Lijst van wereldkampioenen curling mannen
Het wereldkampioenschap curling mannen wordt sinds 1959 gehouden. Hieronder volgt een lijst van de winnaars.
Overzicht
Jaar | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Land | Team | Land | Team | Land | Team | |
1959 | CAN | Ernie Richardson Arnold Richardson Sam Richardson Wes Richardson | SCO | Willie Young John Pearson Jimmy Scott Bobby Young | ||
1960 | CAN | Ernie Richardson Arnold Richardson Sam Richardson Wes Richardson | SCO | Hugh Nielson Watson Yuill Tom Yuill Andrew Wilson | ||
1961 | CAN | Hec Gervais Ray Werner Vic Raymer Wally Ursuliak | SCO | Willie McIntosh Andrew McLaren Jim Miller Bob Stirrat | USA | Frank Crealock Ken Sherwood John Jamieson Bud McCartney |
1962 | CAN | Ernie Richardson Arnold Richardson Sam Richardson Wes Richardson | USA | Dick Brown Terry Kleffman Fran Kleffman Nick Jerulle | SCO | Willie Young John Pearson Sandy Anderson Bobby Young |
1963 | CAN | Ernie Richardson Arnold Richardson Sam Richardson Mel Perry | SCO | Chuck Hay John Bryden Alan Glen Jimmy Hamilton | USA | Mike Slyziuk Nelson Brown Ernie Slyziuk Walter Hubchick |
1964 | CAN | Lyall Dagg Leo Hebert Fred Britton Barry Naimark | SCO | Alex F. Torrance Alex A. Torrance Bobby Kirkland Jimmy Waddell | USA | Bob Magie, Jr. Bert Payne Russell Barber Britton Payne |
1965 | USA | Bud Somerville Bill Strum Al Gagne Tom Wright | CAN | Terry Braunstein Don Duguid Ron Braunstein Ray Turnbull | SWE | Tore Rydman Gunnar Kullendorf Sigurd Rydén Börje Holmgren |
1966 | CAN | Ron Northcott George Fink Bernie Sparkes Fred Storey | SCO | Chuck Hay John Bryden Alan Glen David Howie | USA | Bruce Roberts Joe Zbacnik Gerry Toutant Mike O'Leary |
1967 | SCO | Chuck Hay John Bryden Alan Glen David Howie | SWE | Bob Woods Tod Åkerlund Bengt af Kleen Ove Söderström | USA | Bruce Roberts Tom Fitzpatrick John Wright Doug Walker |
1968 | CAN | Ron Northcott Jimmy Shields Bernie Sparkes Fred Storey | SCO | Chuck Hay John Bryden Alan Glen David Howie | USA | Bud Somerville Bill Strum Al Gagne Tom Wright |
1969 | CAN | Ron Northcott Dave Gerlach Bernie Sparkes Fred Storey | USA | Bud Somerville Bill Strum Franklin Bradshaw Gene Overson | SCO | Bill Muirhead George Haggart Derek Scott Alec Young |
1970 | CAN | Don Duguid Rod Hunter Jim Pettapiece Bryan Wood | SCO | Bill Muirhead George Haggart Derek Scott Murray Melville | SWE | Claes Källén Christer Källén Sture Lindén Tom Schaeffer |
1971 | CAN | Don Duguid Rod Hunter Jim Pettapiece Bryan Wood | SCO | James Sanderson Willie Sanderson Iain Baxter Colin Baxter | USA | Dale Dalziel Dennis Melland Clark Sampson Rodney Melland |
1972 | CAN | Orest Meleschuk Dave Romano John Hanesiak Pat Hailley | USA | Robert LaBonte Frank Aasand John Aasand Ray Morgan | GER | Manfred Räderer Peter Jacoby Peder Ledosquet Hansjörg Jacoby |
1973 | SWE | Kjell Oscarius Bengt Oscarius Tom Schaeffer Boa Carlman | CAN | Harvey Mazinke Billy Martin George Achtymichuk Dan Klippenstein | FRA | Pierre Boan André Mabboux André Tronc Gerard Pasquier |
1974 | USA | Bud Somerville Bob Nichols Bill Strum Tom Locken | SWE | Jan Ullsten Tom Berggren Anders Grahn Roger Bredin | SUI | Peter Attinger, Jr. Bernhard Attinger Mattias Neuenschwander Jürg Geiler |
1975 | SUI | Otto Danieli Roland Schneider Rolf Gautschi Ueli Mülli | USA | Ed Risling Charles Lundgren Gary Schnee Dave Tellvik | CAN | Bill Tetley Rick Lang Bill Hodgson Peter Hnatiw |
1976 | USA | Bruce Roberts Joe Roberts Gery Kleffman Jerry Scott | SCO | Bill Muirhead Derek Scott Len Dudman Roy Sinclair | SUI | Adolf Aerni Martin Sägesser Martin Plüss Robert Stettler |
