilyn Gansüch 191 Ibrahim Safrani 194 Abdelnaser Hnedi 112 Szamirangijn Öldzij-Orszich 115 Cedendambyn Ganbold 192 Dżamal Machrus 195 Hassan Dergachly 113 Dardżaagijn Ench-Od 116 Batsuchijn Chajanchjarwaa 193 Hassan Nadżar 196 Haled Kokach BUŁGARIA 121 Walentin Żiwkow 124 Petar Petrow 122 Christo Zajkow 125 Jordan Penczew 123 Bojko Angełow 126 Nenczo Stajkow
Wyniki Prolog, (6 maja 1986), Kijów (7 km), jazda indywidualna na czas L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Uwe Ampler 8,36 2. Wiktor Klimow +0,00 3. Nenczo Stajkow +0,01 4. Thomas Barth +0,05 5. Olaf Ludwig +0,06 6. Jiří Škoda +0,08 7. Roman Kreuziger +0,09 8. Władimir Pulnikow +0,10 9. Mario Kummer +0,10 10. Zenon Jaskuła +0,10
I etap, (7 maja 1986), ulicami Kijowa (138 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Jozef Regec 3:22,12 2. Christo Zajkow +0,00 3. Cedendambyn Ganbold +0,00 4. Olaf Ludwig +1,54 5. Zdzisław Wrona +1,54 6. Anton Novosad +1,54 7. Iwan Romanow +1,54 8. Sławomir Krawczyk +1,54 9. Jean-François Laffillé +1,54
II etap, (8 maja 1986), Kijów (48 km), jazda drużynowa na czas L.p. Drużyna Czas/strata 1. ZSRR 53,56 2. Niemiecka Republika Demokratyczna +1,23 3. Polska +1,51 4. Czechosłowacja +2,55 5. Bułgaria +3,44 6. Francja +6,54
III etap, (9 maja 1986), ulicami Kijowa (152 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 3:56,16 2. Władimir Pulnikow +0,00 3. Radovan Fořt +0,00 4. Iwan Romanow +0,00 5. Nenczo Stajkow +0,13 6. Wiktor Klimow +0,13 7. Uwe Raab +0,18 8. Paweł Bartkowiak +0,18 9. Zdzisław Wrona +0,18 10. Éric Chanton +0,18
IV etap, (10 maja 1986), ulicami Warszawy (65 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 1:24,42 2. Iwan Romanow +0,00 3. Uwe Raab +0,00 4. Leszek Stępniewski +0,00 5. Sławomir Krawczyk +0,00 6. Zdzisław Wrona +0,00 7. Bernard Jousselin +0,00 8. Jean-François Laffillé +0,00 9. Nenczo Stajkow +0,00 10. Asiat Saitow +0,00
V etap z Kutna do Poznania L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 4:33,46 2. Asiat Saitow +0,00 3. Uwa Raab +0,00 4. Iwan Romanow +0,00 5. Zdzisław Wrona +0,00 6. Mario Kummer +0,00 7. Sławomir Krawczyk +0,00 8. Wiktor Klimow +0,00 9. Anton Novosad +0,00 10. Bernard Jousselin +0,00
L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Petar Petrow 4:21,25 2. Olaf Ludwig +0,04 3. Sławomir Krawczyk +0,04 4. Radovan Fořt +0,04 5. Uwe Raab +0,04 6. Władimir Pulnikow +0,04 7. Zdzisław Wrona +0,04 8. Uwe Ampler +0,04 9. Milan Jurčo +0,04 10. Jozef Regec +0,04
VII etap, (13 maja 1986), Gorzów Wielkopolski - Szczecin (148 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Zdzisław Wrona 3:15,55 2. Olaf Ludwig +0,00 3. Asiat Saitow +0,00 4. Uwe Raab +0,00 5. Sławomir Krawczyk +0,00 6. Petar Petrow +0,00 7. Jozef Regec +0,00 8. Mario Kummer +0,00 9. Iwan Romanow +0,00 10. Marek Szerszyński +0,00
VIII etap, (14 maja 1986), Szczecin - Berlin (205 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 4:42,29 2. Uwe Raab +0,00 3. Asiat Saitow +0,00 4. Zdzisław Wrona +0,00 5. Sándor Végvári +0,00 6. György Zámbori +0,00 7. Anton Novosad +0,00 8. Leszek Stępniewski +0,00 9. Paweł Bartkowiak +0,00 10. Patrick Hossotte +0,00
