|
Data | 12-25 maja 1969 |
Etapów | 15 |
Dystans | 2030 km |
Czas zwycięzcy | 51h 19’25’’ (39,553 km/h) |
Zgłoszenia | 105 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 67 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Jean-Pierre Danguillaume |
Drugie miejsce | Ryszard Szurkowski |
Trzecie miejsce | Dieter Gonschorek |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Dieter Gonschorek |
Najaktywniejszych | Jurij Dmitriew |
Drużynowa | Niemiecka Republika Demokratyczna |
XXII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Warszawa – Berlin w dniach 12-25 maja 1969 roku. Do 15-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 2030 km, wystartowało 105 zawodników z 14 drużyn.
Ze względu na niestabilną sytuację polityczną, panującą w Czechosłowacji po wydarzeniach Praskiej Wiosny, wyścig odbył się na nietypowej trasie z Warszawy do Berlina. Dla zaakcentowania, że zawody nadal organizowane są przez trzy kraje, tylko część trasy VI etapu z Wałbrzycha do Wrocławia, prowadziła przez terytorium CSRS (od Náchodu do Harrachova)[1]. W wyścigu nie wzięli również udziału kolarze czechosłowaccy.
Lista startowa
POLSKA | JUGOSŁAWIA |
1 | Jan Magiera | 5 | Zygmunt Hanusik | 50 | Josip Bednarik | 54 | Eugen Pleško |
2 | Andrzej Bławdzin | 6 | Ryszard Szurkowski | 51 | Zdenko Kis | 55 | Branko Povh |
3 | Zenon Czechowski | 7 | Krzysztof Stec | 52 | Mice Milosevski | 56 | Pal Cigler |
4 | Marian Forma | | | 53 | Anton Remar | | |
FINLANDIA | MAROKO |
8 | Juhani Helenius | 12 | Pertti Karhu | 57 | Abderrahman el Farouki | 61 | Mohammed Ben Larbi |
9 | Vesa Kiviniemi | 13 | Juoko Kajava | 58 | Mohammed Braire | 62 | Jamaa Benkassem |
10 | Tarma Hoikkala | 14 | Marri Käpynen | 59 | Larbi Mohammed Haini | 63 | Bouchaib Morssaline |
11 | Risto Gränlund | | | 60 | Thami Lahsini | | |
BELGIA | NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
15 | Arthur Vandevijver | 19 | Jean Ronsmans | 64 | Klaus Ampler | 68 | Bernd Knispel |
16 | numer nieprzydzielony | 20 | Willy Scheers | 65 | Manfred Dähne | 69 | Dieter Mickein |
17 | Rudy de Groote | 21 | Frans Verhaegen | 66 | Dieter Gonschorek | 70 | Axel Peschel |
18 | Marcel Grifnee | | | 67 | Dieter Grabe | | |
ZSRR | BUŁGARIA |
22 | Władimir Czerkasow | 26 | Eduard Sawin | 71 | Iwan Bobekow | 75 | Wesko Kutujew |
23 | Jurij Dmitriew | 27 | Jan Klassepp | 72 | Dymitar Kotew | 76 | Iwan Basilew |
24 | Gajnan Sajdchużyn | 28 | Władisław Nieljubin | 73 | Angeł Kiriłow | 77 | Marko Markow |
25 | Władimir Sokołow | | | 74 | Paweł Sziwarow | | |
ALGIERIA | WĘGRY |
29 | Madjid Hamza | 33 | Kaddour Mahieddine | 78 | János Juszkó | 82 | Imre Géra |
30 | Ahmed Djellil | 34 | Ahmed Koudj | 79 | Antal Megyerdi | 83 | Ferenc Keserű |
31 | Mohamed Benkerri | 35 | Mohamed Allik | 80 | József Peterman | 84 | József Pataki |
32 | Belkacem Chibane | | | 81 | Imre Tóth | | |
RUMUNIA | MEKSYK |
36 | Ion Ardeleanu | 40 | Teodor Puterity | 85 | Heriberto Díaz | 89 | Sabás Cervantes |
37 | Gheorghe Moldeveanu | 41 | Wilhelm Egyed | 86 | Jesús Sarabia | 90 | Melesio Soto |
38 | Nicolae David | 42 | Walter Ziegler | 87 | Adolfo Belmonte | 91 | Odilon Rojas |
39 | Dumitru Nemteanu | | | 88 | Gabriel Cuéllar | | |
DANIA | FRANCJA |
43 | Per Norup-Hansen | 47 | Jan Høegh | 99 | Bernard Besnard | 103 | Marcel Duchemin |
