|
Data | 8-21 maja 1981 |
Etapów | 14 + prolog |
Dystans | 1890 km |
Czas zwycięzcy | 48h 13’48’’ (39,187 km/h) |
Zgłoszenia | 96 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 77 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Szachit Zagretdinow |
Drugie miejsce | Siergiej Suchoruczenkow |
Trzecie miejsce | Iwan Miszczenko |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Siergiej Suchoruczenkow |
Punktowa | Olaf Ludwig |
Najaktywniejszych | Olaf Ludwig |
Najwszechstronniejszych | Olaf Ludwig |
Drużynowa | ZSRR |
XXXIV Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Praga – Warszawa w dniach 8-21 maja 1981 roku. Do 14-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1890 km, wystartowało 96 zawodników z 16 drużyn.
Lista startowa
POLSKA | ZSRR |
1 | Jan Jankiewicz | 4 | Tadeusz Mytnik | 49 | Jurij Barinow | 52 | Iwan Miszczenko |
2 | Czesław Lang | 5 | Janusz Pożak | 50 | Jurij Kaszirin | 53 | Siergiej Suchoruczenkow |
3 | Lechosław Michalak | 6 | Krzysztof Sujka | 51 | Oleg Łogwin | 54 | Szachit Zagretdinow |
BELGIA | NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
7 | René de Bruckaer | 10 | Ludo de Keulenaer | 55 | Thomas Barth | 58 | Lutz Lötzsch |
8 | Luc de Decker | 11 | Luc Meersmann | 56 | Bernd Drogan | 59 | Olaf Ludwig |
9 | Bert van Ende | 12 | Erik Staes | 57 | Jörg Köhler | 60 | Andreas Petermann |
WŁOCHY | PORTUGALIA |
13 | Roberto Bressan | 16 | Giuseppe Mori | 61 | Antonio Fernandes | 64 | Carlos Santos |
14 | Florenzo Landoni | 17 | Walter Pettinati | 62 | Fernando Fernandes | 65 | Adelino Teixeira |
15 | Sandro Lerici | 18 | Luigi Trevellin | 63 | Alexandre Rua | 66 | Luis Vargues |
CZECHOSŁOWACJA | FRANCJA |
19 | Vladimír Dolek | 22 | Michal Klasa | 67 | Yves Beau | 70 | Laurent Fignon |
20 | Ladislav Ferebauer | 23 | Vlastibor Konečný | 68 | Philippe Chevallier | 71 | Marc Gomez |
21 | Miloš Hrazdíra | 24 | Jiří Škoda | 69 | Alain Dithurbide | 72 | Philippe Senez |
HOLANDIA | KUBA |
25 | Johann Boom | 28 | Gert Schipper | 73 | Carlos Cardet | 76 | Orestes Mora |
26 | Wim Jennen | 29 | Anton van den Steen | 74 | Daniel Gorina | 77 | Lazaro Santos |
27 | Andries Klein | 30 | Henk van Weers | 75 | Ramón León Valdés | 78 | Aníbal Torres |
FINLANDIA | JUGOSŁAWIA |
31 | Alf Blomback | 34 | Reijo Jylhä | 79 | Bruno Bulić | 82 | Drago Frelih |
32 | Harri Hedgren | 35 | Hannu Luoto | 80 | Dragan Dostanić | 83 | Vinko Polončič |
33 | Hannu Jussila | 36 | Jari Vola | 81 | Marko Cuderman | 84 | Bojan Ropret |
RUMUNIA | WIELKA BRYTANIA |
37 | Andrei Antal | 40 | Cornel Nicolae | 85 | Donald Awcock | 88 | Geoffrey Taylor |
38 | Constantin Carutaşu | 41 | Mircea Romaşcanu | 86 | Glen Mitchell | 89 | Gerald Taylor |
39 | Gheorghe Lăutaru | 42 | Traian Sârbu | 87 | Brain Pownall | 90 | Michael Williams |
BUŁGARIA | WĘGRY |
43 | Borisław Assenow | 46 | Jordan Penczew | 91 | László Halász | 94 | Gábor Juhász |
44 | Wenelin Chubenow | 47 | Nenczo Stajkow | 92 | Zoltán Halász | 95 | Pál Liska |
45 | Emil Łozow | 48 | Nasko Stojczew | 93 | Károly Jenei | 96 | György Szuromi |
Wyniki
Prolog, (8 maja 1981), Berlin (7 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Michal Klasa | 8,43 |
2. | Olaf Ludwig | +0,07 |
3. | Andreas Petermann | +0,08 |
4. | Jan Jankiewicz | +0,09 |
5. | Nenczo Stajkow | +0,10 |
6. | Jörg Köhler | +0,11 |
7. | Bernd Drogan | +0,12 |
8. | Marc Gomez | +0,12 |
