|
Data | 8-23 maja 1965 |
Etapów | 15 |
Dystans | 2315 km |
Czas zwycięzcy | 56h 41’26’’ (40,836 km/h) |
Zgłoszenia | 100 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 75 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Giennadij Lebiediew |
Drugie miejsce | Pavel Doležel |
Trzecie miejsce | Jan Kudra |
Pozostałe klasyfikacje |
Najaktywniejszych | Gajnan Sajdchużyn |
Drużynowa | ZSRR |
XVIII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Praga – Warszawa w dniach 8-23 maja 1965 roku. Do 15-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 2315 km, wystartowało 100 zawodników z 17 drużyn.
Lista startowa
FRANCJA | ALGIERIA |
1 | André Desvages | 4 | Daniel Labrouille | 55 | Ahmed Djellil | 58 | Hassan Moktari |
2 | Louis Nicolas | 5 | Maurice Benet | 56 | Salem Ouachek | 59 | Tahar Zaaf |
3 | Yves Gougaut | 6 | Gérard Swertvaeger | 57 | Ali Sayah | 60 | Kaddour Zellali |
DANIA | KUBA |
7 | Niels Baunsøe | 10 | Arne Reimann | 61 | Usmani Barreiro | 64 | Sergio Martínez |
8 | Flemming Gleerup-Hansen | 11 | Ole Ritter | 62 | León Antonio Herr | 65 | Rodolfo Noriega |
9 | Per Norup-Hansen | 12 | Willy Skibby | 63 | Inocente Lizano | 66 | Hector Torres |
CZECHOSŁOWACJA | ZSRR |
13 | Pavel Doležel | 16 | Jaroslav Kvapil | 67 | Aleksander Dochljakow | 70 | Aleksiej Pietrow |
14 | Ladislav Heller | 17 | Jiří Háva | 68 | Giennadij Lebiediew | 71 | Gajnan Sajdchużyn |
15 | Jan Smolík | 18 | Rudolf Schejbal | 69 | Jurij Mielichow | 72 | Stanisław Szepiel |
FINLANDIA | WĘGRY |
19 | Martti Ahlholm | 22 | Raimo Suikkanen | 73 | Ferenc Horváth | 76 | Antal Megyerdi |
20 | Pertti Karhu | 23 | Ole Wackström | 74 | Béla Juhász | 77 | Dezsö Polaneczky |
21 | Antero Lumme | 24 | numer nieprzydzielony | 75 | László Mahó | 78 | András Takács |
NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA | JUGOSŁAWIA |
25 | Klaus Ampler | 28 | Günter Hoffmann | 79 | Anton Španinger | 82 | Laslo Pavlik |
26 | Lothar Appler | 29 | Dieter Mickein | 80 | Andrej Boltežar | 83 | Jože Šantavec |
27 | Eberhard Butzke | 30 | Axel Peschel | 81 | Radoš Čubrić | 84 | Franc Škerlj |
BUŁGARIA | MONGOLIA |
31 | Iwan Bobekow | 34 | Angeł Kiriłow | 85 | Jandżingijn Baatar[1] | 88 | Luwsangijn Erchemdżamc |
32 | Kirił Czanilew | 35 | Dymitar Kotew | 86 | Luwsangijn Buudaj | 89 | Czojdżildżawyn Samand |
33 | Marin Iliew | 36 | Stefan Nejczew | 87 | Namcedenij Dordż | 90 | Gombyn Dzagdaa |
POLSKA | DRUŻYNA MIĘDZYNARODOWA |
37 | Józef Gawliczek | 40 | Jan Magiera | 91 | John Clarey | 94 | Tarek Abdoul Zahab |
38 | Marian Kegel | 41 | Stanisław Gazda | 92 | David Nie | 95 | Albert Even |
39 | Jan Kudra | 42 | Rajmund Zieliński | 93 | numer nieprzydzielony | 96 | Camille Fischer |
BELGIA | HOLANDIA |
43 | Marc Michiels | 46 | Roger Swerts | 97 | Piet Deenen | 100 | Nico Lute |
44 | Gilbert Piessens | 47 | Herman van Springel | 98 | Hans den Hartog | 101 | Henry Schouten |
45 | Roger Spriet | 48 | Desiré van de Voorde | 99 | Jan Fransen | 102 | André van Middelkoop |
RUMUNIA |
49 | Ion Ardeleanu | 52 | Ion Stoica |
50 | Constantin Dumitrescu | 53 | Ludovic Zanoni |
51 | Gabriel Moiceanu | 54 | Walter Ziegler |
