Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu 2018
| |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Meksyk, San Juan de los Lagos | ||
---|---|---|---|
Termin | 27 października - 4 listopada 2018 | ||
Liczba drużyn | 22 | ||
Mistrz | Angola (1. tytuł) | ||
Statystyki turnieju | |||
Mecze | 68 | ||
Strzelone gole | 206 (3,03 na mecz) |
Mistrzostwa Świata w Amp Futbolu 2018 – piąta oficjalna (szesnasta wliczając turnieje nieoficjalne) edycja ampfutbolowych mistrzostw świata, która odbyła się w Meksyku w dniach 27 października-4 listopada 2018. Jego zwycięzcą została po reprezentacja Angoli, która pokonała w finale Turcję. Trzecie miejsce zdobyła Brazylia[1].
Uczestnicy
Podział na koszyki
W turnieju udział miały wziąć 24 reprezentacje narodowe, które rozlosowano do sześciu czterozespołowych grup. W turnieju jednak nie wystąpiły ostatecznie reprezentacje Ghany i Liberii.
Grupa A | Grupa B | Grupa C | Grupa D | Grupa E | Grupa F |
---|---|---|---|---|---|
|
|
|
|
|
|
Mecze
Faza grupowa
Grupa A
27 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk | 3:1 | Irlandia James Boyle | Meksyk, San Juan de los Lagos[2][3] |
28 października 2018 16:00 (UTC-06:00) | Anglia | 5:0 | Urugwaj | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 17:00 (UTC-06:00) | Anglia | 3:0 (2:0) | Irlandia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk Alan Oziel Sánchez Eduardo Cantú | 2:0 (2:0) | Urugwaj | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk | 0:3 | Anglia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Irlandia James Boyle Kevan O'Rourke | 4:1 (3:0) | Urugwaj | Meksyk, San Juan de los Lagos[2][3] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anglia | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 0 | +11 |
Meksyk | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 |
Irlandia | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 |
Urugwaj | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 |
Grupa B
28 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Argentyna | 1:1 (1:1) | Francja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 16:00 (UTC-06:00) | Włochy Emanuele Padoan ? | 2:1 (0:0) | Francja Sebastián Lebailly | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 17:00 (UTC-06:00) | Argentyna | 0:1 | Włochy | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Włochy | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 |
Francja | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Argentyna | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 |
Grupa C
28 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Polska | 1:0 | Kolumbia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
28 października 2018 17:00 (UTC-06:00) | Japonia | 1:0 | Kostaryka | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Japonia | 0:3 (0:0) | Kolumbia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 16:00 (UTC-06:00) | Polska Krystian Kapłon | 1:0 (1:0) | Kostaryka | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 16:00 (UTC-06:00) | Polska | 0:2 (0:1) | Japonia Kenta Kawanishi Junki Amakawa | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Kolumbia | 2:1 (1:0) | Kostaryka | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kolumbia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 |
Japonia | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 |
Polska | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 |
Kostaryka | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 |
Grupa D
28 października 2018 16:00 (UTC-06:00) | Haiti | 2:0 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
28 października 2018 19:00 (UTC-06:00) | Angola | 4:0 | Ukraina | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Angola Celestino Elias | 1:0 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Haiti | 2:1 (2:1) | Ukraina | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Ukraina | 0:5 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 19:00 (UTC-06:00) | Angola | 1:2 | Haiti | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Haiti | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 |
Angola | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 |
Hiszpania | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 |
Ukraina | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 |
Grupa E
28 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Rosja | 2:0 | Salwador | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
