|
Data | 9-24 maja 1964 |
Etapów | 14 |
Dystans | 2246 km |
Czas zwycięzcy | 54h 49’08’’ (40,971 km/h) |
Zgłoszenia | 90 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 63 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Jan Smolík |
Drugie miejsce | Günter Hoffmann |
Trzecie miejsce | Dieter Wiedemann |
Pozostałe klasyfikacje |
Górska | Joseph Spruyt |
Najaktywniejszych | Joseph Spruyt |
Drużynowa | Niemiecka Republika Demokratyczna |
XVII Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Warszawa – Berlin – Praga w dniach 9-24 maja 1964 roku. Do 14-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 2246 km, wystartowało 90 zawodników z 15 drużyn.
Lista startowa
BELGIA | NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
1 | Joseph Spruyt | 4 | Michel Jacquemin | 49 | Klaus Ampler | 52 | Dieter Mickein |
2 | Henri Kindermans | 5 | Leopold van den Neste | 50 | Lothar Appler | 53 | Gustav-Adolf Schur |
3 | Jérôme Kegels | 6 | Noël Steyaert | 51 | Günter Hoffmann | 54 | Dieter Wiedemann |
DANIA | ANGLIA |
7 | Willy Skibby | 10 | Flemming Wewer | 61 | John Froud | 64 | William Perkins |
8 | Jørgen Green | 11 | Flemming Møller | 62 | George Bennet | 65 | John Bettinson |
9 | Henning Petersen | 12 | Dan Fjord | 63 | James David Hendry | 66 | Anthony Woodcock |
CZECHOSŁOWACJA | FRANCJA |
13 | Pavel Doležel | 16 | Rudolf Schejbal | 67 | Jacques Petit | 70 | Daniel Heck |
14 | Josef Volf | 17 | Ladislav Heller | 68 | Bernard Glais | 71 | Daniel Labrouille |
15 | Jan Smolík | 18 | Emanuel Lešetický | 69 | Yves Gougaut | 72 | Michel Prisette |
WĘGRY | KUBA |
19 | Ferenc Horváth | 22 | László Mahó | 73 | Sergio Martínez | 76 | Orestes Yanes |
20 | Béla Juhász | 23 | Antal Megyerdi | 74 | León Antonio Herr | 77 | Hector Torres |
21 | János Juszkó | 24 | György Balaskó | 75 | Usmani Barreiro | 78 | Alberto Padilla |
POLSKA | JUGOSŁAWIA |
25 | Jan Kudra | 28 | Antoni Palka | 79 | Andrej Boltežar | 82 | Radoš Čubrić |
26 | Józef Gawliczek | 29 | Ryszard Zapała | 80 | Pavel Fonović | 83 | Marko Veličković |
27 | Stanisław Gazda | 30 | Rajmund Zieliński | 81 | Jože Šantavec | 84 | Laslo Pavlik |
ZSRR | RUMUNIA |
31 | Wiktor Kapitonow | 34 | Adolf Ljuty | 85 | Ion Ardeleanu | 88 | Ion Stoica |
32 | Aleksander Dochljakow | 35 | Aleksander Pawłow | 86 | Gabriel Moiceanu | 89 | Walter Ziegler |
33 | Aleksander Kulibin | 36 | Anatolij Czerepowicz | 87 | Constantin Dumitrescu | 90 | Ludovic Zanoni |
FINLANDIA | BUŁGARIA |
37 | Olavi Aalto | 40 | Raimo Honkanen | 91 | Iwan Bobekow | 94 | Dymitar Kotew |
38 | Unto Hautalahti | 41 | Antero Lumme | 92 | Lalju Czoczew | 95 | Conjo Kolew |
39 | Esko Hautamäki | 42 | Jorma Ylitalo | 93 | Prodan Asenow | 96 | Stefan Nejczew |
TRZY KONTYNENTY (DRUŻYNA MIĘDZYNARODOWA) |
43 | Tarek Abdoul Zahab | 46 | Ørnulf Andresen |
44 | John-William Benger | 47 | Einar Björklund |
45 | Ivar Westby | 48 | Börlind Linden |
Wyniki
