Wereldkampioenschappen schaatsen junioren
ISU World Junior Championships | ||||
---|---|---|---|---|
Sport | Schaatsen | |||
Regio | Wereldkampioenschap | |||
Bond/organisator | ISU | |||
Eerste editie | 1972 in Lisleby | |||
Regerend kampioen | Jongens allround: Jordan Stolz Meisjes allround: Angel Daleman | |||
Recordkampioen | Jongens allround: Eric Heiden Tomas Gustafson Valeri Goek Falko Zandstra Bob de Jong Koen Verweij Sverre Lunde Pedersen Patrick Roest (allen 2 titels) Meisjes allround: Angela Stahnke met 3 titels | |||
|
Tijdens het ISU congres van 1971 werd er besloten om een wereldkampioenschap schaatsen voor junioren op te zetten. Na twee zogenoemde test-kampioenschappen die in 1972 en 1973 plaatsvonden, waarbij de eerste editie alleen voor jongens was, werd het eerste officiële kampioenschap in 1974 in Cortina d'Ampezzo georganiseerd voor zowel jongens als meisjes. Sindsdien wordt het kampioenschap jaarlijks georganiseerd.
Tot en met de editie van 2001 betrof het enkel allround kampioenschappen. Vanaf 2002 konden er wereldtitels verdiend worden in de ploegenachtervolging. Het allround kampioenschap voor de jongens werd tot en met 2014 verreden over de 500, 1500, 3000 en 5000 meter (kleine vierkamp). Vanaf 2015 werd het allround kampioenschap verreden over de 500, 1000, 1500 en 5000 meter (kleine junioren vierkamp. Voor de meisjes wordt het allround kampioenschap sinds het begin van het WK junioren verreden over de 500, 1000, 1500 en 3000 meter (minivierkamp).
Vanaf de editie van 2009 wordt er ook op vier afstanden om de wereldtitel op individuele afstanden gestreden, bij de jongens op de 2x500, 1000, 1500 en 5000 meter, bij de meisjes op de 2x500, 1000, 1500 en 3000 meter. In 2009 organiseerde de ISU ook voor het eerst een wereldbekercyclus voor junioren waar het WK soms wel en soms geen deel van uitmaakt. Vanaf 2015 wordt de 500 meter nog maar eenmaal gereden, tevens werden in 2015 de massastart en de teamsprint aan het programma toegevoegd, waarmee het aantal te behalen wereldtitels tijdens dit schaatsevenement zestien bedraagt (zes individueel en twee in teamverband per sekse).
De leeftijdsgrens voor deelname aan dit kampioenschap is in de loop der jaren weleens aangepast. De huidige richtlijn voor deelname is dat de leeftijd van 19 jaar nog niet bereikt mag zijn op 1 juli voorafgaand aan het actuele schaatsseizoen.
Allround
Medaillewinnaars klassement jongens
Medailleverdeling individueel
Onderstaande klassementen zijn bijgewerkt tot en met het WK allround van 2023.
- (Alleen wereldkampioenen die meervoudig medaillewinnaar zijn)
# | Land | 1 | 2 | 3 | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Eric Heiden | 2 | 1 | 0 | 3 |
Koen Verweij | 2 | 1 | 0 | 3 | |
3 | Tomas Gustafson | 2 | 0 | 0 | 2 |
Valeri Goek | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Falko Zandstra | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Bob de Jong | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Sverre Lunde Pedersen | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Patrick Roest | 2 | 0 | 0 | 2 | |
9 | Mark Tuitert | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sven Kramer | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Allan Dahl Johansson | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Chung Jae-won | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Stepan Tsjistiakov | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | Bronislav Snetkov | 1 | 0 | 2 | 3 |
15 | Michael Spielmann | 1 | 0 | 1 | 2 |
Remco olde Heuvel | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Håvard Bøkko | 1 | 0 | 1 | 2 |
Medailleverdeling per land
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nederland | 20 | 17 | 12 | 49 |
2 | Sovjet-Unie | 6 | 9 | 3 | 18 |
3 | Noorwegen | 6 | 4 | 7 | 17 |
4 | Verenigde Staten | 4 | 4 | 4 | 12 |
5 | Zuid-Korea | 3 | 5 | 4 | 12 |
6 | Japan | 3 | 3 | 9 | 15 |
7 | Zweden | 3 | 1 | 0 | 4 |
8 | Canada | 2 | 4 | 3 | 9 |
9 | Rusland | 2 | 2 | 1 | 5 |
10 | DDR | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Duitsland | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Italië | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | West-Duitsland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 51 | 51 | 51 | 153 |
Medaillewinnaars klassement meisjes
Medailleverdeling individueel
Onderstaande klassementen zijn bijgewerkt tot en met het WK allround van 2023.
