Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019
Biegi narciarskie
Sprint techniką dowolną mężczyzn
| Johannes Høsflot Klæbo |
| Federico Pellegrino |
| Gleb Rietiwych |
Sprint techniką dowolną mężczyzn – jedna z konkurencji rozgrywanych w ramach biegów narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019. Zawody zostały rozegrane 21 lutego 2019 roku. Tytułu nie obronił Włoch Federico Pellegrino.
Eliminacje
Miejsce | Nr | Zawodnik | Państwo | Czas | Strata |
1. | 7 | Viktor Thorn | Szwecja | 2:55,58 | — |
2. | 5 | Siergiej Ustiugow | Rosja | 2:55,58 | +0,00 |
3. | 4 | Finn Hågen Krogh | Norwegia | 2:56,11 | +0,53 |
4. | 6 | Calle Halfvarsson | Szwecja | 2:56,11 | +0,53 |
5. | 16 | Johannes Høsflot Klæbo | Norwegia | 2:56,49 | +0,91 |
6. | 8 | Federico Pellegrino | Włochy | 2:56,49 | +0,91 |
7. | 18 | Emil Iversen | Norwegia | 2:56,77 | +1,19 |
8. | 21 | Joni Mäki | Finlandia | 2:57,82 | +2,24 |
9. | 14 | Francesco De Fabiani | Włochy | 2:57,95 | +2,37 |
10. | 15 | Lucas Chanavat | Francja | 2:57,96 | +2,38 |
11. | 11 | Simi Hamilton | Stany Zjednoczone | 2:58,48 | +2,90 |
12. | 31 | James Clugnet | Wielka Brytania | 2:58,66 | +3,08 |
13. | 2 | Sindre Bjørnestad Skar | Norwegia | 2:58,98 | +3,38 |
14. | 20 | Gleb Rietiwych | Rosja | 2:59,19 | +3,60 |
15. | 24 | Richard Jouve | Francja | 2:59,21 | +3,63 |
16. | 17 | Oskar Svensson | Szwecja | 2:59,30 | +3,72 |
17. | 9 | Andrew Young | Wielka Brytania | 2:59,54 | +3,96 |
18. | 10 | Alex Harvey | Kanada | 2:59,64 | +4,06 |
19. | 40 | Artiom Malcew | Rosja | 3:00,39 | +4,81 |
20. | 51 | Logan Hanneman | Stany Zjednoczone | 3:00,92 | +5,34 |
21. | 36 | Hiroyuki Miyazawa | Japonia | 3:00,99 | +5,41 |
22. | 23 | Baptiste Gros | Francja | 3:01,25 | +5,67 |
23. | 26 | Kevin Bolger | Stany Zjednoczone | 3:01,55 | +5,97 |
24. | 12 | Ristomatti Hakola | Finlandia | 3:02,07 | +6,49 |
25. | 37 | Alaksandr Woranau | Białoruś | 3:02,43 | +6,85 |
26. | 49 | Wang Qiang | Chiny | 3:02,63 | +7,05 |
27. | 39 | Stefan Zelger | Włochy | 3:02,76 | +7,18 |
28. | 25 | Roman Schaad | Szwajcaria | 3:02,77 | +7,19 |
29. | 19 | Aleksandr Bolszunow | Rosja | 3:02,87 | +7,29 |
30. | 13 | Renaud Jay | Francja | 3:02,87 | +7,29 |
31. | 29 | Maciej Staręga | Polska | 3:03,05 | +7,47 |
32. | 72 | Davide Graz | Włochy | 3:03,77 | +8,19 |
33. | 50 | Janez Lampič | Słowenia | 3:03,88 | +8,30 |
34. | 22 | Miha Šimenc | Słowenia | 3:04,01 | +8,43 |
35. | 32 | Lauri Vuorinen | Finlandia | 3:04,05 | +8,47 |
36. | 3 | Jovian Hediger | Szwajcaria | 3:04,07 | +8,49 |
37. | 34 | Anssi Pentsinen | Finlandia | 3:04,15 | +8,57 |
38. | 28 | Michal Novák | Czechy | 3:04,25 | +8,67 |