I etap, (9 maja 1964), dookoła Warszawy (94 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Dieter Mickein | 2:08,08 |
2. | Jan Smolík | +0,00 |
3. | Béla Juhász | +0,00 |
4. | Günter Hoffmann | +0,00 |
5. | Adolf Ljuty | +0,00 |
6. | Henri Kindermans | +0,00 |
7. | Anthony Woodcock | +0,00 |
8. | Tarek Abdoul Zahab | +0,00 |
9. | Rajmund Zieliński | +0,32 |
10. | Jan Kudra | +0,48 |
II etap, (10 maja 1964), Sochaczew – Łowicz (84 km), jazda drużynowa na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Niemiecka Republika Demokratyczna | 1:59,49 |
2. | ZSRR | +2,30 |
3. | Czechosłowacja | +2,44 |
4. | Rumunia | +2,59 |
5. | Polska | +3,15 |
6. | Węgry | +4,26 |
7. | Francja | +6,16 |
8. | Bułgaria | +6,45 |
9. | Belgia | +7,58 |
10. | Dania | +9,47 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Gabriel Moiceanu | 4:41,41 |
2. | Jérôme Kegels | +0,00 |
3. | Jan Smolík | +0,00 |
4. | János Juszkó | +0,00 |
5. | Pavel Doležel | +0,00 |
6. | Yves Gougaut | +0,00 |
7. | Antoni Palka | +0,00 |
8. | Anthony Woodcock | +0,00 |
9. | Andrej Boltežar | +0,00 |
10. | Ion Ardeleanu | +0,00 |
IV etap, (12 maja 1964), Wrocław – Poznań (174 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Rajmund Zieliński | 3:59,18 |
2. | Stanisław Gazda | +0,00 |
3. | Gustav-Adolf Schur | +0,00 |
4. | Michel Jacquemin | +0,00 |
5. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
6. | Lothar Appler | +0,00 |
7. | Daniel Labrouille | +0,00 |
8. | Antal Megyerdi | +0,00 |
9. | Henning Petersen | +0,00 |
10. | Jan Smolík | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Smolík | 4:00,36 |
2. | Stanisław Gazda | +0,00 |
3. | Joseph Spruyt | +0,00 |
4. | Lothar Appler | +0,00 |
5. | Jan Kudra | +0,00 |
6. | Rudolf Schejbal | +0,00 |
7. | Michel Jacquemin | +0,00 |
8. | Antal Megyerdi | +0,00 |
9. | Esko Hautamäki | +0,00 |
10. | Anatolij Czerepowicz | +0,00 |
VI etap, (15 maja 1964), Berlin – Lipsk (193 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ion Stoica | 4:47,24 |
2. | Anatolij Czerepowicz | +0,00 |
3. | Rudolf Schejbal | +0,00 |
4. | Joseph Spruyt | +0,00 |
5. | Leopold van den Neste | +0,00 |
6. | Stanisław Gazda | +0,00 |
7. | Jan Smolík | +0,00 |
8. | Daniel Labrouille | +0,00 |
9. | Esko Hautamäki | +0,00 |
10. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
VII etap, (16 maja 1964), Lipsk – Erfurt (162 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Smolík | 4:02,37 |
2. | Lothar Appler | +0,00 |
3. | Stanisław Gazda | +0,00 |
4. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
5. | Aleksander Kulibin | +0,00 |
6. | János Juszkó | +0,00 |
7. | Ryszard Zapała | +0,00 |
8. | Gabriel Moiceanu | +0,00 |
9. | Dieter Wiedemann | +0,00 |
10. | Jacques Petit | +0,00 |
VIII etap, (17 maja 1964), Erfurt – Oberhof (45 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Smolík | 1:17,14 |
2. | Joseph Spruyt | +0,19 |
3. | Constantin Dumitrescu | +1,29 |
4. | Yves Gougaut | +1,44 |
5. | Gustav-Adolf Schur | +2,07 |