44 | John Christian Nielsen | 48 | Ole Højlund Pedersen | 100 | Jacques Botherel | 104 | Daniel Ducreux |
45 | Finn Jensen-Stausholm | 49 | Knud Olsen | 101 | Michel Roques | 105 | Charles Rouxel |
46 | Ove Jensen | | | 102 | Jean-Pierre Danguillaume | | |
Wyniki
I etap, (12 maja 1969), dookoła Warszawy (112 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Zygmunt Hanusik | 2:30,45 |
2. | Jean Ronsmans | +0,00 |
3. | Ole Højlund Pedersen | +0,00 |
4. | John Christian Nielsen | +0,00 |
5. | Manfred Dähne | +0,00 |
6. | Krzysztof Stec | +0,00 |
7. | Dieter Mickein | +0,00 |
8. | Daniel Ducreux | +0,00 |
9. | Charles Rouxel | +0,00 |
10. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
II etap, (13 maja 1969), Warszawa – Łódź (158 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ryszard Szurkowski | 3:41,32 |
2. | Jean-Pierre Danguillaume | +0,02 |
3. | Willy Scheers | +0,07 |
4. | Daniel Ducreux | +0,12 |
5. | Jurij Dmitriew | +0,12 |
6. | Dieter Grabe | +0,12 |
7. | Marian Forma | +0,12 |
8. | Gajnan Sajdchużyn | +0,12 |
9. | Dymitar Kotew | +0,12 |
10. | Marcel Grifnee | +0,07[2] |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Axel Peschel | 1:00,34 |
2. | Manfred Dähne | +0,40 |
3. | Jan Magiera | +0,56 |
4. | Andrzej Bławdzin | +1,09 |
5. | Jean-Pierre Danguillaume | +1,26 |
6. | Dieter Gonschorek | +1,30 |
7. | Ryszard Szurkowski | +1,49 |
8. | Marcel Duchemin | +1,54 |
9. | Marcel Grifnee | +2,07 |
10. | Willy Scheers | +2,09 |
IV etap, (14 maja 1969), Piotrków Trybunalski – Gliwice (158 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Mickein | 4:15,50 |
2. | Manfred Dähne | +0,00 |
3. | Władisław Nieljubin | +0,00 |
4. | Charles Rouxel | +0,00 |
5. | Ryszard Szurkowski | +0,00 |
6. | Michel Roques | +0,00 |
7. | Arthur Vandevijver | +0,00 |
8. | Dieter Gonschorek | +0,50 |
9. | Jacques Botherel | +0,50 |
10. | Dieter Grabe | +0,50 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Mickein | 5:35,20 |
2. | Władimir Czerkasow | +0,00 |
3. | Krzysztof Stec | +0,21 |
4. | Klaus Ampler | +0,21 |
5. | Jurij Dmitriew | +0,21 |
6. | Ryszard Szurkowski | +3,53 |
7. | Władisław Nieljubin | +4,13 |
8. | Jean-Pierre Danguillaume | +4,13 |
9. | Andrzej Bławdzin | +6,36 |
10. | Władimir Sokołow | +6,51 |
VI etap, (16 maja 1969), Wałbrzych – Wrocław (250 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Gonschorek | 6:18,12 |
2. | Zenon Czechowski | +0,00 |
3. | Ryszard Szurkowski | +0,00 |
4. | Jean-Pierre Danguillaume | +0,00 |
5. | Nicolae David | +0,00 |
6. | Jurij Dmitriew | +0,00 |
7. | Władimir Sokołow | +0,00 |
8. | János Juszkó | +0,00 |
9. | Charles Rouxel | +0,00 |
10. | Jesús Sarabia | +0,00 |
VII etap, (17 maja 1969), Wrocław – Poznań (203 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Daniel Ducreux | 5:04,22 |
2. | Zygmunt Hanusik | +0,35 |
3. | Ole Højlund Pedersen | +0,35 |
4. | Per Norup-Hansen | +0,35 |
5. | Władisław Nieljubin | +0,35 |
6. | Zenon Czechowski | +0,35 |
7. | Dieter Mickein | +0,35 |
8. | Walter Ziegler | +0,35 |
9. | Bernd Knispel | +0,35 |
10. | Iwan Bobekow | +0,35 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Gonschorek | 2:58,24 |
2. | Ryszard Szurkowski | +0,00 |
3. | Dymitar Kotew | +0,00 |
4. | Ferenc Keserű | +0,00 |
5. | Jacques Botherel | +0,00 |
6. | Jan Høegh | +0,00 |
7. | Jan Magiera | +0,00 |
8. | Arthur Vandevijver | +0,00 |
9. | Andrzej Bławdzin | +0,00 |
