Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter brystsvømming menn
Svømming under VM i svømmesport 2019 – 100 meter brystsvømming menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 100 meter brystsvømming menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2019 | ||
Sted | Gwangju i Sør-Korea | ||
Arena | Nambu University Municipal Aquatics Center | ||
Dato | 21. juli (forsøksheat og finale) 22. juli (finale) | ||
Deltakere | 87 | ||
Deltakernasjoner | 80 | ||
Vinnertid | 57,14 | ||
Medaljevinnere | |||
Adam Peaty, Storbritannia | |||
James Wilby, Storbritannia | |||
Yan Zibei, Kina | |||
Forrige | Budapest 2017 | ||
Neste | Budapest 2022 |
VM i svømmesport 2019 Gwangju, Sør-Korea | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Høydestuping | |||
| |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
25 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
Synkronsvømming | |||
Solo | teknisk | fri | |
Duett | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
kombinasjon | |||
Highlight | highlight | ||
Mix duett | teknisk | fri | |
Vannpolo | |||
|
100 meter brystsvømming menn er en svømmeøvelse som blir arrangert under VM i svømming 2019 i Gwangju i Sør-Korea 21. og 22. juli 2019. [1][2]
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:
Navn | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Adam Peaty | Storbritannia | 57,10 | Glasgow , Storbritannia | 4. august 2018 |
Mesterskapsrekord | Adam Peaty | Storbritannia | 57,.47 | Budapest, Ungarn | 24. juli 2017 |
Følgende nye reorder ble satt under konkurransen:
Dato | Runde | Navn | Nasjonalitet | Tid | Rekord |
---|---|---|---|---|---|
21. juli | Semifinale | Adam Peaty | Storbritannia | 56,88 | VR, MR |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheat ble svømt 21. juli kl. 11:54 lokal tid.[3]
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 9 | 4 | Adam Peaty | Storbritannia | 0:57.59 57.59 | Q |
2 | 8 | 4 | Ilya Shymanovich | Belarus | 0:58.87 58.87 | Q |
3 | 9 | 5 | Yasuhiro Koseki | Japan | 0:58.91 58.91 | Q |
4 | 8 | 5 | Yan Zibei | Kina | 0:59.13 59.13 | Q |
5 | 7 | 4 | James Wilby | Storbritannia | 0:59.15 59.15 | Q |
6 | 9 | 1 | Matthew Wilson | Australia | 0:59.17 59.17 | Q |
7 | 9 | 7 | João Gomes Júnior | Brasil | 0:59.25 59.25 | Q |
8 | 9 | 6 | Andrew Wilson | USA | 0:59.26 59.26 | Q |
9 | 9 | 3 | Anton Chupkov | Russland | 0:59.31 59.31 | Q |
10 | 8 | 6 | Kirill Prigoda | Russland | 0:59.32 59.32 | Q |
11 | 8 | 3 | Arno Kamminga | Nederland | 0:59.39 59.39 | Q |
12 | 8 | 1 | Wang Lizhuo | Kina | 0:59.44 59.44 | Q |
13 | 8 | 2 | Dmitriy Balandin | Kasakhstan | 0:59.56 59.56 | Q |
14 | 7 | 6 | Nicolò Martinenghi | Italia | 0:59.58 59.58 | Q |
15 | 7 | 5 | Fabio Scozzoli | Italia | 0:59.61 59.61 | Q |
16 | 7 | 7 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 0:59.75 59.75 | Q |
17 | 8 | 8 | Darragh Greene | Irland | 0:59.82 59.82 | |
18 | 8 | 7 | Felipe Lima | Brasil | 1:00.00 | |
19 | 9 | 2 | Michael Andrew | USA | 1:00.04 | |