28 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Brazylia | 6:0 | Nigeria | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Rosja | 3:0 | Nigeria | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 17:00 (UTC-06:00) | Brazylia | 1:0 | Salwador | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Salwador | 0:1 | Nigeria | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 15:00 (UTC-06:00) | Rosja | 0:0 | Brazylia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brazylia | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 0 | +7 |
Rosja | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 |
Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 |
Salwador | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | -4 |
Grupa F
28 października 2018 17:00 (UTC-06:00) | Turcja | 4:1 | Kenia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
29 października 2018 20:00 (UTC-06:00) | Kenia | 2:1 | Stany Zjednoczone | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
30 października 2018 18:00 (UTC-06:00) | Turcja | 5:1 | Stany Zjednoczone | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turcja | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 2 | +7 |
Kenia | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 |
Stany Zjednoczone | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 |
Klasyfikacja drużyn z trzecich miejsc
Grupa | Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C | Polska | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 |
B | Argentyna | 4 | 3 | 1[a] | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 |
D | Hiszpania | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 |
A | Irlandia | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 |
F | Stany Zjednoczone | 3 | 3 | 1[a] | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 |
E | Nigeria | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 |
Mecze o miejsca 17-22
Grupa A (o miejsca 17-19)
1 listopada 2018 14:00 (UTC-06:00) | Stany Zjednoczone | 2:1 | Kostaryka | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Nigeria | 1:1 | Kostaryka | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
3 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Stany Zjednoczone | 2:1 | Nigeria | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stany Zjednoczone | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 |
Kostaryka | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Nigeria | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
Grupa B (o miejsca 20-22)
1 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Salwador | 3:1 | Ukraina | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 17:00 (UTC-06:00) | Urugwaj | 3:2 (1:0) | Ukraina | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
3 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Salwador | 6:2 | Urugwaj | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Zespół | Pkt | M | W | R | P | Br+ | Br− | +/− |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Salwador | 6 | 2 | 2 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 |
Urugwaj | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 8 | -3 |
Ukraina | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 |
Runda finałowa
1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||||||
Polska | 2 | |||||||||||||||||
Haiti | 1 | |||||||||||||||||
Polska | 3(2) | |||||||||||||||||
Angola | 3(3) | |||||||||||||||||
Włochy | 0 | |||||||||||||||||
Angola | 2 | |||||||||||||||||
Angola | 2 | |||||||||||||||||
Brazylia | 0 | |||||||||||||||||
Anglia | 1 | |||||||||||||||||
Argentyna | 0 | |||||||||||||||||
Anglia | 1 | |||||||||||||||||
Brazylia | 5 | |||||||||||||||||
Brazylia | 1 | |||||||||||||||||
Francja | 1 | |||||||||||||||||
Angola | 0(5) | |||||||||||||||||
Turcja | 0(4) | |||||||||||||||||
Turcja | 4 | |||||||||||||||||
Irlandia | 0 | |||||||||||||||||
Turcja | 5 | |||||||||||||||||
Rosja | 1 | |||||||||||||||||
Rosja | 4 | |||||||||||||||||
Kenia | 1 | |||||||||||||||||
Turcja | 4 | |||||||||||||||||
Meksyk | 0 | Mecz o 3. miejsce | ||||||||||||||||
Meksyk | 2 | |||||||||||||||||
Japonia | 1 | |||||||||||||||||
Meksyk | 2 | Brazylia | 0(5) | |||||||||||||||
Hiszpania | 0 | Meksyk | 0(4) | |||||||||||||||
Kolumbia | 2 | |||||||||||||||||
Hiszpania | 3 | |||||||||||||||||
1/8 finału
