Gruzja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996
Kod MKOl | GEO | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 Atlanta | ||||||
Chorąży | Giorgi Kandelaki | |||||
Liczba zawodników | 34 w 13 dyscyplinach | |||||
|
Gruzję na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 reprezentowało 34 zawodników: 27 mężczyzn i siedem kobiet. Był to debiut reprezentacji Gruzji na letnich igrzyskach olimpijskich. Soso Liparteliani i Eldar Kurtanidze zdobyli pierwsze medale (brązowe) dla Gruzji podczas letnich igrzysk olimpijskich.
Początkowo w Atlancie miało wystartować 35 zawodników z Gruzji, jednak wskutek pomyłki Gruzińskiego Komitetu Olimpijskiego, judoka Dawit Chachaleiszwili nie został dopuszczony do rywalizacji, z powodu nieobecności na oficjalnym ważeniu[1].
Zdobyte medale
Medal | Zawodnik | Dyscyplina | Konkurencja | Rezultat |
---|---|---|---|---|
Brąz | Soso Liparteliani | Judo | waga do 78 kg mężczyźni | |
Brąz | Eldar Kurtanidze | Zapasy | styl wolny waga do 90 kg mężczyźni | w walce o brązowy medal pokonał Słowaka Jozefa Lohyňa |
Skład kadry
Boks
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Pozycja | Źródło |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | ||||
Koba Gogoladze | waga lekka do 60 kg | Ri Chol W 17-9 | Julio González W 14-9 | Leonard Doroftei P 8-17 | NQ | 8. | [2] | |
Besik Wardzelaszwili | waga lekkopółśrednia do 63,5 kg | Siarhiej Bykouski P 11-11 (decyzja sędziów) | NQ | 17.- 32. | [3] | |||
Tengiz Meschadze | waga półśrednia do 67 kg | Fernando Vargas P 4-10 | NQ | 17.- 32. | [4] | |||
Akin Kuloğlu | waga lekkośrednia do 75 kg | Ricardo Araneda W 10-3 | Muhammad Bahari P 5-8 | NQ | 9.- 16. | [5] | ||
Giorgi Kandelaki | waga ciężka do 91 kg | Thompson García W (poddanie w 3.rundzie) | Wojciech Bartnik W 6-1 | Félix Savón P 4-20 | NQ | 8. | [6] |
Gimnastyka
Gimnastyka artystyczna
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Eliminacje | Półfinał | Finał | Pozycja | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Punktacja | Pozycja | Punktacja | Pozycja | Punktacja | Pozycja | ||||
Ekaterina Abramia | gimnastyka artystyczna – indywidualnie | Obręcz | 9.200 | 26. | NQ | [7] | |||
Piłka | 9.250 | 20. | |||||||
Maczugi | 9.183 | 30. | |||||||
Wstęga | 9.200 | 23. | |||||||
Suma Punktów | 36.833 | 25. |
Gimnastyka sportowa
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Finał | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punktacja | Pozycja | Punktacja | Pozycja | ||||
Ilia Giorgadze | wielobój indywidualnie | Ćwiczenia wolne | 19.062 | 28. | 9.525 | 22. | [8] |
Skok przez konia | 18.475 | 81. | 9.375 | 26. | |||
Ćwiczenia na poręczach | 18.450 | 57. | 9.450 | 27. | |||
Ćwiczenia na drążku | 17.875 | 78. | 9.612 | 21. | |||
Ćwiczenia na kółkach | 18.525 | 65. | 9.325 | 34. | |||
Ćwiczenia na koniu z łękami | 18.812 | 42. | 9.512 | 26. | |||
Suma punktów | 111.199 | 41. (q) | 56.799 | 25. | |||
Ćwiczenia wolne | 19.062 | 28.[9] | NQ | ||||
Skok przez konia | 18.475 | 81.[9] | NQ | ||||
Ćwiczenia na poręczach | 18.450 | 57.[9] | NQ | ||||
Ćwiczenia na drążku | 17.875 | 78.[9] | NQ | ||||
Ćwiczenia na kółkach | 18.525 | 65.[9] | NQ | ||||
Ćwiczenia na koniu z łękami | 18.812 | 42.[9] | NQ |
Judo
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | 1/32 finału | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Repasaże | Finał | Pozycja | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runda 1. | Runda 2. | Runda 3. | Runda 4. | |||||||||
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | |||
Giorgi Wazagaszwili | waga do 60 kg | BYE | Girolamo Giovinazzo P (Waza-ari) | NQ | Franck Chambily W (Ippon) | Ricardo Acuña W (Ippon) | Natik Bagirow P (Chui) | NQ | NQ | 7. | ||
Giorgi Rewaziszwili | waga do 65 kg | Francisco Morales W (Waza-ari) | Philip Laats P (Ippon) | NQ | Orlando Fuentes W (Ippon) | Jarosław Lewak W (Ippon) | Israel Hernández P (Ippon) | NQ | NQ | 7. | ||
Wladimer Dgebuadze | waga do 71 kg | BYE | Andrew Payne W (Ippon) | Guilherme Bentes W (Yusei-gachi) | Khaliuny Boldbaatar P (Shido) | NQ | BYE | Jimmy Pedro P (Yuko) | NQ | NQ | 9. | |
Soso Liparteliani | waga do 78 kg | BYE | Colin Morgan W (Ippon) | Jo In-Cheol P (Ippon) | NQ | Oleg Cretu W (Ippon) | Władimir Szmakow W (Ippon) | Flávio Canto W (Ippon) | Stefan Dott W (Ippon) | NQ | ||
Giorgi Cmindaszwili | waga do 86 kg | BYE | Edelmar Zanol P (Yuko) | NQ | 21. | |||||||
