|
Data | 8-24 maja 1976 |
Etapów | 14 + prolog |
Dystans | 1974 km |
Czas zwycięzcy | 47h 07’11’’ (41,893 km/h) |
Zgłoszenia | 113 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 77 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Hans-Joachim Harntick |
Drugie miejsce | Stanisław Szozda |
Trzecie miejsce | Gerhard Lauke |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Siergiej Morozow |
Najaktywniejszych | Michaił Tanew |
Drużynowa | ZSRR |
XXIX Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Praga - Warszawa - Berlin w dniach 8-24 maja 1976 roku. Do 14-etapowego wyścigu (plus prolog), którego trasa wynosiła 1974 km, wystartowało 113 zawodników z 19 drużyn.
Lista startowa
POLSKA | SZWAJCARIA |
1 | Janusz Kowalski | 4 | Mieczysław Nowicki | 61 | Iwan Schmid | 64 | Albert Knobel |
2 | Wojciech Matusiak | 5 | Stanisław Szozda | 62 | Robert Thalmann | 65 | Jürg Stalder |
3 | Tadeusz Mytnik | 6 | Tadeusz Zawada | 63 | Michael Kühn | 66 | Gotfried Schmutz |
BUŁGARIA | WŁOCHY |
7 | Michaił Tanew | 10 | Emil Łozow | 67 | Walter Polini | 70 | Antonio Bonino |
8 | Dymitar Trajkow | 11 | Andon Petrow | 68 | Amilcare Sgalbazzi | 71 | Livio Mazzola |
9 | Jordan Jordanow | 12 | Jordan Penczew | 69 | Francesco Passarin | 72 | Ernesto Bisacchi |
FINLANDIA | FRANCJA |
13 | Harry Hannus | 16 | Hannu Honkonen | 73 | Jacques Bossis | 76 | Jacques Osmont |
14 | Mauno Uusivirta | 17 | Bo-Göran Wiik | 74 | Gérard Simonnot | 77 | Jacques Michaud |
15 | Jukka Sorjonen | 18 | Jorma Pohjonen | 75 | Christian Muselet | 78 | Jean-Raymond Toso |
CZECHOSŁOWACJA | NORWEGIA |
19 | Antonín Bartoníček | 22 | František Kališ | 79 | Stein Bråthen | 82 | Arne Klavenes |
20 | Miloš Hrazdíra | 23 | Jiři Konečný | 80 | Geir Digerud | 83 | Magne Orre |
21 | Milan Garstka | 24 | Pavel Galík | 81 | Pål Henning Hansen | 84 | Jostein Wilmann |
RUMUNIA | ZSRR |
25 | Mircea Romașcanu | 28 | Ion Cojocaru | 85 | Nikołaj Gorełow | 88 | Siergiej Morozow |
26 | Teodor Vasile | 29 | Eugen Dulgheru | 86 | Aleksander Gusjatnikow | 89 | Michaił Pierwiejew |
27 | Valentin Ilie | 30 | Teodor Dragan | 87 | Borys Isajew | 90 | Aleksander Tichonow |
WIELKA BRYTANIA | WĘGRY |
31 | Michael Wishart | 34 | Dave Pittman | 91 | János Sipos | 94 | Tamás Csathó |
32 | Roy Taylor | 35 | Anthony Gornall | 92 | Zoltán Peszleg | 95 | György Szuromi |
33 | Kenneth Platts | 36 | David Broadbent | 93 | István Krasznavölgyi | 96 | Dezsö Szemethi |
REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC | KUBA |
37 | Peter Becker | 40 | Andreas Troche | 97 | Jorge Pérez | 100 | Oscar Echevarria |
38 | Herbert Schneider | 41 | Rainer Podlesch | 98 | Elio Martínez | 101 | Edilberto Rodríguez |
39 | Anton Vochezer | 42 | Gernot Gieger | 99 | Pedro Garcia | | |
HOLANDIA | BELGIA |
