Liste over verdensmestre i banesykling
Liste over verdensmestre i banesykling
Menn
Individuelle øvelser (etter 1946)
Sprint | Ind. forfølgelse | Poengritt | Keirin | 1 km tempo | Scratch | Omnium | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2020 | Sam Ligtlee | Filippo Ganna | Corbin Strong | Harrie Lavreysen | Sam Ligtlee | Yauheni Karaliok | Benjamin Thomas |
2019 | Harrie Lavreysen | Filippo Ganna | Jan-Willem van Schip | Matthijs Büchli | Quentin Lafargue | Sam Welsford | Campbell Stewart |
2018 | Matthew Glaetzer | Filippo Ganna | Cameron Meyer | Fabián Puerta | Jeffrey Hoogland | Yauheni Karaliok | Szymon Sajnok |
2017 | Denis Dmitrijev | Jordan Kerby | Cameron Meyer | Azizulhasni Awang | François Pervis | Adrian Tekliński | Benjamin Thomas |
2016 | Jason Kenny | Filippo Ganna | Jon Gibben | Joachim Eilers | Joachim Eilers | Sebastián Mora | Fernando Gaviria |
2015 | Grégory Baugé | Stefan Küng | Artur Ersjov | François Pervis | François Pervis | Lucas Liss | Fernando Gaviria |
2014 | François Pervis | Alexander Edmondson | Edwin Ávila | François Pervis | François Pervis | Ivan Kovaljov | Thomas Boudat |
2013 | Stefan Bötticher | Michael Hepburn | Simon Yates | Jason Kenny | François Pervis | Martyn Irvine | Aaron Gate |
2012 | Grégory Baugé | Michael Hepburn | Cameron Meyer | Chris Hoy | Stefan Nimke | Ben Swift | Glenn O'Shea |
2011 | Jason Kenny | Jack Bobridge | Edwin Ávila | Shane Perkins | Stefan Nimke | Kwok Ho Ting | Michael Freiberg |
2010 | Grégory Baugé | Taylor Phinney | Cameron Meyer | Chris Hoy | Teun Mulder | Alex Rasmussen | Ed Clancy |
2009 | Grégory Bauge | Taylor Phinney | Cameron Meyer | Maximilian Levy | Stefan Nimke | Morgan Kneisky | Leigh Howard |
2008 | Chris Hoy | Bradley Wiggins | Vasil Kiryjenka | Chris Hoy | Teun Mulder | Aliaksandr Lisouski | Hayden Godfrey |
2007 | Theo Bos | Bradley Wiggins | Joan Llaneras | Chris Hoy | Chris Hoy | Wong Kam-po | Alois Kankovský |
2006 | Theo Bos | Robert Bartko | Peter Schep | Theo Bos | Chris Hoy | Jérôme Neuville | |
2005 | René Wolff | Robert Bartko | Volodymyr Rybin | Teun Mulder | Theo Bos | Alex Rasmussen | |
2004 | Theo Bos | Sergi Escobar | Franck Perque | Jamie Staff | Chris Hoy | Greg Henderson | |
2003 | Laurent Gané | Bradley Wiggins | Franz Stocher | Laurent Gané | Stefan Nimke | Franco Marvulli | |
2002 | Sean Eadie | Brad McGee | Chris Newton | Jobie Dajka | Chris Hoy | Franco Marvulli | |
2001 | Arnaud Tournant | Alexandre Symonenko | Bruno Risi | Ryan Bayley | Arnaud Tournant | ||
2000 | Jan Van Eijden | Jens Lehmann | Joan Llaneras | Frédéric Magné | Arnaud Tournant | ||
1999 | Laurent Gané | Robert Bartko | Bruno Risi | Jens Fiedler | Arnaud Tournant | ||
1998 | Florian Rousseau | Philippe Ermenault | Joan Llaneras | Jens Fiedler | Arnaud Tournant | ||