Mewlud Lobżanidze | waga do 95 kg | BYE | Rene Capo W (Ippon) | Yoshio Nakamura P (Ippon) | NQ | 17. |
Lekkoatletyka
Kobiety
Konkurencje biegowe
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Źródło | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Pozycja | Czas | Pozycja | Czas | Pozycja | Czas | Pozycja | |||
Maia Azaraszwili | Bieg na 200 m | 23.63 | 6. | NQ | [10] |
Konkurencje techniczne
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Finał | Źródło | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Czas | Pozycja | |||
Elwira Urusowa | Pchnięcie kulą | 17,69 m | 17. | NQ | [11] |
Łucznictwo
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Runda rankingowa | 1/32 finału | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | Pozycja | Źródło | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | ||||
Chatuna Kwriwiszwili-Lorig | turniej indywidualny | 634 pkt | 37. | Katarzyna Klata P 148-152 | NQ | 49. | [12] |
Pięciobój nowoczesny
Męźczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Strzelectwo | Pływanie | Szermierka | Jazda konna | Bieg przełajowy | Suma punktów | Pozycja | Źródło | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | Wygrane | M. | Punkty | Kary | M. | Punkty | Czas | M. | Punkty | |||||
Wachtang Iagoraszwili | turniej indywidualny | 168 pkt | 29. | 952 pkt | 3:15.04 | 1. | 1312 pkt | 20 | 3. | 940 pkt | 210 | 27. | 890 pkt | 13:31.914 | 22. | 1132 pkt | 5226 pkt | 20. | [13] |
Podnoszenie ciężarów
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Rwanie | Podrzut | Suma | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | |||
Bidzina Mikiaszwili | waga do 83 kg | 160 kg | 9. | 200 kg | 5. | 360 kg | 9. | [14] |
Skoki do wody
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Eliminacje | Półfinały | Finał | Suma punktów | Pozycja | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | |||||
Nino Kazaraszwili | trampolina 3 m | 191,49 pkt | 28. | NQ | 191,49 pkt | 28. | [15] |
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Półfinały | Finał | Suma punktów | Pozycja | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | Wynik | Pozycja | |||||
Gocza Gacharia | wieża 10 m | 256,68 pkt | 34. | NQ | 256,68 pkt | 34. | [16] |
Strzelectwo
Kobiety
Zawodniczka | Konkurencja | Eliminacje | Finał | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Suma | Pozycja | |||
Nino Salukwadze | pistolet pneumatyczny 10 m | 385 pkt | 4. Q | 99 pkt | 484 pkt | 5. | [17] |
Nino Luarsabiszwili-Uchadze | 369 pkt | 36. | NQ | ||||
Nino Salukwadze | pistolet sportowy 25 m | 586 pkt | 2. Q | 91,6 pkt | 677,6 pkt | 7. | [18] |
Nino Luarsabiszwili-Uchadze | 572 pkt | 27. | NQ |
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | Eliminacje | Finał | Źródło | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Wynik | Pozycja | Wynik | Suma | Pozycja | |||
Tamaz Imnaiszwili | skeet | 121 pkt | 9. | NQ | [19] |
Szermierka
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | 1/32 finału | 1/16 finału | 1/8 finału | Ćwierćfinały | Półfinały | Finał/Mecz o 3.miejsce | Pozycja | Źródło |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | ||||
Arczil Lortkipanidze | szabla indywidualnie | Jean-Paul Banos P 13-15 | NQ | 36. | [20] |
Zapasy
Mężczyźni
Zawodnik | Konkurencja | 1. runda | 2. runda | 3. runda/Ćwierćfinał | 4. runda/Półfinał | 5. runda | 6. runda | Finał | Pozycja | Źródło |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | Przeciwnik Wynik | ||||
Gela Papaszwili | styl klasyczny, waga do 48 kg | Francesco Costantino W 8-6 | Bratan Cenow W 7-4 | BYE | (Półfinał) Sim Gwon-Ho P 0-11 | BYE | (6. runda barażowa) Zafar Gulijew P 0-6 | (5-6) Wilber Sánchez P 0-4 | 6. | [21] |
Koba Guliaszwili | styl klasyczny, waga do 62 kg | Aristidis Rumbenian W 4-1 | Bahodir Qurbonov W 10-3 | (Ćwierćfinał) Włodzimierz Zawadzki P 1-3 | (4. runda barażowa) Siergiej Martynow W 7-2 | BYE | (6. runda barażowa) Iwan Iwanow W 3-1 | (3-4) Mehmet Akif Pirim P 0-9 | 4. | [22] |
Tariel Melelaszwili | styl klasyczny, waga do 68 kg | Liubal Colás P 2-4 | (2. runda barażowa) Valeri Nikitin P 0-6 | NQ | 20. | [23] | ||||
Bakur Gogitidze | styl klasyczny, waga do 100 kg | Giuseppe Giunta P 1-1 | (2. runda barażowa) Colbie Bell W 3-0 | (3. runda barażowa) Todor Manow P 0-3 | NQ | 14. | [24] | |||
Awtandil Gogoliszwili | styl wolny, waga do 82 kg | Amir Reza Khadem Azgadhi P 0-3 | (2. runda barażowa) Alioune Diouf W 6-2 | (3. runda barażowa) Płamen Penew W 4-1 | (4. runda barażowa) Mogamed Ibragimow P 4-6 | NQ | 10. | [25] | ||
