Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 1966
| |||
Gospodarz | RFN | ||
---|---|---|---|
Miejscowość | Wiesbaden | ||
Liczba konkurencji | 35 |
Mistrzostwa Świata w Strzelectwie 1966 – 39. edycja mistrzostw świata w strzelectwie. Odbyły się one w zachodnioniemieckim Wiesbaden.
Rozegrano 35 konkurencji (w tym sześć kobiecych). Podobnie jak na poprzednich mistrzostwach, najwięcej medali zdobył Amerykanin Gary Anderson, który tym razem wywalczył siedem złotych, dwa srebrne i trzy brązowe medale (łącznie 12). W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Najwięcej medali zdobyło ZSRR, zaś gospodarze turnieju (RFN) byli w tymże zestawieniu na siódmym miejscu. Polacy zajęli trzecią pozycję.
W konkurencjach męskich medale zdobywała też kobieta – Margaret Thompson.
Klasyfikacja medalowa
Gospodarze mistrzostw
Pozycja | Kraj | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 17 | 6 | 6 | 29 |
2 | ZSRR | 10 | 14 | 9 | 33 |
3 | Polska | 2 | 3 | 4 | 9 |
4 | Rumunia | 1 | 3 | 0 | 4 |
5 | NRD | 1 | 2 | 1 | 4 |
Szwajcaria | 1 | 2 | 1 | 4 | |
7 | RFN | 1 | 1 | 5 | 7 |
8 | Szwecja | 1 | 0 | 2 | 3 |
9 | Chile | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Czechosłowacja | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Bułgaria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norwegia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Wenezuela | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Węgry | 0 | 0 | 2 | 2 |
15 | Francja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wielka Brytania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Południowa Afryka | 0 | 0 | 1 | 1 |
Wyniki
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Strzelanie z karabinu | ||||||
Karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m | Gary Anderson | 1155 pkt. | Marat Nijazow | 1150 pkt. | Henryk Górski | 1148 pkt. |
Karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m, drużynowo | Stany Zjednoczone Gary Anderson Tommy Pool Margaret Thompson Lones Wigger | 4589 pkt. | ZSRR Aleksandr Gierasimionok Walentin Korniew Władimir Koniachin Marat Nijazow | 4572 pkt. | NRD Werner Lippoldt Günter Lange Dieter Münzert Hartmut Sommer | 4555 pkt. |
Karabin małokalibrowy leżąc, 50 m (60 strzałów) | David Boyd | 598 pkt. | Jerzy Nowicki | 596 pkt. | William Krilling | 596 pkt. |
Karabin małokalibrowy leżąc, 50 m, drużynowo (60 strzałów) | Stany Zjednoczone Donald Adams David Boyd William Krilling Lones Wigger | 2376 pkt. | Polska Janusz Kalmus Stanisław Marucha Jerzy Nowicki Andrzej Trajda | 2371 pkt. | ZSRR Wasilij Borisow Aleksandr Gierasimionok Jurij Kudriaszow Marat Nijazow | 2364 pkt. |
Karabin małokalibrowy klęcząc, 50 m (40 strzałów) | Władimir Koniachin | 390 pkt. | Marat Nijazow | 389 pkt. | Michiel Victor | 389 pkt. |
Karabin małokalibrowy klęcząc, 50 m, drużynowo (40 strzałów) | Stany Zjednoczone Gary Anderson Tommy Pool Margaret Thompson Lones Wigger | 1542 pkt. | ZSRR Aleksandr Gierasimionok Władimir Koniachin Walentin Korniew Marat Nijazow | 1542 pkt. | Polska Henryk Górski Janusz Kalmus Jerzy Nowicki Andrzej Trajda | 1537 pkt. |
Karabin małokalibrowy stojąc, 50 m (40 strzałów) | Gary Anderson | 372 pkt. | Werner Lippoldt | 371 pkt. | Hartmut Sommer | 370 pkt. |