1997 | Florian Rousseau | Philippe Ermenault | Silvio Martinello | Frédéric Magné | Shane Kelly | ||
1996 | Florian Rousseau | Chris Boardman | Joan Llaneras | Marty Nothstein | Shane Kelly | ||
1995 | Darryn Hill | Graeme Obree | Silvio Martinello | Frédéric Magné | Shane Kelly | ||
1994 | Marty Nothstein | Chris Boardman | Bruno Risi | Marty Nothstein | Florian Rousseau | ||
1993 | Gary Neiwand | Graeme Obree | Etienne De Wilde | Gary Neiwand | Florian Rousseau | ||
1992 | Michaël Hübner | Mike McCarthy | Bruno Risi | Michaël Hübner | |||
1991 | Ikke kåret | Francis Moreau | Vjatsjeslav Jekimov | Michaël Hübner | |||
1990 | Michaël Hübner | Vjatsjeslav Jekimov | Laurent Biondi | Michaël Hübner | |||
1989 | Claudio Golinelli | Colin Sturgess | Urs Freuler | Claudio Golinelli | |||
1988 | Stephen Pate | Lech Piasecki | Daniel Wyder | Claudio Golinelli | |||
1987 | Nobuyuki Tawara | Hans-Henrik Ørsted | Urs Freuler | Harumi Honda | |||
1986 | Koichi Nakano | Tony Doyle | Urs Freuler | Michel Vaarten | |||
1985 | Koichi Nakano | Hans-Henrik Ørsted | Urs Freuler | Urs Freuler | |||
1984 | Koichi Nakano | Hans-Henrik Ørsted | Urs Freuler | Robert Dill-Bundi | |||
1983 | Koichi Nakano | Steele Bishop | Urs Freuler | Urs Freuler | |||
1982 | Koichi Nakano | Alain Bondue | Urs Freuler | Gordon Singleton | |||
1981 | Koichi Nakano | Alain Bondue | Urs Freuler | Danny Clark | |||
1980 | Koichi Nakano | Tony Doyle | Stan Tourne | Danny Clark | |||
1979 | Koichi Nakano | Bert Oosterbosch | |||||
1978 | Koichi Nakano | Gregor Braun | |||||
1977 | Koichi Nakano | Gregor Braun | |||||
1976 | John Nicholson | Francesco Moser | |||||
1975 | John Nicholson | Roy Schuiten | |||||
1974 | Peder Pedersen | Roy Schuiten | |||||
1973 | Robert Van Lancker | Hugh Porter | |||||
1972 | Robert Van Lancker | Hugh Porter | |||||
1971 | Leijn Loevesijn | Dirk Baert | |||||
1970 | Gordon Johnson | Hugh Porter | |||||
1969 | Patrick Sercu | Ferdinand Bracke | |||||
1968 | Giuseppe Beghetto | Hugh Porter | |||||
1967 | Patrick Sercu | Tiernen Groen | |||||
1966 | Giuseppe Beghetto | Leandro Faggin | |||||
1965 | Giuseppe Beghetto | Leandro Faggin | |||||
1964 | Antonio Maspes | Ferdinand Bracke | |||||
1963 | Sante Gaiardoni | Leandro Faggin | |||||
1962 | Antonio Maspes | Henk Nijdam | |||||
1961 | Antonio Maspes | Rudi Altig | |||||
1960 | Antonio Maspes | Rudi Altig | |||||
1959 | Antonio Maspes | Roger Rivière | |||||
1958 | Michel Rousseau | Roger Rivière | |||||
1957 | Jan Derksen | Roger Rivière | |||||
1956 | Antonio Maspes | Guido Messina | |||||
1955 | Antonio Maspes | Guido Messina | |||||
1954 | Reg Harris | Guido Messina | |||||
1953 | Adrie Van Vliet | Sid Patterson | |||||
1952 | Oscar Plattner | Sid Patterson | |||||
1951 | Reg Harris | Antonio Bevilacqua | |||||
1950 | Reg Harris | Antonio Bevilacqua | |||||
1949 | Reg Harris | Fausto Coppi | |||||
