Sverige under Paralympiske sommerleker 2016
Sverige under de paralympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Sverige under Paralympiske sommerleker 2016 i Rio de Janeiro | ||||||||||||
Deltakere: | 57 fordelt på 19 idretter og 77 øvelser[1] | |||||||||||
Flaggbærer | Maja Reichard (åpning)[2] | |||||||||||
Medaljer: Rang: 49[3] | Gull 1 | Sølv 4 | Bronse 5 | Totalt 10 | ||||||||
Paralympisk historie | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Sverige sendte en tropp på 54 deltakere til de paralympiske sommerleker 2016 i Rio de Janeiro. De svenske utøverne deltar i 19 forskjellige idretter.
Før lekene i Rio 2016 har Sverige vunnet 597 medaljer (225 gull, 212 sølv og 160 bronse) fra de 13 lekene det har deltatt i siden 1964. Jonas Jacobsson har flest gull, med 17 gullmedaljer i skyting fra 1980 til 2012.[1][4]
Medaljer
Rio 2016 | Gull | Sølv | Bronse | Totalt | Ref. |
---|---|---|---|---|---|
Sverige | 1 | 4 | 5 | 10 | [1] |
Medaljevinnere
Medalje | Navn | Sport | Konkurranse | Dato |
---|---|---|---|---|
01 | <navn> | <sport> | <øvelse, klasse> | <dato> |
Deltakere
Friidrett
Dato | Øvelse | Kjønn | Navn | Klassifikasjon | Innledende heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plassering i heat (samlet plassering) | Resultat | Plassering | Resultat | Plassering | |||||
Friidrett | Kvinner | Viktoria Karlsson | ? | |||||||
Friidrett | Kvinner | Gunilla Wallengren | ? | |||||||
Friidrett | Menn | Per Jonsson | ? | |||||||
Friidrett | Menn | Jeffrey Ige | ? | |||||||
Friidrett | Menn | Tobias Jonsson | ? |
- Klassifisering
T (Track) brukes om løpsøvelser, F (Field) brukes om hopp og kast. Tallkoden viser hvilken type funksjonshemming utøveren har.
Boccia
Utdypende artikkel: Boccia under Paralympiske sommerleker 2016
Maria Bjurström deltok i boccia, med Anki Bjurström som Competition Partner.
Navn | Øvelse | Gruppe | Kvartfinale | Semifinale | Finale | Plass | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Resultat | Opposition Resultat | Plass | Opposition Resultat | Opposition Resultat | Opposition Resultat | |||
Maria Bjurström | BC3 individuelt | Toh (SIN) Seier 6–1 | Leme (BRA) Seier 5–0 | 1 | Macedo (POR) Tap 0–7 | Gikk ikke videre | 8 |
Bordtennis
Dato | Øvelse | Kjønn | Utøver | Klassifikasjon | Innledende runde | Runde 1 | Runde 2 | Runde 3 | Runde 4 | Kvartfinale | Semifinale | Bronsekamp | Finale |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Motstander Resultat | Plassering | |||||
Bordtennis | Kvinner | Anna-Carin Ahlqvist | ? | ||||||||||
Bordtennis | Kvinner | Ingela Lundbäck | ? | ||||||||||
Bordtennis | Menn | Alexander Öhgren | ? | ||||||||||
Bordtennis | Menn | Viktor Sjöqvist | ? | ||||||||||
Bordtennis | Menn | Emil Andersson | ? | ||||||||||
Bordtennis | Menn | Linus Karlsson | ? |
- Klassifisering
Klasse 1-5 er for sittende spillere, klasse 6-10 er for stående. Klasse 6-spillere har alvorlige funksjonshemminger i både armer og ben, klasse 10-spillere har oftest kun funksjonshemming i den armen som de ikke spiller med.