Karabin małokalibrowy stojąc, 50 m, drużynowo (40 strzałów) | NRD Werner Lippoldt Günter Lange Dieter Münzert Hartmut Sommer | 1467 pkt. | ZSRR Aleksandr Gierasimionok Władimir Koniachin Walentin Korniew Marat Nijazow | 1464 pkt. | Stany Zjednoczone Gary Anderson Tommy Pool Margaret Thompson Lones Wigger | 1460 pkt. |
Karabin dowolny, trzy postawy, 300 m | Gary Anderson | 1156 pkt. | Aleksandr Gierasimionok | 1154 pkt. | John Foster | 1153 pkt. |
Karabin dowolny, trzy postawy, 300 m, drużynowo | Stany Zjednoczone Gary Anderson John Foster Margaret Thompson Lones Wigger | 4602 pkt. | ZSRR Wasilij Borisow Aleksandr Gierasimionok Ludwig Łustberg Marat Nijazow | 4573 pkt. | Szwajcaria Karl Fitzi Kurt Müller Hans Simonet Erwin Vogt | 4535 pkt. |
Karabin dowolny leżąc, 300 m | Kurt Johansson | 398 pkt. | Magne Landrø | 398 pkt. | Marat Nijazow | 397 pkt. |
Karabin dowolny klęcząc, 300 m | John Foster | 391 pkt. | Aleksandr Gierasimionok | 389 pkt. | Kurt Johansson | 388 pkt. |
Karabin dowolny stojąc, 300 m | Kurt Müller | 375 pkt. | Gary Anderson | 375 pkt. | Aleksandr Gierasimionok | 370 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 50 m | Donald Adams | 567 pkt. | Gary Anderson | 565 pkt. | Hartmut Sommer | 562 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 50 m, drużynowo | Stany Zjednoczone Donald Adams Gary Anderson John Foster William Krilling | 2243 pkt. | ZSRR Aleksandr Gierasimionok Władimir Koniachin Jurij Kudriaszow Ludwig Łustberg | 2215 pkt. | NRD Werner Lippoldt Günter Lange Hans-Joachim Lehnert Hartmut Sommer | 2215 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m | Ludwig Łustberg | 558 pkt. | Władimir Koniachin | 552 pkt. | Gary Anderson | 550 pkt. |
Karabin standardowy, trzy postawy, 300 m, drużynowo | ZSRR Eduard Jarosz Władimir Koniachin Jurij Kudriaszow Ludwig Łustberg | 2185 pkt. | Szwajcaria August Hollenstein Kurt Müller Hans Simonet Erwin Vogt | 2168 pkt. | Stany Zjednoczone Donald Adams Gary Anderson Martin Gunnarsson William Krilling | 2161 pkt. |
Strzelanie z pistoletu | ||||||
Pistolet centralnego zapłonu, 25 m | William Blankenship | 595 pkt. | Lubomír Nácovský | 589 pkt. | Renart Sulejmanow | 587 pkt. |
Pistolet centralnego zapłonu, 25 m, drużynowo | Stany Zjednoczone William Blankenship John Ditmore Franklin Green Emil Heugatter | 2341 pkt. | ZSRR Igor Bakałow Renart Sulejmanow Władimir Stołypin Albert Udaczyn | 2340 pkt. | Czechosłowacja Ladislav Falta Lubomír Nácovský Josef Šváb Jaroslav Veselý | 2313 pkt. |
Pistolet dowolny, 50 m | Władimir Stołypin | 556 pkt. | Denczo Denew | 555 pkt. | Hynek Hromada | 553 pkt. |
Pistolet dowolny, 50 m, drużynowo | ZSRR Grigorij Kosych Jewgienij Rasskazow Władimir Stołypin Albert Udaczyn | 2203 pkt. | Szwajcaria Ludwig Hemauer Fritz Lehmann Albert Späni Ernst Stoll | 2186 pkt. | Polska Józef Frydel Henryk Siek Rajmund Stachurski Józef Zapędzki | 2183 pkt. |
Pistolet szybkostrzelny, 25 m | Virgil Atanasiu | 596 pkt. | Józef Zapędzki | 594 pkt. | Renart Sulejmanow | 593 pkt. |
Pistolet szybkostrzelny, 25 m, drużynowo | ZSRR Igor Bakałow Stanisław Francewski Renart Sulejmanow Aleksandr Zabielin | 2354 pkt. | Rumunia Virgil Atanasiu Mihai Dumitriu Marcel Roșca Ion Tripșa | 2354 pkt. | NRD Gerhard Feller Gerhard Dommrich Christian Düring Lothar Pinnig | 2346 pkt. |
Strzelanie do ruchomej tarczy | ||||||
