5. Mistrzostwa Świata w Pływaniu pod patronatem Światowej Federacji Pływackiej (FINA) odbyły się w Madrycie (Hiszpania), w dniach 13-23 sierpnia 1986.
W programie mistrzostw znalazły się konkurencje dla mężczyzn i kobiet. Oprócz pływania klasycznego przeprowadzone zostały zawody w piłce wodnej, pływaniu synchronicznym i skokach do wody.
Tabela medalowa
Miejsce | Państwo | | | | Razem |
1 | NRD | 14 | 11 | 4 | 29 |
2 | Stany Zjednoczone | 10 | 10 | 13 | 33 |
3 | RFN | 4 | 2 | 1 | 7 |
4 | Kanada | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Węgry | 3 | 0 | 0 | 3 |
6 | Chiny | 2 | 4 | 1 | 7 |
7 | ZSRR | 2 | 3 | 7 | 12 |
8 | Rumunia | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Australia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Jugosławia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Włochy | 0 | 3 | 0 | 3 |
12 | Holandia | 0 | 1 | 4 | 5 |
13 | Wielka Brytania | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Bułgaria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Francja | 0 | 1 | 1 | 2 |
Szwajcaria | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Nowa Zelandia | 0 | 1 | 0 | 1 |
18 | Japonia | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Dania | 0 | 0 | 1 | 1 |
Razem | 41 | 41 | 41 | 123 |
Wyniki
Mężczyźni
Skoki do wody
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Indywidualne: |
3 m | Greg Louganis | 750,06 | Tan Liangde | 692,28 | Li Hongping | 642,06 |
10 m | Greg Louganis | 668,58 | Li Kongzheng | 624,33 | Bruce Kimball | 599,91 |
Pływanie
Konkurencja | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny |
50 m | Tom Jager | 22,49 | Dano Halsall | 22,80 | Matt Biondi | 22,85 |
100 m | Matt Biondi | 48,94 | Stéphan Caron | 49,73 | Tom Jager | 49,79 |
200 m | Michael Groß | 1:47,92 | Sven Lodziewski | 1:49,12 | Matt Biondi | 1:49,43 |
400 m | Rainer Henkel | 3:50,05 | Uwe Daßler | 3:51,26 | Dan Jorgensen | 3:51,33 |
1500 m | Rainer Henkel | 15:05,31 | Stefano Battistelli | 15:14,80 | Dan Jorgensen | 15:16,23 |
Styl grzbietowy |
100 m | Igor Polanski | 55,58 | Dirk Richter | 56,49 | Siergiej Zabołotnow | 56,57 |
200 m | Igor Polanski | 1:58,78 | Frank Baltrusch | 2:01,11 | Frank Hoffmeister | 2:02,42 |
Styl klasyczny |
100 m | Victor Davis | 1:02,71 | Gianni Minervini | 1:03,00 | Dmitrij Wołkow | 1:03,30 |
200 m | József Szabó | 2:14,27 | Victor Davis | 2:14,93 | Steve Bentley | 2:16,57 |
Styl motylkowy |
100 m | Pablo Morales | 53,54 | Matt Biondi | 53,67 | Andy Jameson | 53,81 |
200 m | Michael Groß | 1:56,53 | Anthony Mosse | 1:58,36 | Benny Nielsen | 1:59,09 |
Styl zmienny |
200 m | Tamás Darnyi | 2:01,57 | Alex Baumann | 2:02,34 | Wadim Jaroszczuk | 2:02,61 |
400 m | Tamás Darnyi | 4:18,98 | Wadim Jaroszczuk | 4:22,03 | Alex Baumann | 4:22,58 |
Sztafeta-styl dowolny |
4 × 100 m | USA | 3:19,89 | Związek Radziecki | 3:21,14 | NRD | 3:21,47 |
4 × 200 m | NRD | 7:15,91 | RFN | 7:15,96 | USA | 7:18,29 |
Sztafeta-styl zmienny |
4 × 100 m Medley | USA | 3:41,25 | RFN | 3:42,26 | Związek Radziecki | 3:42,63 |
Piłka wodna
Kobiety
Skoki do wody
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Indywidualne: |
3 m | Gao Lin | 582,90 | Li Yihua | 549,42 | Marina Babkowa | 525,21 |
10 m | Chen Lin | 449,67 | Lu Wei | 422,25 | Wendy Wyland | 412,47 |
Pływanie
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny: |
50 m | Tamara Costache | 25,28 | Kristin Otto | 25,50 | Marie-Thérèse Armentero | 25,93 |
100 m | Kristin Otto | 55,05 | Jenny Johnson | 55,70 | Conny van Bentum | 55,79 |
200 m | Heike Friedrich | 1:58,26 | Manuela Stellmach | 1:58,90 | Mary T. Meagher | 2:00,14 |
400 m | Heike Friedrich | 4:07,45 | Astrid Strauss | 4:09,16 | Sarah Hardcastle | 4:09,85 |
800 m | Astrid Strauss | 8:28,24 | Katja Hartmann | 8:28,44 | Debbie Babashoff | 8:34,04 |
Styl grzbietowy: |
100 m | Betsy Mitchell | 1:01,74 | Kathrin Zimmermann | 1:02,17 | Natalja Szybajewa | 1:02,25 |
200 m | Cornelia Sirch | 2:11,37 | Betsy Mitchell | 2:11,39 | Kathrin Zimmermann | 2:11,45 |
Styl klasyczny: |
100 m | Sylvia Gerasch | 1:08,11 | Silke Hörner | 1:08,41 | Tanja Bogomiłowa | 1:08,52 |
200 m | Silke Hörner | 2:27,40 | Tanja Bogomiłowa | 2:27,66 | Allison Higson | 2:31,34 |
Styl motylkowy: |
100 m | Kornelia Greßler | 59,51 | Kristin Otto | 59,66 | Mary T. Meagher | 59,98 |
200 m | Mary T. Meagher | 2:08,41 | Kornelia Greßler | 2:10,66 | Birte Weigang | 2:10,68 |
Styl zmienny: |
200 m | Kristin Otto | 2:15,56 | Jelena Diendiebierowa | 2:15,84 | Kathleen Nord | 2:16,05 |
400 m | Kathleen Nord | 4:43,75 | Michelle Griglione | 4:44,07 | Noëmi Lung | 4:45,44 |
Sztafeta-styl dowolny: |
4 × 100 m | NRD | 3:40,57 | USA | 3:47,04 | Holandia | 3:46,89 |
4 × 200 m | NRD | 7:59,33 | USA | 8:02,12 | Holandia | 8:09,59 |
Sztafeta-styl zmienny: |
4 × 100 m | NRD | 4:04,82 | USA | 4:07,75 | Holandia | 4:10,70 |
Pływanie synchroniczne
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Solo | Carolyn Waldo | 200,033 | Sarah Jophenson | 194,967 | Muriel Hermine | 188,250 |
Duety | Michelle Cameron Carolyn Waldo | 196,267 | Karen Jophenson Sarah Jophenson | 193,401 | Megumi Ito Mikako Kotani | 185,467 |
Drużyny | Kanada | 191,000 | USA | 190,821 | Japonia | 185,763 |
Piłka wodna
Linki zewnętrzne
Pływanie i sporty powiązane
Długi basen (50 metrów) | |
---|
Krótki basen (25 metrów) | |
---|