- (Alleen wereldkampioenen die meervoudig medaillewinnaar zijn)
# | Land | 1 | 2 | 3 | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Angela Stahnke | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Beth Heiden | 2 | 2 | 0 | 4 |
3 | Monique Garbrecht | 2 | 0 | 1 | 3 |
4 | Ulrike Adeberg | 2 | 0 | 0 | 2 |
Frédérique Ankoné | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Miho Takagi | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Femke Kok | 2 | 0 | 0 | 2 | |
8 | Bjørg Eva Jensen | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Anke Baier | 1 | 2 | 0 | 3 |
Anni Friesinger | 1 | 2 | 0 | 3 | |
Eriko Ishino | 1 | 2 | 0 | 3 | |
12 | Karolína Erbanová | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Erwina Ryś | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sarah Docter | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Mie Shimizu | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Ireen Wüst | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Antoinette de Jong | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Melissa Wijfje | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Joy Beune | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Jutta Leerdam | 1 | 1 | 0 | 2 | |
21 | Jelizaveta Kazelina | 1 | 0 | 2 | 3 |
22 | Aki Tonoike | 1 | 0 | 1 | 2 |
Elma de Vries | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Shannon Rempel | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Lotte van Beek | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Jade Groenewoud | 1 | 0 | 1 | 2 |
Medailleverdeling per land
Plaats | Land | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Nederland | 16 | 16 | 13 | 45 |
2 | DDR | 9 | 6 | 5 | 20 |
3 | Japan | 7 | 5 | 7 | 19 |
4 | Verenigde Staten | 6 | 5 | 5 | 16 |
5 | Duitsland | 3 | 4 | 3 | 10 |
6 | Canada | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Zuid-Korea | 2 | 1 | 4 | 7 |
8 | Noorwegen | 1 | 3 | 2 | 6 |
9 | Polen | 1 | 2 | 1 | 4 |
Tsjechië | 1 | 2 | 1 | 4 | |
11 | Rusland | 1 | 0 | 2 | 3 |
12 | Sovjet-Unie | 0 | 4 | 2 | 6 |
13 | China | 0 | 1 | 1 | 2 |
14 | GOS | 0 | 0 | 1 | 1 |
Noord-Korea | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Zwitserland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 50 | 50 | 50 | 150 |
Ploegenachtervolging
Jongens
Meisjes
Afstanden
Jongens
500 meter
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2009 | Zakopane | Mitchell Whitmore | Richard MacLennan | Guillaume Blais-Dufour |
2010 | Moskou | Artur Nogal | Richard MacLennan | Aleksei Bondartsjoek |
2011 | Seinäjoki | Kim Sung-kyu | Laurent Dubreuil | Tsubasa Hasewaga |
2012 | Obihiro | Laurent Dubreuil | Tsubasa Hasegawa | Kim Woo-jin[2] |
2013 | Collalbo | Tsubasa Hasegawa | Im Joon-hong | Kim Jun-ho |
2014 | Bjugn | Kai Verbij | Takuya Goto | Dai Dai Ntab |
2015 | Warschau | Kim Jun-ho | Yang Fan | Patrick Roest |
2016 | Changchun | Ignat Golovatjuk | Christopher Fiola | Yang Tao |
2017 | Helsinki | Koki Kubo | Sun Xuefeng | Roeslan Zacharov |
2018 | Salt Lake City | Chung Jae-woong | Torai Ishikawa | Koki Kubo |
2019 | Baselga di Piné | Koki Kubo | Artjom Arefjev | Katsuhiro Karatsubo |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Katsuhiro Kuratsubo | Artjom Arefjev | Wataru Morishige |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Joep Wennemars | Nil Llop | Yuta Hirose |
2023 | Inzell | Jordan Stolz | Issa Gunji | Tim Prins |