1977 | SWE | Ragnar Kamp Håkan Rudström Björn Rudström Christer Mårtensson | CAN | Jim Ursel Art Lobel Don Aitken Brian Ross | SCO | Ken Horton Willie Jamieson Keith Douglas Richard Harding |
1978 | USA | Bob Nichols Bill Strum Tom Locken Bob Christman | NOR | Kristian Sørum Morten Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland | CAN | Ed Lukowich Mike Chernoff Dave Johnston Ron Schindle |
1979 | NOR | Kristian Sørum Morten Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland | SUI | Peter Attinger, Jr. Bernhard Attinger Mathias Neuenschwander Reudi Attinger | CAN | Barry Fry Bill Carey Gordon Sparkes Bryan Wood |
1980 | CAN | Rick Folk Ron Mills Tom Wilson Jim Wilson | NOR | Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Harald Ramsfjell | SUI | Jürg Tanner Jürg Hornisberger Franz Tanner Patrik Lörtscher |
1981 | SUI | Jürg Tanner Jürg Hornisberger Patrik Lörtscher Franz Tanner | USA | Bob Nichols Bud Somerville Bob Christman Bob Buchanan | CAN | Kerry Burtnyk Mark Olson Jim Spencer Ron Kammerlock |
1982 | CAN | Al Hackner Rick Lang Bob Nicol Bruce Kennedy | SUI | Jürg Tanner Jürg Hornisberger Patrik Lörtscher Franz Tanner | GER | Keith Wendorf Hans Dieter Kiesel Sven Saile Heiner Martin |
1983 | CAN | Ed Werenich Paul Savage John Kawaja Neil Harrison | GER | Keith Wendorf Hans Dieter Kiesel Sven Saile Heiner Martin | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Gunnar Meland Bo Bakke |
1984 | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Gunnar Meland Bo Bakke | SUI | Peter Attinger Bernhard Attinger Werner Attinger Kurt Attinger | SWE | Connie Östlund Per Lindeman Carl von Wendt Bo Andersson |
1985 | CAN | Al Hackner Rick Lang Ian Tetley Pat Perroud | SWE | Stefan Hasselborg Mikael Hasselborg Hans Nordin Lars Wernblom | DEN | Hans Gufler Steen Hansen Michael Sindt Frants Gufler |
1986 | CAN | Ed Lukowich John Ferguson Neil Houston Brent Syme | SCO | David Smith Hammy McMillan Mike Hay Peter Smith | USA | Steve Brown Wally Henry George Godfrey Richard Maskel |
1987 | CAN | Russ Howard Glenn Howard Tim Belcourt Kent Carstairs | GER | Rodger Schmidt Wolfgang Burba Johnny Jahr Hans-Joachim Burba | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke |
1988 | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke | CAN | Pat Ryan Randy Ferbey Don Walchuk Don McKenzie | SCO | David Smith Mike Hay Peter Smith David Hay |
1989 | CAN | Pat Ryan Randy Ferbey Don Walchuk Don McKenzie Murray Ursuliak | SUI | Patrick Hürlimann Andreas Hänni Patrik Lörtscher Maro Gross | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Morten Søgaard Bo Bakke Morten Skaug |
SWE | Thomas Norgren Jan-Olov Nässén Anders Lööf Mikael Ljungberg Peter Cederwall | |||||
1990 | CAN | Ed Werenich John Kawaja Ian Tetley Pat Perroud Neil Harrison | SCO | David Smith Mike Hay Peter Smith David Hay | DEN | Tommy Stjerne Per Berg Peter Andersen Ivan Frederiksen Anders Søderblom |
SWE | Lars-Åke Nordström Christer Ödling Peder Flemström Peter Nenzén Anders Gidlund | |||||
1991 | SCO | David Smith Graeme Connal Peter Smith David Hay Mike Hay | CAN | Kevin Martin Kevin Park Dan Petryk Don Bartlett Jules Owchar | NOR | Eigil Ramsfjell Sjur Loen Niclas Järund Morten Skaug Dagfinn Loen |
USA | Steve Brown Paul Pustovar George Godfrey Wally Henry Mike Fraboni | |||||
1992 | SUI | Markus Eggler Frédéric Jean Stefan Hofer Björn Schröder | SCO | Hammy McMillan Norman Brown Gordon Muirhead Roger McIntyre | CAN | Vic Peters Dan Carey Chris Neufeld Don Rudd |