39. | 33 | Roman Furger | Szwajcaria | 3:04,67 | +9,09 |
40. | 47 | Claudio Muller | Włochy | 3:04,87 | +9,29 |
41. | 30 | Andrew Newell | Stany Zjednoczone | 3:04,89 | +9,31 |
42. | 54 | Janosch Brugger | Niemcy | 3:04,94 | +9,36 |
43. | 38 | Sebastian Eisenlauer | Niemcy | 3:05,17 | +9,59 |
44. | 59 | Dienis Wołotka | Kazachstan | 3:06,15 | +10,57 |
45. | 1 | Teodor Peterson | Szwecja | 3:06,40 | +10,82 |
46. | 53 | Dominik Bury | Polska | 3:06,68 | +11,10 |
47. | 55 | Jason Rüesch | Szwajcaria | 3:06,68 | +11,10 |
48. | 44 | Luis Stadlober | Austria | 3:07,02 | +11,44 |
49. | 42 | Len Väljas | Kanada | 3:07,24 | +11,66 |
50. | 57 | Ołżas Klimin | Kazachstan | 3:07,36 | +11,78 |
51. | 35 | Marko Kilp | Estonia | 3:07,65 | +12,07 |
52. | 45 | Raido Ränkel | Estonia | 3:08,72 | +13,14 |
53. | 62 | Daulet Rakhimbajew | Kazachstan | 3:10,16 | +14,58 |
54. | 67 | Mingliang Zhu | Chiny | 3:10,24 | +14,66 |
55. | 43 | Luděk Šeller | Czechy | 3:10,88 | +15,30 |
56. | 52 | Tobias Habenicht | Austria | 3:11,62 | +16,04 |
57. | 58 | Benjamin Moser | Austria | 3:11,71 | +16,13 |
58. | 64 | Mark Chanloung | Tajlandia | 3:12,52 | +16,94 |
59. | 46 | Jan Pechoušek | Czechy | 3:12,54 | +16,96 |
60. | 56 | Henri Roos | Estonia | 3:12,74 | +17,16 |
61. | 48 | Kamil Bury | Polska | 3:12,87 | +17,29 |
62. | 68 | Evan Palmer-Charrette | Kanada | 3:13,01 | +17,43 |
63. | 75 | Philip Bellingham | Australia | 3:13,50 | +17,92 |
64. | 66 | Indulis Bikše | Łotwa | 3:13,58 | +18,00 |
65. | 66 | Nikołaj Czebot´ko | Kazachstan | 3:13,79 | +18,21 |
66. | 82 | Thomas Hjalmar Westgård | Irlandia | 3:14,80 | +19,22 |
67. | 73 | Lin Bao | Chiny | 3:14,85 | +19,27 |
68. | 76 | Ádám Kónya | Węgry | 3:15,21 | +19,63 |
69. | 70 | Ołeksij Krasowski | Ukraina | 3:15,75 | +20,17 |
70. | 78 | Raimo Vīgants | Łotwa | 3:17,69 | +22,11 |
71. | 94 | Hamza Dursun | Turcja | 3:17,90 | +22,32 |
72. | 74 | Shang Jincai | Chiny | 3:18,19 | +22,61 |
73. | 69 | Isak Stianson Pedersen | Islandia | 3:20,08 | +24,50 |
74. | 63 | Michael Biedermann | Liechtenstein | 3:20,11 | +24,53 |
75. | 71 | Raul Mihai Popa | Rumunia | 3:20,12 | +24,54 |
76. | 77 | Andrej Segeč | Słowacja | 3:22,10 | +26,52 |
77. | 86 | Seve de Campo | Australia | 3:23,65 | +28,07 |
78. | 132 | Yusuf Emre Fırat | Turcja | 3:23,74 | +28,16 |
79. | 81 | Edi Dadić | Chorwacja | 3:24,42 | +28,84 |
80. | 83 | Jaunius Drūsys | Litwa | 3:26,77 | +31,19 |
81. | 122 | Ömer Ayçiçek | Turcja | 3:26,84 | +31,26 |
82. | 84 | Dagur Benediktsson | Islandia | 3:27,04 | +31,46 |
83. | 80 | Petrică Hogiu | Rumunia | 3:27,08 | +31,50 |
84. | 90 | Marko Skender | Chorwacja | 3:27,66 | +32,08 |