1948 | Adrie Van Vliet | Gerrit Schulte | |||||
1947 | Jef Scherens | Fausto Coppi | |||||
1946 | Jan Derksen | Gerard Peters |
Lagøvelser
Kvinner
Individuelle øvelser
Sprint | Ind. forfølgelse | Poengritt | Keirin | 500m tempo | Scratch | Omnium | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
2019 | Lee Wai Sze | Ashlee Ankudinoff | Alexandra Manly | Lee Wai Sze | Darja Sjmeljova | Elinor Barker | Kirsten Wild |
2018 | Kristina Vogel | Chloé Dygert | Kirsten Wild | Nicky Degrendele | Miriam Welte | Kirsten Wild | Kirsten Wild |
2017 | Kristina Vogel | Chloé Dygert | Elinor Barker | Kristina Vogel | Darja Sjmeljova | Rachele Barbieri | Katie Archibald |
2016 | Zhong Tianshi | Rebecca Wiasak | Katarzyna Pawłowska | Kristina Vogel | Anastasija Vojnova | Laura Trott | Laura Trott |
2015 | Kristina Vogel | Rebecca Wiasak | Stephanie Pohl | Anna Meares | Anastasija Vojnova | Kirsten Wild | Annette Edmondson |
2014 | Kristina Vogel | Joanna Rowsell | Amy Cure | Kristina Vogel | Miriam Welte | Kelly Druyts | Sarah Hammer |
2013 | Rebecca James | Sarah Hammer | Jarmila Machačová | Rebecca James | Lee Wai Sze | Katarzyna Pawłowska | Sarah Hammer |
2012 | Victoria Pendleton | Alison Shanks | Anastasia Chulkova | Anna Meares | Anna Meares | Katarzyna Pawłowska | Laura Trott |
2011 | Anna Meares | Sarah Hammer | Tatsjana Sjarakova | Anna Meares | Olga Panarina | Marianne Vos | Tara Whitten |
2010 | Victoria Pendleton | Sarah Hammer | Tara Whitten | Simona Krupeckaite | Anna Meares | Pascale Jeuland | Tara Whitten |
2009 | Victoria Pendleton | Alison Shanks | Giorgia Bronzini | Guo Shuang | Simona Krupeckaite | Yumari González | Josephine Tomic |
2008 | Victoria Pendleton | Rebecca Romero | Marianne Vos | Jennie Reed | Lisandra Guerra | Eleonora van Dijk | |
2007 | Victoria Pendleton | Sarah Hammer | Katherine Bates | Victoria Pendleton | Anna Meares | Yumari González | |
2006 | Natallia Tsylinskaya | Sarah Hammer | Vera Carrara | Christin Muche | Natallia Tsylinskaya | María Luisa Calle | |
2005 | Victoria Pendleton | Katie Mactier | Vera Carrara | Clara Sanchez | Natallia Tsylinskaya | Olga Slyusareva | |
2004 | Svetlana Grankovskaja | Sarah Ulmer | Olga Sljusareva | Clara Sanchez | Anna Meares | Yoanka González Pérez | |
2003 | Svetlana Grankovskaja | Leontien Zijlaard-van Moorsel | Olga Sljusareva | Svetlana Grankovskaja | Natallia Tsylinskaya | Olga Sljusareva | |
2002 | Natallia Tsylinskaya | Leontien Zijlaard-van Moorsel | Olga Sljusareva | Li Na | Natallia Tsylinskaya | Lada Kozlíková | |
2001 | Svetlana Grankovskaja | Leontien Zijlaard-van Moorsel | Olga Sljusareva | Nancy Contreras | |||
2000 | Natallia Markovnichenko | Yvonne McGregor | Marion Clignet | Natallia Markovnichenko | |||
1999 | Félicia Ballanger | Marion Clignet | Marion Clignet | Félicia Ballanger | |||