43 | Cornelis Schuurman | 46 | Wilhelm van Helvoirt | 103 | Martin Balcaen | 106 | Geert Matheussen |
44 | Frits Schuer | 47 | Jan Damen | 104 | John Deblaere | 107 | Willy Sprangers |
45 | Jo Maas | 48 | Jacobus Schuitemaker | 105 | Rudy de Bie | 108 | Jos van Ransbeeck |
SZWECJA | JUGOSŁAWIA |
49 | Ronnie Carlsson | 52 | Sven-Åke Nilsson | 109 | Milenko Janjić | 112 | Ivan Kastelić |
50 | Tord Filipsson | 53 | Tommy Prim | 110 | Milovan Gazdić | 113 | Eugen Pleško |
51 | Leif Hansson | 54 | Alf Segersäll | 111 | Miro Rakuš | 114 | Vlastimir Matić |
NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
55 | Karl-Dietrich Diers | 58 | Andreas Petermann |
56 | Hans-Joachim Hartnick | 59 | Bernd Drogan |
57 | Gerhard Lauke | 60 | Michael Schiffner |
Wyniki
Prolog, (8 maja 1976), Praga (7 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Szozda | 12,07 |
2. | Jiři Konečný | +0,02 |
3. | Nikołaj Gorełow | +0,07 |
4. | Siergiej Morozow | +0,08 |
5. | Tord Filipsson | +0,12 |
6. | Tadeusz Mytnik | +0,13 |
7. | Hans-Joachim Hartnick | +0,19 |
8. | Miloš Hrazdíra | +0,22 |
9. | Tommy Prim | +0,24 |
10. | Michael Schiffner | +0,24 |
I etap, (9 maja 1976), Praga - Pardubice (143 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Antonín Bartoníček | 3:42,33 |
2. | Nikołaj Gorełow | +0,00 |
3. | František Kališ | +0,00 |
4. | Michael Schiffner | +0,00 |
5. | Wilhelm van Helvoirt | +0,00 |
6. | Pavel Galík | +0,00 |
7. | Janusz Kowalski | +0,00 |
8. | Karl-Dietrich Diers | +0,00 |
9. | Gerhard Lauke | +0,00 |
10. | Mieczysław Nowicki | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Szozda | 3:57,33 |
2. | Antonín Bartoníček | +0,00 |
3. | Nikołaj Gorełow | +0,00 |
4. | Pavel Galík | +0,00 |
5. | Gerhard Lauke | +0,00 |
6. | Teodor Vasile | +0,00 |
7. | Michaił Pierwiejew | +0,00 |
8. | Aleksander Tichonow | +0,00 |
9. | Andreas Petermann | +0,00 |
10. | Wilhelm van Helvoirt | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Nikołaj Gorełow | 4:15,04 |
2. | Siergiej Morozow | +0,00 |
3. | František Kališ | +1,14 |
4. | Michaił Pierwiejew | +1,14 |
5. | Milan Garstka | +1,14 |
6. | Wilhelm van Helvoirt | +1,14 |
7. | Michael Schiffner | +1,14 |
8. | Gerhard Lauke | +1,14 |
9. | Andreas Petermann | +1,14 |
10. | Iwan Schmid | +1,14 |
IV etap, (12 maja 1976), Bańska Bystrzyca - Poprad (141 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Borys Isajew | 3:26,41 |
2. | Aleksander Gusjatnikow | +0,00 |
3. | Gerhard Lauke | +1,11 |
4. | Wilhelm van Helvoirt | +1,11 |
5. | Siergiej Morozow | +1,11 |
6. | Tommy Prim | +1,11 |
7. | Jostein Wilmann | +1,11 |
8. | Amilcare Sgalbazzi | +1,11 |
9. | Hans-Joachim Hartnick | +1,11 |
10. | Aleksander Tichonow | +1,11 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pavel Galík | 3:50,35 |