85. | 96 | Jan Kostruba | Ukraina | 3:27,82 | +32,24 |
86. | 127 | Nikolaos Tsourekas | Grecja | 3:29,13 | +33,55 |
87. | 93 | Matheus Vasconcellos | Brazylia | 3:29,27 | +33,69 |
88. | 79 | Mark Pollock | Australia | 3:29,61 | +34,03 |
89. | 65 | Stepan Tierientjew | Litwa | 3:30,24 | +34,66 |
90. | 103 | Titouan Serot | Belgia | 3:31,24 | +35,66 |
91. | 106 | Strahinja Erić | Bośnia i Hercegowina | 3:32,49 | +36,91 |
92. | 97 | Ragnar Gamaliel Sigurgeirsson | Islandia | 3:33,11 | +37,53 |
93. | 104 | Franco Dal Farra | Argentyna | 3:34,00 | +38,42 |
94. | 102 | Stefan Anić | Bośnia i Hercegowina | 3:34,64 | +39,06 |
95. | 92 | Albert Jónsson | Islandia | 3:34,69 | +39,11 |
96. | 88 | Yonathan Jesus Fernandez | Chile | 3:35,89 | +40,31 |
97. | 105 | Tue Rømer | Dania | 3:37,06 | +41,48 |
98. | 126 | Stawre Jada | Macedonia Północna | 3:37,82 | +42,24 |
99. | 85 | Dmytro Drahun | Ukraina | 3:38,12 | +42,54 |
100. | 109 | Jakov Hladika | Chorwacja | 3:38,68 | +43,10 |
101. | 115 | Marko Stanojević | Bośnia i Hercegowina | 3:38,72 | +43,14 |
102. | 89 | Marco Dal Farra | Argentyna | 3:39,03 | +43,45 |
103. | 87 | Matías Zuloaga | Argentyna | 3:39,39 | +43,81 |
104. | 113 | Rejhan Šmrković | Serbia | 3:39,89 | +44,31 |
105. | 117 | Kristóf Lágler | Węgry | 3:40,58 | +45,00 |
106. | 128 | Tariel Żarkimbajew | Kirgistan | 3:42,96 | +47,38 |
107. | 119 | Kleanthis Karamichas | Grecja | 3:43,26 | +47,68 |
108. | 134 | Todor Małczew | Bułgaria | 3:43,26 | +47,68 |
109. | 111 | Miloš Čolić | Bośnia i Hercegowina | 3:44,20 | +48,62 |
110. | 99 | Rhaick Bomfim | Brazylia | 3:44,36 | +48,78 |
111. | 100 | Víctor Santos | Brazylia | 3:44,47 | +48,89 |
112. | 91 | Miloš Milosavljević | Serbia | 3:44,74 | +49,16 |
113. | 120 | Marijus Butrimavičius | Litwa | 3:44,87 | +49,29 |
114. | 114 | Juan Agurto | Chile | 3:45,47 | +49,89 |
115. | 112 | Sattar Sejd | Iran | 3:47,48 | +51,90 |
116. | 131 | Jan Rossiter | Irlandia | 3:47,90 | +52,32 |
117. | 133 | Joachim Weel Rosbo | Dania | 3:50,84 | +55,78 |
118. | 101 | Samer Tawk | Liban | 3:56,30 | +58,78 |
119. | 124 | Sabahudin Rastić | Serbia | 3:56,30 | +1:00,72 |
120. | 110 | Nicolae Gaiduc | Mołdawia | 3:56,84 | +1:01,26 |
121. | 130 | Jacob Weel Rosbo | Dania | 3:57,36 | +1:01,78 |
122. | 108 | Gabrielius Paukštė | Litwa | 3:57,51 | +1:01,93 |
123. | 116 | Yasin Shemshaki | Iran | 3:57,75 | +1:02,17 |
124. | 136 | Peter Jensen | Dania | 4:03,12 | +1:07,54 |
125. | 135 | Aleksandar Milenković | Serbia | 4:04,19 | +1:08,61 |
126. | 142 | Timo Juhani Grönlund | Boliwia | 4:09,60 | +1:14,02 |
127. | 140 | Aleksandar Grbovic | Czarnogóra | 4:10,62 | +1:15,04 |
