Ungdomsafrikamesterskapet i friidrett 2013
Ungdomsafrikamesterskapet i friidrett 2013 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det afrikanske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Warri | ||
Vertsland | Nigeria | ||
Arena(er) | Warri Township Stadium | ||
Dato | 28. til 31. mars 2013 | ||
Utgavenummer | 1 | ||
Øvelser | 36 | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
– Reduit 2015 |
Ungdomsafrikamesterskapet i friidrett 2013 var første gang dette mesterskapet for afrikanske juniorutøvere under 18 år ble arrangert. Mesterskapet ble arrangert i Warri i Nigeria fra 28. til 31. mars 2013.
Det skulle opprinnelig arrangeres 40 øvelser, men det ble 36 øvelser - 17 for gutter og 19 for jenter.[1] Stavsprang for jenter hadde kun to påmeldte, og ble derfor avlyst.[2] For gutter ble sleggekast, 400 meter hekk og stavsprang avlyst.[3]
Medaljevinnere
Gutter
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Divine Oduduru (NGR) | 10,62 | Amanuel Abebe (ETH) | 10,86 | Ismaila Adedeji Yusuf (NGR) | 10,87 |
200 meter | Divine Oduduru (NGR) | 21,56 | Haji Turie (ETH) | 21,90 | Ismaila Adedeji Yusuf (NGR) | 22,03 |
400 meter | Keita Tijani (GAM) | 47,39 | Gebre Galcha (ETH) | 47,75 | Samson Oghenewe Nathaniel (NGR) | 47,89 |
800 meter | Robert Biwott (KEN) | 1:47,01 | Tsegay Tesfamariam (ERI) | 1:47,89 | Patrick Kiprotich (KEN) | 1:49,82 |
1500 meter | Robert Biwott (KEN) | 3:41,96 | Yenew Tebikew (ETH) | 3:43,84 | Tsegay Tesfamariam (ERI) | 3:44,29 |
3000 meter | Nftalem Kibrab (ERI) | 8:17,28 | Edwin Melly (KEN) | 8:17,85 | Meshack Letim (KEN) | 8:18,19 |
110 meter hekk | Ifeanyichukwu Andre Atuma (NGR) | 14,00 | Bashiru Abdullahi (NGR) | 14,12 | Creve Machava (MOZ) | 14,31 |
2000 meter hinder | Edwin Melly (KEN) | 5:42,18 | Meresa Kahsay (ETH) | 5:42,20 | Hailemariyam Kiros (ETH) | 5:45,50 |
Medleystafett | Gambia (GAM) Ebrima Camara Alieu Joof Sonko Alagie Keita Tijani | 1:53,35 | Etiopia (ETH) Amanuel Abebe Haji Turie Gemechu Alemu Gebre Galcha | 1:54,31 | Nigeria (NGR) Ismaila Adedeji Yusuf Divine Oduduru Oluwasakin Oluwab Omotoye Samson Oghenewe Nathaniel | 1:54,58 |
10 km kappgang | Gonfa Bonsa (ETH) | 52:25,34 | Getamesay Nigusse (ETH) | 52:41,56 | Yassine Khalouki (MAR) | 54:36,02 |
Høydehopp | Gemechu Tamiru (ETH) | 2,00 m | Yatana Lamita (ETH) | 1,95 m | Uruemu Theophilus Ejovi (NGR) | 1,95 m |
Lengdehopp | Oreva-Oghene Jo Edafiadhe (NGR) | 6,91 m | Mesfin Abebe (ETH) | 6,85 m | David Oke Ejumeta (NGR) | 6,85 m |
Tresteg | Fabian Ime Edoki (NGR) | 15,18 m | Felix Watmon (UGA) | 15,05 m | Uruemu Theophilus Ejovi (NGR) | 14,70 m |
Kulestøt | Mohamed Magdi Hamza (EGY) | 20,17 m | Sherif Adel Salem Ahmed (EGY) | 19,57 m | Jacobus Rademeyer Wilhelm (NAM) | 16,96 m |
Diskos | Sherif Adel Salem Ahmed (EGY) | 60,46 m | Mohamed Magdi Hamza (EGY) | 56,96 m | Jacobus Rademeyer Wilhelm (NAM) | 42,77 m |
Spydkast | Ubang Ubang (ETH) | 64,67 m | Fahmi Fahmi Yousse Talaat (EGY) | 58,62 m | Valentine Udeh (NGR) | 58,07 m |
Åttekamp | Mohamed Ramadan Moustafa (EGY) | 5360 p | Adetola Samuel Aladesuyi (NGR) | 4820 p | Louis Joe Stevenson (MRI) | 4566 p |
Jenter
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter[nb1] | Adewunmi Deborah Adewale (NGR) | 11,87 | Prenam Pesse (TOG) | 12,25 | Suraj Neima (ETH) | 12,41 |
200 meter | Adewunmi Deborah Adewale (NGR) | 24,13 | Oluwatobiloba Amusan (NGR) | 24,45 | Tegest Tamangnu (ETH) | 24,76 |
400 meter | Edidiong Ofonime Odiong (NGR) | 54,46 | Abimbola Junaid (NGR) | 54,81 | Moroko Galefele (BOT) | 55,52 |
800 meter | Zeyituna Mohammed (ETH) | 2:05,05 | Durets Edau (ETH) | 2:06,04 | Oluwatobiloba Esthe Asamu (NGR) | 2:06,59 |
1500 meter | Durets Edau (ETH) | 4:27,61 | Eva Cherono (KEN) | 4:28,47 | Yemegn Wedhen (ETH) | 4:29,96 |
3000 meter | Mercy Chepwogen (KEN) | 9:17,52 | Daisy Jepkemei (KEN) | 9:17,69 | Tefera Adhena (ETH) | 9:19,41 |
100 meter hekk | Omar Gaber Lina (EGY) | 14,04 | Rebecca Temida Oshinbanjo (NGR) | 14,73 | Aderonke Adedolap Ademosu (NGR) | 14,75 |
400 meter hekk | Glory Onome Nathaniel (NGR) | 62,04 | Sarah Aderonke Kadiri (NGR) | 62,92 | Nezha Elghali (MAR) | 64,99 |
