Mistrzostwa Europy w Curlingu 1981 odbyły się między 7 a 12 grudnia 1981 w szwajcarskim Grindelwaldzie.
W rywalizacji udział wzięło 27 drużyn (13 kobiecych i 14 męskich), w mistrzostwach zadebiutowały dwie reprezentacje Austrii oraz kobieca drużyna z Luksemburgu oraz Finowie.
Z powodu tak dużej liczby zgłoszonych reprezentacji po raz pierwszy w historii rozgrywki w Round Robin podzielono na losowo wybierane grupy. W półfinałach zmierzyły się po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Dodatkowo pomiędzy zespołami zajmującymi te same pozycje rozegrano mecze o 5., 7., 9., 11. i 13. miejsce.
Po roku przerwy tytuły mistrzyń odzyskały Szwajcarki (Susan Schlapbach), w finale pokonały obrończynie tytuły - Szwedki (Elisabeth Högström) 8:5. Brązowe medale zdobyły Dunki (Helena Blach), które wygrały w meczu przeciwko Norweżkom (Trine Trulsen) 8:4.
Sytuacja z kobiecego podium powtórzyła się u panów. W finale Szwajcarzy (Jürg Tanner) zwyciężyli nad Szwedami (Göran Roxin) 8:6. 3. miejsce zajęła reprezentacja Danii (Per Berg) pokonując Niemców (Keith Wendorf) 10:4.
Kobiety
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarta | Trzecia | Druga | Otwierająca |
Anglia | | Gwen French | Pauline Douglas | Jean Picken | Lynda Clegg |
Austria | Kitzbühel Kitzbühl Curling Club | Marianne Gartner | Antje Karrer | Susanne Wieser | Herta Kuchenmeister |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Helena Blach | Marianne Jørgensen | Astrid Birnbaum | Malene Krause |
Francja | | Huguette Jullien | Agnes Mercier | Paulette Sulpice | Anne-Claude Kennerson |
Holandia | | Margreet Poost | Elly de Vries | Marianne Mirck | Nicole van den Brink |
Luksemburg | | Micheline Städtgen | Sanny Mohnen | Madeleine van den Houten | Carine Schweich |
RFN | Garmisch-Partenkirchen SC Riessersee | Andrea Schöpp | Monica Wackerle | Monika Wagner | Marga Hupertz |
Norwegia | Snarøya Snarøen Curling Club | Trine Trulsen | Dordi Nordby | Hanne Pettersen | Cathrine Hannevig |
Szkocja | Dundee Broughty Ferry Ladies Curling Club | Helen Caird | Rae Gray | Sheena Hay | Helen Watson |
Szwajcaria | Berno Bern Curling Club | Susan Schlapbach | Irene Bürgi | Ursula Schlapbach | Katrin Peterhans |
Szwecja | Karlstad Karlstads Curlingklubb | Elisabeth Högström | Katarina Hultling | Birgitta Sewik | Karin Sjögren |
Walia | | Jean King | Sheila Nells | Rhoda Basnett | Madzia Williams |
Włochy | | Maria-Grazzia Constantini | Ann Lacedelli | Tea Valt | Angela Constantini |
Klasyfikacja końcowa
Play-off
Finał
Mały finał
Półfinały
Mecz o 5. miejsce
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 9. miejsce
Mecz o 11. miejsce
Round Robin
Grupa A
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Grupa B
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Męźczyźni
Reprezentacje
Kraj | Miasto | Czwarty | Trzeci | Drugi | Otwierający | Rezerwowy |
Anglia | | Bob Martin | Ronald D. Thornton | John D. Kerr | Michael Thompson | |
Austria | | Arthur Fabi | Ludwig Karrer | Manfred Fabi | Dieter Küchenmeister | |
Dania | Hvidovre Hvidovre Curling Club | Per Berg | Gert Larsen | Jan Hansen | Michael Harry | |
Finlandia | | Isto Kolemainen | Juhani Heinonen | Pekka Sylvander | Keijo Silvan | |
Francja | | André Tronc | Maurice Mercier | Yves Tronc | Jean-Francois Orset | |
Holandia | | Otto Veening | Robin Claushuis | Gustaf van Imhoff | Sytze van Dam | |
Luksemburg | | Marco Staedtgen | William Bannerman | Nico Schweich | Guy Schweich | |
RFN | | Keith Wendorf | Hans Dieter Kiesel | Sven Saile | Heiner Martin | |
Norwegia | | Pål Trulsen | Flemming Davanger | Stig-Arne Gunnestad | Kjell Berg | |
Szkocja | | Colin Hamilton | W. Michael Dick | David Ramsay | Richard Pretsel | |
Szwajcaria | | Jürg Tanner | Jürg Hornisberger | Patrik Lörtscher | Franz Tanner | |
Szwecja | Sztokholm Magnus Ladulås Curlingklubb | Göran Roxin | Björn Rudström | Håkan Rudström | Christer Mårtensson | Hans Timan |
Walia | | Richard Davis | David Humphreys | Chris Wells | Ray King | |
Włochy | | Giuseppe Dal Molin | Massimo Alvera | Franco Sovilla | Claudio Alvera | |
Klasyfikacja końcowa
Play-off
Finał
Mały finał
Półfinały
Mecz o 5. miejsce
Mecz o 7. miejsce
Mecz o 9. miejsce
Mecz o 11. miejsce
Mecz o 13. miejsce
Round Robin
Grupa A
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Grupa B
Sesja 1.
Sesja 2.
Sesja 3.
Sesja 4.
Sesja 5.
Sesja 6.
Sesja 7.
Bibliografia
Świat | |
---|
Europa | |
---|
Ameryka | |
---|
Azja i Pacyfik | |
---|
Nierozgrywane | |
---|