128. | 141 | Angelos Antoniadis | Grecja | 4:12,82 | +1:17,24 |
129. | 143 | Geōrgios Papadopoulos | Grecja | 4:16,17 | +1:20,59 |
130. | 149 | Andrew Theall | Kolumbia | 4:19,74 | +1:24,16 |
131. | 147 | André Gonçalves | Portugalia | 4:22,65 | +1:27,07 |
132. | 129 | Maroun Hanna | Liban | 4:22,90 | +1:27,32 |
133. | 145 | Roni Aleksander Zein | Liban | 4:27,75 | +1:32,17 |
134. | 123 | Reza Rajabbloukat | Iran | 4:38,93 | +1:43,35 |
135. | 150 | Nikołaj Matwiejew | Kirgistan | 4:44,31 | +1:48,73 |
136. | 146 | Felipe Cabrita | Portugalia | 4:48,63 | +1:53,05 |
137. | 137 | Juan Luis Uberuaga | Chile | 4:52,04 | +1:56,48 |
138. | 148 | Nikola Kostoski | Macedonia Północna | 4:57,64 | +2:02,06 |
139. | 144 | Nikola Petkowski | Macedonia Północna | 5:00,41 | +2:04,83 |
140. | 121 | Cristian Bocancea | Mołdawia | 5:31,50 | +2:35,92 |
141. | 139 | Mark Rajack | Trynidad i Tobago | 5:46,27 | +2:50,69 |
142. | 138 | Charbel El Najjar | Liban | 5:51,41 | +2:55,83 |
— | 61 | Russell Kennedy | Kanada | DNS |
— | 98 | Batmönchijn Arczbadrach | Mongolia | DNS |
— | 107 | Duurenbayar Soninbayar | Mongolia | DNS |
— | 118 | Alaksandar Ognjanow | Bułgaria | DNS |
— | 125 | Munkhgerel Dashdondog | Mongolia | DNS |
44. | 41 | Tammjärv, KarelKarel Tammjärv | Austria | DSQ[a] |
45. | 27 | Baldauf, DominikDominik Baldauf | Estonia |
127. | 95 | Kiashemshaki, YaghoobYaghoob Kiashemshaki | Iran |
Ćwierćfinały
Z każdego biegu ćwierćfinałowego awansują dwie najlepsze zawodniczki. Dwie najszybsze ze wszystkich biegów, z wyjątkiem zakwalifikowanych bezpośrednio, awansują jako Lucky Loser.
Ćwierćfinał 1.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 5 | Johannes Høsflot Klæbo | Norwegia | 3:00,28 | — | Q |
2. | 2 | Siergiej Ustiugow | Rosja | 3:00,51 | +0,23 | Q |
3. | 3 | Finn Hågen Krogh | Norwegia | 3:01,90 | +1,62 | |
4. | 23 | Kevin Bolger | Stany Zjednoczone | 3:04,31 | +4,03 | |
5. | 28 | Roman Schaad | Szwajcaria | 3:04,57 | +4,29 | |
6. | 27 | Stefan Zelger | Włochy | 3:05,24 | +4,96 | |
Ćwierćfinał 2.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 6 | Federico Pellegrino | Włochy | 3:00,18 | — | Q |
2. | 13 | Sindre Bjørnestad Skar | Norwegia | 3:01,57 | +1,39 | Q |
3. | 22 | Baptiste Gros | Francja | 3:02,38 | +2,20 | |
4. | 30 | Renaud Jay | Francja | 3:02,79 | +2,61 | |
5. | 4 | Calle Halfvarsson | Szwecja | 3:03,26 | +3,08 | |
6. | 12 | James Clugnet | Wielka Brytania | 3:05,72 | +5,54 | |
Ćwierćfinał 3.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 9 | Francesco De Fabiani | Włochy | 3:01,06 | — | Q |
2. | 10 | Lucas Chanavat | Francja | 3:01,19 | +0,13 | Q |
3. | 29 | Aleksandr Bolszunow | Rosja | 3:01,63 | +0,57 | LL |