1000 meter
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2009 | Zakopane | Jan Daldossi | Jonathan Kuck | Roman Kretsj |
2010 | Moskou | Brian Hansen | Richard MacLennan | Koen Verweij |
2011 | Seinäjoki | Kim Sung-kyu | Tommi Pulli | Maurice Vriend |
2012 | Obihiro | Håvard Holmefjord Lorentzen[3] | Tommi Pulli | Laurent Dubreuil |
2013 | Collalbo | Im Joon-hong | Kai Verbij | Lennart Velema |
2014 | Bjugn | Kai Verbij | Armin Hager | Taro Kondo |
2015 | Warschau | Yang Fan | Patrick Roest | Stanislav Palkin |
2016 | Changchun | Benjamin Donnelly | Kim Min-seok | Marten Liiv |
2017 | Helsinki | Allan Dahl Johansson | Koki Kubo | Tyson Langelaar |
2018 | Salt Lake City | Koki Kubo | Allan Dahl Johansson | Chung Jae-woong |
2019 | Baselga di Piné | Janno Botman | Chung Jae-won | Stepan Tsjistiakov |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Peder Kongshaug | Cho Sang-hyeok | Katsuhiro Kuratsubo |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Joep Wennemars | Kayo Vos | Tim Prins |
2023 | Inzell | Jordan Stolz | Tim Prins | Issa Gunji |
1500 meter
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2009 | Zakopane | Pim Cazemier | Roman Kretsj | Jan Daldossi |
2010 | Moskou | Brian Hansen | Koen Verweij | Antoine Gelinas-Beaulieu |
2011 | Seinäjoki | Sverre Lunde Pedersen | Li Bailin | Håvard Holmefjord Lorentzen |
2012 | Obihiro | Sverre Lunde Pedersen | Thomas Krol | Håvard Holmefjord Lorentzen |
2013 | Collalbo | Seo Jeong-su | Junya Miwa | Simen Spieler Nilsen |
2014 | Bjugn | Yang Fan | Kai Verbij | Patrick Roest |
2015 | Warschau | Patrick Roest | Kim Min-seok | Emery Lehman |
2016 | Changchun | Kim Min-seok | Benjamin Donnelly | Marcel Bosker |
2017 | Helsinki | Allan Dahl Johansson | Chris Huizinga | Tyson Langelaar |
2018 | Salt Lake City | Allan Dahl Johansson | David La Rue | Kim Min-seok |
2019 | Baselga di Piné | Chung Jae-won | Sergej Loginov | Francesco Betti |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Tsubasa Horikawa | Stepan Tsjistiakov | Chung Jae-won |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Tim Prins | Joep Wennemars | Emil Pedersen Matre |
2023 | Inzell | Jordan Stolz | Kotaro Kasahara | Ho-jun Yanga |
5000 meter
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2009 | Zakopane | Koen Verweij | Brian Hansen | Jonathan Kuck |
2010 | Moskou | Koen Verweij | Brian Hansen | Antoine Gelinas-Beaulieu |
2011 | Seinäjoki | Sverre Lunde Pedersen | Kristian Reistad Fredriksen | Simen Spieler Nilsen |
2012 | Obihiro | Sverre Lunde Pedersen | Simen Spieler Nilsen | Kim Cheol-min |
2013 | Collalbo | Emery Lehman | Andrea Giovannini | Simen Spieler Nilsen |
2014 | Bjugn | Nils van der Poel | Patrick Roest | Emery Lehman |
2015 | Warschau | Nils van der Poel | Patrick Roest | Emery Lehman |
2016 | Changchun | Benjamin Donnelly | Kim Min-seok | Chris Huizinga |
2017 | Helsinki | Chris Huizinga | Marwin Talsma | Graeme Fish |
2018 | Salt Lake City | Chung Jae-won | Allan Dahl Johansson | Jegor Sjkolin |
2019 | Baselga di Piné | Lukas Mann | Hallgeir Engebråten | Daniil Aldosjkin |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Daniil Aldosjkin | Yves Vergeer | Casey Dawson |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Sigurd Henriksen | Stijn van de Bunt | Vladimir Semirunniy |
2023 | Inzell | Sigurd Henriksen | Remco Stam | Jordan Stolz |
Meisjes
500 meter
1000 meter
1500 meter
3000 meter
