|
Data | 9-25 maja 1966 |
Etapów | 15 |
Dystans | 2337 km |
Czas zwycięzcy | 57h 49’33’’ (40,414 km/h) |
Zgłoszenia | 102 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 88 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Bernard Guyot |
Drugie miejsce | Aleksander Dochljakow |
Trzecie miejsce | Axel Peschel |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Bernard Guyot |
Najaktywniejszych | Axel Peschel |
Drużynowa | ZSRR |
XIX Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Praga – Warszawa – Berlin w dniach 9-25 maja 1966 roku. Do 15-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 2337 km, wystartowało 102 zawodników z 17 drużyn.
Lista startowa
POLSKA | NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
1 | Marian Kegel | 4 | Jan Magiera | 55 | Lothar Appler | 58 | Bernd Patzig |
2 | Władysław Kozłowski | 5 | Czesław Polewiak | 56 | Eberhard Butzke | 59 | Axel Peschel |
3 | Jan Kudra | 6 | Rajmund Zieliński | 57 | Günter Hoffmann | 60 | Dieter Vogelsang |
ANGLIA | BUŁGARIA |
7 | Kenneth Kipping | 10 | William Bilsland | 61 | Dymitar Kotew | 64 | Atanas Petkow |
8 | William Townsend | 11 | David Nie | 62 | Iwan Bobekow | 65 | Christo Boczew |
9 | Raymond Barker | 12 | Barry Lawton | 63 | Angeł Kiriłow | 66 | Atanas Nikołow |
CZECHOSŁOWACJA | BELGIA |
13 | Pavel Doležel | 16 | Jaroslav Kvapil | 67 | Willy van Neste | 70 | Pieter Nassen |
14 | Pavel Konečný | 17 | Jiří Háva | 68 | Albert Houben | 71 | André Poppe |
15 | Jan Smolík | 18 | Jan Wenczel | 69 | Fernand Hermie | 72 | Jean Wouters |
NORWEGIA | FRANCJA |
19 | Thorleif Andresen | 22 | Harald Kristiansen | 79 | André Desvages | 82 | René Grenier |
20 | Ørnulf Andresen | 23 | Hans Arne Skalstad | 80 | Bernard Guyot | 83 | Christian Leduc |
21 | John Friberg | 24 | Rolf Sogn Olsen | 81 | Raymond Riotte | 84 | Maurice Laforest |
WŁOCHY | ZSRR |
25 | Antonio Albonetti | 28 | Carlo Gallazzi | 85 | Gajnan Sajdchużyn | 88 | Władimir Żarkow |
26 | Attilio Benfatto | 29 | Pietro Guerra | 86 | Aleksander Dochljakow | 89 | Aleksiej Pietrow |
27 | Luciano Dalla Bona | 30 | Renato Lonardi | 87 | Giennadij Lebiediew | 90 | Anatolij Olizarienko |
MAROKO | RUMUNIA |
31 | Mohamed el Gourch | 34 | Lahcen Ben Lahcen | 91 | Ion Ardeleanu | 94 | Gheorghe Suciu |
32 | Abderrahman el Farouki | 35 | Abdelkebir Tamouh | 92 | Constantin Ciocan | 95 | Walter Ziegler |
33 | Mohamed Kaddour | 36 | Abdellah Menou | 93 | Nicolae Ciumeti | 96 | Constantin Grigore |
DANIA | JUGOSŁAWIA |
37 | Helge Ingemann-Petersen | 40 | Willy Skibby | 97 | Anton Ukmar | 100 | Andrej Boltežar |
38 | Lars Lander | 41 | Mogens Thorslund | 98 | Florijan Valenčić | 101 | Radoš Čubrić |
39 | Per Norup-Hansen | 42 | Gerhard Nielsen | 99 | Franc Škerlj | 102 | Nikola Živković |
WĘGRY | ALGIERIA |
43 | György Balaskó | 46 | László Mahó | 103 | Ahmed Djellil | 106 | Belkacem Chibane |
44 | Miklós Eszlári | 47 | Antal Megyerdi | 104 | Madjid Hamza | 107 | Tahar Zaaf |
45 | János Juszkó | 48 | András Takács | 105 | Kaddour Mahieddine | 108 | Omar Amini |
FINLANDIA |
49 | Raimo Honkanen | 52 | Pekka Saarelainen |
50 | Eero Karhu | 53 | Ole Wackström |
51 | Heikki Lumme | 54 | Jorma Ylitalo |
Wyniki
I etap, (9 maja 1966), dookoła Pragi (121 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Axel Peschel | 2:58,44 |
2. | Pietro Guerra | +0,00 |
3. | Carlo Gallazzi | +0,00 |
4. | Jan Kudra | +0,00 |
5. | Jan Smolík | +0,00 |
6. | Attilio Benfatto | +0,00 |
7. | Christian Leduc | +0,06 |