Ruchoma tarcza, 50 m | Władimir Wiesiełow | 164 pkt. | Igor Nikitin | 164 pkt. | John Kingeter | 161 pkt. |
Ruchoma tarcza, 50 m, drużynowo | ZSRR Igor Nikitin Jakiw Żełezniak Walerij Staratielew Władimir Wiesiełow | 2185 pkt. | Stany Zjednoczone Richard Brown Frederick Dean John Kingeter Edmund Moeller | 2168 pkt. | Szwecja Matis Björklund Göte Gaard Goran Johansson Martin Nordfors | 2161 pkt. |
Strzelanie do rzutków | ||||||
Skeet | Jorge Jottar | 197 pkt. | Hans-Joachim Suppli | 196 pkt. | Artur Rogowski | 195 pkt. |
Skeet, drużynowo | Stany Zjednoczone Arthur Harris Gordon Horner Frank Huber Strother Shumate | 383 pkt. | ZSRR Nikołaj Durniew Jewgienij Kondratjew Aleksandr Pietrow Jurij Curanow | 381 pkt. | RFN Haymo Rethwisch Hans-Joachim Suppli Peter von Hohenthal Konrad Wirnhier | 380 pkt. |
Trap | Kenneth Jones | 297 pkt. | Gheorghe Enache | 292 pkt. | Pawieł Sieniczew | 292 pkt. |
Trap, drużynowo | Stany Zjednoczone Billy Hicks Gordon Horner Charles Jenson Kenneth Jones | 768 pkt. | Rumunia Ion Dumitrescu Gheorghe Florescu Gheorghe Enache Ștefan Popovici | 764 pkt. | ZSRR Aleksandr Alipow Jurij Nikandrow Pawieł Sieniczew Władimir Zimienko | 757 pkt. |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Wynik | Srebro | Wynik | Brąz | Wynik |
---|---|---|---|---|---|---|
Karabin standardowy, trzy postawy, 50 m | Margaret Thompson | 558 pkt. | Anneliese Goth | 545 pkt. | Tatjana Riabinska | 544 pkt. |
Karabin standardowy leżąc, 50 m | Eulalia Rolińska | 591 pkt. | Margaret Thompson | 589 pkt. | Ferencné Kun | 585 pkt. |
Karabin standardowy leżąc, 50 m, drużynowo | Polska Barbara Kopyt Bożena Wziętek Eulalia Rolińska | 1747 pkt. | Stany Zjednoczone Marianne Jensen Patricia Kinsella Margaret Thompson | 1743 pkt. | Węgry Oszkárné Kellner Lajosné Kisgyörgy Ferencné Kun | 1732 pkt. |
Pistolet sportowy, 25 m | Nina Rasskazowa | 582 pkt. | Aleksandra Sawina | 581 pkt. | Susan Swallow | 575 pkt. |
Trap | Elisabeth von Soden | 95 pkt. | Charlotte Berkenkamp | 90 pkt. | Walentina Gierasina | 89 pkt. |
Skeet | Kławdija Smirnowa | 91 pkt. | Mercedes García | 88 pkt. | Michèle Valéry | 83 pkt. |
Bibliografia
- ISSF WORLD CHAMPIONSHIPS 1897 - 2005 MEDALLISTS. issf-shooting.org. s. 71, 72, 73. [dostęp 2014-08-18]. (ang.).
- Schießen. sport-komplett.de. [dostęp 2014-08-18]. (niem.).
- CHAMPIONSHIP. issf-sports.org. [dostęp 2014-08-18]. (ang.).
- p
- d
- e
Strzelanie do rzutków | |
---|---|
Strzelanie do ruchomej tarczy | |
Strzelanie do rzutków i ruchomej tarczy |
|
Strzelanie z wiatrówki[D] | |
Strzelanie do ruchomej tarczy i z wiatrówki |
|
Strzelanie z karabinu[D][E] |
|
- ↑ Obecnie mistrzostwa świata rozgrywane są we wszystkich konkurencjach. Ponadto strzelanie do rzutków i do ruchomej tarczy rozgrywa się na osobnych mistrzostwach.
- ↑ Większość konkurencji wchodziła w skład ogólnych mistrzostw świata, zanim zaczęto je rozgrywać na osobnych turniejach. Także od inauguracji odrębnych mistrzostw zdarzało się, że konkurencje przez krótszy (lub dłuższy) czas wchodziły w skład ogólnych mistrzostw.
- ↑ Rozegrane w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich 1900.
- ↑ a b Po zakończeniu rozgrywania mistrzostw, konkurencje z tychże wchodziły w skład ogólnych mistrzostw.
- ↑ Z wyjątkiem karabinu pneumatycznego, który wchodził w skład mistrzostw świata w strzelaniu z wiatrówki.