6. | Dieter Wiedemann | +2,21 |
7. | Klaus Ampler | +2,31 |
8. | Jan Kudra | +2,38 |
9. | Ion Ardeleanu | +2,48 |
10. | Ryszard Zapała | +2,48 |
IX etap, (18 maja 1964), Oberhof – Aue (225 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Constantin Dumitrescu | 6:06,58 |
2. | Dieter Mickein | +0,15 |
3. | Joseph Spruyt | +0,17 |
4. | Aleksander Dochljakow | +0,20 |
5. | Jan Smolík | +0,30 |
6. | Lothar Appler | +0,56 |
7. | Gabriel Moiceanu | +0,56 |
8. | Gustav-Adolf Schur | +0,56 |
9. | György Balaskó | +0,56 |
10. | Antal Megyerdi | +0,56 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ladislav Heller | 3:45,52 |
2. | Dieter Mickein | +0,00 |
3. | Anatolij Czerepowicz | +0,00 |
4. | Joseph Spruyt | +1,18 |
5. | Stanisław Gazda | +1,18 |
6. | Lothar Appler | +1,18 |
7. | Michel Prisette | +1,18 |
8. | Jan Smolík | +1,18 |
9. | Rudolf Schejbal | +1,18 |
10. | János Juszkó | +1,18 |
XI etap, (21 maja 1964), Karlowe Wary – Liberec (218 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Joseph Spruyt | 5:47,40 |
2. | Rajmund Zieliński | +2,33 |
3. | Jan Smolík | +2,33 |
4. | Antal Megyerdi | +2,33 |
5. | Aleksander Kulibin | +2,33 |
6. | Wiktor Kapitonow | +2,37 |
7. | Lothar Appler | +2,37 |
8. | Yves Gougaut | +2,37 |
9. | Anatolij Czerepowicz | +2,37 |
10. | Dieter Mickein | +2,37 |
XII etap, (22 maja 1964), Liberec – Pardubice (189 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Gazda | 4:52,37 |
2. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
3. | Yves Gougaut | +0,00 |
4. | Daniel Labrouille | +0,00 |
5. | Gabriel Moiceanu | +0,00 |
6. | Joseph Spruyt | +0,00 |
7. | Josef Volf | +0,00 |
8. | Jan Smolík | +0,00 |
9. | Emanuel Lešetický | +0,00 |
10. | Ryszard Zapała | +0,00 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Pavel Doležel | 5:26,14 |
2. | Gabriel Moiceanu | +0,00 |
3. | Flemming Wewer | +0,00 |
4. | Stefan Nejczew | +0,03 |
5. | Jan Smolík | +0,03 |
6. | Emanuel Lešetický | +0,03 |
7. | Klaus Ampler | +0,03 |
8. | Gustav-Adolf Schur | +0,03 |
9. | Walter Ziegler | +0,03 |
10. | Josef Volf | +0,03 |
XIV etap, (24 maja 1964), Czeskie Budziejowice – Praga (156 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Michel Jacquemin | 3:49,19 |
2. | Antal Megyerdi | +0,00 |
3. | Ladislav Heller | +1,56 |
4. | Emanuel Lešetický | +2,36 |
5. | Josef Volf | +2,36 |
6. | Ryszard Zapała | +2,36 |
7. | Aleksander Kulibin | +2,36 |
8. | Rudolf Schejbal | +2,36 |
9. | Stanisław Gazda | +2,36 |
10. | Lothar Appler | +2,36 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Jan Smolík | 54:49,08 | 33. | Tarek Abdoul Zahab | +34,52 |
2. | Günter Hoffmann | +7,45 | 34. | Ion Ardeleanu | +36,00 |
3. | Dieter Wiedemann | +7,55 | 35. | Adolf Ljuty | +36,07 |
4. | Jan Kudra | +8,29 | 36. | Laslo Pavlik | +36,25 |
5. | Ryszard Zapała | +8,36 | 37. | Radoš Čubrić | +42,36 |
6. | Lothar Appler | +8,45 | 38. | Emanuel Lešetický | +45,13 |
7. | Wiktor Kapitonow | +8,58 | 39. | Joseph Spruyt | +53,28 |
