U20-VM i friidrett 2016
U20-VM i friidrett 2016 var for utøvere født 1. januar 1997 eller senere, og ble arrangert på Zdzisław Krzyszkowiak Stadium i Bydgoszcz i Polen fra 19. til 24. juli 2016.
Dette var første gang mesterskapet ble arrangert under nytt navn - det het tidligere Junior-VM i friidrett.
Mesterskapet skulle opprinnelig arrangeres i Kazan i Russland, men på grunn av suspensjonen av Det russiske friidrettsforbundet ble det flyttet til Polen.[1]
Resultater menn
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m detaljer | Noah Lyles USA | 10,17 | Filippo Tortu Italia | 10,24 | Mario Burke Barbados | 10,26 |
200 m detaljer | Michael Norman USA | 20,17 CR | Tlotliso Leotlela Sør-Afrika | 20,59 | Nigel Ellis Jamaica | 20,63 |
400 m detaljer | Abdelalelah Haroun Qatar | 44,81 SB | Wilbert London USA | 45,27 PB | Karabo Sibanda Botswana | 45,45 |
800 m detaljer | Kipyegon Bett Kenya | 1:44,95 SB | Willy Kiplimo Tarbei Kenya | 1:45,50 | Mostafa Smaili Marokko | 1:46,02 |
1500 m detaljer | Kumari Taki Kenya | 3:48,63 | Taresa Tolosa Etiopia | 3:48,77 | Anthony Kiptoo Kenya | 3:49,00 |
5000 m detaljer | Selemon Barega Etiopia | 13:21,21 PB | Djamal Direh Djibouti | 13:21,50 NJR | Wesley Ledama Kenya | 13:23,34 PB |
10.000 m detaljer | Rodgers Kwemoi Kenya | 27:25,23 CR | Aron Kifle Eritrea | 27:26,20 NJR | Jacob Kiplimo Uganda | 27:26,68 PB |
110 m hekk (99,0 cm) detaljer | Marcus Krah USA | 13,25 PB | Amere Lattin USA | 13,30 PB | Takumu Furuya Japan | 13,31 AJR |
400 m hekk detaljer | Jaheel Hyde Jamaica | 49,03 | Taylor McLaughlin USA | 49,45 PB | Kyron McMaster De britiske Jomfruøyer | 49,56 NJR |
3000 m hinder detaljer | Amos Kirui Kenya | 8:20,43 WJL | Yemane Haileselassie Eritrea | 8:22,67 | Getnet Wale Etiopia | 8:22,83 PB |
4×100 m stafett detaljer | USA Michael Norman Hakim Montgomery Brandon Taylor Noah Lyles | 38,93 WJL | Japan Ippei Takeda Jun Yamashita Wataru Inuzuka Kenta Oshima | 39,01 AJR | Tyskland Roger Gurski Thomas Barthel Niels Torben Giese Manuel Eitel | 39,13 NJR |
4×400 m stafett detaljer | USA Champion Allison Ari Cogdell Kahmari Montgomery Wilbert London III | 3:02:39 WJL | Botswana Omphemetse Poo Baboloki Thebe Karabo Sibanda Xholani Talane | 3:02:81 AJR | Jamaica Anthony Carpenter Sean Bailey Terry Ricardo Thomas Christopher Taylor | 3:04:83 SB |
10.000 m kappgang detaljer | Callum Wilkinson Storbritannia | 40:41,62 WUL | Jhonatan Amores Ecuador | 40:43,33 PB | Salih Korkmaz Tyrkia | 40:45,53 NUR |
- (WJL - årsbeste i verden for junior) - (CR - mesterskapsrekord) - (AJR - områderekord junior) - (NJR - nasjonal juniorrekord) - (PB - personlig rekord) - (SB - sesongbestenotering)
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp detaljer | Luis Zayas Cuba | 2,27 WJL | Darius Carbin USA | 2,25 PB | Mohamat Allamine Hamdi Qatar | 2,23 PB |
Stavsprang detaljer | Deakin Volz USA | 5,65 PB | Kurtis Marschall Australia | 5,55 | Armand Duplantis Sverige | 5,45 |
Lengdehopp detaljer | Maykel Massó Cuba | 8,00 | Miltiadis Tentoglou Hellas | 7,91 | Darcy Roper Australia | 7,88 SB |
Tresteg detaljer | Lázaro Martínez Cuba | 17,06 WJL | Cristian Nápoles Cuba | 16,62 | Melvin Raffin Frankrike | 16,37 |