IX etap, (15 maja 1986), Berlin - Halle (200 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 5:21,29 2. Radovan Fořt +0,00 3. Uwe Raab +0,00 4. Anton Novosad +0,00 5. Zdzisław Wrona +0,00 6. Petar Petrow +0,00 7. Éric Chanton +0,00 8. Richard Vivien +0,00 9. Asiat Saitow +0,00 10. Israel Torres Díaz +0,00
X etap, (17 maja 1986), Halle (35 km), jazda indywidualna na czas L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Wasilij Żdanow 44,32 2. Władimir Pulnikow +0,07 3. Asiat Saitow +0,13 4. Wiktor Klimow +0,13 5. Zenon Jaskuła +0,18 6. Uwe Ampler +0,22 7. Iwan Romanow +0,27 8. Mario Kummer +0,32 9. Siergiej Usłamin +0,40 10. Milan Jurčo +1,00
L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Leszek Stępniewski 4:35,49 2. Zdzisław Wrona +0,00 3. Uwe Raab +0,00 4. Anton Novosad +0,00 5. Marek Szerszyński +0,00 6. Jozef Regec +0,00 7. Ricardo Salazar Gómez +0,00 8. Mario Kummer +0,00 9. Sławomir Krawczyk +0,00 10. Patrick Hossotte +0,00
XII etap, (19 maja 1986), Karl-Marx-Stadt - Karlowe Wary (130 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Anton Novosad 3:12,53 2. Asiat Saitow +0,00 3. Uwe Raab +0,00 4. Radovan Fořt +0,00 5. Marek Szerszyński +0,00 6. Israel Torres Díaz +0,00 7. Olaf Ludwig +0,00 8. Patrick Hossotte +0,00 9. Ricardo Salazar Gómez +0,00 10. Petar Petrow +0,00
XIII etap, (20 maja 1986), Karlowe Wary - Pilzno (152 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 3:28,08 2. Władimir Pulnikow +0,00 3. Anton Novosad +0,00 4. Wasilij Żdanow +0,00 5. Siergiej Usłamin +0,00 6. Thomas Barth +0,00 7. Christo Zajkow +0,00 8. Dan Radtke +0,00 9. Walentin Żiwkow +0,00 10. Petar Petrow +0,00
L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Iwan Romanow 4:22,22 2. Roman Kreuziger +0,00 3. Anton Novosad +0,00 4. Asiat Saitow +0,00 5. Uwe Raab +0,00 6. Sławomir Krawczyk +0,00 7. Jozef Regec +0,00 8. Marek Szerszyński +0,00 9. Olaf Ludwig +0,00 10. Jiří Škoda +0,00
XIII etap, (22 maja 1986), Mladá Boleslav - Praga (131 km) L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 3:19,15 2. Asiat Saitow +0,00 3. Anton Novosad +0,00 4. Milan Jurčo +0,00 5. Israel Torres Díaz +0,00 6. Zdzisław Wrona +0,00 7. Sławomir Krawczyk +0,00 8. Francisco Martínez Ortega +0,00 9. Marek Szerszyński +0,00 10. Christo Zajkow +0,00
Klasyfikacja indywidualna Koszulka żółta
L.p. Zawodnik Czas/strata L.p. Zawodnik Czas/strata 1. Olaf Ludwig 50:51,12 30. Oriol Alonso González +45,58 2. Władimir Pulnikow +0,34 31. Paweł Bartkowiak +53,58 3. Asiat Saitow +1,35 32. Walentin Żiwkow +54,11 4. Wiktor Klimow +1,38 33. Mario Kummer +57,05 5. Siergiej Usłamin +1,46 34. Zdzisław Wrona +1:06,25 6. Iwan Romanow +1,47 35. Bernard Jousselin +1:07,33 7. Jozef Regec +1,57 36. Jean-Luc Garnier +1:12,21 8. Dan Radtke +2,18 37. Jordan Penczew +1:14,10 9. Wasilij Żdanow +2,49 38. Francisco Martínez Ortega +1:29,06 10. Jiří Škoda +3,26 39. Tomás Prado Sánchez +1:38,21 11. Uwe Raab +3,36 40. György Zámbori +1:43,49 12. Anton Novosad +4,18 41. Daszdżamcyn Mönchbat +1:44,17 13. Milan Jurčo +5,27 42. Cedendambyn Ganbold +2:08,03 14. Marek Szerszyński +5,45 