20 | 7 | 1 | Fabian Schwingenschlögl | Tyskland | 1:00.12 | |
21 | 9 | 8 | Giedrius Titenis | Litauen | 1:00.20 | |
22 | 7 | 2 | Berkay Öğretir | Tyrkia | 1:00.26 | |
23 | 7 | 3 | Tobias Bjerg | Danmark | 1:00.29 | |
24 | 7 | 0 | Anton Sveinn McKee | Island | 1:00.32 | |
25 | 7 | 9 | Martin Allikvee | Estland | 1:00.60 | |
26 | 8 | 9 | Erik Persson | Sverige | 1:00.66 | |
27 | 8 | 0 | Richard Funk | Canada | 1:00.73 | |
28 | 5 | 2 | Denis Petrashov | Kirgisistan | 1:00.94 | |
29 | 6 | 8 | Nikola Obrovac | Kroatia | 1:01.18 | |
29 | 9 | 0 | Michael Houlie | Sør-Afrika | 1:01.18 | |
31 | 6 | 6 | Youssef El-Kamash | Egypt | 1:01.24 | |
31 | 7 | 8 | Moon Jae-kwon | Sør-Korea | 1:01.24 | |
33 | 9 | 9 | Jorge Murillo | Colombia | 1:01.45 | |
34 | 6 | 9 | Jan Kałusowski | Polen | 1:01.49 | |
35 | 6 | 4 | Tomáš Klobučník | Slovakia | 1:01.65 | |
36 | 6 | 5 | Valentin Bayer | Østerrike | 1:01.68 | |
37 | 5 | 6 | Itay Goldfaden | Israel | 1:01.69 | |
38 | 6 | 2 | Yannick Käser | Sveits | 1:01.85 | |
39 | 5 | 3 | Peter John Stevens | Slovenia | 1:01.90 | |
40 | 5 | 0 | Ljubomir Epitropov | Bulgaria | 1:02.04 | |
41 | 5 | 9 | Chao Man Hou | Macao | 1:02.14 | |
42 | 6 | 7 | Chen Chih-ming | Kinesisk Taipei | 1:02.18 | |
43 | 4 | 5 | Martin Melconian | Uruguay | 1:02.21 | |
44 | 5 | 5 | Renato Prono | Paraguay | 1:02.28 | |
45 | 5 | 1 | Miguel Chávez | Mexico | 1:02.37 | |
46 | 6 | 0 | Dávid Horváth | Ungarn | 1:02.38 | |
47 | 6 | 3 | Vladislav Mustafin | Usbekistan | 1:02.48 | |
48 | 5 | 4 | Édgar Crespo | Panama | 1:02.62 | |
49 | 5 | 7 | Lionel Khoo | Singapore | 1:02.66 | |
50 | 4 | 6 | Amro Al-Wir | Jordan | 1:02.75 | |
51 | 4 | 4 | James Deiparine | Filippinene | 1:02.84 | |
52 | 5 | 8 | S.P. Likhith | India | 1:02.90 | |
53 | 4 | 9 | Adriel Sanes | De amerikanske Jomfruøyer | 1:02.91 | |
54 | 4 | 3 | Taichi Vakasama | Fiji | 1:03.18 | |
55 | 4 | 7 | Daniils Bobrovs | Latvia | 1:03.32 | |
56 | 6 | 1 | Mykyta Koptyelov | Ukraina | 1:03.47 | |
57 | 4 | 8 | Julio Horrego | Honduras | 1:03.55 | |
58 | 4 | 2 | Izaak Bastian | Bahamas | 1:03.60 | |
59 | 4 | 0 | Sebastien Kouma | Mali | 1:04.03 | |
60 | 3 | 3 | Adrian Robinson | Botswana | 1:04.26 | |
61 | 1 | 7 | Benjamin Schulte | Guam | 1:04.40 | |
62 | 3 | 8 | Ryan Maskelyne | Papua Ny-Guinea | 1:04.44 | |
63 | 4 | 1 | Fausto Huerta | Den dominikanske republikk | 1:04.65 | |
64 | 3 | 4 | Yu Hin Michael Ng | Hongkong | 1:04.66 | |
65 | 3 | 6 | Tasi Limtiaco | Mikronesia | 1:05.10 | |
66 | 3 | 7 | Ronan Wantenaar | Namibia | 1:05.17 | |
67 | 3 | 9 | Micah Masei | Amerikansk Samoa | 1:05.24 | |
68 | 3 | 1 | Liam Davis | Zimbabwe | 1:05.39 | |
69 | 3 | 0 | Giacomo Casadei | San Marino | 1:05.96 | |
70 | 1 | 2 | Rashed Al-Tarmoom | Kuwait | 1:06.35 | |
71 | 2 | 2 | Rainier Rafaela | Curaçao | 1:06.41 | |
72 | 3 | 2 | Arnoldo Herrera | Costa Rica | 1:06.42 | |
73 | 3 | 5 | Santiago Cavanagh | Bolivia | 1:06.44 | |
74 | 1 | 1 | Muhammad Ahmed | Brunei | 1:06.51 | |
75 | 1 | 6 | Jonathan Raharvel | Madagaskar | 1:06.53 | |
76 | 2 | 6 | Malcolm Richardson | Cookøyene | 1:06.64 | |