2. | Hans-Joachim Hartnick | +0,00 |
3. | Stanisław Szozda | +0,00 |
4. | Dymitar Trajkow | +0,00 |
5. | Antonín Bartoníček | +1,17 |
6. | Janusz Kowalski | +1,17 |
7. | Andreas Petermann | +1,17 |
8. | Iwan Schmid | +1,17 |
9. | Jordan Jordanow | +1,17 |
10. | Michael Schiffner | +1,17 |
VI etap, (15 maja 1976), Kraków - Kielce (118 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Szozda | 2:41,49 |
2. | Gerhard Lauke | +0,00 |
3. | Antonín Bartoníček | +0,00 |
4. | Pavel Galík | +0,00 |
5. | Michael Schiffner | +0,00 |
6. | Mircea Romașcanu | -0,02[1] |
7. | Michaił Tanew | +0,00 |
8. | Aleksander Tichonow | +0,00 |
9. | Teodor Vasile | +0,00 |
10. | Janusz Kowalski | +0,00 |
VII etap, (16 maja 1976), Warszawa (11 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Tadeusz Mytnik | 14,25 |
2. | Stanisław Szozda | +0,05 |
3. | Hans-Joachim Hartnick | +0,05 |
4. | Pavel Galík | +0,06 |
5. | Bernd Drogan | +0,09 |
6. | Miloš Hrazdíra | +0,10 |
7. | Michael Schiffner | +0,11 |
8. | Nikołaj Gorełow | +0,15 |
9. | Janusz Kowalski | +0,18 |
10. | Gerhard Lauke | +0,19 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Antonín Bartoníček | 3:27,17 |
2. | Michaił Tanew | +0,00 |
3. | Iwan Schmid | +0,00 |
4. | Michael Schiffner | +0,00 |
5. | Borys Isajew | +0,00 |
6. | Valentin Ilie | +0,00 |
7. | Nikołaj Gorełow | +0,00 |
8. | Jorge Pérez | +0,00 |
9. | Jacobus Schuitemaker | +0,00 |
10. | Gérard Simonnot | +0,00 |
IX etap, (18 maja 1976), Toruń - Poznań (150 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Szozda | 3:13,18 |
2. | Pavel Galík | +0,00 |
3. | Iwan Schmid | +0,00 |
4. | Janusz Kowalski | +0,00 |
5. | Antonín Bartoníček | +0,00 |
6. | Gérard Simonnot | +0,00 |
7. | Frits Schuer | +0,00 |
8. | Wilhelm van Helvoirt | +0,00 |
9. | Gerhard Lauke | +0,00 |
10. | Ernesto Bisacchi | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Frits Schuer | 3:01,28 |
2. | Nikołaj Gorełow | +0,00 |
3. | Gerhard Lauke | +2,07 |
4. | Antonín Bartoníček | +2,09 |
5. | Bernd Drogan | +2,11 |
6. | Borys Isajew | +2,13 |
7. | Gernot Gieger | +2,13 |
8. | Wojciech Matusiak | +2,13 |
9. | Valentin Ilie | +2,13 |
10. | Pavel Galík | +2,13 |
XI etap, część A, (21 maja 1976), Frankfurt nad Odrą - Forst (113 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Mircea Romașcanu | 2:35,03 |
2. | Stanisław Szozda | +0,13 |
3. | Iwan Schmid | +0,13 |
4. | reszta peletonu | +0,13 |
XI etap, część B, (21 maja 1976), Forst - Chociebuż (24 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Nikołaj Gorełow | 32,01 |
2. | Hans-Joachim Hartnick | +0,19 |
3. | Tadeusz Mytnik | +0,43 |
4. | Bernd Drogan | +0,44 |
5. | Michael Schiffner | +0,45 |
6. | Gerhard Lauke | +0,51 |
7. | Andreas Petermann | +0,55 |
8. | Jiři Konečný | +1,02 |
9. | Aleksander Gusjatnikow | +1,10 |