43. Ibrahim Safrani +2:12,13 15. Christo Zajkow +6,01 44. Juan Pérez Pérez +2:13,18 16. Radovan Fořt +6,02 45. Péter Jávor +2:22,24 17. Éric Chanton +7,19 46. Batsuchijn Chajanchjarwaa +2:34,54 18. Petar Petrow +9,00 47. Sándor Végvári +2:37,33 19. Uwe Ampler +9,16 48. Dardżaagijn Ench-Od +2:42,43 20. Bojko Angełow +10,58 49. Abdelnaser Hnedi +2:48,12 21. Israel Torres Díaz +17,52 50. József Hirth +3:15,37 22. Nenczo Stajkow +21,49 51. Hassan Nadżar +3:26,49 23. Sławomir Krawczyk +22,39 52. János Csikós +3:37,59 24. Richard Vivien +31,18 53. Szamirangijn Öldzij-Orszich +4:36,47 25. Roman Kreuziger +36,34 54. Hassan Dergachly +5:27,55 26. Thomas Barth +37,06 55. Markku Salmijärvi +5:40,30 27. Zenon Jaskuła +40,08 56. Haled Kokach +6:06,03 28. Ricardo Salazar Gómez +40,44 57. Dżamal Machrus +7:13,34 29. Patrick Hosotte +44,34 58. Agwannamdżilyn Gansüch +7:49,33
Klasyfikacja drużynowa Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p. Drużyna Czas/strata L.p. Drużyna Czas/strata 1. ZSRR 153:30,12 7. Kuba +1:17,24 2. Niemiecka Republika Demokratyczna +3,10 8. Węgry +5:43,31 3. Czechosłowacja +7,32 9. Mongolia +6:01,36 4. Bułgaria +18,50 10. Syria +8:23,15 5. Polska +41,53 Finlandia zdekompletowana 6. Francja +53,43
Klasyfikacje dodatkowe
Górska Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. Zawodnik Punkty 1. Petar Petrow 43 2. Uwe Ampler 42 3. Nenczo Stajkow 23 4. Władimir Pulnikow 13 5. Wiktor Klimow 8 6. Olaf Ludwig 7 7. Jean-Luc Garnier 7 8. Israel Torres Díaz 6 9. Christo Zajkow 4 10. Roman Kreuziger 4
Najaktywniejszych Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. Zawodnik Punkty 1. Olaf Ludwig 41 2. Zdzisław Wrona 35 3. Uwe Raab 24 4. Milan Jurčo 23 5. Sławomir Krawczyk 20 6. Iwan Romanow 18 7. Anton Novosad 13 8. Wasilij Żdanow 12 9. Jozef Regec 11 10. Asiat Saitow 11
Najwszechstronniejszych Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.
L.p. Zawodnik Punkty 1. Olaf Ludwig 155 2. Uwe Raab 96 3. Zdzisław Wrona 95 4. Anton Novosad 73 5. Asiat Saitow 72 6. Petar Petrow 72 7. Uwe Ampler 66 8. Iwan Romanow 61 9. Sławomir Krawczyk 58 10. Władimir Pulnikow 48
Punktowa Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.
L.p. Zawodnik Punkty 1. Olaf Ludwig 79 2. Uwe Raab 112 3. Anton Novosad 149 4. Asiat Saitow 163 5. Sławomir Krawczyk 197 6. Iwan Romanow 198 7. Zdzisław Wrona 203 8. Marek Szerszyński 246 9. Jozef Regec 262 10. Władimir Pulnikow 271
Przypisy ↑ Ze względu na katastrofę elektrowni jądrowej w Czarnobylu reprezentacje Rumunii oraz krajów zachodnich (oprócz Finlandii i Francji) wycofały się ze startu w wyścigu. ↑ Drużyna Finlandii została dopuszczona do udziału w wyścigu już po prologu. ↑ Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego , Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
Bibliografia Bogdan Tuszyński : Wyścig Pokoju 1948-1988 , Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 506-523. Jan Rogala: Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego , Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
Linki zewnętrzne Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem. ) Memoire du cyclisme (fr. )