Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 – debel mężczyzn
- Główny artykuł: Badminton na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024.
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 | |||
| |||
Miejsce | Francja | ||
---|---|---|---|
Termin | 27 lipca – 4 sierpnia 2024 | ||
Liczba ekip | 17 | ||
Obiekt rozgrywek | |||
Złoty medal | Chińskie Tajpej | ||
Srebrny medal | Chiny | ||
Brązowy medal | Malezja |
Turniej gry podwójnej mężczyzn w badmintonie podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu został rozegrany w dniach od 27 lipca do 4 sierpnia 2024 roku w Arena Porte de la Chapelle. W rywalizacji wzięło udział 17 par z 15 reprezentacji.
Zasady turnieju
Zawodnicy zostali podzieleni na cztery grupy, w których rywalizowano systemem każdy z każdym. Dwie najlepsze pary z każdej z grup awansowały do ćwierćfinału. Od tego czasu rywalizacja przybrała formę pucharową. W trakcie całego turnieju mecze rozgrywane były do dwóch zwycięskich setów.
Rozstawieni zawodnicy
- Liang Weikeng / Wang Chang
- Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen
- Satwiksairaj Rankireddy / Chirag Shetty
- Kang Min-hyuk / Seo Seung-jae
Faza grupowa
Grupa A
Lp. | Zawodnik | M | Z | P | S+ | S- | S+/- | P+ | P- | P+/- | Pkt | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Liang Weikeng / Wang Chang (CHN) | 3 | 3 | 0 | 6 | 1 | +5 | 142 | 106 | +36 | 3 | Awans do 1/4 finału |
2 | Aaron Chia / Soh Wooi Yik (MAS) | 3 | 2 | 1 | 4 | 3 | +1 | 139 | 118 | +21 | 2 | |
3 | Ben Lane / Sean Vendy (GBR) | 3 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 143 | 142 | +1 | 1 | |
4 | Adam Dong / Nyl Yakura (CAN) | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 68 | 126 | −58 | 0 |
Źródło: Olympics
Data | Czas | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 lipca | 09:20 | Liang Weikeng Wang Chang | 2–0 | Adam Dong Nyl Yakura | 21–5 | 21–12 | Raport | |
10:10 | Aaron Chia Soh Wooi Yik | 2–1 | Ben Lane Sean Vendy | 19–21 | 21–16 | 21–11 | Raport | |
28 lipca | 09:20 | Aaron Chia Soh Wooi Yik | 2–0 | Adam Dong Nyl Yakura | 21–10 | 21–15 | Raport | |
10:10 | Liang Weikeng Wang Chang | 2–1 | Ben Lane Sean Vendy | 21–18 | 13–21 | 21–14 | Raport | |
29 lipca | 20:20 | Ben Lane Sean Vendy | 2–0 | Adam Dong Nyl Yakura | 21–14 | 21–12 | Raport | |
21:10 | Liang Weikeng Wang Chang | 2–0 | Aaron Chia Soh Wooi Yik | 24–22 | 21–14 | Raport |
Grupa B
Lp. | Zawodnik | M | Z | P | S+ | S- | S+/- | P+ | P- | P+/- | Pkt | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kang Min-hyuk / Seo Seung-jae (KOR) | 3 | 3 | 0 | 6 | 0 | +6 | 126 | 92 | +34 | 3 | Awans do 1/4 finału |
2 | Supak Jomkoh / Kittinupong Kedren (THA) | 3 | 2 | 1 | 4 | 2 | +2 | 115 | 98 | +17 | 2 | |
3 | Christo Popov / Toma Junior Popov (FRA) (H) | 3 | 1 | 2 | 2 | 4 | −2 | 107 | 121 | −14 | 1 | |
4 | Ondřej Král / Adam Mendrek (CZE) | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | −6 | 89 | 126 | −37 | 0 |
Źródło: Olympics
Oznaczenia: (H) – Gospodarz.
Oznaczenia: (H) – Gospodarz.
Data | Czas | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 lipca | 19:30 | Supak Jomkoh Kittinupong Kedren | 2–0 | Christo Popov Toma Junior Popov | 21–14 | 21–19 | Raport | |
22:00 | Kang Min-hyuk Seo Seung-jae | 2–0 | Ondřej Král Adam Mendrek | 21–12 | 21–17 | Raport | ||
28 lipca | 14:00 | Kang Min-hyuk Seo Seung-jae | 2–0 | Christo Popov Toma Junior Popov | 21–17 | 21–15 | Raport | |
16:30 | Supak Jomkoh Kittinupong Kedren | 2–0 | Ondřej Král Adam Mendrek | 21–10 | 21–13 | Raport | ||
30 lipca | 15:40 | Kang Min-hyuk Seo Seung-jae | 2–0 | Supak Jomkoh Kittinupong Kedren | 21–16 | 21–15 | Raport | |
21:10 | Christo Popov Toma Junior Popov | 2–0 | Ondřej Král Adam Mendrek | 21–18 | 21–19 | Raport |
Grupa C
Lp. | Zawodnik | M | Z | P | S+ | S- | S+/- | P+ | P- | P+/- | Pkt | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Satwiksairaj Rankireddy / Chirag Shetty (IND) | 2 | 2 | 0 | 4 | 0 | +4 | 84 | 57 | +27 | 2 | Awans do 1/4 finału |
2 | Fajar Alfian / Muhammad Rian Ardianto (INA) | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 68 | 65 | +3 | 1 | |
3 | Lucas Corvée / Ronan Labar (FRA) (H) | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 54 | 84 | −30 | 0 | |
4 | Mark Lamsfuß / Marvin Seidel (GER)[i] | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Wycofali się |
Źródło: Olympics
Oznaczenia: (H) – Gospodarz.