Wyniki
I etap, (8 maja 1965), dookoła Berlina (110 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 2:30,24 |
2. | Axel Peschel | +0,00 |
3. | Dieter Mickein | +0,03 |
4. | Constantin Dumitrescu | +0,10 |
5. | Walter Ziegler | +0,10 |
6. | Maurice Benet | +0,10 |
7. | Rudolf Schejbal | +0,46 |
8. | Lothar Appler | +0,46 |
9. | Roger Swerts | +0,46 |
10. | Eberhard Butzke | +0,46 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Niemiecka Republika Demokratyczna | 2:13,13 |
2. | ZSRR | +0,28 |
3. | Rumunia | +2,33 |
4. | Czechosłowacja | +2,38 |
5. | Francja | +3,20 |
6. | Belgia | +4,21 |
7. | Polska | +4,40 |
8. | Węgry | +7,44 |
9. | Bułgaria | +9,53 |
10. | Holandia | +10,26 |
III etap, (10 maja 1965), Chociebuż – Żytawa (180 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 4:31,55 |
2. | Roger Swerts | +0,00 |
3. | Herman van Springel | +0,00 |
4. | Giennadij Lebiediew | +0,00 |
5. | Rudolf Schejbal | +1,37 |
6. | Jiří Háva | +1,37 |
7. | Eberhard Butzke | +1,37 |
8. | Gajnan Sajdchużyn | +1,37 |
9. | Marian Kegel | +1,37 |
10. | Ole Ritter | +1,37 |
IV etap, (11 maja 1965), Żytawa – Drezno (134 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ladislav Heller | 3:25,24 |
2. | Jan Kudra | +0,05 |
3. | Marc Michiels | +0,05 |
4. | Aleksander Dochljakow | +0,05 |
5. | Maurice Benet | +0,05 |
6. | Piet Deenen | +0,05 |
7. | Dieter Mickein | +0,05 |
8. | Roger Swerts | +0,31 |
9. | Rudolf Schejbal | +0,31 |
10. | Klaus Ampler | +0,31 |
V etap, (13 maja 1965), Drezno – Praga (167 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pavel Doležel | 4:11,20 |
2. | Giennadij Lebiediew | +0,00 |
3. | Jan Kudra | +0,00 |
4. | Aleksiej Pietrow | +0,00 |
5. | Constantin Dumitrescu | +0,00 |
6. | Herman van Springel | +2,18 |
7. | Roger Swerts | +2,18 |
8. | Daniel Labrouille | +2,18 |
9. | Rajmund Zieliński | +2,18 |
10. | Rudolf Schejbal | +3,23 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Rajmund Zieliński | 1:16,49 |
2. | Axel Peschel | +0,07 |
3. | André Desvages | +0,22 |
4. | Ole Ritter | +0,22 |
5. | Klaus Ampler | +0,31 |
6. | Jan Smolík | +0,54 |
7. | Constantin Dumitrescu | +1,01 |
8. | Roger Swerts | +1,13 |
9. | Ladislav Heller | +1,20 |
10. | Jan Magiera | +1,24 |
VII etap, (15 maja 1965), Pardubice – Otrokovice (201 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | André Desvages | 4:54,42 |
2. | Rudolf Schejbal | +0,00 |
3. | Eberhard Butzke | +0,00 |
4. | Roger Swerts | +0,00 |
5. | Jaroslav Kvapil | +0,00 |
6. | Willy Skibby | +0,00 |
7. | Jan Fransen | +0,00 |
8. | Nico Lute | +0,00 |
9. | Maurice Benet | +0,00 |
10. | Gérard Swertvaeger | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Gajnan Sajdchużyn | 3:20,03 |
2. | Daniel Labrouille | +0,00 |
3. | András Takács | +0,00 |
4. | André van Middelkoop | +0,00 |
5. | Ole Ritter | +0,00 |
6. | Aleksander Dochljakow | +0,00 |
7. | Jan Magiera | +0,00 |
8. | Eberhard Butzke | +0,00 |
9. | Maurice Benet | +0,00 |
10. | Rudolf Schejbal | +0,19 |
IX etap, (17 maja 1965), Dubnica – Svit (215 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jurij Mielichow | 5:06,04 |