8. | André Desvages | +0,06 |
9. | Lothar Appler | +0,06 |
10. | André Poppe | +0,06 |
II etap, (10 maja 1966), Praga – Liberec (132 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pietro Guerra | 3:19,18 |
2. | Aleksiej Pietrow | +0,36 |
3. | Antonio Albonetti | +0,36 |
4. | Marian Kegel | +0,36 |
5. | Jan Smolík | +0,36 |
6. | Lothar Appler | +0,36 |
7. | Eberhard Butzke | +0,36 |
8. | Günter Hoffmann | +0,36 |
9. | Thorleif Andresen | +0,36 |
10. | David Nie | +0,36 |
III etap, część A, (11 maja 1966), Tanvald – Harrachov (17 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Bernard Guyot | 28,22 |
2. | Aleksander Dochljakow | +0,38 |
3. | Antonio Albonetti | +0,48 |
4. | Axel Peschel | +0,49 |
5. | Pietro Guerra | +1,03 |
6. | Willy van Neste | +1,18 |
7. | Jan Smolík | +1,19 |
8. | Gajnan Sajdchużyn | +1,19 |
9. | Jan Magiera | +1,25 |
10. | Rajmund Zieliński | +1,28 |
III etap, część B, (11 maja 1966), Harrachov – Hradec Králové (108 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Attilio Benfatto | 2:25,08 |
2. | Willy Skibby | +0,00 |
3. | Jan Wenczel | +0,00 |
4. | Per Norup-Hansen | +0,00 |
5. | Gerhard Nielsen | +0,00 |
6. | Fernand Hermie | +0,00 |
7. | Jaroslav Kvapil | +0,00 |
8. | Lothar Appler | +0,00 |
9. | Maurice Laforest | +0,00 |
10. | David Nie | +0,00 |
IV etap, (12 maja 1966), Hradec Králové – Brno (138 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Kudra | 3:27,20 |
2. | Jan Wenczel | +0,00 |
3. | Czesław Polewiak | +0,00 |
4. | Bernard Guyot | +0,00 |
5. | Władimir Żarkow | +0,00 |
6. | Pavel Konečný | +0,00 |
7. | Ørnulf Andresen | +0,00 |
8. | Aleksander Dochljakow | +0,00 |
9. | Florijan Valenčić | +0,00 |
10. | Raymond Barker | +0,00 |
V etap, (13 maja 1966), Brno – Otrokovice (130 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Antal Megyerdi | 3:15,14 |
2. | Willy van Neste | +0,00 |
3. | Marian Kegel | +0,08 |
4. | Aleksander Dochljakow | +0,08 |
5. | Aleksiej Pietrow | +0,08 |
6. | Axel Peschel | +0,08 |
7. | Bernard Guyot | +0,08 |
8. | Barry Lawton | +0,08 |
9. | Thorleif Andresen | +0,08 |
10. | Angeł Kiriłow | +0,08 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | János Juszkó | 5:12,12 |
2. | Anatolij Olizarienko | +0,00 |
3. | Antal Megyerdi | +0,00 |
4. | Raymond Riotte | +0,00 |
5. | Władimir Żarkow | +0,00 |
6. | Ion Ardeleanu | +0,00 |
7. | Dymitar Kotew | +0,00 |
8. | Antonio Albonetti | +0,00 |
9. | Pavel Doležel | +0,00 |
10. | Pietro Guerra | +1,23 |
VII etap, (16 maja 1966), Katowice – Łódź (205 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Günter Hoffmann | 5:05,47 |
2. | Christian Leduc | +0,00 |
3. | Aleksander Dochljakow | +0,00 |
4. | Lars Lander | +0,00 |
5. | Gerhard Nielsen | +0,00 |
6. | Albert Houben | +0,00 |
7. | Franc Škerlj | +0,00 |
8. | Dieter Vogelsang | +0,41 |
9. | Jiří Háva | +0,41 |
10. | Rajmund Zieliński | +0,41 |
VIII etap, (17 maja 1966), dookoła Warszawy (108 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | André Desvages | 2:31,00 |
2. | Jan Smolík | +0,00 |
3. | Iwan Bobekow | +0,00 |
4. | Rajmund Zieliński | +0,00 |
5. | David Nie | +0,00 |
6. | Attilio Benfatto | +0,00 |
7. | Jean Wouters | +0,00 |
8. | Jan Wenczel | +0,00 |
9. | Lothar Appler | +0,00 |
10. | Czesław Polewiak | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Willy van Neste | 3:52,14 |
2. | Jan Magiera | +0,56 |
3. | Jaroslav Kvapil | +0,56 |
4. | Jean Wouters | +0,56 |
5. | Lothar Appler | +0,56 |
6. | Jan Smolík | +0,56 |
