Sudamérica Rugby Sevens 2019 – cykl zawodów w rugby 7 dla reprezentacji krajów zrzeszonych w Sudamérica Rugby oraz zaproszonych zespołów rozegrany w formie dwóch rankingowych turniejów pomiędzy 5 a 13 stycznia 2019 roku. Służył także jako eliminacja do innych turniejów.
Sudamérica Rugby w lipcu 2017 roku potwierdził utrzymanie schematu rozgrywek i ich terminów. Zawody zostały rozegrane w formie dwóch dwudniowych rankingowych turniejów – w urugwajskim Maldonado i chilijskim Viña del Mar – w pierwszej połowie stycznia 2019 roku. W każdym z nich wzięło udział dwanaście drużyn – sześć należących do Sudamérica Rugby oraz sześć zaproszonych przez organizatorów, część z nich przysłała eksperymentalne składy. Spośród sześciu uczestniczących południowoamerykańskich zespołów o premiowane awansem miejsca w zawodach z cyklu WRSS walczyło pięć – bez mającej zagwarantowany w nich udział Argentyny[1][2][3][4].
Urugwajski turniej został rozegrany w ramach corocznego Punta del Este Sevens, którego była to już trzydziesta edycja[5][6][7]. Z kompletem zwycięstw pierwszy dzień zakończyły Argentyna, Chile i Urugwaj[8]. W fazie pucharowej szyki organizatorom pokrzyżowała pogoda, przez burzę nie rozegrano bowiem meczu o piąte miejsce, w finale zaś Chilijczycy pokonali Argentyńczyków[9][10]. Zawody w Chile stanowiły jednocześnie część trzydziestej trzeciej edycji Viña del Mar Sevens, a zespoły zostały rozstawione na podstawie wyników pierwszego turnieju[11][12]. W swoich grupach zwyciężały RPA, Niemcy i lepszym bilansem małych punktów Kolumbia[13], mimo porażki w grupie w turnieju triumfowali Chilijczycy, jako pierwsza drużyna z regionu zwyciężając także w całym cyklu. Reprezentacje Chile i Urugwaju uzyskały awans do turnieju kwalifikacyjnego do World Rugby Sevens Series sezonu 2019/2020 rozegranego wraz z Hong Kong Sevens 2019, Chilijczycy dodatkowo także dwóch zawodów obecnego sezonu – USA Sevens 2019 i Canada Sevens 2019[14][15][16].
Z obydwu turniejów zostały zaplanowane transmisje telewizyjne bądź były transmitowane w Internecie[17][18].
Punta del Este Sevens
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Chile | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 26 | +76 | 9 | Cup + Plate |
2. | Stany Zjednoczone | 3 | 1 | 1 | 1 | 69 | 53 | +16 | 6 | Cup + Plate |
3. | Niemcy | 3 | 1 | 1 | 1 | 80 | 71 | +9 | 6 | Cup + Plate |
4. | Paragwaj | 3 | 0 | 0 | 3 | 17 | 118 | -101 | 3 | Bowl |
5 stycznia 2019 16:25 | Chile | 28 - 21 | Niemcy | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 16:47 | Stany Zjednoczone | 38 - 0 | Paragwaj | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 18:37 | Chile | 47 - 0 | Paragwaj | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 20:49 | Niemcy | 33 - 17 | Paragwaj | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Urugwaj | 3 | 3 | 0 | 0 | 52 | 17 | +35 | 9 | Cup + Plate |
2. | Południowa Afryka | 3 | 2 | 0 | 1 | 36 | 12 | +24 | 7 | Cup + Plate |
3. | Kolumbia | 3 | 0 | 1 | 2 | 21 | 43 | -22 | 4 | Bowl |
4. | Rosja | 3 | 0 | 1 | 2 | 29 | 66 | -37 | 4 | Bowl |
5 stycznia 2019 17:53 | Urugwaj | 19 - 7 | Kolumbia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 20:05 | Rosja | 10 - 26 | Urugwaj | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 21:55 | Rosja | 14 - 14 | Kolumbia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Argentyna | 3 | 3 | 0 | 0 | 122 | 5 | +117 | 9 | Cup + Plate |
2. | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 70 | 73 | -3 | 7 | Cup + Plate |
3. | Kanada | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 70 | -4 | 5 | Cup + Plate |
4. | Brazylia | 3 | 0 | 0 | 3 | 12 | 122 | -110 | 3 | Bowl |
5 stycznia 2019 17:09 | Kanada | 21 - 28 | Portugalia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 17:31 | Argentyna | 40 - 0 | Brazylia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 19:21 | Kanada | 40 - 7 | Brazylia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 21:11 | Portugalia | 42 - 5 | Brazylia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
5 stycznia 2019 22:17 | Argentyna | 35 - 5 | Kanada | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
Faza pucharowa
Cup + Plate