Uwagi:
Oznaczenia: (H) – Gospodarz.
Uwagi:
- ↑ Mark Lamsfuß i Marvin Seidel wycofali się z turnieju.
Data | Czas | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 lipca | 14:50 | Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto | Mark Lamsfuß Marvin Seidel | Raport | ||||
16:30 | Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty | 2–0 | Lucas Corvée Ronan Labar | 21–17 | 21–14 | Raport | ||
29 lipca | 11:00 | Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto | 2–0 | Lucas Corvée Ronan Labar | 21–13 | 21–10 | Raport | |
30 lipca | 14:00 | Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty | 2–0 | Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto | 21–13 | 21–13 | Raport |
Grupa D
Lp. | Zawodnik | M | Z | P | S+ | S- | S+/- | P+ | P- | P+/- | Pkt | Kwalifikacja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lee Yang / Wang Chi-lin (TPE) | 4 | 4 | 0 | 8 | 2 | +6 | 207 | 162 | +45 | 4 | Awans do 1/4 finału |
2 | Kim Astrup / Anders Skaarup Rasmussen (DEN) | 4 | 3 | 1 | 7 | 2 | +5 | 178 | 157 | +21 | 3 | |
3 | Liu Yuchen / Ou Xuanyi (CHN) | 4 | 2 | 2 | 5 | 4 | +1 | 173 | 169 | +4 | 2 | |
4 | Takuro Hoki / Yugo Kobayashi (JPN) | 4 | 1 | 3 | 2 | 6 | −4 | 145 | 151 | −6 | 1 | |
5 | Vinson Chiu / Joshua Yuan (USA) | 4 | 0 | 4 | 0 | 8 | −8 | 104 | 168 | −64 | 0 |
Źródło: Olympics
Data | Czas | Drużyna 1 | Wynik | Drużyna 2 | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 lipca | 21:10 | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | 0–2 | Lee Yang Wang Chi-lin | 16–21 | 10–21 | Raport | |
22:00 | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 2–0 | Vinson Chiu Joshua Yuan | 21–13 | 21–16 | Raport | ||
28 lipca | 20:20 | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 1–2 | Lee Yang Wang Chi-lin | 15–21 | 21–19 | 15–21 | Raport |
21:10 | Liu Yuchen Ou Xuanyi | 2–0 | Vinson Chiu Joshua Yuan | 21–13 | 21–14 | Raport | ||
29 lipca | 15:40 | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 2–0 | Liu Yuchen Ou Xuanyi | 21–15 | 21–13 | Raport | |
19:30 | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | 2–0 | Vinson Chiu Joshua Yuan | 21–11 | 21–12 | Raport | ||
30 lipca | 11:00 | Lee Yang Wang Chi-lin | 2–0 | Vinson Chiu Joshua Yuan | 21–12 | 21–13 | Raport | |
15:40 | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | 0–2 | Liu Yuchen Ou Xuanyi | 20–22 | 18–21 | Raport | ||
31 lipca | 14:00 | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 2–0 | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | 21–19 | 22–20 | Raport | |
Liu Yuchen Ou Xuanyi | 1–2 | Lee Yang Wang Chi-lin | 21–17 | 17–21 | 22–24 | Raport |
Faza pucharowa
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | |||||||||||||||||
A1 | Liang Weikeng Wang Chang | 24 | 22 | ||||||||||||||||
C2 | Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto | 22 | 20 | ||||||||||||||||
Liang Weikeng Wang Chang | 21 | 15 | 21 | ||||||||||||||||
Aaron Chia Soh Wooi Yik | 19 | 21 | 17 | ||||||||||||||||
C1 | Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty | 21 | 14 | 16 | |||||||||||||||
A2 | Aaron Chia Soh Wooi Yik | 13 | 21 | 21 | |||||||||||||||
Liang Weikeng Wang Chang | 17 | 21 | 19 | ||||||||||||||||
Lee Yang Wang Chi-lin | 21 | 18 | 21 | ||||||||||||||||
D2 | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 21 | 22 | ||||||||||||||||
B1 | Kang Min-hyuk Seo Seung-jae | 19 | 20 | ||||||||||||||||
Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 21 | 17 | 10 | Mecz o 3. miejsce | |||||||||||||||
Lee Yang Wang Chi-lin | 18 | 21 | 21 | ||||||||||||||||
B2 | Supak Jomkoh Kittinupong Kedren | 14 | 17 | ||||||||||||||||
Aaron Chia Soh Wooi Yik | 16 | 22 | 21 | ||||||||||||||||
D1 | Lee Yang Wang Chi-lin | 21 | 21 | ||||||||||||||||
Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | 21 | 20 | 19 | ||||||||||||||||
Bibliografia
- Olympic Badminton Schedule | Paris 2024 [online] (ang.).
- Badminton - Men's Doubles - Group Play Summary. olympics.com. [dostęp 2024-08-11]. (ang.).
- Badminton - Men's Doubles - Draw. olympics.com. [dostęp 2024-08-11]. (ang.).