10. | Rudy de Groote | +0,00 |
IX etap, (20 maja 1969), Zielona Góra – Świebodzin (39 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Magiera | 51,03 |
2. | Jean-Pierre Danguillaume | +0,59 |
3. | Charles Rouxel | +1,12 |
4. | Dieter Gonschorek | +1,25 |
5. | Dieter Grabe | +1,49 |
6. | Andrzej Bławdzin | +1,54 |
7. | Ryszard Szurkowski | +1,55 |
8. | Michel Roques | +1,58 |
9. | Jacques Botherel | +2,00 |
10. | Axel Peschel | +2,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Michel Roques | 2:32,46 |
2. | Jean Ronsmans | +0,39 |
3. | Bernd Knispel | +0,39 |
4. | Daniel Ducreux | +0,39 |
5. | Zygmunt Hanusik | +0,39 |
6. | Jean-Pierre Danguillaume | +0,39 |
7. | Marian Forma | +0,39 |
8. | Charles Rouxel | +0,39 |
9. | Iwan Bobekow | +0,39 |
10. | Jacques Botherel | +0,39 |
XI etap, (21 maja 1969), Guben – Chociebuż (58 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jean-Pierre Danguillaume | 1:22,02 |
2. | Jan Magiera | +0,03 |
3. | Axel Peschel | +0,04 |
4. | Dieter Gonschorek | +0,28 |
5. | Jacques Botherel | +1,05 |
6. | Klaus Ampler | +1,11 |
7. | Andrzej Bławdzin | +1,46 |
8. | Dieter Grabe | +1,48 |
9. | Ryszard Szurkowski | +1,53 |
10. | Michel Roques | +2,01 |
XII etap, (22 maja 1969), Chociebuż – Drezno (133 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Gonschorek | 3:13,05 |
2. | Dymitar Kotew | +0,00 |
3. | Zygmunt Hanusik | +0,00 |
4. | Daniel Ducreux | +0,00 |
5. | Ole Højlund Pedersen | +0,00 |
6. | Ryszard Szurkowski | +0,00 |
7. | Bernard Besnard | +0,00 |
8. | Manfred Dähne | +0,00 |
9. | Jean-Pierre Danguillaume | +0,00 |
10. | Gheorghe Moldeveanu | +0,00 |
XIII etap, (23 maja 1969), Drezno – Gera (168 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Arthur Vandevijver | 4:20,17 |
2. | János Juszkó | +1,35 |
3. | Zygmunt Hanusik | +2,06 |
4. | Jean-Pierre Danguillaume | +2,06 |
5. | Ryszard Szurkowski | +2,06 |
6. | Dieter Mickein | +2,06 |
7. | Ferenc Keserű | +2,06 |
8. | Władimir Czerkasow | +2,06 |
9. | Andrzej Bławdzin | +2,06 |
10. | Eduard Sawin | +2,12 |
XIV etap, (24 maja 1969), dookoła Gery (90 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Willy Scheers | 2:20,45 |
2. | Manfred Dähne | +0,26 |
3. | Gajnan Sajdchużyn | +0,26 |
4. | Imre Géra | +0,26 |
5. | Per Norup-Hansen | +0,26 |
6. | Zygmunt Hanusik | +0,45 |
7. | Klaus Ampler | +0,45 |
8. | Paweł Sziwarow | +0,45 |
9. | Dieter Mickein | +0,45 |
10. | Frans Verhaegen | +0,45 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Andrzej Bławdzin | 4:58,39 |
2. | Manfred Dähne | +0,19 |
3. | Dieter Mickein | +0,19 |
4. | Gajnan Sajdchużyn | +0,19 |
5. | Ole Højlund Pedersen | +2,41 |
6. | Bernd Knispel | +2,41 |
7. | Rudy de Groote | +2,41 |
8. | János Juszkó | +2,41 |
9. | Willy Scheers | +2,41 |
10. | Knud Olsen | +3,16 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jean-Pierre Danguillaume | 51:19,25 | 35. | Wesko Kutujew | +49,44 |
2. | Ryszard Szurkowski | +0,42 | 36. | Angeł Kiriłow | +51,10 |
3. | Dieter Gonschorek | +1,58 | 37. | Knud Olsen | +52,12 |
4. | Jurij Dmitriew | +7,35 | 38. | Bernard Besnard | +52,45 |
5. | Dieter Mickein | +7,57 | 39. | Ole Højlund Pedersen | +52,56 |
6. | Klaus Ampler | +11,02 | 40. | Heriberto Díaz | +55,46 |
7. | Charles Rouxel | +12,50 | 41. | Jean Ronsmans | +56,46 |
8. | Andrzej Bławdzin | +13,41 | 42. | Paweł Sziwarow | +57,55 |