4. | 11 | Simi Hamilton | Stany Zjednoczone | 3:01,89 | +0,83 | LL |
5. | 10 | Viktor Thorn | Szwecja | 3:10,11 | +9,05 | |
6. | 26 | Wang Qiang | Chiny | 3:10,69 | +9,63 | |
Ćwierćfinał 4.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 7 | Emil Iversen | Norwegia | 3:06,08 | — | Q |
2. | 15 | Richard Jouve | Francja | 3:06,29 | +0,21 | Q |
3. | 8 | Joni Mäki | Finlandia | 3:06,37 | +0,29 | |
4. | 19 | Artiom Malcew | Rosja | 3:06,74 | +0,66 | |
5. | 25 | Alaksandr Woranau | Białoruś | 3:07,91 | +1,83 | |
6. | 21 | Hiroyuki Miyazawa | Japonia | 3:12,10 | +6,02 | |
Ćwierćfinał 5.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 14 | Gleb Rietiwych | Rosja | 3:08,93 | — | Q |
2. | 16 | Oskar Svensson | Szwecja | 3:08,94 | +0,01 | Q |
3. | 24 | Ristomatti Hakola | Finlandia | 3:09,18 | +0,25 | |
4. | 18 | Alex Harvey | Kanada | 3:09,35 | +0,42 | |
5. | 17 | Andrew Young | Wielka Brytania | 3:10,04 | +1,11 | |
6. | 20 | Logan Hanneman | Stany Zjednoczone | 3:10,35 | +1,42 | |
Półfinały
Z każdego biegu półfinałowego awansują dwie najlepsze zawodniczki. Dwie najszybsze ze wszystkich biegów, z wyjątkiem zakwalifikowanych bezpośrednio, awansują jako Lucky Loser.
Półfinał 1.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 6 | Federico Pellegrino | Włochy | 3:08,22 | — | Q |
2. | 5 | Johannes Høsflot Klæbo | Norwegia | 3:08,54 | +0,32 | Q |
3. | 13 | Sindre Bjørnestad Skar | Norwegia | 3:08,97 | +0,75 | |
4. | 9 | Francesco De Fabiani | Włochy | 3:10,12 | +1,90 | |
5. | 2 | Siergiej Ustiugow | Rosja | 3:10,14 | +1,92 | DSQ[b] |
6. | 11 | Simi Hamilton | Stany Zjednoczone | 3:10,21 | +1,99 | |
Półfinał 2.
Miejsce | Nr | Zawodnik | Reprezentacja | Czas | Strata | Uwagi |
1. | 7 | Emil Iversen | Norwegia | 3:03,33 | — | Q |
2. | 15 | Richard Jouve | Francja | 3:03,43 | +0,10 | Q |
3. | 10 | Lucas Chanavat | Francja | 3:03,51 | +0,18 | LL |
4. | 14 | Gleb Rietiwych | Rosja | 3:03,66 | +0,33 | LL |
5. | 16 | Oskar Svensson | Szwecja | 3:03,73 | +0,40 | |
6. | 29 | Aleksandr Bolszunow | Rosja | 3:05,02 | +1,69 | |
Finał
Miejsce | Nr | Zawodniczka | Reprezentacja | Czas | Strata |
| 5 | Johannes Høsflot Klæbo | Norwegia | 3:21,17 | — |
| 6 | Federico Pellegrino | Włochy | 3:21,40 | +0,23 |
| 14 | Gleb Rietiwych | Rosja | 3:22,54 | +1,37 |
4. | 15 | Richard Jouve | Francja | 3:23,16 | +1,99 |
5. | 7 | Emil Iversen | Norwegia | 3:23,42 | +2,25 |
6. | 10 | Lucas Chanavat | Francja | 3:42,67 | +21,50 |
Uwagi
- ↑ Dyskwalifikacja za doping.
- ↑ Dyskwalifikacja za niesportowe zachowanie.
Bibliografia
- Men 1,6 km Sprint Free – Results. data.fis-ski.com, 21 lutego 2019. [dostęp 2019-02-23]. (ang.).