Eldar Kurtanidze | styl wolny, waga do 90 kg | Kałojan Baew W 11-0 | Kim Ik-hui P 2-3 | (3. runda barażowa) Bajanmönchijn Gantogtoch W 6-1 | (4. runda barażowa) Ričardas Pauliukonis W 5-1 | (5. runda barażowa) Melvin Douglas W 1-0 | (6. runda barażowa) Dzambołat Tedejew W 10-4 | (3-4) Jozef Lohyňa W 5-0 | [26] | |
Zaza Tkeszelaszwili | styl wolny, waga do 100 kg | Leri Chabiełow P 0-2 | (2. runda barażowa) Daniel Sánchez W 3-2 | (3. runda barażowa) | NQ | 13. | [27] | |||
Zaza Turmanidze | styl wolny, waga do 130 kg | Mick Pikos W 8-0 | Aleksiej Miedwiediew P 1-3 | (3. runda barażowa) Bruce Baumgartner P 2-14 | NQ | 10. | [28] |
Żeglarstwo
Zawodnicy | Konkurencja | Wyścig | Suma | Pozycja | Źródło | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||||||
Guram Biganiszwili | klasa Star | Punkty[29] | 13 pkt | 10 pkt | 22 pkt | 14 pkt | 21 pkt | 9 pkt | 5 pkt | 18 pkt | 112 pkt | 16. | [30] |
Przypisy
- ↑ Defending Judo Champ in Wrong Place at Wrong Time [online], www.nytimes.com [dostęp 2018-02-15] .
- ↑ K'oba Gogoladze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Besik' Vardzelashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Tengiz Meskhadze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-15] (ang.).
- ↑ Akın KuloÄlu Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2011-08-13] (ang.).
- ↑ Giorgi K'andelak'i Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Ek'aterina Abramia Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Ilia Giorgadze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17] (ang.).
- ↑ a b c d e f Eliminacje osobnych konkurencji gimnastycznych zostały przeprowadzone w ramach eliminacji wieloboju.
- ↑ Athletics at the 1996 Atlanta Summer Games: Women’s 200 metres Round One | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-10-18] (ang.).
- ↑ Athletics at the 1996 Atlanta Summer Games: Women’s Shot Put Qualifying Round | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-12] (ang.).
- ↑ Khatuna Kvrivishvili-Lorig Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-11-09] (ang.).
- ↑ Vaho Iagorashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-16] (ang.).
- ↑ Bidzina Mikiashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-16] (ang.).
- ↑ Diving at the 1996 Atlanta Summer Games: Women’s Springboard Qualifying | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-08-04] (ang.).
- ↑ Diving at the 1996 Atlanta Summer Games: Men's Platform Qualifying | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-13] (ang.).
- ↑ Shooting at the 1996 Atlanta Summer Games: Women’s Air Pistol, 10 metres Preliminary Round | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-07-28] (ang.).
- ↑ Shooting at the 1996 Atlanta Summer Games: Women’s Sporting Pistol, 25 metres [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-18] (ang.).
- ↑ Shooting at the 1996 Atlanta Summer Games: Men's Skeet Preliminary Round | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2009-11-24] (ang.).
- ↑ Fencing at the 1996 Atlanta Summer Games: Men's Sabre, Individual Round One | Olympics at Sports-Reference.com [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-11-12] (ang.).
- ↑ Gela P'ap'ashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ K'oba Guliashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ T'ariel Melelashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-15] (ang.).
- ↑ Bak'ur Gogit'idze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Avtandil Gogolishvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Eldar K'urt'anidze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2009-08-30] (ang.).
- ↑ Zaza T'qeshelashvili Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-18] (ang.).
- ↑ Zaza Turmanidze Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-07] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-18] (ang.).
- ↑ Liczba punktów odpowiadała pozycji zajętej w wyścigu.
- ↑ Sailing at the 1996 Atlanta Summer Games: Mixed Two Person Keelboat [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2018-04-05] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-17] (ang.).
Bibliografia
- Georgia at the 1996 Atlanta Summer Games [online], Sports-reference.com [dostęp 2012-05-08] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-14] (ang.).
- The Official Report of the Centennial Olympic Games, vol. 3. [dostęp 2018-04-04].
- p
- d
- e
- p
- d
- e