2000 meter hinder | Daisy Jepkemei (KEN) | 6:24,52 | Stella Rutto (KEN) | 6:30,64 | Yeabsira Bitew (ETH) | 6:42,18 |
Medleystafett[nb2] | Etiopia (ETH) Neima Sefa Tegest Tamangnu Chaltu Shume Kore Tola | 2:13,55 | Zimbabwe (ZIM) Yvonne Vanhuvanoe Yvonne Thomas Rutendo Kanda Mzinde Ruva | 2:22,33 | Marokko (MAR) Siba Rhizlane Elmoutaraji Salma Elghali Nezha Hajji Soukaina | 2:23,83 |
5 km kappgang | Tege Gebretsadeke (ETH) | 29:31,01 | Habtamniesh Wale (ETH) | 29:48,00 | Sarah Loveth Malagu (NGR) | 30:20,88 |
Høydehopp | Rhizlane Siba (MAR) | 1,80 m | Chinenye Juliet Anslem (NGR) | 1,65 m | Ariat Diboow (ETH) | 1,65 m |
Lengdehopp | Mohamed Samir Owis Esraa (EGY) | 5,63 m | Mercy Abire (NGR) | 5,63 m | Oluwatobiloba Amusan (NGR) | 5,52 m |
Tresteg | Kasie Veronica Ugeh (NGR) | 12,56 m | Pascaline Boro (BUR) | 11,90 m | Mohamed Samir Owis Esraa (EGY) | 11,79 m |
Kulestøt | Judith Anulika Aniefuna (NGR) | 14,46 m | Khaled Mahmoud Saye Amira (EGY) | 13,61 m | Rechelle Djossou (BEN) | 12,93 m |
Diskos | Amira Khaled Mahmoud (EGY) | 42,40 m | Fatma Khaled Abdou (EGY) | 36,66 m | Carine Koukou (BEN) | 21,32 m |
Sleggekast | Mostafa Mohamed Esraa Mohamed (EGY) | 61,52 m | Tarek Sayed Hassan Aya (EGY) | 56,01 m | Esther Melissa Arlanda (MRI) | 47,70 m |
Spydkast | Kasie Veronica Ugeh (NGR) | 44,33 m | Bire Dubale (ETH) | 40,35 m | Mohamed Tawfik Elsaee Aya (EGY) | 36,31 m |
Sjukamp | Hamdy Kamal Riham (EGY) | 4604 p | Rebecca Temida Oshinbanjo (NGR) | 4463 p | Salma Elmoutaraji (MAR) | 4028 p |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Nigeria)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria* | 12 | 9 | 12 | 33 |
2 | Egypt | 8 | 6 | 2 | 16 |
3 | Etiopia | 7 | 12 | 7 | 26 |
4 | Kenya | 5 | 4 | 2 | 11 |
5 | Gambia | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Eritrea | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Marokko | 1 | 0 | 4 | 5 |
8 | Burkina Faso | 0 | 1 | 0 | 1 |
Uganda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Togo | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Zimbabwe | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Namibia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Benin | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Mauritius | 0 | 0 | 2 | 2 | |
15 | Mosambik | 0 | 0 | 1 | 1 |
Botswana | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (16 land) | 36 | 36 | 36 | 108 |
Dopingsaker
- nb1 nb2 nb3 Cecilia Francis, som fikk sølv på 100 meter og gull på medleystafetten sammen med Adewunmi Deborah Adewale, Edidiong Ofonime Odiong og Abimbola Junaid), testet positivt for doping (anabole steroider) under konkurransen, og ble diskvalifisert og utestengt for ett år.[4] Dopingsaken gjorde også at hennes trener, Abass Rauf, ble utestengt for alltid, fordi han hadde tatt henne med til en lege som ga henne injeksjoner, uten å fortelle henne hva injeksjonen var. Tidligere OL-mester Lee Evans, som var hennes rådgiver i denne perioden, fikk også fire års utestengelse.[5]
- nb4 Som et resultat av saken over rykket utøverne på plassene bak Francis opp én plass på resultatlisten, slik at Togos Prenam Pesse fikk sølvmedalje og Etiopias Suraj Neima Sefa fikk bronse. I medleystafetten ble tilsvarende endring gjort, slik at Etiopia og Zimbabwe rykket opp til første- og andreplass, og Marokko rykket opp fra fjerde- til tredjeplass.
Referanser
- ^ 2013 Calendar Arkivert 30. juli 2013 hos Wayback Machine. Arkivert 2013-07-30 hos Wayback Machine. Confederation of African Athletics. Besøkt 7.7.2021.
- ^ CAA - 28/03/2013 African Youth Championships Day 1 : preview : changes in the program, besøkt 7. juli 2021
- ^ CAA - 31/03/2013 Full results of the 1st African Youth Championships, besøkt 7. juli 2021.
- ^ IAAF - Doping sanctions - News 151, besøkt 7. juli 2021.
- ^ Sportsnet.ca - American track coach Lee Evans banned in PED case involving a minor, besøkt 7. juli 2021.
Kilder
- 31/03/2013 Full results of the 1st African Youth Championships. Confederation of African Athletics
Eksterne lenker
- Offisiell hjemmeside