USA | Doug Jones Jason Larway Joel Larway Tom Violette | |||||
1993 | CAN | Russ Howard Glenn Howard Wayne Middaugh Peter Corner Larry Merkley | SCO | David Smith Graeme Connal Peter Smith David Hay Gordon Muirhead | SUI | Dieter Wüest Jens Piesbergen Peter Grendelmeier Simon Roth Martin Zürrer |
USA | Scott Baird Pete Fenson Mark Haluptzok Tim Johnson Dan Haluptzok | |||||
1994 | CAN | Rick Folk Pat Ryan Bert Gretzinger Gerry Richard Ron Steinhauer | SWE | Jan-Olov Nässén Anders Lööf Mikael Ljungberg Leif Sätter Örjan Jonsson | GER | Andy Kapp Uli Kapp Oliver Axnick Holger Höhne Michael Schäffer |
SUI | Markus Eggler Dominic Andres Stefan Hofer Björn Schröder Martin Zürrer | |||||
1995 | CAN | Kerry Burtnyk Jeff Ryan Rob Meakin Keith Fenton Denis Fillion | SCO | Gordon Muirhead Peter Loudon Robert Kelly Russell Keiller Graeme Connal | GER | Andy Kapp Uli Kapp Oliver Axnick Holger Höhne Michael Schäffer |
1996 | CAN | Jeff Stoughton Ken Tresoor Garry Van Den Berghe Steve Gould Darryl Gunnlaugson | SCO | Warwick Smith David Smith Peter Smith David Hay Richard Dickson | SUI | Patrick Hürlimann Patrik Lörtscher Daniel Gutknecht Diego Perren Stephan Keiser |
1997 | SWE | Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Marcus Feldt | GER | Andy Kapp Oliver Axnick Holger Höhne Michael Schäffer Keith Wendorf | SCO | Hammy McMillan Norman Brown Mike Hay Brian Binnie Peter Loudon |
1998 | CAN | Wayne Middaugh Graeme McCarrel Ian Tetley Scott Bailey Dave Carruthers | SWE | Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Marcus Feldt | FIN | Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Tommi Häti Jari Laukkanen Jussi Uusipaavalniemi |
1999 | SCO | Hammy McMillan Warwick Smith Ewan MacDonald Peter Loudon Gordon Muirhead | CAN | Jeff Stoughton Jon Mead Garry Van Den Berghe Doug Armstrong Steve Gould | SUI | Patrick Hürlimann Dominic Andres Martin Romang Diego Perren Patrik Lörtscher |
2000 | CAN | Greg McAulay Brent Pierce Bryan Miki Jody Sveistrup Darin Fenton | SWE | Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Marcus Feldt | FIN | Markku Uusipaavalniemi Wille Mäkelä Tommi Häti Jari Laukkanen Perttu Piilo |
2001 | SWE | Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | SUI | Andreas Schwaller Markus Eggler Damian Grichting Marco Ramstein Christof Schwaller | NOR | Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Tore Torvbråten |
2002 | CAN | Dave Nedohin Randy Ferbey Scott Pfeifer Marcel Rocque Dan Holowaychuk | NOR | Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Neils Siggard Andersen | SCO | Warwick Smith Norman Brown Ewan MacDonald Peter Loudon Tom Brewster, Jr. |
2003 | CAN | David Nedohin Randy Ferbey Scott Pfeifer Marcel Rocque Dan Holowaychuk | SUI | Ralph Stöckli Claudio Pescia Pascal Sieber Simon Strübin Marco Battilana | NOR | Pål Trulsen Lars Vågberg Flemming Davanger Bent Ånund Ramsfjell Neils Siggard Andersen |
2004 | SWE | Peter Lindholm Tomas Nordin Magnus Swartling Peter Narup Anders Kraupp | GER | Sebastian Stock Daniel Herberg Stephan Knoll Patrick Hoffman Markus Messenzehl | CAN | Mark Dacey Bruce Lohnes Rob Harris Andrew Gibson Mathew Harris |
2005 | CAN | David Nedohin Randy Ferbey Scott Pfeifer Marcel Rocque Dan Holowaychuk | SCO | David Murdoch Craig Wilson Neil Murdoch Euan Byers Ewan MacDonald | GER | Andy Kapp Uli Kapp Oliver Axnick Holger Höhne Andreas Kempf |
2006 | SCO | David Murdoch Ewan MacDonald Warwick Smith Euan Byers John Kingston | CAN | Jean-Michel Ménard François Roberge Éric Sylvain Maxime Elmaleh Jean Gagnon | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Thomas Due Jan Thoresen Christoffer Svae |