7. | Gajnan Sajdchużyn | +0,56 |
8. | Eberhard Butzke | +0,56 |
9. | André Poppe | +0,56 |
10. | Aleksiej Pietrow | +0,56 |
X etap, (19 maja 1966), Poznań – Szczecin (225 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pietro Guerra | 5:21,21 |
2. | Marian Kegel | +0,05 |
3. | Eberhard Butzke | +0,05 |
4. | André Desvages | +0,05 |
5. | Gajnan Sajdchużyn | +0,05 |
6. | Jaroslav Kvapil | +0,05 |
7. | Mohamed el Gourch | +0,05 |
8. | Pieter Nassen | +0,05 |
9. | André Poppe | +0,05 |
10. | Jean Wouters | +0,05 |
XI etap, (21 maja 1966), Szczecin – Rostock (205 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Smolík | 5:25,33 |
2. | Jean Wouters | -0,02[1] |
3. | Rajmund Zieliński | +0,03 |
4. | Lothar Appler | +0,03 |
5. | Gajnan Sajdchużyn | +0,03 |
6. | Jiří Háva | +0,03 |
7. | Christian Leduc | +0,03 |
8. | Iwan Bobekow | +0,03 |
9. | André Poppe | +0,03 |
10. | Bernard Guyot | +0,03 |
XII etap, (22 maja 1966), kryterium w Wismarze (93 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Antonio Albonetti | 2:10,36 |
2. | Albert Houben | +0,00 |
3. | Antal Megyerdi | +0,00 |
4. | Jean Wouters | +0,00 |
5. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
6. | Jan Magiera | +0,00 |
7. | Lothar Appler | +0,22 |
8. | Aleksiej Pietrow | +0,22 |
9. | Raymond Barker | +0,22 |
10. | Jan Smolík | +0,22 |
XIII etap, (23 maja 1966), Rostock – Schwerin (180 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 4:58,03 |
2. | Jan Smolík | +0,00 |
3. | André Desvages | +0,00 |
4. | Pieter Nassen | +0,00 |
5. | Eberhard Butzke | +0,00 |
6. | Pietro Guerra | +0,00 |
7. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
8. | Jiří Háva | +0,00 |
9. | Antonio Albonetti | +0,00 |
10. | Marian Kegel | +0,00 |
XIV etap, (24 maja 1966), Schwerin – Poczdam (246 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Wenczel | 6:14,18 |
2. | Czesław Polewiak | +0,00 |
3. | Attilio Benfatto | +0,13 |
4. | Iwan Bobekow | +0,13 |
5. | René Grenier | +0,13 |
6. | William Bilsland | +0,13 |
7. | Aleksiej Pietrow | +0,13 |
8. | Antonio Albonetti | +0,13 |
9. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00[2] |
10. | Pieter Nassen | +0,15 |
XV etap, (25 maja 1966), Strausberg – Berlin (44 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Magiera | 55,54 |
2. | Ole Wackström | +1,38 |
3. | Renato Lonardi | +1,56 |
4. | Attilio Benfatto | +2,41 |
5. | András Takács | +2,48 |
6. | Eberhard Butzke | +3,33 |
7. | Raymond Riotte | +3,35 |
8. | Raimo Honkanen | +3,36 |
9. | Rajmund Zieliński | +3,36 |
10. | Giennadij Lebiediew | +3,45 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Bernard Guyot | 57:49,33 | 45. | Christo Boczew | +31,22 |
2. | Aleksander Dochljakow | +1,39 | 46. | Walter Ziegler | +32,44 |
3. | Axel Peschel | +3,45 | 47. | Albert Houben | +35,10 |
4. | Willy van Neste | +3,47 | 48. | Dymitar Kotew | +38,00 |
5. | Pietro Guerra | +4,48 | 49. | Mogens Thorslund | +39,24 |
6. | Aleksiej Pietrow | +6,19 | 50. | László Mahó | +41,02 |
7. | Jan Kudra | +6,24 | 51. | René Grenier | +44,51 |
8. | Antal Megyerdi | +6,58 | 52. | Gerhard Nielsen | +47,16 |
9. | Jan Smolík | +7,38 | 53. | Nicolae Ciumeti | +48,39 |
10. | Antonio Albonetti | +9,05 | 54. | Anatolij Olizarienko | +48,54 |
11. | Dieter Vogelsang | +9,13 | 55. | Mohamed el Gourch | +56,39 |
12. | Rajmund Zieliński | +9,20 | 56. | Anton Ukmar | +1:06,17 |
13. | Pavel Doležel | +10,28 | 57. | Attilio Benfatto | +1:06,45 |
