Sverige under Paralympiske sommerleker 2008
Sverige under de paralympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Sverige under Paralympiske sommerleker 2008 i Beijing | ||||||||||||
Deltakere: | 63 fordelt på 12 øvelser | |||||||||||
Flaggbærer | Anders Olsson | |||||||||||
Medaljer: Rang: 24 | Gull 5 | Sølv 3 | Bronse 4 | Totalt 12 | ||||||||
Paralympisk historie | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
Sverige sendte en tropp til Paralympiske sommerleker 2008 i Beijing. Sveriges Television kom for første gang til å sende viktigere konkurranser direkte fra paralympiske leker.[1]
Medaljevinnere
Medalje | Navn | Sport | Øvelse |
---|---|---|---|
01 | Jonas Jacobsson | Skyting | R1-10m luftrifle menn stående - SH1 |
01 | Jonas Jacobsson | Skyting | R7-50m rifle menn 3x40-SH1 |
01 | Jonas Jacobsson | Skyting | R6-50m rifle mixed liggende - SH1 |
01 | Anders Olsson | Svømming | 100 meter fri menn - S6 |
01 | Anders Olsson | Svømming | 400 meter fri menn - S6 |
02 | Josefin Abrahamsson | Bordtennis | Individuell kvinner - klasse 8 |
02 | Johan Andersson | Rullestoltennis | Single |
02 | Stefan Olsson Peter Wikström | Rullestoltennis | Double |
03 | Viktoria Wedin | Skyting | R5-10m luftrifle mixed liggende - SH2 |
03 | Fredrik Andersson | Bordtennis | Individuell menn - klasse 9/10 |
03 | Jimmy Björkstrand Stefan Gahne Niklas Hultkvist Oskar Kuus Fatmir Seremeti Mikael Åkerberg | Goalball | Menn |
03 | Anders Olsson | Svømming | 50 meter fri menn - S6 |
Bordtennis
Anna-Carin Ahlquist, Göteborg, Josefin Abrahamson, Malmö, Marleen Bengtsson Kovacs, Köpenhamn, Ingela Lundbäck, Luleå, Fredrik Andersson, Falköping, Ernst Bolldén, Hudiksvall, Linus Karlsson, Grästorp, Örjan Kylevik, Sköllersta og Simon Itkonen, Örebro.[2]
Bueskyting
Ann-Christin Nilsson, Sörberge, Zandra Reppe, Östersund, Anders Grönberg, Björklinge og Håkan Törnström, Karlskrona.[3]
Sykling
Michael Lindgren, Borås.
Friidrett
Madelene Nordlund, Umeå, Nathalie Nilsson, Osby, Gunilla Wallengren, Hålanda, Aron Andersson, Nacka, Per Jonsson, Bollnäs og Henrik Rüffel, Saltsjö-Boo.[4]
Goalball
Damelaget: Malin Gustafsson, Göteborg, Åsa Alverstedt, do, Maria Juliusson, Stockholm, Anna Nilsson, do, Josefine Jälmestål, do, Sofia Naesström, Hammarby IF Goalballförening. Herrelaget: Jimmy Björkstrand, Malmö, Stefan Gahne, Stockholm, Niklas Hultkvist, do, Oskar Kuus, Farsta, Fatmir Seremeti, Trelleborg, Mikael Åkerberg, Farsta.[5]
Judo
Elvira Kivi, Trollhättan og Nicolina Pernheim, Västra Frölunda.[6]
Hestesport
Lotten Aronsson, Nygård, Gabriella Löf, Burgsvik, Carolin Rutberg og Sorunda Ridklubb.Stefan Olsson, Sundborn, Peter Wikström, Sollentuna, Johan Andersson, Virsbo og Christer Jansson, Solna TK.[7]
Rullstollbasket
Det svenske landslaget i rullestolbasket deltar.[8] Konkurrerende er bl.a. Enoch Ablorh, Dallas, Texas, Joachim Gustavsson, Rimbo, Hussein Haidari, Spånga, Peter Kohlström, Årsta, Joakim Lindén, Björkvik, Patrik Nylander, Järfälla og Tomas Åkerberg, Svärtinge.