1 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Polska | 2:1 (1:1) | Haiti | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Rosja | 4:1 | Kenia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 17:00 (UTC-06:00) | Włochy | 0:2 | Angola | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Turcja Serkan Dereli Seyhmuz Endina Saroz Kaya | 4:0 (2:0) | Irlandia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Brazylia | 1:1 | Francja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 19:00 (UTC-06:00) | Anglia | 1:0 | Argentyna | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 19:00 (UTC-06:00) | Kolumbia | 2:3 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
1 listopada 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk Oziel Sánchez Humberto Fierro | 2:0 (1:0) | Japonia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Mecze o miejsca 9-16
2 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Haiti | 3:1 | Włochy | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Argentyna | 2:1 | Francja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Japonia | 1:0 | Kolumbia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 20:00 (UTC-06:00) | Irlandia James Boyle | 1:1 k. 3:5 | Kenia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2][3] |
Ćwierćfinały
2 listopada 2018 17:00 (UTC-06:00) | Polska Kamil Grygiel Krystian Kapłon Bartosz Łastowski | 3:3 po dogr. k. 2:3 (0:0, 1:1) | Angola | Meksyk, San Juan de los Lagos[2][4] |
2 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Anglia | 1:5 | Brazylia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 19:00 (UTC-06:00) | Turcja | 5:1 | Rosja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
2 listopada 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk | 2:0 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Mecze o miejsca 13-16
3 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Kolumbii | 0:2 | Irlandia James Boyle | Meksyk, San Juan de los Lagos[2][3] |
3 listopada 2018 20:00 (UTC-06:00) | Francja | 0:1 | Włochy | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Mecze o miejsca 9-12
3 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Argentyna | 2:3 | Haiti | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
3 listopada 2018 17:00 (UTC-06:00) | Japonia | 2:1 | Kenia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Mecze o miejsca 5-8
3 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Hiszpania | 0:5 (0:3) | Rosja Adam Mezjew Magomed Abujew Timur Alijew | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
3 listopada 2018 19:00 (UTC-06:00) | Anglia | 2:0 | Polska | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Półfinały
3 listopada 2018 18:00 (UTC-06:00) | Angola Heno Adaj José Candeiro | 2:1 po dogr. (0:0) | Brazylia Wesley Magalhaes | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
3 listopada 2018 20:00 (UTC-06:00) | Meksyk | 0:4 | Turcja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Mecz o 15. miejsce
4 listopada 2018 13:00 (UTC-06:00) | Francja | 1:1 po dogr. | Kolumbia | Meksyk, San Juan de los Lagos |
Mecz o 13. miejsce
4 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Irlandia James Boyle Kevan O'Rourke | 4:1 | Włochy | Meksyk, San Juan de los Lagos[3] |
Mecz o 11. miejsce
4 listopada 2018 13:00 (UTC-06:00) | Argentyna | 6:0 | Kenia | Meksyk, San Juan de los Lagos |
Mecz o 9. miejsce
4 listopada 2018 15:00 (UTC-06:00) | Haiti | 2:1 (1:0) | Japonia | Meksyk, San Juan de los Lagos |
Mecz o 7. miejsce
4 listopada 2018 14:00 (UTC-06:00) | Polska Bartosz Łastowski | 1:0 | Hiszpania | Meksyk, San Juan de los Lagos[5] |
Mecz o 5. miejsce
4 listopada 2018 16:00 (UTC-06:00) | Rosja | 3:1 | Anglia | Meksyk, San Juan de los Lagos[6] |
Mecz o 3. miejsce
4 listopada 2018 17:00 (UTC-06:00) | Meksyk | 0:0 k. 4:5 | Brazylia | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Finał
4 listopada 2018 19:00 (UTC-06:00) | Angola | 0:0 k. 5:4 | Turcja | Meksyk, San Juan de los Lagos[2] |
Linki zewnętrzne
- (hiszp.) Profil imprezy na portalu Facebook
Uwagi
Przypisy
- ↑ Amputee Soccer: History of the game. [dostęp 2019-08-06]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj World Amputee Football Federation: World Amputee Football Federation. [dostęp 2019-08-06]. (ang.).
- ↑ a b c d e Irish Amputee Football Association: Ireland record 13th place finish at World Cup. [dostęp 2019-08-06]. (ang.).
- ↑ Jerzy Filipiuk: MŚ w amp futbolu: dramatyczny mecz z Angolą, remis po dogrywce i porażka Polski po rzutach karnych. Dziennik Polski, 2018-11-03. [dostęp 2019-08-06]. (pol.).
- ↑ Amp Futbol. Mistrzostwa świata 2018. Polska - Hiszpania. Polacy wygrali mecz o 7. miejsce. 2018-11-04. [dostęp 2019-08-06]. (pol.).
- ↑ ENGLAND AMPUTEE NATIONAL SQUAD. [dostęp 2019-08-05]. (ang.).