Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988 | |||
| |||
Miejsce | Korea Południowa | ||
---|---|---|---|
Termin | 22 września 1988 | ||
Liczba ekip | 32 | ||
Liczba sportowców | 44 | ||
Złoty medal | Igor Polanski | ||
Srebrny medal | Frank Baltrusch | ||
Brązowy medal | Paul Kingsman |
200 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się 22 września 1988 roku podczas XXIV Igrzysk Olimpijskich w Seulu.
Złoty medal wywalczył reprezentant ZSRR Igor Polanski, uzyskawszy czas 1:59,37. Srebro zdobył Frank Baltrusch (1:59,60) z NRD, a brąz Nowozelandczyk Paul Kingsman (2:00,48).
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco[1]:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Igor Polanski | 1:58,14 | Erfurt | 3 marca 1985 |
Rekord olimpijski | Rick Carey | 1:58,99 | Los Angeles | 31 lipca 1984 |
Wyniki
Eliminacje
Najszybszych ośmiu zawodników kwalifikuje się do finału A (Q), a kolejnych ośmiu do finału B (q)[2].
Miejsce | Wyścig | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | Siergiej Zabołotnow | ZSRR | 2:01,27 | Q |
2. | 5 | Frank Baltrusch | NRD | 2:01,49 | Q |
3. | 4 | Dirk Richter | NRD | 2:01,54 | Q |
4. | 6 | Igor Polanski | ZSRR | 2:01,70 | Q |
5. | 4 | Dan Veatch | Stany Zjednoczone | 2:01,73 | Q |
6. | 6 | Jens-Peter Berndt | RFN | 2:01,77 | Q |
7. | 6 | Paul Kingsman | Nowa Zelandia | 2:02,20 | Q |
8. | 5 | Rogério Romero | Brazylia | 2:02,26 | Q |
9. | 4 | Georgi Michalew | Bułgaria | 2:02,71 | q |
10. | 6 | Tamás Deutsch | Węgry | 2:03,17 | q |
11. | 5 | Martín López-Zubero | Hiszpania | 2:03,33 | q |
12. | 4 | Frank Hoffmeister | RFN | 2:03,34 | q |
13. | 5 | Daichi Suzuki | Japonia | 2:03,36 | q |
14. | 5 | Stefano Battistelli | Włochy | 2:03,63 | q, WD |
15. | 4 | Steve Bigelow | Stany Zjednoczone | 2:03,64 | q |
16. | 3 | Gary Binfield | Wielka Brytania | 2:03,79 | q |
17. | 4 | Sean Murphy | Kanada | 2:03,81 | q, WD |
18. | 5 | Mark Tewksbury | Kanada | 2:04,02 | q |
19. | 3 | Alejandro Alvizuri | Peru | 2:04,29 | |
20. | 3 | John Davey | Wielka Brytania | 2:04,70 | |
21. | 6 | David Holderbach | Francja | 2:04,83 | |
22. | 3 | Ernesto Vela | Meksyk | 2:05,08 | |
6 | Simon Upton | Australia | 2:05,08 | ||
24. | 5 | Eðvarð Þór Eðvarðsson | Islandia | 2:05,61 | |
25. | 3 | Richard Gheel | Irlandia | 2:05,71 | |
26. | 6 | Lars Sørensen | Dania | 2:05,73 | |
27. | 2 | Stephen Cullen | Irlandia | 2:06,98 | |
28. | 4 | Pavel Vokoun | Czechosłowacja | 2:07,24 | |
29. | 2 | Patrick Ferland | Szwajcaria | 2:07,77 | |
30. | 3 | Lin Laijiu | Chiny | 2:08,28 | |
31. | 2 | David Lim Fong Jock | Singapur | 2:08,65 | |
32. | 3 | Shigemori Maruyama | Japonia | 2:09,16 | |
33. | 2 | Wladimir Ribeiro | Brazylia | 2:11,48 | |
34. | 2 | Horst Niehaus | Kostaryka | 2:12,83 | |
35. | 2 | Eric Greenwood | Kostaryka | 2:15,42 | |
36. | 2 | Patrick Sagisi | Guam | 2:15,82 | |
37. | 1 | Brett Halford | Zimbabwe | 2:17,84 | |
38. | 1 | Pablo Barahona | Honduras | 2:21,61 | |
39. | 1 | Mohamed Abdullah | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 2:29,64 | |
40. | 1 | Mohamed Bin Abid | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 2:36,21 | |
41. | 1 | Rami Kantari | Liban | 2:40,29 | |
42 ! | 2 | Park Dong-pil | Korea Południowa | 9:99,99 ! | DSQ |
42 ! | 3 | Charalambos Papanikolaou | Grecja | 9:99,99 ! | DSQ |
42 ! | 5 | Tamás Darnyi | Węgry | 9:99,99 ! | DSQ |
Finały
Finał B
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 6 | Frank Hoffmeister | RFN | 2:01,65 | |
2. | 7 | Steve Bigelow | Stany Zjednoczone | 2:02,95 | |
3. | 3 | Martín López-Zubero | Hiszpania | 2:03,70 | |
4. | 8 | Mark Tewksbury | Kanada | 2:03,79 | |
5. | 4 | Georgi Michalew | Bułgaria | 2:04,24 | |
6. | 5 | Tamás Deutsch | Węgry | 2:04,42 | |
7. | 2 | Daichi Suzuki | Japonia | 2:04,67 | |
8. | 1 | Gary Binfield | Wielka Brytania | 2:04,90 |
Finał A
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 6 | Igor Polanski | ZSRR | 1:59,37 | |
2 ! | 5 | Frank Baltrusch | NRD | 1:59,60 | |
3 ! | 1 | Paul Kingsman | Nowa Zelandia | 2:00,48 | |
4. | 4 | Siergiej Zabołotnow | ZSRR | 2:00,52 | |
5. | 3 | Dirk Richter | NRD | 2:01,67 | |
6. | 7 | Jens-Peter Berndt | RFN | 2:01,84 | |
7. | 2 | Dan Veatch | Stany Zjednoczone | 2:02,26 | |
8. | 8 | Rogério Romero | Brazylia | 2:02,28 |
Przypisy
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (200 m stylem grzbietowym)
|