10. | Mircea Romașcanu | +1,12 |
XII etap, (22 maja 1976), Chociebuż - Lipsk (170 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Antonín Bartoníček | 4:05,04 |
2. | Michael Schiffner | +0,00 |
3. | Iwan Schmid | +0,00 |
4. | Stanisław Szozda | +0,00 |
5. | Teodor Vasile | +0,00 |
6. | Wilhelm van Helvoirt | +0,00 |
7. | Jorge Pérez | +0,00 |
8. | David Broadbent | +0,00 |
9. | Michaił Tanew | +0,00 |
10. | Gérard Simonnot | +0,00 |
XIII etap, (23 maja 1976), Lipsk – Magdeburg (161 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Frits Schuer | 3:49,41 |
2. | Stanisław Szozda | +0,12 |
3. | Antonín Bartoníček | +0,12 |
4. | Nikołaj Gorełow | +0,12 |
5. | Gerhard Lauke | +0,12 |
6. | Michaił Pierwiejew | +0,12 |
7. | Hans-Joachim Hartnick | +0,12 |
8. | Andreas Petermann | +0,12 |
9. | Dymitar Trajkow | +0,12 |
10. | Mieczysław Nowicki | +0,12 |
XIV etap, (24 maja 1976), Magdeburg - Berlin (163 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Hans-Joachim Hartnick | 3:58,54 |
2. | Janusz Kowalski | +0,00 |
3. | Aleksander Tichonow | +0,00 |
4. | Ernesto Bisacchi | +0,00 |
5. | Aleksander Gusjatnikow | +0,00 |
6. | Michaił Pierwiejew | +0,05 |
7. | Antonín Bartoníček | +0,05 |
8. | Pavel Galík | +0,05 |
9. | Tamás Csathó | +0,05 |
10. | Stanisław Szozda | +0,05 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Hans-Joachim Hartnick | 47:07,11 | 40. | David Broadbent | +1:00,25 |
2. | Stanisław Szozda | +1,37 | 41. | Eugen Dulgheru | +1:00,27 |
3. | Gerhard Lauke | +4,04 | 42. | Livio Mazzola | +1:01,34 |
4. | Borys Isajew | +4,46 | 43. | Jiři Konečný | +1:03,28 |
5. | Tadeusz Mytnik | +4,52 | 44. | Gernot Gieger | +1:08,26 |
6. | Antonín Bartoníček | +6,00 | 45. | Emil Łozow | +1:08,36 |
7. | Andreas Petermann | +7,08 | 46. | Robert Thalmann | +1:11,07 |
8. | Mieczysław Nowicki | +7,43 | 47. | Walter Polini | +1:14,21 |
9. | Pavel Galík | +11,09 | 48. | John Deblaere | +1:15,13 |
10. | Miloš Hrazdíra | +11,51 | 49. | Stein Bråthen | +1:15,31 |
11. | Bernd Drogan | +12,06 | 50. | Ivan Kastelić | +1:16,17 |
12. | Wilhelm van Helvoirt | +13,43 | 51. | Anthony Gornall | +1:17,34 |
13. | Michael Schiffner | +14,03 | 52. | Tamás Csathó | +1:18,09 |
14. | Janusz Kowalski | +15,43 | 53. | Herbert Schneider | +1:22,26 |
15. | Michaił Pierwiejew | +15,49 | 54. | Ion Cojocaru | +1:24,30 |
16. | Mircea Romașcanu | +16,09 | 55. | Michael Wishart | +1:25,15 |
17. | Dymitar Trajkow | +19,04 | 56. | Jacobus Schuitemaker | +1:27,52 |
18. | Iwan Schmid | +22,42 | 57. | Jacques Michaud | +1:30,11 |
19. | Michaił Tanew | +24,04 | 58. | Arne Klavenes | +1:32,55 |
20. | Jordan Jordanow | +24,51 | 59. | Gotfried Schmutz | +1:35,04 |
21. | Pål Henning Hansen | 25,56 | 60. | Ernesto Bisacchi | +1:36,26 |