9. | Tadeusz Mytnik | +0,14 |
10. | Lutz Lötzsch | +0,14 |
I etap, (9 maja 1981), Berlin – Magdeburg (169 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 3:34,19 |
2. | Szachit Zagretdinow | +0,00 |
3. | Michal Klasa | +0,00 |
4. | Siergiej Suchoruczenkow | +0,00 |
5. | Iwan Miszczenko | +0,00 |
6. | Lutz Lötzsch | +0,00 |
7. | Wenelin Chubenow | +3,43 |
8. | Andreas Petermann | +3,43 |
9. | Henk van Weers | +3,43 |
10. | Lazaro Santos | +3,43 |
II etap, (10 maja 1981), Magdeburg – Erfurt (208 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Iwan Miszczenko | 5:15,32 |
2. | Jurij Kaszirin | +0,00 |
3. | Jurij Barinow | +0,15 |
4. | Jan Jankiewicz | +0,18 |
5. | Szachit Zagretdinow | +0,21 |
6. | Wenelin Chubenow | +9,18 |
7. | Olaf Ludwig | +9,20 |
8. | Anton van den Steen | +9,20 |
9. | Marc Gomez | +9,20 |
10. | Alain Dithurbide | +9,20 |
III etap, (11 maja 1981), Erfurt (35 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 44,08 |
2. | Tadeusz Mytnik | +1,49 |
3. | Andreas Petermann | +1,53 |
4. | Siergiej Suchoruczenkow | +2,20 |
5. | Lutz Lötzsch | +2,21 |
6. | Bernd Drogan | +2,24 |
7. | Oleg Łogwin | +2,30 |
8. | Jurij Kaszirin | +2,41 |
9. | Thomas Barth | +2,41 |
10. | Miloš Hrazdíra | +2,49 |
IV etap, (11 maja 1981), Erfurt – Gera (89 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Wenelin Chubenow | 2:39,47 |
2. | Luc de Decker | +0,00 |
3. | Andries Klein | +0,00 |
4. | Michal Klasa | +0,00 |
5. | Johann Boom | +0,00 |
6. | Jurij Kaszirin | +0,00 |
7. | Wim Jennen | +0,00 |
8. | Alexandre Rua | +0,00 |
9. | Lazaro Santos | +0,00 |
10. | Cornel Nicolae | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Mircea Romaşcanu | 4:00,44 |
2. | Bruno Bulić | +0,00 |
3. | Orestes Mora | +0,12 |
4. | Michal Klasa | +0,27 |
5. | Szachit Zagretdinow | +0,27 |
6. | Wenelin Chubenow | +0,27 |
7. | Lechosław Michalak | +0,27 |
8. | Luigi Trevellin | +0,27 |
9. | Andries Klein | +0,27 |
10. | Marc Gomez | +0,27 |
VI etap, (14 maja 1981), Karlowe Wary – Praga (171 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Szachit Zagretdinow | 4:26,57 |
2. | Jiří Škoda | +0,00 |
3. | Siergiej Suchoruczenkow | +0,00 |
4. | Thomas Barth | +2,09 |
5. | Alain Dithurbide | +2,09 |
6. | Lechosław Michalak | +4,15 |
7. | Traian Sârbu | +4,15 |
8. | Luigi Trevellin | +8,57 |
9. | Olaf Ludwig | +9,59 |
10. | Vinko Polončič | +9,59 |
VII etap, (15 maja 1981), Praga (19 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 23,07 |
2. | Jan Jankiewicz | +0,18 |
3. | Tadeusz Mytnik | +0,22 |
4. | Michal Klasa | +0,26 |
5. | Bernd Drogan | +0,38 |
6. | Andreas Petermann | +0,40 |
7. | Nenczo Stajkow | +0,50 |
8. | Wenelin Chubenow | +0,56 |
9. | Ladislav Ferebauer | +0,56 |
10. | Jiří Škoda | +0,59 |
VIII etap, (15 maja 1981), kryterium w Pradze (120 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 3:13,11 |
2. | Siergiej Suchoruczenkow | +0,29 |
3. | Thomas Barth | +0,29 |
4. | Zoltán Halász | +0,29 |
5. | Andreas Petermann | +0,29 |
6. | Michal Klasa | +0,29 |
7. | Szachit Zagretdinow | +0,29 |
8. | László Halász | +0,29 |
9. | Alexandre Rua | +0,29 |
10. | Iwan Miszczenko | +0,29 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Drago Frelih | 4:25,28 |
2. | Marc Gomez | +0,00 |
3. | Constantin Carutaşu | +0,00 |
4. | Ramón León Valdés | +0,00 |
5. | Vinko Polončič | +1,03 |
6. | Aníbal Torres | +1,15 |
7. | Nasko Stojczew | +3,05 |