2. | Constantin Dumitrescu | +0,00 |
3. | Pavel Doležel | +0,00 |
4. | Jan Kudra | +0,00 |
5. | Piet Deenen | +0,44 |
6. | Gabriel Moiceanu | +2,57 |
7. | Roger Spriet | +3,36 |
8. | Rudolf Schejbal | +3,36 |
9. | Jan Smolík | +3,36 |
10. | Tahar Zaaf | +3,36 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Giennadij Lebiediew | 4:42,07 |
2. | Stanisław Gazda | +0,00 |
3. | André Desvages | +0,00 |
4. | Rajmund Zieliński | +0,00 |
5. | Pavel Doležel | +0,00 |
6. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
7. | Eberhard Butzke | +0,00 |
8. | Günter Hoffmann | +0,00 |
9. | Ole Ritter | +0,00 |
10. | Jan Magiera | +0,00 |
XI etap, (19 maja 1965), Bielsko-Biała – Kraków (88 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jurij Mielichow | 1:58,07 |
2. | Klaus Ampler | +0,00 |
3. | Jan Magiera | +0,00 |
4. | Maurice Benet | +0,06 |
5. | Aleksander Dochljakow | +0,06 |
6. | Roger Swerts | +0,38 |
7. | Jaroslav Kvapil | +0,38 |
8. | Ion Stoica | +0,38 |
9. | Radoš Čubrić | +0,38 |
10. | Jan Kudra | +0,48 |
XII etap, (20 maja 1965), Kraków – Opole (173 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Gajnan Sajdchużyn | 4:20,09 |
2. | Jaroslav Kvapil | +0,00 |
3. | Piet Deenen | +0,00 |
4. | Jan Kudra | +0,00 |
5. | Radoš Čubrić | +0,00 |
6. | László Mahó | +1,23 |
7. | Maurice Benet | +1,23 |
8. | André Desvages | +1,23 |
9. | Stanisław Gazda | +1,23 |
10. | Eberhard Butzke | +1,23 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | André van Middelkoop | 5:36,26 |
2. | Roger Spriet | +0,39 |
3. | Marian Kegel | +0,39 |
4. | Jan Smolík | +0,39 |
5. | Tahar Zaaf | +0,39 |
6. | Ion Stoica | +0,39 |
7. | Stanisław Gazda | +0,39 |
8. | Arne Reimann | +0,39 |
9. | Willy Skibby | +0,39 |
10. | Rudolf Schejbal | +0,39 |
XIV etap, (22 maja 1965), Poznań – Toruń (146 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Piet Deenen | 3:54,18 |
2. | Aleksander Dochljakow | +0,11 |
3. | Ion Stoica | +0,11 |
4. | Ole Ritter | +0,16 |
5. | Jan Smolík | +0,32 |
6. | Willy Skibby | +0,32 |
7. | Nico Lute | +0,32 |
8. | Klaus Ampler | +0,32 |
9. | Per Norup-Hansen | +0,32 |
10. | Jan Kudra | +0,32 |
XV etap, (23 maja 1965), Toruń – Warszawa (215 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Roger Spriet | 6:42,19 |
2. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
3. | Stanislaw Gazda | +0,00 |
4. | André Desvages | +0,00 |
5. | Maurice Benet | +0,00 |
6. | Jan Smolík | +0,00 |
7. | Willy Skibby | +0,00 |
8. | Roger Swerts | +0,00 |
9. | Henry Schouten | +0,00 |
10. | Iwan Bobekow | +0,00 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Giennadij Lebiediew | 56:41,26 | 39. | Béla Juhász | +41,37 |
2. | Pavel Doležel | +2,08 | 40. | Angeł Kiriłow | +42,44 |
3. | Jan Kudra | +2,19 | 41. | André Desvages | +42,58 |
4. | Gajnan Sajdchużyn | +2,22 | 42. | Iwan Bobekow | +43,59 |
5. | Constantin Dumitrescu | +2,59 | 43. | András Takács | +44,49 |
6. | Axel Peschel | +3,37 | 44. | Andrej Boltežar | +48,29 |
7. | Roger Swerts | +3,50 | 45. | Jurij Mielichow | +48,48 |
8. | Ole Ritter | +4,26 | 46. | Kirił Czanilew | +55,48 |
