Friidrett under Sommer-OL 2000 – 20 kilometer kappgang kvinner
Friidrett under Sommer-OL 2000 – 20 kilometer kappgang kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 20 km kappgang kvinner | ||
Leker | Sommer-OL 2000 | ||
Sted | Sydney | ||
Dato | 28. september | ||
Deltakernasjoner | 30 | ||
Deltakere | 57 | ||
Vinnertid | 1.29.05 OR | ||
Medaljevinnere | |||
Wang Liping, Kina | |||
Kjersti Tysse Plätzer, Norge | |||
María Vasco, Spania | |||
Forrige | 1996 | ||
Neste | 2004 |
Friidrett ved Sommer-OL 2000 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 20 km kappgang kvinner i Sommer-OL 2000 ble avholdt i Sydney, Australia 28. september 2000 med start kl. 10.45. Liping Wang fra Kina vant gullmedalje foran norske Kjersti Tysse Plätzer (sølv) og spanske María Vasco. 57 deltagere stilte til start.
Rekorder
Gjeldende rekorder før Sommer-OL i 2000 | ||||
---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Tatyana Gudkova | 1:25.18 | 19. mai 2000 | Moskva Russland |
Olympisk rekord | Ny øvelse, siden 10 km ble brukt som øvelse tidligere |
Resultater
Tider oppgitt i Timer : Minutter . Sekunder
Nr | Utøver | Tid | Merknad |
---|---|---|---|
01 | Wang Liping (CHN) | 1:29.05 | OR |
02 | Kjersti Tysse Plätzer (NOR) | 1:29.33 | |
03 | María Vasco (ESP) | 1:30.23 | |
4 | Erica Alfridi (ITA) | 1:31.25 | |
5 | María Guadalupe Sánchez (MEX) | 1:31.33 | |
6 | Norica Câmpean (ROU) | 1:31.50 | |
7 | Kerry Saxby-Junna (AUS) | 1:32.02 | |
8 | Tatyana Gudkova (RUS) | 1:32.35 | |
9 | Nataliya Misyulya (BLR) | 1:33.08 | |
10 | Gillian O'Sullivan (IRL) | 1:33.10 | |
11 | Athina Papayianni (GRE) | 1:33.14 | PR |
12 | Valentyna Savchuk (UKR) | 1:33.22 | |
13 | Ana Maria Groza (ROU) | 1:33.38 | |
14 | Susana Feitor (POR) | 1:33.53 | |
15 | Yuan Yufang (MAS) | 1:34.19 | SB |
16 | Kristina Saltanovič (LTU) | 1:34.24 | |
17 | Michelle Rohl (USA) | 1:34.26 | |
18 | Mária Urbanik (HUN) | 1:34.45 | |
19 | Beate Gummelt (GER) | 1:34.59 | |
20 | Encarna Granados (ESP) | 1:35.06 | |
21 | Svetlana Tolstaya (KAZ) | 1:35.19 | |
22 | Nora Leksir (FRA) | 1:35.29 | |
23 | Fatiha Ouali (FRA) | 1:35.35 | |
24 | Vira Zozulya (UKR) | 1:35.43 | |
25 | Kim Mi-Jeong (KOR) | 1:36.09 | NR |
26 | Mara Ibañez (MEX) | 1:36.17 | |
27 | Eva Pérez (ESP) | 1:36.35 | |
28 | Valentina Tsybulskaya (BLR) | 1:36.44 | |
29 | Anikó Szebenszky (HUN) | 1:36.46 | |
30 | Jolanta Dukure (LAT) | 1:36.54 | |
31 | Sonata Milušauskaitė (LTU) | 1:37.14 | |
32 | Larisa Ramazanova (BLR) | 1:37.39 | |
33 | Lisa Langford (GBR) | 1:37.47 | |
34 | Ivis Martínez (ESA) | 1:38.07 | |
35 | Olive Loughnane (IRL) | 1:38.23 | |
36 | Khristina Kokotou (GRE) | 1:38.52 | |
37 | Anita Liepiņa (LAT) | 1:39.17 | |
38 | Chen Yueling (USA) | 1:39.36 | |
39 | Lisa Sheridan-Paolini (AUS) | 1:40.57 | |
40 | Yelena Kuznetsova (KAZ) | 1:42.45 | |
41 | Teresita Collado (GUA) | 1:43.28 | |
42 | Geovanna Irusta (BOL) | 1:43.34 | |
43 | Zuzana Blažeková (SVK) | 1:44.03 | |
44 | Debbi Lawrence (USA) | 1:47.20 | |
45 | Bahia Boussad (ALG) | 1:52.50 | |
Ikke fullført, brutt (DNF) | |||
— | Kathrin Born-Boyde (GER) | DNF | |
— | Aida İsayeva (AZE) | DNF | |
— | Olga Polyakova (RUS) | DNF | |
— | Katarzyna Radtke (POL) | DNF | |
— | Annarita Sidoti (ITA) | DNF | |
— | Maya Sazonova (KAZ) | DNF | |
— | Irina Stankina (RUS) | DNF | |
Diskvalifisert (DSQ) | |||
— | Liu Hongyu (CHN) | DSQ | |
— | Graciela Mendoza (MEX) | DSQ | |
— | Janice McCaffrey (CAN) | DSQ | |
— | Elisabetta Perrone (ITA) | DSQ | |
— | Jane Saville (AUS) | DSQ |
OR = olympisk rekord,
NR = nasjonrekord,
PR = personlig rekord,
SB = sesongbeste
Eksterne lenker
- Offisielle resultater Arkivert 8. august 2007 hos Wayback Machine. på sidene 483-488.
- Resultater på IAAF.org
- Resultater på Todor66.com
- Resultater Arkivert 27. mars 2009 hos Wayback Machine. på Sports-reference.com
- v
- d
- r
OL-vinnere på 20 km kappgang, kvinner
- 2000: Wang Liping
- 2004: Athanasia Tsoumeleka
- 2008: Olga Kaniskina
- 2012: Qieyang Shijie
- 2016: Liu Hong
- 2020: Antonella Palmisano
- 2024: Yanga Jiayu
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL
Autoritetsdata