77 | 2 | 5 | Filipe Gomes | Malawi | 1:07.51 | |
78 | 2 | 4 | Mohammad Islam | Bangladesh | 1:07.74 | |
79 | 2 | 3 | Günsennorovyn Zandanbal | Mongolia | 1:07.92 | |
80 | 2 | 1 | Alex Joachim | Saint Vincent og Grenadinene | 1:08.14 | |
81 | 1 | 5 | Amini Fonua | Tonga | 1:08.32 | |
82 | 2 | 7 | Abobakr Abass | Sudan | 1:09.34 | |
83 | 2 | 0 | Kumaren Naidu | Zambia | 1:10.13 | |
84 | 2 | 8 | Shuvam Shrestha | Nepal | 1:11.74 | |
85 | 1 | 3 | Yaya Yeressa | Guinea | 1:19.66 | |
86 | 1 | 4 | Lennosuke Suzuki | Nord-Marianene | 1:20.97 | |
87 | 2 | 9 | Gildas Koumondji | Benin | 1:26.57 |
Semifinaler
Semifinalene ble svømt 21. juli fra kl. 20:51 lokal tid.[4]
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Yan Zibei | Kina | 58.67 | Q, AR |
2 | 6 | Andrew Wilson | USA | 58.95 | Q |
3 | 2 | Kirill Prigoda | Russland | 59.21 | Q |
4 | 3 | Matthew Wilson | Australia | 59.26 | |
5 | 4 | Ilya Shymanovich | Belarus | 59.38 | |
6 | 8 | Andrius Šidlauskas | Litauen | 59.66 | |
7 | 7 | Wang Lizhuo | Kina | 59.79 | |
8 - | 1 | Nicolò Martinenghi | Italia | DSQ |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommenater |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Adam Peaty | Storbritannia | 56.88 | Q, VR |
2 | 3 | James Wilby | Storbritannia | 58.83 | Q |
3 | 5 | Yasuhiro Koseki | Japan | 58.89 | Q |
4 | 1 | Dmitriy Balandin | Kasakhstan | 59.03 | Q |
5 | 2 | Anton Chupkov | Russland | 59.15 | Q |
6 | 8 | Fabio Scozzoli | Italia | 59.22 | |
7 | 6 | João Gomes Júnior | Brasil | 59.32 | |
8 | 7 | Arno Kamminga | Nederland | 59.49 |
Finale
Finalen ble svømt 22. juli kl 20:02 lokal tid.[5]
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Adam Peaty | Storbritannia | 57.14 | |
02 | 3 | James Wilby | Storbritannia | 58.46 | |
03 | 5 | Yan Zibei | Kina | 58.63 | AS |
4 | 6 | Yasuhiro Koseki | Japan | 58.93 | |
5 | 8 | Kirill Prigoda | Russland | 59.09 | |
6 | 2 | Andrew Wilson | USA | 59.11 | |
7 | 7 | Dmitriy Balandin | Kasakhstan | 59.14 | |
8 | 1 | Anton Chupkov | Russland | 59.19 |
Referanser
- ^ Schedule
- ^ «Start list» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 20. juli 2019. Besøkt 21. juli 2019.
- ^ «18th FINA World Championships – Gwangju (KOR) - Men's 100m Breaststroke - Preliminary - Results Summary» (PDF) (engelsk). FINA - omegatiming.com. 21. juli 2019. Besøkt 22. september 2021.
- ^ «Semifinals results» (PDF). Arkivert fra originalen (PDF) 21. juli 2019. Besøkt 21. juli 2019.
- ^ Final results
- v
- d
- r
VM-vinnere på 100 meter brystsvømming langbane, menn
- 1973: John Hencken
- 1975: David Andrew Wilkie
- 1978: Walter Kusch
- 1982: Steve Lundquist
- 1986: Victor Davis
- 1991: Norbert Rózsa
- 1994: Norbert Rózsa
- 1998: Frederik Deburghgraeve
- 2001: Roman Sludnov
- 2003: Kōsuke Kitajima
- 2005: Brendan Hansen
- 2007: Brendan Hansen
- 2009: Brenton Rickard
- 2011: Alexander Dale Oen
- 2013: Christian Sprenger
- 2015: Adam Peaty
- 2017: Adam Peaty
- 2019: Adam Peaty
- 2022: Nicolò Martinenghi
- 2023: Qin Haiyang
- 2024: Nic Fink