Massastart
Jongens
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2015 | Warschau | Oh Hyun-min | Marcel Bosker | Zhou Bin |
2016 | Changchun | Kim Min-seok | Christopher Fiola | Benjamin Donnelly |
2017 | Helsinki | Chris Huizinga | Oh Hyeon-min | Graeme Fish |
2018 | Salt Lake City | David La Rue | Ethan Cepuran | Kim Min-seok |
2019 | Baselga di Piné | Gabriel Odor | Merijn Scheperkamp | Tsubasa Horikawa |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Tsubasa Horikawa | Gabriel Odor | Shin Jae-wan |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Yang Ho-jun | Kayo Vos | Issei Matsumoto |
2023 | Inzell | Lukáš Steklý | Daniel Hall | Jordan Stolz |
Meisjes
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2015 | Warschau | Vanessa Bittner | Park Cho-won | Melissa Wijfje |
2016 | Changchun | Ayano Sato | Esther Kiel | Béatrice Lamarche |
2017 | Helsinki | Elisa Dul | Sanne In 't Hof | Béatrice Lamarche |
2018 | Salt Lake City | Béatrice Lamarche | Karolina Bosiek | Laura Peveri |
2019 | Baselga di Piné | Laura Peveri | Ma Yuhan | Robin Groot |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Robin Groot | Laura Peveri | Merel Conijn |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Chloé Hoogendoorn | Evelien Vijn | Park Chae-won |
2023 | Inzell | Angel Daleman | Chloé Hoogendoorn | Yu-Na Yeong |
Teamsprint
Jongens
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
2015 | Warschau | Zuid-Korea Kim Jun-ho Kim Min-seok Yang Seung-yong | Noorwegen Magnus Myhren Kristensen Bjørn Magnussen Henrik Fagerli Rukke | Rusland Danila Bobyr Michail Kazelin Viktor Moesjtakov |
2016 | Changchun | Rusland Michail Kazelin Viktor Moesjtakov Aleksandr Tkatsj | China Alemasi Kahanbai Gao Tingyu Yang Tao | Wit-Rusland Jevgenij Bolgov Ignat Golovatjuk Stanislav Ignatenko |
2017 | Helsinki | Nederland Niek Deelstra Thijs Govers Tijmen Snel | Canada Connor Howe Tyson Langelaar David La Rue | Duitsland Ole Jeske Jeremias Marx Max Reder |
2018 | Salt Lake City | Zuid-Korea Chung Jae-woong Kim Min-seok Park Seong-hyeon | Duitsland Paul Galczinsky Ole Jeske Max Reder | Rusland Sergej Loginov Aleksandr Podolskii Roeslan Zacharov |
2019 | Baselga di Piné | Nederland Janno Botman Mika van Essen Merijn Scheperkamp | Zuid-Korea Cho Sang-hyeok Oh Sang-hun Park Seong-hyeon | Rusland Artjom Arefjev Sergej Loginov Nikolaj Troesov |
2020 | Tomaszów Mazowiecki | Zuid-Korea Cho Sang-hyeok Lee Byeong-hun Oh Sang-hun | Rusland Daniil Aldosjkin Artjom Arefjev Stepan Tsjistiakov | Nederland Jarle Gerrits Kai in 't Veld Stefan Westenbroek |
2021 | Hachinohe | Afgelast vanwege coronapandemie[1] | ||
2022 | Innsbruck | Rusland Sergei Bukuev Nikita Proshin Vsevolod Yatov | Spanje Nil Llop Alexander Rezzonico Manuel Taibo | Zuid-Korea Cho Yeong-jun Jang Seo-jin Ko Eun-woo |
2023 | Inzell | Verenigde Staten Jonathan Tobon Jordan Stolz Auggie Herman | Nederland Sijmen Egberts Jenning de Boo Tim Prins | Zuid-Korea Ho-Jun Yang Kyu-Dam Jun Kyung-Min Koo |
Meisjes
Zie ook
- Uitslagen op www.speedskatingnews.info
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p WK Junioren alsnog van de kalender geschrapt. Schaatsen.nl. Geraadpleegd op 15 januari 2021.
- ↑ Pavel Koelizjnikov werd in eerste instantie derde, maar werd achteraf geschorst vanwege dopinggebruik.
- ↑ Pavel Koelizjnikov werd in eerste instantie eerste, maar werd achteraf geschorst vanwege dopinggebruik.