1998 | Félicia Ballanger | Lucy Tyler-Sharman | Teodora Ruano | Félicia Ballanger | |||
1997 | Félicia Ballanger | Judith Arndt | Natalia Karimova | Félicia Ballanger | |||
1996 | Félicia Ballanger | Marion Clignet | Svetlana Samokhvalova | Félicia Ballanger | |||
1995 | Félicia Ballanger | Rebecca Twigg | Svetlana Samokhvalova | Félicia Ballanger | |||
1994 | Galina Yenyuchina | Marion Clignet | Ingrid Haringa | ||||
1993 | Tanya Dubnicoff | Rebecca Twigg | Ingrid Haringa | ||||
1992 | Olympiske leker | Olympiske leker | Ingrid Haringa | ||||
1991 | Ingrid Haringa | Petra Rossner | Ingrid Haringa | ||||
1990 | Connie Paraskevin-Young | Leontien van Moorsel | Karen Holliday | ||||
1989 | Erika Salumäe | Jeannie Longo | Jeannie Longo | ||||
1988 | Olympiske leker | Jeannie Longo | Sally Hodge | ||||
1987 | Erika Salumäe | Rebecca Twigg | |||||
1986 | Christa Rothenburger | Jeannie Longo | |||||
1985 | Isabelle Nicoloso | Rebecca Twigg | |||||
1984 | Connie Paraskevin | Rebecca Twigg | |||||
1983 | Connie Paraskevin | Connie Carpenter | |||||
1982 | Connie Paraskevin | Rebecca Twigg | |||||
1981 | Sheila Young | Nadezhda Kibardina | |||||
1980 | Sue Novarra | Nadezhda Kibardina | |||||
1979 | Galina Tsareva | Keetie van Oosten-Hage | |||||
1978 | Galina Tsareva | Keetie van Oosten-Hage | |||||
1977 | Galina Tsareva | Vera Kuznezova | |||||
1976 | Sheila Young | Keetie van Oosten-Hage | |||||
1975 | Sue Novarra | Keetie van Oosten-Hage | |||||
1974 | Tamara Piltsikova | Tamara Garkuchina | |||||
1973 | Sheila Young | Tamara Garkuchina | |||||
1972 | Galina Ermolaeva | Tamara Garkuchina | |||||
1971 | Galina Tsareva | Tamara Garkuchina | |||||
1970 | Galina Tsareva | Tamara Garkuchina | |||||
1969 | Galina Tsareva | Raisa Obodovskaya | |||||
1968 | Alla Bagiyanz | Raisa Obodovskaya | |||||
1967 | Valentina Savina | Tamara Garkuchina | |||||
1966 | Irina Kiritchenko | Beryl Burton | |||||
1965 | Valentina Savina | Yvonne Reynders | |||||
1964 | Irina Kiritchenko | Yvonne Reynders | |||||
1963 | Galina Ermolaeva | Beryl Burton | |||||
1962 | Valentina Savina | Beryl Burton | |||||
1961 | Galina Ermolaeva | Yvonne Reynders | |||||
1960 | Galina Ermolaeva | Beryl Burton | |||||
1959 | Galina Ermolaeva | Beryl Burton | |||||
1958 | Galina Ermolaeva | Ludmilla Kotchetova |
Lagøvelser
Referanser
- ^ a b «Franskmann strippes for VM-titler». procycling.no. 6. januar 2012.
Eksterne lenker
- (en) UCI Track World Championships – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- v
- d
- r
- 1893
- 1894
- 1895
- 1896
- 1897
- 1898
- 1899
- 1900
- 1901
- 1902
- 1903
- 1904
- 1905
- 1906
- 1907
- 1908
- 1909
- 1910
- 1911
- 1912
- 1913
- 1914
- 1915–1919
- 1920
- 1921
- 1922
- 1923
- 1924
- 1925
- 1926
- 1927
- 1928
- 1929
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940–1945
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024
Autoritetsdata