Sveriges spilleskjema
Kamp nr. | Dato | Hjemme | Resultat | Borte |
---|---|---|---|---|
1 | 7/9-08 | Sverige | 61 - 49 | Japan |
2 | 8/9-08 | Sverige | Iran | |
3 | 9/9-08 | Sverige | Canada |
Rullstoltennis
Stefan Olsson, Sundborn, Peter Wikström, Sollentuna, Johan Andersson, Virsbo, Christer Jansson, Solna TK.
Seiling
Konkurrerende i to-persons kjølbåt (SKUD18): Carl Gustav Fresk, Stocksund og Birgitta Jacobsson Nilén, Enskededalen.[9]
Svømming
Anders Olsson, Hagfors, Jennie Ekström, Vara, Christoffer Lindhe, Ulricehamn og Lalita Loureiro, Lund.[10]
Resultattabell
Damer
Gren | Deltakere | Heat | Finale | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plassering | Tid | Plassering | ||||
100m Fristil | Jennie Ekström | 2.00.22 | 2 Q | 6 | |||
200 m Medley | Lalita Loureiro | NR | 5 | Avanserte ikke |
Herrer
Gren | Deltakere | Heat | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Plassering | Tid | Plassering | ||
100 m Fristil | Christoffer Lindhe | 1.30.98 NR | 3 Q | 4 | |
200 m Medley | Anders Olsson | 3 Q | 6 |
- NR=Nasjonsrekord, dvs svensk rekord.
Viktoria Wedin fra Sundsvall og Jonas Jacobsson fra Kolmården er hver for seg regjerende verdensmestere og konkurrerer også i år for Sverige.[11]
Ytterligere konkurrerende er Lotta Helsinger, Sundsvall, Håkan Gustavsson, Skee og Kenneth Pettersson, Falun.[12]
Se også
Referanser
- ^ "SVT sänder direkt från Paralympics"[død lenke], SVT, 24. juni 2008
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ "Svenska truppen till Paralympics i Peking uttagen", Wikinews, 2 juni 2008
- ^ "National Line Up For 2008 Paralympic Sailing Competition" Arkivert 2. desember 2008 hos Wayback Machine., International Association for Disabled Sailing, 16 juli 2008
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- ^ "Svenska truppen till Paralympics i Peking uttagen", Wikinews, 2 juni 2008
- ^ Pressemelding 2. juni 2008, Svenska Handikappförbundet
- v
- d
- r
- Afghanistan
- Bahrain
- Bangladesh
- De forente arabiske emirater
- Filippinene
- Hongkong
- India
- Indonesia
- Iran
- Irak
- Japan
- Jordan
- Kambodsja
- Kasakhstan
- Kina
- Kinesisk Taipei
- Kirgisistan
- Kuwait
- Libanon
- Laos
- Macau
- Malaysia
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Oman
- Palestina
- Pakistan
- Qatar
- Saudi-Arabia
- Singapore
- Sør-Korea
- Sri Lanka
- Syria
- Tadsjikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- Usbekistan
- Vietnam
- Øst-Timor
- Armenia
- Aserbajdsjan
- Belarus
- Belgia
- Bosnia-Hercegovina
- Bulgaria
- Danmark
- Estland
- Finland
- Frankrike
- Færøyene
- Georgia
- Hellas
- Island
- Irland
- Israel
- Italia
- Kroatia
- Kypros
- Latvia
- Litauen
- Luxembourg
- Makedonia
- Malta
- Moldova
- Montenegro
- Nederland
- Norge
- Polen
- Portugal
- Romania
- Russland
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spania
- Storbritannia
- Sverige
- Sveits
- Tsjekkia
- Tyrkia
- Tyskland
- Ukraina
- Ungarn
- Østerrike
- Australia
- Fiji
- New Zealand
- Papua Ny-Guinea
- Samoa
- Tonga
- Vanuatu