Kulestøt (6 kg) detaljer | Konrad Bukowiecki Polen | 23,34 WJR | Andrei Toader Romania | 22,30 NJR | Bronson Osborn USA | 21,27 PB |
Diskos (1,750 kg) detaljer | Mohamed Ibrahim Moaaz Qatar | 63,63 NJR | Oskar Stachnik Polen | 62,83 PB | Hleb Zhuk Belarus | 61,70 PB |
Slegge (6 kg) detaljer | Bence Halász Ungarn | 80,93 | Hlib Piskunov Ukraina | 79,58 PB | Aleksi Jaakkola Finland | 77,88 |
Spydkast detaljer | Neeraj Chopra India | 86,48 WJR | Johan Grobler Sør-Afrika | 80,59 PB | Anderson Peters Grenada | 79,65 NJR |
Tikamp (junior) detaljer | Niklas Kaul Tyskland | 8162 WJR | Maksim Andraloits Belarus | 8046 NJR | Johannes Erm Estland | 7879 NJR |
- (WJL - årsbeste i verden for junior) - (CR - mesterskapsrekord) - (AJR - områderekord junior) - (NJR - nasjonal juniorrekord) - (PB - personlig rekord) - (SB - sesongbestenotering)
Kvinner
Baneøvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m detaljer | Candace Hill USA | 11,07 CR | Ewa Swoboda Polen | 11,12 NJR | Khalifa St, Fort Trinidad og Tobago | 11,18 |
200 m detaljer | Edidiong Ofonime Odiong Bahrain | 22,84 NJR | Evelyn Rivera Colombia | 23,21 PB | Estelle Raffai Frankrike | 23,48 |
400 m detaljer | Tiffany James Jamaica | 51,32 WJL | Lynna Irby USA | 51,39 PB | Junelle Bromfield Jamaica | 52,05 |
800 m detaljer | Samantha Watson USA | 2:04,52 | Aaliyah Miller USA | 2:05,06 | Tigist Ketema Etiopia | 2:05,13 |
1500 m detaljer | Adanech Anbesa Etiopia | 4:08,07 | Fantu Worku Etiopia | 4:08,43 | Christina Aragon USA | 4:08,71 PB |
3000 m detaljer | Beyenu Degefa Etiopia | 8:41,76 CR | Dalila Abdulkadir Gosa Bahrain | 8:46,42 NUR | Konstanze Klosterhalfen Tyskland | 8:46,74 NUR |
5000 m detaljer | Kalkidan Fentie Etiopia | 15:29,64 PB | Emmaculate Chepkirui Kenya | 15:31,12 PB | Bontu Rebitu Bahrain | 15:31,93 |
100 m hekk detaljer | Elvira Herman Belarus | 12,85 CR | Rushelle Burton Jamaica | 12,87 NJR | Tia Jones USA | 12,89 |
400 m hekk detaljer | Anna Cockrell USA | 55,20 PB | Shannon Kalawan Jamaica | 56,54 | Xahria Santiago Canada | 56,90 SB |
3000 m hinder detaljer | Celliphine Chepteek Chespol Kenya | 9:25,15 CR | Tigist Getnet Bahrain | 9:34,08 | Agrie Belachew Etiopia | 9:37,17 PB |
4×100 m stafett detaljer | USA Tia Jones Taylor Bennett Kaylor Harris Candace Hill | 43,69 WJL | Frankrike Tamara Murcia Cynthia Leduc Fanny Peltier Estelle Raffai | 44,05 | Tyskland Katrin Fehm Keshia Beverly Kwadwo Eleni Frommann Chantal Butzek | 44,18 SB |
4×400 m stafett detaljer | USA Lynna Irby Anna Cockrell Karrington Winters Samantha Watson | 3:29,11 WJL | Jamaica Shannon Kalawan Tiffany James Stacey-Ann Williams Junelle Bromfield | 3:31,01 SB | Canada Xahria Santiago Ashlan Best Natassha McDonald Victoria Tachinski | 3:32,25 NJR |
10.000 m kappgang detaljer | Ma Zhenxia Kina | 45:18,46 WJL | Noemi Stella Italia | 45:23,85 SB | Yehualeye Beletew Etiopia | 45:33,69 AJR |
- (WJL - årsbeste i verden for junior) - (CR - mesterskapsrekord) - (AJR - områderekord junior) - (NJR - nasjonal juniorrekord) - (PB - personlig rekord) - (SB - sesongbestenotering)
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp detaljer | Michaela Hrubá Tsjekkia | 1,91 | Ximena Lizbeth Esquivel Mexico | 1,89 | Yuliya Levchenko Ukraina | 1,86 |
Stavspprang detaljer | Angelica Moser Sveits | 4,55 CR | Robeilys Peinado Venezuela | 4,40 | Wilma Murto Finland | 4,40 |