2007 | CAN | Glenn Howard Richard Hart Brent Laing Craig Savill Steve Bice | GER | Andy Kapp Uli Kapp Andreas Lang Andreas Kempf Holger Höhne | USA | Todd Birr Bill Todhunter Greg Johnson Kevin Birr Zach Jacobson |
2008 | CAN | Kevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Adam Enright | SCO | David Murdoch Graeme Connal Peter Smith Euan Byers Peter Loudon | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Havard Vad Petersson Thomas Due |
2009 | SCO | David Murdoch Ewan MacDonald Peter Smith Euan Byers Graeme Connal | CAN | Kevin Martin John Morris Marc Kennedy Ben Hebert Terry Meek | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Havard Vad Petersson Thomas Løvold |
2010 | CAN | Kevin Koe Blake MacDonald Carter Rycroft Nolan Thiessen Jamie King | NOR | Torger Nergård Thomas Løvold Christoffer Svae Håvard Vad Petersson | SCO | Warwick Smith David Smith Craig Wilson Ross Hepburn David Murdoch |
2011 | CAN | Jeff Stoughton Jon Mead Reid Carruthers Steve Gould Garth Smith | SCO | Tom Brewster Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow Duncan Fernie | SWE | Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson |
2012 | CAN | Glenn Howard Wayne Middaugh Brent Laing Craig Savill Scott Howard | SCO | Tom Brewster Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow David Edwards | SWE | Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Oskar Eriksson Viktor Kjäll Niklas Edin |
2013 | SWE | Niklas Edin Sebastian Kraupp Fredrik Lindberg Viktor Kjäll Oskar Eriksson | CAN | Brad Jacobs Ryan Fry E. J. Harnden Ryan Harnden Matt Dumontelle | SCO | David Murdoch Tom Brewster Greg Drummond Scott Andrews Michael Goodfellow |
2014 | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Markus Høiberg | SWE | Oskar Eriksson Kristian Lindström Markus Eriksson Christoffer Sundgren Gustav Eskilsson | SUI | Peter de Cruz Benoît Schwarz Dominik Märki Valentin Tanner Claudio Pätz |
2015 | SWE | Niklas Edin Oskar Eriksson Kristian Lindström Christoffer Sundgren Henrik Leek | NOR | Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Markus Høiberg | CAN | Pat Simmons John Morris Carter Rycroft Nolan Thiessen Tom Sallows |
2016 | CAN | Kevin Koe Marc Kennedy Brent Laing Ben Hebert Scott Pfeifer | DEN | Rasmus Stjerne Johnny Frederiksen Mikkel Poulsen Troels Harry Oliver Dupont | USA | John Shuster Tyler George Matt Hamilton John Landsteiner Kroy Nernberger |
2017 | CAN | Brad Gushue Mark Nichols Brett Gallant Geoff Walker Tom Sallows | SWE | Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Henrik Leek | SUI | Peter de Cruz Benoît Schwarz Romano Meier Valentin Tanner Claudio Pätz |
2018 | SWE | Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Henrik Leek | CAN | Brad Gushue Mark Nichols Brett Gallant Geoff Walker Tom Sallows | SCO | Bruce Mouat Grant Hardie Bobby Lammie Hammy McMillan, Jr. Ross Paterson |
2019 | SWE | Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | CAN | Kevin Koe Colton Flasch Brendan Neufeld Ben Hebert Ted Appelman | SUI | Peter de Cruz Benoît Schwarz Sven Michel Valentin Tanner Claudio Pätz |
2021 | SWE | Niklas Edin Oskar Eriksson Rasmus Wranå Christoffer Sundgren Daniel Magnusson | SCO | Bruce Mouat Grant Hardie Bobby Lammie Hammy McMillan, Jr. Ross Whyte | SUI | Peter de Cruz Benoît Schwarz Sven Michel Valentin Tanner Pablo Lachat |
2022 | SWE | CAN | ITA | |||
2023 | SCO | CAN | SUI | |||
2024 | SWE | CAN | ITA |