8. | János Juszkó | +9,05 | 40. | Anthony Woodcock | +54,11 |
9. | Aleksander Kulibin | +9,34 | 41. | Daniel Heck | +1:00,18 |
10. | Ladislav Heller | +11,06 | 42. | Béla Juhász | +1:04,50 |
11. | Dieter Mickein | +11,20 | 43. | Aleksander Pawłow | +1:04,58 |
12. | Gabriel Moiceanu | +11,36 | 44. | Jacques Petit | +1:07,46 |
13. | Stanisław Gazda | +11,47 | 45. | Aleksander Dochljakow | +1:18,43 |
14. | Pavel Doležel | +11,57 | 46. | Josef Volf | +1:21,31 |
15. | Antal Megyerdi | +12,08 | 47. | George Bennet | +1:28,04 |
16. | Klaus Ampler | +12,34 | 48. | Ørnulf Andresen | +1:57,28 |
17. | Gustav-Adolf Schur | +12,57 | 49. | Prodan Asenow | +2:09,06 |
18. | Constantin Dumitrescu | +13,16 | 50. | Henning Petersen | +2:12,42 |
19. | Rajmund Zieliński | +13,50 | 51. | Bernard Glais | +2:25,13 |
20. | Jože Šantavec | +15,34 | 52. | Flemming Wewer | +2:35,20 |
21. | Antoni Palka | +15,45 | 53. | György Balaskó | +2:40,30 |
22. | Ion Stoica | +16,07 | 54. | Dymitar Kotew | +2:44,34 |
23. | Andrej Boltežar | +16,49 | 55. | Conjo Kolew | +2:53,44 |
24. | Stefan Nejczew | +18,43 | 56. | Marko Veličković | +3:02,32 |
25. | László Mahó | +19,39 | 57. | Esko Hautamäki | +3:03,38 |
26. | Rudolf Schejbal | +20,21 | 58. | Dan Fjord | +3:25,53 |
27. | Michel Jacquemin | +22,45 | 59. | Antero Lumme | +3:47,00 |
28. | Józef Gawliczek | +23,14 | 60. | Jørgen Green | +4:13,06 |
29. | Walter Ziegler | +24,46 | 61. | Sergio Martínez | +5:11,02 |
30. | Jorma Ylitalo | +26,47 | 62. | John-William Benger | +6:32,32 |
31. | Ludovic Zanoni | +28,20 | 63. | León Antonio Herr | +7:27,55 |
32. | Yves Gougaut | +30,02 | |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | Niemiecka Republika Demokratyczna | 166:46,59 | 9. | Bułgaria | +2:28,01 |
2. | Rumunia | +6,14 | 10. | Dania | +4:38,48 |
3. | Polska | +7,36 | 11. | Finlandia | +5:55,50 |
4. | Czechosłowacja | +11,14 | 12. | Trzy Kontynenty (drużyna międzynarodowa) | +9:02,03 |
5. | Węgry | +18,01 | | Anglia | zdekompletowana |
6. | ZSRR | +20,19 | | Belgia | zdekompletowana |
7. | Jugosławia | +44,21 | | Kuba | zdekompletowana |
8. | Francja | +1:25,02 | |
Klasyfikacje dodatkowe
Górska
Brak koszulki. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na górskich premiach pierwszej i drugiej kategorii.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Joseph Spruyt | 8 |
2. | Antal Megyerdi | 5 |
3. | Józef Gawliczek | 2 |
4. | Adolf Ljuty | 1 |
4. | Jože Šantavec | 1 |
4. | Ryszard Zapała | 1 |
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Joseph Spruyt | 95 |
2. | Jan Smolík | 93 |
3. | Stanisław Gazda | 55 |
4. | Lothar Appler | 42 |
5. | Antal Megyerdi | 37 |
6. | Yves Gougaut | 37 |
7. | Constantin Dumitrescu | 36 |
8. | Gabriel Moiceanu | 34 |
9. | Wiktor Kapitonow | 33 |
10. | Dieter Mickein | 32 |
10. | Gustav-Adolf Schur | 32 |
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 228-232.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)