Lengdehopp detaljer | Yanis David Frankrike | 6,42 | Sophie Weissenberg Tyskland | 6,40 | Hilary Kpatcha Frankrike | 6,33 PB |
Tresteg detaljer | Chen Ting Kina | 13,85 PB | Konstadina Romeou Hellas | 13,55 PB | Georgiana Iuliana Anitei Romania | 13,49 SB |
Kulestøt detaljer | Alina Kenzel Tyskland | 17,58 WJL | Song Jiayuan Kina | 16,36 PB | Alyssa Wilson USA | 16,33 |
Diskos detaljer | Kristina Rakočević Montenegro | 56,36 | Kirsty Williams Australia | 53,91 PB | Alexandra Emilianov Moldova | 53,08 |
Sleggekast detaljer | Beatrice Nedberge Llano Norge | 64,33 | Alexandra Hulley Australia | 63,47 | Suvi Koskinen Finland | 62,49 |
Spydkast detaljer | Klaudia Maruszewska Polen | 57,59 PB | Jo-Ane van Dyk Sør-Afrika | 57,32 PB | Eda Tuğsuz Tyrkia | 56,71 |
Sjukamp detaljer | Sarah Lagger Østerrike | 5960 NUR | Adriana Rodríguez Cuba | 5925 PB | Hanne Maudens Belgia | 5881 PB |
- (WJL - årsbeste i verden for junior) - (CR - mesterskapsrekord) - (AJR - områderekord junior) - (NJR - nasjonal juniorrekord) - (PB - personlig rekord) - (SB - sesongbestenotering)
Medaljetabell
The host country is highlighted in lavender blue
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 11 | 6 | 4 | 21 |
2 | Kenya | 5 | 2 | 2 | 9 |
3 | Etiopia | 4 | 2 | 4 | 10 |
4 | Cuba | 3 | 2 | 0 | 5 |
5 | Jamaica | 2 | 3 | 3 | 8 |
6 | Polen | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | Tyskland | 2 | 1 | 3 | 6 |
8 | Kina | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Qatar | 2 | 0 | 1 | 3 |
10 | Bahrain | 1 | 2 | 1 | 4 |
11 | Frankrike | 1 | 1 | 3 | 5 |
12 | Belarus | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Østerrike | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tsjekkia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Storbritannia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ungarn | 1 | 0 | 0 | 1 | |
India | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Montenegro | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norge | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sveits | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Australia | 0 | 3 | 1 | 4 |
22 | Sør-Afrika | 0 | 3 | 0 | 3 |
23 | Eritrea | 0 | 2 | 0 | 2 |
Hellas | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Italia | 0 | 2 | 0 | 2 | |
26 | Botswana | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japan | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Romania | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Ukraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
30 | Colombia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Djibouti | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ecuador | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mexico | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Venezuela | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35 | Finland | 0 | 0 | 3 | 3 |
36 | Canada | 0 | 0 | 2 | 2 |
Tyrkia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
38 | Barbados | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belgia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