8. | Wim Jennen | +3,05 |
9. | Erik Staes | +3,05 |
10. | Glen Mitchell | +3,10 |
X etap, (18 maja 1981), Mladá Boleslav – Wałbrzych (192 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Siergiej Suchoruczenkow | 4:52,47 |
2. | Oleg Łogwin | +0,00 |
3. | Iwan Miszczenko | +0,00 |
4. | Szachit Zagretdinow | +0,00 |
5. | Olaf Ludwig | +2,34 |
6. | Alexandre Rua | +2,34 |
7. | Michal Klasa | +2,34 |
8. | Wim Jennen | +2,34 |
9. | Andreas Petermann | +2,34 |
10. | Philippe Senez | +2,34 |
XI etap, (19 maja 1981), Wałbrzych – Opole (192 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Erik Staes | 4:58,26 |
2. | Olaf Ludwig | +5,04 |
3. | Alexandre Rua | +5,04 |
4. | Szachit Zagretdinow | +5,04 |
5. | Luc de Decker | +5,04 |
6. | Michal Klasa | +5,04 |
7. | Glen Mitchell | +5,04 |
8. | Wenelin Chubenow | +5,04 |
9. | Lechosław Michalak | +5,04 |
10. | Cornel Nicolae | +5,04 |
XII etap, (20 maja 1981), Opole – Łódź (192 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Szachit Zagretdinow | 4:59,50 |
2. | Olaf Ludwig | +0,00 |
3. | Glen Mitchell | +0,00 |
4. | Krzysztof Sujka | +0,00 |
5. | Luc de Decker | +0,00 |
6. | Lechosław Michalak | +0,00 |
7. | Andries Klein | +0,00 |
8. | Wenelin Chubenow | +0,00 |
9. | Mircea Romaşcanu | +0,00 |
10. | Carlos Santos | +0,00 |
XIII etap, (21 maja 1981), Łódź (20 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Olaf Ludwig | 24,13 |
2. | Jan Jankiewicz | +0,16 |
3. | Jurij Barinow | +0,43 |
4. | Michal Klasa | +0,44 |
5. | Tadeusz Mytnik | +0,45 |
6. | Iwan Miszczenko | +0,53 |
7. | Jiří Škoda | +0,58 |
8. | Czesław Lang | +1,02 |
9. | Jurij Kaszirin | +1,03 |
10. | Lutz Lötzsch | +1,03 |
XIV etap, (21 maja 1981), Łódź – Warszawa (145 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Szachit Zagretdinow | 3:48,23 |
2. | Nasko Stojczew | +0,00 |
3. | Mircea Romaşcanu | +0,00 |
4. | Gert Schipper | +0,00 |
5. | Andreas Petermann | +0,11 |
6. | Lechosław Michalak | +0,11 |
7. | Olaf Ludwig | +0,11 |
8. | Andries Klein | +0,11 |
9. | Wenelin Chubenow | +0,11 |
10. | Jurij Kaszirin | +0,11 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Szachit Zagretdinow | 48:13,48 | 40. | Jörg Köhler | +59,44 |
2. | Siergiej Suchoruczenkow | +4,43 | 41. | Adelino Teixeira | +1:01,50 |
3. | Iwan Miszczenko | +6,13 | 42. | Bruno Bulić | +1:02,07 |
4. | Olaf Ludwig | +11,48 | 43. | Philippe Senez | +1:03,15 |
5. | Thomas Barth | +15,27 | 44. | Gábor Juhász | +1:03,51 |
6. | Jan Jankiewicz | +15,27 | 45. | Jordan Penczew | +1:06,37 |
7. | Jiří Škoda | +15,41 | 46. | Marko Cuderman | +1:15,05 |
8. | Jurij Kaszirin | +16,03 | 47. | Nenczo Stajkow | +1:15,16 |
9. | Jurij Barinow | +16,20 | 48. | Gheorghe Lăutaru | +1:16,27 |
10. | Michal Klasa | +17,18 | 49. | Ladislav Ferebauer | +1:19,38 |
11. | Andreas Petermann | +20,45 | 50. | Glen Mitchell | +1:20,01 |
12. | Lutz Lötzsch | +21,31 | 51. | Károly Jenei | +1:23,14 |
13. | Oleg Łogwin | +22,36 | 52. | Luc Meersmann | +1:23,50 |
14. | Lechosław Michalak | +24,04 | 53. | Vinko Polončič | +1:24,01 |
15. | Wenelin Chubenow | +26,01 | 54. | Emil Łozow | +1:34,03 |
16. | Krzysztof Sujka | +26,16 | 55. | Geoffrey Taylor | +1:35,42 |
17. | Czesław Lang | +26,17 | 56. | Orestes Mora | +1:37,21 |
18. | Vladimír Dolek | +26,56 | 57. | Andrei Antal | +1:37,32 |
19. | Constantin Carutaşu | +27,52 | 58. | Philippe Chevallier | +1:37,46 |