Bueskyting
Goalball
- Fatmir Seremeti
- Jimmy Björkstrand
- Stefan Gahne
- Peter Weichel
- Nils Posse
- Mikael Åkerberg
Hestesport
- Louise Etzner Jacobsson
Judo
- Nicolina Pernheim
Roing
- Helene Ripa - kano
Rugby
- Glenn Adaszak
- Rickard Löfgren
- Claes Bertilsson
- Stefan Jansson
- Lars Varnerud
- Roger Lindberg
- Mikael Norlin
- Tomas Hjert
- Andreas Collin
- Thomas Eriksson
- Loa Rissmar
- Tobias Sandberg
Seiling
- Fia Fjelddahl
Skyting
Dato | Øvelse | Kjønn | Navn | Klassifikasjon | Innledende heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plassering | Tid | Plassering | Tid | Plassering | |||||
Skyting | Kvinner | Ellinor Axelsson-Vaughn | ? | |||||||
Skyting | Menn | Philip Jönsson | ? | |||||||
Skyting | Kvinner | Lotta Helsinger | ? | |||||||
Skyting | Menn | Håkan Gustafsson | ? | |||||||
Skyting | Menn | Jonas Jacobsson | ? | |||||||
Skyting | Menn | Martin Häll | ? | |||||||
Skyting | Menn | Joackim Norberg | ? |
Svømming
- Lina Watz
- Maja Reichard
- Pernilla Lindberg
- Mikael Fredriksson
- Karl Forsman
- Ludvig Nyrén
Sykling
- Anders Bäckman
- Peter Malmberg
- Jessica Enfot
- Rickard Nilsson
Tennis
- Stefan Olsson
- Dan Wallin
Referanser
- ^ a b c Rio 2016 - Sweden Arkivert 22. september 2016 hos Wayback Machine., besøkt 8. september 2016.
- ^ Full list of flag bearers for opening ceremony of Rio 2016 Paralympic Games Arkivert 15. september 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ Paralympic Medal Count Arkivert 8. september 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ Sweden at the Paralympic Games hos IPC Historical Results Archive
Eksterne lenker
- Aftonbladet - Här är Sveriges trupp till Paralympics
- Rio 2016 - Sweden Arkivert 22. september 2016 hos Wayback Machine.
- v
- d
- r
- Algerie
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- DR Kongo
- Den sentralafrikanske republikk
- Egypt
- Elfenbenskysten
- Etiopia
- Gabon
- Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Kamerun
- Kapp Verde
- Kenya
- Komorene
- Kongo
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagaskar
- Mali
- Marokko
- Mauritius
- Mosambik
- Namibia
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé og Príncipe
- Senegal
- Seychellene
- Sierra Leone
- Somalia
- Sør-Afrika
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zimbabwe
- Afghanistan
- Bahrain
- Brunei
- De forente arabiske emirater
- Filippinene
- Hongkong
- India
- Indonesia
- Iran
- Irak
- Japan
- Jordan
- Kambodsja
- Kasakhstan
- Kina
- Kinesisk Taipei
- Kirgisistan
- Kuwait
- Laos
- Libanon
- Macau
- Malaysia
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Nord-Korea
- Oman
- Pakistan
- Palestina
- Qatar
- Saudi-Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Sør-Korea
- Tadsjikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- Usbekistan
- Vietnam
- Armenia
- Aserbajdsjan
- Belarus
- Belgia
- Bosnia-Hercegovina
- Bulgaria
- Danmark
- Estland
- Finland
- Frankrike
- Færøyene
- Georgia
- Hellas
- Irland
- Island
- Israel
- Italia
- Kroatia
- Kypros
- Latvia
- Litauen
- Makedonia
- Malta
- Moldova
- Montenegro
- Nederland
- Norge
- Polen
- Portugal
- Romania
Russland- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spania
- Storbritannia
- Sverige
- Sveits
- Tsjekkia
- Tyrkia
- Tyskland
- Ukraina
- Ungarn
- Østerrike
- Australia
- Fiji
- New Zealand
- Papua Ny-Guinea
- Samoa
- Tonga
- Uavhengige deltakere