Liste over ungdomsolympiske medaljevinnere i hurtigløp på skøyter
Liste over medaljevinnere under hurtigløp på skøyter under vinter-OL for ungdom har stått på øvelsesprogrammet i vinter-OL for ungdom siden de første lekene i Innsbruck, Østerrike som ble arrangert i 2012.
Medaljevinnere
2×500 meter jenter / 500 meter jenter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Jang Mi Sør-Korea (KOR) | 81,68 (40,88 – 40,80) | Shi Xiaoxuan Kina (CHN) | 84,32 (41,98 – 42,34) | Martine Lilløy Bruun Norge (NOR) | 87,51 (43,98 – 43,53) |
Lillehammer 2016 | Kim Min-seon Sør-Korea (KOR) | 78,66 (39,30 – 39,36) | Han Mei Kina (CHN) | 79,44 (39,78 – 39,66) | Li Huawei Kina (CHN) | 79,75 (39,97 – 39,77) |
Lausanne 2020 | Isabel Grevelt Nederland (NED) | 40,57 | Wang Jingyi Kina (CHN) | 41,07 | Yukino Yoshida Japan (JPN) | 41,16 |
1 500 meter jenter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Jang Mi Sør-Korea (KOR) | 2.08,17 | Sanneke de Neeling Nederland (NED) | 2.09,54 | Sumire Kikuchi Japan (JPN) | 2.11,33 |
Lillehammer 2016 | Park Ji-woo Sør-Korea (KOR) | 2.03,53 | Han Mei Kina (CHN) | 2.04,48 | Noemi Bonazza Italia (ITA) | 2.05,49 |
Lausanne 2020 | Myrthe de Boer Nederland (NED) | 2.10,44 | Yuka Takahashi Japan (JPN) | 2.10,58 | Yang Binyu Kina (CHN) | 2.10,93 |
3 000 meter jenter
Øvelsen ble ikke videreført fra Innsbruck-lekene i 2012 til Lillehammer-lekene i 2016.
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Sanneke de Neeling Nederland (NED) | 4.37,33 | Rio Harada Japan (JPN) | 4.41,85 | Jang Soo-jee Sør-Korea (KOR) | 4.42,72 |
Fellesstart jenter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Sanneke de Neeling Nederland (NED) | 6.01,06 | Jang Soo-jee Sør-Korea (KOR) | 6.01,13 | Sumire Kikuchi Japan (JPN) | 6.01,24 |
Lillehammer 2016 | Park Ji-woo Sør-Korea (KOR) | 30 p | Han Mei Kina (CHN) | 20 p | Kim Min-seon Sør-Korea (KOR) | 10 p |
Lausanne 2020 | Yang Binyu Kina (CHN) | 30 p (6.50,68) | Zuzana Kuršová Tsjekkia (CZE) | 25 p (6.50,90) | Katia Filippi Italia (ITA) | 10 p (6.51,03) |
2×500 meter gutter / 500 meter jenter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Liu An Kina (CHN) | 75,500 (37,668 – 37,832) | Roman Dubovik Belarus (BLR) | 77,824 (38,874 – 38,950) | Toshihiro Kakui Japan (JPN) | 77,827 (38,880 – 38,947) |
Lillehammer 2016 | Li Yanzhe Kina (CHN) | 71,95 (35,98 – 35,96) | Kazuki Sakakibara Japan (JPN) | 73,97 (36,84 – 37,12) | Chung Jae-woong Sør-Korea (KOR) | 74,13 (37,24 – 36,89) |
Lausanne 2020 | Yudai Yamamoto Japan (JPN) | 36,42 | Nil Llop Spania (ESP) | 36,60 | Xue Zhiwen Kina (CHN) | 36,67 |
1 500 meter gutter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Yang Fan Kina (CHN) | 1.54,20 | Liu An Kina (CHN) | 2.00,28 | Seitaro Ichinohe Japan (JPN) | 2.00,30 |
Lillehammer 2016 | Kim Min-seok Sør-Korea (KOR) | 1.51,35 | Daichi Horikawa Japan (JPN) | 1.52,96 | Daan Baks Nederland (NED) | 1.53,29 |
Lausanne 2020 | Motonaga Arito Japan (JPN) | 1.52,24 | Pavel Taran Russland (RUS) | 1.53,74 | Jonathan Tobon USA (USA) | 1.55,67 |
3 000 meter gutter
Øvelsen ble ikke videreført fra Innsbruck-lekene i 2012 til Lillehammer-lekene i 2016.
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Yang Fan Kina (CHN) | 4.03,22 | Seitaro Ichinohe Japan (JPN) | 4.10,00 | Noh Hyeok-jun Sør-Korea (KOR) | 4.14,41 |
Fellesstart gutter
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Innsbruck 2012 | Yang Fan Kina (CHN) | 7.10,23 | Seitaro Ichinohe Japan (JPN) | 7.11,45 | Vasilij Pudusjkin Russland (RUS) | 7.12,83 |
Lillehammer 2016 | Kim Min-seok Sør-Korea (KOR) | 30 p | Chung Jae-woong Sør-Korea (KOR) | 20 p | Allan Dahl Johansson Norge (NOR) | 10 p |
Lausanne 2020 | Motonaga Arito Japan (JPN) | 30 p (6.29,72) | Diego Amaya Colombia (COL) | 20 p (6.30,33) | Pavel Taran Russland (RUS) | 10 p (6.30,41) |
Sprint mikslag
Øvelsen er en erstatning for 3 000 meter for begge kjønn.
Leker: | Gull | Sølv | Bronse | |||
Lillehammer 2016 | Miksnasjon 6 Sumiya Buyantogtokh (MGL) Noemi Bonazza (ITA) Shen Hanyang (CHN) Chung Jae-woong (KOR) | 1.57,85 | Miksnasjon 9 Karolina Gąsecka (POL) Elisa Dul (NED) Anvar Mukhamadejev (KAZ) Austin Kleba (USA) | 1.58,80 | Miksnasjon 10 Mihaela Hogaş (ROU) Chiara Cristelli (ITA) Ole Jeske (GER) Allan Dahl Johansson (NOR) | 1.58,87 |
Lausanne 2020 | Miksnasjon 3 Sini Siro (FIN) Yukino Yoshida (JPN) Ignaz Gschwentner (AUT) Aleksandr Sergejev (RUS) | 2.04,10 | Miksnasjon 16 Laura Kivioja (FIN) Daria Kopacz (POL) Theo Collins (GBR) Motonaga Arito (JPN) | 2.05,92 | Miksnasjon 14 Ramona Ionel (ROU) Valerija Sorokoletova (RUS) Tuukka Suomalainen (FIN) Jonathan Tobon (USA) | 2.05,96 |
Eksterne lenker
- «Reports and results for Speed Skating at Innsbruck 2012» (engelsk). Innsbruck2012.com. Arkivert fra originalen 24. mai 2013. Besøkt 15. februar 2016.
- (en) Reports : Speed Skating på Lillehammer2016.com
- (en) Lausanne 2020 : Results Book – Speed Skating Arkivert 20. januar 2020 hos Wayback Machine. på Lausanne2020.sport
- v
- d
- r
Vinter-OL for ungdom
- Aking
- Alpint
- Bobsleigh
- Curling
- Freestyle
- Hurtigløp
- Ishockey
- Kombinert
- Kortbaneløp
- Kunstløp
- Langrenn
- Randonnée
- Skeleton
- Skihopping
- Skiskyting
- Snøbrett
Autoritetsdata