20. | László Halász | +28,45 | 59. | Bojan Ropret | +1:41,18 |
21. | Alexandre Rua | 29,04 | 60. | Alf Blomback | +1:47,09 |
22. | Tadeusz Mytnik | +29,07 | 61. | Ramón León Valdés | +1:51,35 |
23. | Nasko Stojczew | +29,57 | 62. | Wim Jennen | +1:51,48 |
24. | Fernando Fernandes | +31,20 | 63. | Andries Klein | +1:56,11 |
25. | Ludo de Keulenaer | +32,28 | 64. | Erik Staes | +1:57,56 |
26. | Carlos Cardet | +32,48 | 65. | Roberto Bressan | +1:59,48 |
27. | György Szuromi | +33,52 | 66. | Aníbal Torres | +2:02,53 |
28. | Mircea Romaşcanu | +34,27 | 67. | Daniel Gorina | +2:05,45 |
29. | Miloš Hrazdíra | +36,14 | 68. | Luis Vargues | +2:06,31 |
30. | Carlos Santos | +42,25 | 69. | Giuseppe Mori | +2:13,37 |
31. | Zoltán Halász | +45,54 | 70. | Bert van Ende | +2:17,42 |
32. | Laurent Fignon | +46,46 | 71. | Gert Schipper | +2:18,32 |
33. | Marc Gomez | +46,52 | 72. | Hannu Jussila | +2:19,28 |
34. | Vlastibor Konečný | +49,58 | 73. | Pál Liska | +2:20,02 |
35. | Alain Dithurbide | +51,12 | 74. | Drago Frelih | +2:24,40 |
36. | Traian Sârbu | +54,28 | 75. | Dragan Dostanić | +2:40,05 |
37. | Luc de Decker | +58,02 | 76. | Sandro Lerici | +2:52,03 |
38. | Anton van den Steen | +58,53 | 77. | René de Bruckaer | +2:56,38 |
39. | Cornel Nicolae | +59,07 | |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 144:38,45 | 9. | Węgry | +1:46,01 |
2. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +45,28 | 10. | Belgia | +2:27,45 |
3. | Czechosłowacja | +1:00,50 | 11. | Jugosławia | +2:41,32 |
4. | Polska | +1:01,10 | 12. | Kuba | +3:27,41 |
5. | Rumunia | +1:23,40 | 13. | Holandia | +3:30,54 |
6. | Portugalia | +1:35,53 | 14. | Włochy | +4:47,16 |
7. | Francja | +1:40,45 | | Finlandia | zdekompletowana |
8. | Bułgaria | +1:43,52 | | Wielka Brytania | zdekompletowana |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Siergiej Suchoruczenkow | 32 |
2. | Jurij Barinow | 20 |
3. | Jan Jankiewicz | 14 |
4. | Szachit Zagretdinow | 13 |
5. | Vinko Polončič | 11 |
6. | Olaf Ludwig | 10 |
7. | Jiří Škoda | 10 |
8. | Oleg Łogwin | 8 |
9. | Iwan Miszczenko | 5 |
10. | Mircea Romaşcanu | 3 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Olaf Ludwig | 66 |
2. | Szachit Zagretdinow | 46 |
3. | Siergiej Suchoruczenkow | 37 |
4. | Iwan Miszczenko | 24 |
5. | Oleg Łogwin | 20 |
6. | Lechosław Michalak | 20 |
7. | Marc Gomez | 18 |
8. | Erik Staes | 16 |
9. | Jurij Barinow | 15 |
10. | Mircea Romaşcanu | 15 |
Najwszechstronniejszych
Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów oraz na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Olaf Ludwig | 74 |
2. | Michal Klasa | 35 |
3. | Szachit Zagretdinow | 22 |
4. | Siergiej Suchoruczenkow | 16 |
5. | Wenelin Chubenow | 12 |
6. | Iwan Miszczenko | 12 |
7. | Mircea Romaşcanu | 11 |
8. | Jurij Barinow | 9 |
9. | Jan Jankiewicz | 7 |
10. | Erik Staes | 6 |
Punktowa
Koszulka biała. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na metach etapów i prologu.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Olaf Ludwig | 101 |
2. | Michal Klasa | 135 |
3. | Wenelin Chubenow | 202 |
4. | Szachit Zagretdinow | 216 |
5. | Jurij Kaszirin | 221 |
6. | Andreas Petermann | 221 |
7. | Siergiej Suchoruczenkow | 320 |
8. | Marc Gomez | 350 |
9. | Alexandre Rua | 376 |
10. | Thomas Barth | 392 |
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 446-456.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)