14. | Jiří Háva | +11,08 | 58. | Constantin Ciocan | +1:06,50 |
15. | Jean Wauters | +11,29 | 59. | Atanas Petkow | +1:10,25 |
16. | Angeł Kiriłow | +11,29 | 60. | Giennadij Lebiediew | +1:11,02 |
17. | Marian Kegel | +11,29 | 61. | Raymond Barker | +1:25,28 |
18. | Günter Hoffmann | +11,33 | 62. | Abderrahman el Farouki | +1:33,17 |
19. | Iwan Bobekow | +12,16 | 63. | Gheorghe Suciu | +1:37,58 |
20. | Władimir Żarkow | +12,48 | 64. | Raimo Honkanen | +1:47,27 |
21. | Lothar Appler | +13,12 | 65. | Nikola Živković | +2:00,06 |
22. | André Desvages | +13,47 | 66. | Eero Karhu | +2:31,53 |
23. | Jaroslav Kvapil | +13,50 | 67. | Tahar Zaaf | +2:32,44 |
24. | Radoš Čubrić | +13,55 | 68. | Willy Skibby | +2:40,29 |
25. | Czesław Polewiak | +14,15 | 69. | Renato Lonardi | +2:55,45 |
26. | Jan Wenczel | +15,16 | 70. | Carlo Gallazzi | +3:45,44 |
27. | Thorleif Andresen | +16,22 | 71. | Hans Arne Skalstad | +3:46,54 |
28. | Pieter Nassen | +17,05 | 72. | Ahmed Djellil | +4:00,58 |
29. | Gajnan Sajdchużyn | +17,45 | 73. | John Friberg | +4:15,29 |
30. | Ion Ardeleanu | +18,19 | 74. | Ole Wackström | +4:28,34 |
31. | Ørnulf Andresen | +18,29 | 75. | Rolf Sogn Olsen | +4:29,12 |
32. | André Poppe | +19,18 | 76. | Mohamed Kaddour | +4:31,52 |
33. | Pavel Konečný | +19,36 | 77. | Jorma Ylitalo | +4:49,56 |
34. | Lars Lander | +20,02 | 78. | Kaddour Mahieddine | +5:09,07 |
35. | William Bilsland | +20,31 | 79. | Helge Ingemann-Petersen | +5:12,21 |
36. | Jan Magiera | +21,30 | 80. | Lahcen Ben Lahcen | +5:33,19 |
37. | Per Norup-Hansen | +23,26 | 81. | Madjid Hamza | +6:13,48 |
38. | Eberhard Butzke | +24,11 | 82. | William Townsend | +6:19,24 |
39. | György Balaskó | +24,45 | 83. | Heikki Lumme | +6:47,29 |
40. | Raymond Riotte | +25,04 | 84. | Omar Amini | +7:36,34 |
41. | Maurice Laforest | +26,21 | 85. | Kenneth Kipping | +7:43,01 |
42. | Luciano Dalla Bona | +26,24 | 86. | Abdelkebir Tamouh | +8:36,42 |
43. | János Juszkó | +28,00 | 87. | Abdellah Menou | +8:50,23 |
44. | András Takács | +31,13 | 88. | Belkacem Chibane | +9:17,40 |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 173:37,13 | 10. | Jugosławia | +37,33 |
2. | Polska | +0,06 | 11. | Dania | +40,28 |
3. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +7,55 | 12. | Rumunia | +1:14,05 |
4. | Francja | +13,09 | 13. | Norwegia | +2:46,15 |
5. | Czechosłowacja | +15,55 | 14. | Anglia | +3:36,04 |
6. | Belgia | +19,52 | 15. | Maroko | +5:46,54 |
7. | Bułgaria | +21,57 | 16. | Finlandia | +7:27,44 |
8. | Włochy | +25,10 | 17. | Algieria | +9:39,05 |
9. | Węgry | +30,15 | |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Brak koszulki. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Bernard Guyot | 27 |
2. | Axel Peschel | 17 |
3. | Carlo Gallazzi | 10 |
4. | Dieter Vogelsang | 10 |
5. | Aleksiej Pietrow | 10 |
6. | Aleksander Dochljakow | 5 |
7. | René Grenier | 5 |
8. | Antonio Albonetti | 4 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Axel Peschel | 48 |
2. | Aleksiej Pietrow | 39 |
3. | Aleksander Dochljakow | 32 |
4. | Jan Smolík | 32 |
5. | Jan Wenczel | 29 |
6. | Jan Magiera | 29 |
7. | Bernard Guyot | 26 |
8. | Attilio Benfatto | 26 |
9. | Antonio Albonetti | 25 |
10. | Pietro Guerra | 24 |
Przypisy
- ↑ czas mierzony przy wjeździe na stadion gdzie Belg był szybszy, wyprzedzony został już na bieżni
- ↑ przewrócił się na stadionie już po pomiarze czasu
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 254-258.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)