22. | Siergiej Morozow | +27,28 | 61. | Dezsö Szemethi | +1:38,35 |
23. | Aleksander Gusjatnikow | +27,32 | 62. | Milenko Janjić | +1:40,53 |
24. | Tord Filipsson | +29,19 | 63. | Albert Knobel | +1:41,39 |
25. | Nikołaj Gorełow | +30,40 | 64. | Jürg Stalder | +1:44,29 |
26. | Aleksander Tichonow | +30,56 | 65. | György Szuromi | +1:46,51 |
27. | Jorge Pérez | +32,49 | 66. | Dave Pittman | +1:51,48 |
28. | Frits Schuer | +34,35 | 67. | Gérard Simonnot | +1:59,01 |
29. | Karl-Dietrich Diers | +36,43 | 68. | Miro Rakuš | +2:06,27 |
30. | Teodor Vasile | +37,15 | 69. | Edilberto Rodríguez | +2:09,42 |
31. | Jordan Penczew | +40,36 | 70. | Hannu Honkonen | +2:13,03 |
32. | Leif Hansson | +42,34 | 71. | Jos van Ransbeeck | +2:14,47 |
33. | Tadeusz Zawada | +42,45 | 72. | Valentin Ilie | +2:16,33 |
34. | Wojciech Matusiak | +44,21 | 73. | Teodor Dragan | +2:21,19 |
35. | Amilcare Sgalbazzi | +44,40 | 74. | Rainer Podlesch | +2:26,35 |
36. | János Sipos | +44,44 | 75. | Bo-Göran Wiik | +2:46,04 |
37. | Jostein Wilmann | +48,31 | 76. | Elio Martínez | +3:03,14 |
38. | Jo Maas | +53,51 | 77. | Milovan Gazdić | +2:31,08 |
39. | Andon Petrow | +1:00,09 | |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów - bez bonifikat - trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie oraz prologu.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 141:27,17 | 11. | Węgry | +2:20,55 |
2. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +3,16 | 12. | Wielka Brytania | +2:39,39 |
3. | Polska | +6,22 | 13. | Republika Federalna Niemiec | +4:36,51 |
4. | Czechosłowacja | +19,02 | 14. | Jugosławia | +4:49,10 |
5. | Bułgaria | +47,33 | 15. | Kuba | +5:22,03 |
6. | Rumunia | +1:06,40 | | Belgia | zdekompletowana |
7. | Szwajcaria | +1:23,18 | | Finlandia | zdekompletowana |
8. | Holandia | +1:25,44 | | Francja | zdekompletowana |
9. | Norwegia | +1:35,30 | | Szwecja | zdekompletowana |
10. | Włochy | +2:13,51 | |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Koszulka zielona. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Siergiej Morozow | 59 |
2. | Hans-Joachim Hartnick | 58 |
3. | Nikołaj Gorełow | 42 |
4. | Stanisław Szozda | 32 |
5. | Andon Petrow | 12 |
6. | Aleksander Gusjatnikow | 11 |
7. | Tord Filipsson | 10 |
8. | Miloš Hrazdíra | 8 |
9. | Amilcare Sgalbazzi | 8 |
10. | Janusz Kowalski | 5 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Michaił Tanew | 40 |
2. | Michael Schiffner | 39 |
3. | Frits Schuer | 20 |
4. | Nikołaj Gorełow | 14 |
5. | Wojciech Matusiak | 13 |
6. | Janusz Kowalski | 11 |
7. | Andreas Petermann | 10 |
8. | Dymitar Trajkow | 10 |
Przypisy
- ↑ czas mierzony przy wjeździe na stadion był lepszy od zwycięzcy
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 384-395.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)