9. | Gajnan Sajdchużyn | +13,59 | 43. | Imre Géra | +1:05,52 |
10. | Axel Peschel | +14,12 | 44. | Iwan Basilew | +1:09,00 |
11. | Władimir Sokołow | +16,42 | 45. | Antal Megyerdi | +1:10,47 |
12. | Władisław Nieljubin | +17,44 | 46. | Imre Tóth | +1:11,51 |
13. | Władimir Czerkasow | +19,03 | 47. | Ferenc Keserű | +1:16,28 |
14. | Krzysztof Stec | +20,02 | 48. | Adolfo Belmonte | +1:20,35 |
15. | Bernd Knispel | +22,35 | 49. | Rudy de Groote | +1:22,00 |
16. | Jan Magiera | +22,38 | 50. | Frans Verhaegen | +1:23,10 |
17. | Zygmunt Hanusik | +25,35 | 51. | Dumitru Nemteanu | +1:23,14 |
18. | Dieter Grabe | +25,58 | 52. | Abderrahman el Farouki | +1:31,03 |
19. | Jacques Botherel | +26,47 | 53. | Willy Scheers | +1:34,20 |
20. | Arthur Vandevijver | +28,11 | 54. | Teodor Puterity | +1:38,11 |
21. | János Juszkó | +29,13 | 55. | Jesús Sarabia | +1:54,00 |
22. | Marian Forma | +29,19 | 56. | Dymitar Kotew | +1:57,13 |
23. | Zenon Czechowski | +31,04 | 57. | Marko Markow | +2:20,33 |
24. | Michel Roques | +31,37 | 58. | Gheorghe Moldeveanu | +2:22,52 |
25. | Iwan Bobekow | +36,50 | 59. | Wilhelm Egyed | +2:45,06 |
26. | Jan Høegh | +36,52 | 60. | Madjid Hamza | +2:58,39 |
27. | Nicolae David | +39,24 | 61. | Thami Lahsini | +3:32,59 |
28. | Daniel Ducreux | +39,25 | 62. | Gabriel Cuéllar | +3:35,57 |
29. | Jan Klassepp | +40,31 | 63. | Mohammed Braire | +3:46,08 |
30. | Eduard Sawin | +47,22 | 64. | Jamaa Benkassem | +5:32,58 |
31. | Per Norup-Hansen | +47,55 | 65. | Vesa Kiviniemi | +5:40,05 |
32. | József Peterman | +48,14 | 66. | Tarma Hoikkala | +6:29,15 |
33. | Walter Ziegler | +48,48 | 67. | Bouchaib Morssaline | +6:59,43 |
34. | Manfred Dähne | +49,19 | |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się suma czasów – z bonifikatami i ewentualnymi minutami karnymi – czterech pierwszych zawodników drużyny w ogólnej klasyfikacji indywidualnej[1].
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | Niemiecka Republika Demokratyczna | 205:52,49 | 8. | Belgia | +3:34,58 |
2. | ZSRR | +20,51 | 9. | Rumunia | +3:54,28 |
3. | Polska | +21,54 | 10. | Meksyk | +7:11,09 |
4. | Francja | +36,05 | 11. | Maroko | +13:47,59 |
5. | Dania | +2:34,46 | | Algieria | zdekompletowana |
6. | Bułgaria | +2:40,30 | | Finlandia | zdekompletowana |
7. | Węgry | +2:58,57 | | Jugosławia | zdekompletowana |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Koszulka różowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Dieter Gonschorek | 15 |
2. | Gajnan Sajdchużyn | 12 |
3. | Arthur Vandevijver | 10 |
4. | Jesús Sarabia | 10 |
5. | Władimir Czerkasow | 10 |
6. | János Juszkó | 7 |
7. | Charles Rouxel | 7 |
8. | Dieter Mickein | 7 |
9. | Rudy de Groote | 5 |
10. | Marian Forma | 5 |
11. | Klaus Ampler | 5 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Jurij Dmitriew | 26 |
2. | Zygmunt Hanusik | 25 |
3. | Arthur Vandevijver | 21 |
4. | Jean Ronsmans | 21 |
5. | Dieter Mickein | 20 |
6. | Dieter Gonschorek | 19 |
7. | Willy Scheers | 15 |
8. | Krzysztof Stec | 14 |
9. | János Juszkó | 12 |
10. | Gajnan Sajdchużyn | 11 |
Przypisy
- ↑ a b Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, s. 287.
- ↑ upadek na bieżni, czas mierzony przy wjeździe na stadion
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 294-298.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)