6 stycznia 2019 16:46 | Niemcy | 19 - 17 | Urugwaj | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 17:30 | Chile | 31 - 5 | Kanada | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 20:40 | Argentyna | 34 - 0 | Niemcy | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 21:02 | Chile | 24 - 14 | Portugalia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 22:50 | Chile | 7 - 5 | Argentyna | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 22:28 | Portugalia | 19 - 5 | Niemcy | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 21:24 | Urugwaj | 31 - 14 | Kanada | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
Bowl
6 stycznia 2019 15:22 | Rosja | 28 - 12 | Brazylia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 15:00 | Paragwaj | 12 - 5 | Kolumbia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 18:14 | Paragwaj | 21 - 7 | Rosja | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
6 stycznia 2019 17:52 | Kolumbia | 24 - 21 | Brazylia | Estadio Domingo Burgueño Miguel, Maldonado |
| | |
Klasyfikacja końcowa
Viña del Mar Sevens
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Południowa Afryka | 3 | 3 | 0 | 0 | 67 | 29 | +38 | 9 | Cup + Plate |
2. | Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 52 | 36 | +16 | 7 | Cup + Plate |
3. | Urugwaj | 3 | 1 | 0 | 2 | 55 | 62 | -7 | 5 | Cup + Plate |
4. | Brazylia | 3 | 0 | 0 | 3 | 21 | 68 | -47 | 3 | Bowl |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Kolumbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 54 | 48 | +6 | 7 | Cup + Plate |
2. | Argentyna | 3 | 2 | 0 | 1 | 59 | 56 | +3 | 7 | Cup + Plate |
3. | Kanada | 3 | 1 | 0 | 2 | 45 | 40 | +5 | 5 | Bowl |
4. | Stany Zjednoczone | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 52 | -14 | 5 | Bowl |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Punkty | Pkt | Status |
M | W | R | P | + | - | +/- |
1. | Niemcy | 3 | 3 | 0 | 0 | 72 | 31 | +41 | 9 | Cup + Plate |
2. | Portugalia | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 36 | +47 | 7 | Cup + Plate |
3. | Rosja | 3 | 1 | 0 | 2 | 62 | 48 | +14 | 5 | Cup + Plate |
4. | Paragwaj | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 109 | -102 | 3 | Bowl |
Faza pucharowa
Cup + Plate
Bowl
Klasyfikacja końcowa
Klasyfikacja generalna
Przypisy
- ↑ SAR pre-adjudica a Uruguay y Chile las sedes de su circuito masculino. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-02)]. (hiszp.).
- ↑ Punta del Este Sevens reaches milestone. world.rugby. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-02)]. (ang.).
- ↑ Enero 2019 ya vive el Circuito. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-18)]. (hiszp.).
- ↑ Sudamérica Rugby Sevens Circuit Coming in January. americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-21)]. (ang.).
- ↑ Punta cumple 30. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-02)]. (hiszp.).
- ↑ Punta del Este 7’s Pools and Fixtures. americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-29)]. (ang.).
- ↑ Fixture de Punta del Este. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-27)]. (hiszp.).
- ↑ Argentina, Chile y Uruguay mandan en Punta del Este. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-06)]. (hiszp.).
- ↑ Chile se consagró campeón del Seven Punta HSBC 2019. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-08)]. (hiszp.).
- ↑ Unbeaten Chile crowned Punta 7s Champions. americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-30)]. (ang.).
- ↑ Viña del Mar tiene fixture. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-10)]. (hiszp.).
- ↑ Pools Confirmed for 2019 Viña del Mar 7’s. americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-30)]. (ang.).
- ↑ Pasó la primera jornada del #SAR7s en Viña del Mar. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-17)]. (hiszp.).
- ↑ SAR7s: Chile se queda con el Circuito. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-15)]. (hiszp.).
- ↑ Chile win Viña Sevens to claim Sudamérica title. americasrugbynews.com. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-04)]. (ang.).
- ↑ Chile crowned Sudamérica Rugby Sevens champions. world.rugby. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-14)]. (ang.).
- ↑ Todo listo en el Este. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-05)]. (hiszp.).
- ↑ Chile acaricia el título. sudamericarugby.org. [dostęp 2019-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-15)]. (hiszp.).