De britiske Jomfruøyer | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Estland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Grenada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Moldova | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Marokko | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sverige | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Trinidad og Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uganda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 44 | 44 | 44 | 132 |
Participation
- Albania (1)
- Algerie (8)
- Angola (1)
- Anguilla (1)
- Antigua og Barbuda (1)
- Argentina (1)
- Armenia (1)
- Aruba (1)
- Australia (55)
- Østerrike (6)
- Aserbajdsjan (1)
- Bahamas (14)
- Bahrain (9)
- Barbados (7)
- Belarus (20)
- Belgia (12)
- Benin (1)
- Bermuda (1)
- Bolivia (2)
- Botswana (10)
- Brasil (12)
- De britiske Jomfruøyer (5)
- Bulgaria (4)
- Burundi (1)
- Canada (36)
- Caymanøyene (1)
- Tsjad (1)
- Chile (8)
- Kina (37)
- Colombia (15)
- Komorene (1)
- Cookøyene (1)
- Costa Rica (1)
- Kroatia (9)
- Cuba (14)
- Kypros (6)
- Tsjekkia (29)
- Den demokratiske republikken Kongo (1)
- Danmark (5)
- Djibouti (2)
- Dominica (1)
- Den dominikanske republikk (1)
- Ecuador (9)
- Egypt (7)
- El Salvador (1)
- Ekvatorial-Guinea (1)
- Eritrea (7)
- Estland (12)
- Etiopia (25)
- Finland (22)
- Frankrike (45)
- Fransk Polynesia (1)
- Georgia (3)
- Tyskland (74)
- Gibraltar (1)
- Storbritannia (40)
- Hellas (15)
- Grenada (3)
- Guam (1)
- Guatemala (5)
- Guinea-Bissau (1)
- Guyana (1)
- Honduras (1)
- Hongkong (1)
- Ungarn (13)
- Island (3)
- India (27)
- Indonesia (1)
- Iran (1)
- Irak (7)
- Irland (22)
- Israel (6)
- Italia (58)
- Jamaica (40)
- Japan (44)
- Jordan (1)
- Kasakhstan (7)
- Kenya (26)
- Kosovo (1)
- Kuwait (4)
- Kirgisistan (1)
- Latvia (10)
- Libanon (1)
- Lesotho (1)
- Libya (1)
- Litauen (9)
- Luxembourg (1)
- Macao (1)
- FYR Makedonia (1)
- Madagaskar (1)
- Malawi (1)
- Malaysia (4)
- Maldivene (1)
- Malta (1)
- Mexico (11)
- Moldova (4)
- Montenegro (1)
- Marokko (6)
- Nederland (20)
- New Zealand (17)
- Nicaragua (1)
- Nigeria (22)
- Nord-Marianene (1)
- Norge (15)
- Oman (1)
- Pakistan (1)
- Panama (1)
- Papua Ny-Guinea (1)
- Paraguay (1)
- Peru (8)
- Filippinene (2)
- Polen (54)
- Portugal (14)
- Puerto Rico (9)
- Qatar (6)
- Romania (13)
- Rwanda (5)
- Saint Kitts og Nevis (3)
- Saint Vincent og Grenadinene (1)
- Samoa (1)
- San Marino (1)
- Saudi-Arabia (8)
- Senegal (1)
- Serbia (5)
- Seychellene (2)
- Sierra Leone (1)
- Singapore (1)
- Slovakia (4)
- Slovenia (4)
- Sør-Afrika (21)
- Sør-Korea (14)
- Spania (43)
- Sri Lanka (3)
- Sudan (1)
- Surinam (1)
- Eswatini (1)
- Sverige (22)
- Sveits (11)
- Kinesisk Taipei (8)
- Tadsjikistan (1)
- Thailand (15)
- Togo (1)
- Tonga (1)
- Trinidad og Tobago (12)
- Tunisia (9)
- Tyrkia (25)
- Turks- og Caicosøyene (1)
- Uganda (7)
- Ukraina (34)
- De forente arabiske emirater (1)
- USA (104)
- Uruguay (1)
- Usbekistan (2)
- Vanuatu (1)
- Venezuela (7)
- De amerikanske Jomfruøyer (2)
- Zimbabwe (2)
Referanser
- ^ IAAF - Rome and Bydgoszcz to host reallocated 2016 IAAF World Athletics Series Events, besøkt 13. februar 2017.
Eksterne lenker
- IAAF - IAAF World U20 Championships Bydgoszcz 2016
- v
- d
- r
- Bydgoszcz 2016
- Tammerfors 2018
- Nairobi 2020
- Se også: VM
- Innendørs-VM
- Stafett-VM
- U18-VM
Autoritetsdata