9. | Rajmund Zieliński | +4,33 | 47. | Piet Deenen | +55,50 |
10. | Klaus Ampler | +4,36 | 48. | Stanisław Szepiel | +55,55 |
11. | Eberhard Butzke | +5,35 | 49. | Jan Smolík | +56,16 |
12. | Jan Magiera | +6,10 | 50. | André van Middelkoop | +57,29 |
13. | Rudolf Schejbal | +7,04 | 51. | Dezsö Polaneczky | +1:06,29 |
14. | Daniel Labrouille | +7,35 | 52. | Flemming Gleerup-Hansen | +1:07,13 |
15. | Aleksander Dochljakow | +7,59 | 53. | Stefan Nejczew | +1:09,04 |
16. | Marian Kegel | +9,34 | 54. | Laslo Pavlik | +1:12,19 |
17. | Günter Hoffmann | +10,35 | 55. | Henry Schouten | +1:13,38 |
18. | Stanisław Gazda | +12,14 | 56. | Gabriel Moiceanu | +1:40,13 |
19. | Ludovic Zanoni | +13,25 | 57. | Jože Šantavec | +1:44,29 |
20. | Per Norup-Hansen | +14,29 | 58. | Tahar Zaaf | +1:59,26 |
21. | Dieter Mickein | +14,36 | 59. | Willy Skibby | +2:06,42 |
22. | Gérard Swertvaeger | +15,15 | 60. | Antero Lumme | +2:28,30 |
23. | Yves Gougaut | +16,15 | 61. | Luwsangijn Erchemdżamc | +3:02,35 |
24. | Tarek Abdoul Zahab | +17,52 | 62. | León Antonio Herr | +3:08,18 |
25. | Józef Gawliczek | +19,26 | 63. | Pertti Karhu | +3:08,33 |
26. | Walter Ziegler | +20,13 | 64. | Arne Reimann | +3:32,59 |
27. | Marc Michiels | +20,17 | 65. | Ole Wackström | +3:46,24 |
28. | Roger Spriet | +21,08 | 66. | Sergio Martínez | +4:41,02 |
29. | Jiří Háva | +22,12 | 67. | Raimo Suikkanen | +4:44,08 |
30. | Ferenc Horváth | +24,38 | 68. | Martti Ahlholm | +4:45,06 |
31. | László Mahó | +26,22 | 69. | Kaddour Zellali | +6:14,12 |
32. | Louis Nicolas | +27,01 | 70. | Hassan Moktari | +6:32,28 |
33. | Maurice Benet | +28,55 | 71. | Jandżingijn Baatar | +7:46,45 |
34. | Desiré van de Voorde | +29,25 | 72. | Namcedenij Dordż | +8:35,39 |
35. | Radoš Čubrić | +30,23 | 73. | Usmani Barreiro | +8:52,13 |
36. | Ion Stoica | +31,26 | 74. | Gombyn Dzagdaa | +12:31,07 |
37. | Jaroslav Kvapil | +33,02 | 75. | Rodolfo Noriega | +14:11,03 |
38. | Nico Lute | +38,04 | |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 172:16,40 | 10. | Jugosławia | +1:12,45 |
2. | Polska | +12,02 | 11. | Holandia | +1:17,43 |
3. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +13,55 | 12. | Bułgaria | +1:40,03 |
4. | Czechosłowacja | +25,02 | 13. | Algieria | +7:37,53 |
5. | Francja | +28,58 | 14. | Finlandia | +7:56,18 |
6. | Rumunia | +30,49 | 15. | Kuba | +15:52,32 |
7. | Belgia | +37,39 | 16. | Mongolia | +19:52,13 |
8. | Węgry | +45,37 | | Drużyna międzynarodowa | zdekompletowana |
9. | Dania | +1:04,19 | |
Klasyfikacje dodatkowe
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Gajnan Sajdchużyn | 66 |
2. | André Desvages | 47 |
3. | Roger Swerts | 41 |
4. | Axel Peschel | 41 |
5. | Giennadij Lebiediew | 40 |
6. | Jan Smolík | 37 |
7. | Jan Kudra | 36 |
8. | Piet Deenen | 35 |
9. | Roger Spriet | 34 |
10. | Aleksander Dochljakow | 33 |
Przypisy
- ↑ Transkrypcja imion i nazwisk mongolskich na podstawie: Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 241-245.
Rogala, J., Podręcznik do nauki współczesnego języka mongolskiego, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2015, s. 38.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)