Olahraga di Sukan Olimpik Musim Panas 2020
- l
- b
- s
Olahraga di Sukan Olimpik Musim Panas 2020 pada mulanya dijadualkan berlangsung pada 31 Julai hingga 9 Ogos 2020 di Stadium Olimpik Tokyo. Namun akibat Pandemik COVID-19, acara ini telah ditangguhkan selama setahun iaitu pada 30 Julai hingga 8 Ogos 2021 dengan acara trek dan padang dikekalkan di Stadium Olimpik Tokyo manakala acara maraton dan lumba jalan kaki dipindahkan ke Taman Odori, Sapporo.[1][2]
Jadual
P | Pusingan awal | Q | Kelayakan | H | Saringan | ½ | Separuh akhir | F | Akhir |
Lelaki | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tarikh | Jul 30 | Jul 31 | Ogo 1 | Ogo 2 | Ogo 3 | Ogo 4 | Ogo 5 | Ogo 6 | Ogo 7 | Ogo 8 | |||||||||||
Acara | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | |
100 m | P | H | ½ | F | |||||||||||||||||
200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
10,000 m | F | ||||||||||||||||||||
110 m lari berpagar | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m lari berpagar | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
3000 m lari berhalangan | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 100 m lari berganti-ganti | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 400 m lari berganti-ganti | H | F | |||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
20 km lumba jalan kaki | F | ||||||||||||||||||||
50 km lumba jalan kaki | F | ||||||||||||||||||||
Lompat jauh | Q | F | |||||||||||||||||||
Lompat kijang | Q | F | |||||||||||||||||||
Lompat tinggi | Q | F | |||||||||||||||||||
Lombol galah | Q | F | |||||||||||||||||||
Lontar peluru | Q | F | |||||||||||||||||||
Lempar cakera | Q | F | |||||||||||||||||||
Rejam lembing | Q | F | |||||||||||||||||||
Lontar tukul besi | Q | F | |||||||||||||||||||
Dekatlon | F | ||||||||||||||||||||
Wanita | |||||||||||||||||||||
Tarikh | Jul 30 | Jul 31 | Ogo 1 | Ogo 2 | Ogo 3 | Ogo 4 | Ogo 5 | Ogo 6 | Ogo 7 | Ogo 8 | |||||||||||
Acara | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | P | M | |
100 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
200 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
800 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
1500 m | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
5000 m | H | F | |||||||||||||||||||
10,000 m | F | ||||||||||||||||||||
100 m lari berpagar | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
400 m lari berpagar | H | ½ | F | ||||||||||||||||||
3000 m lari berhalangan | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 100 m lari berganti-ganti | H | F | |||||||||||||||||||
4 × 400 m lari berganti-ganti | H | F | |||||||||||||||||||
Maraton | F | ||||||||||||||||||||
20 km lumba jalan kaki | F | ||||||||||||||||||||
Lompat jauh | Q | F | |||||||||||||||||||
Lompat kijang | Q | F | |||||||||||||||||||
Lompat tinggi | Q | F | |||||||||||||||||||
Lombol galah | Q | F | |||||||||||||||||||
Lontar peluru | Q | F | |||||||||||||||||||
Lempar cakera | Q | F | |||||||||||||||||||
Rejam lembing | Q | F | |||||||||||||||||||
Lontar tukul besi | Q | F | |||||||||||||||||||
Heptatlon | F | ||||||||||||||||||||
Campuran | |||||||||||||||||||||
Tarikh | Jul 30 | Jul 31 | |||||||||||||||||||
Acara | P | M | P | M | |||||||||||||||||
4 × 400 m lari berganti-ganti | H | F |
Pungutan pingat
Jadual pingat
* Tuan rumah (Jepun)
Kedudukan | NOC | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Syarikat | 7 | 12 | 7 | 26 |
2 | Itali | 5 | 0 | 0 | 5 |
3 | Kenya | 4 | 4 | 2 | 10 |
4 | Poland | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Jamaica | 4 | 1 | 4 | 9 |
6 | Belanda | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | China | 2 | 2 | 1 | 5 |
8 | Kanada | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Uganda | 2 | 1 | 1 | 4 |
10 | Norway | 2 | 1 | 0 | 3 |
Sweden | 2 | 1 | 0 | 3 | |
12 | Bahamas | 2 | 0 | 0 | 2 |
13 | Jerman | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Habsyah | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Portugal | 1 | 1 | 0 | 2 |
ROC | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Belgium | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | India | 1 | 0 | 0 | 1 |
Maghribi | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Puerto Rico | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Venezuela | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Yunani | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Great Britain | 0 | 3 | 3 | 6 |
25 | Colombia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Republik Dominika | 0 | 2 | 0 | 2 | |
27 | Australia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Cuba | 0 | 1 | 2 | 3 | |
29 | Jepun* | 0 | 1 | 1 | 2 |
Republik Czech | 0 | 1 | 1 | 2 | |
31 | Bahrain | 0 | 1 | 0 | 1 |
Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Perancis | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34 | Brazil | 0 | 0 | 2 | 2 |
New Zealand | 0 | 0 | 2 | 2 | |
36 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Belarus | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Botswana | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Grenada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sepanyol | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraine | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (43 NOC) | 49 | 47 | 48 | 144 |
Lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter butiran | Marcell Jacobs Itali | 9.80 AR | Fred Kerley Amerika Syarikat | 9.84 PB | Andre De Grasse Kanada | 9.89 PB |
200 meter butiran | Andre De Grasse Kanada | 19.62 NR | Kenny Bednarek Amerika Syarikat | 19.68 PB | Noah Lyles Amerika Syarikat | 19.74 SB |
400 meter butiran | Steven Gardiner Bahamas | 43.85 SB | Anthony Zambrano Colombia | 44.08 | Kirani James Grenada | 44.19 |
800 meter butiran | Emmanuel Korir Kenya | 1:45.06 | Ferguson Rotich Kenya | 1:45.23 | Patryk Dobek Poland | 1:45.39 |
1500 meter butiran | Jakob Ingebrigtsen Norway | 3:28.32 OR | Timothy Cheruiyot Kenya | 3:29.01 | Josh Kerr Great Britain | 3:29.05 PB |
5000 meter butiran | Joshua Cheptegei Uganda | 12:58.15 | Mohammed Ahmed Kanada | 12:58.61 | Paul Chelimo Amerika Syarikat | 12:59.05 SB |
10,000 meter butiran | Selemon Barega Habsyah | 27:43.22 | Joshua Cheptegei Uganda | 27:43.63 | Jacob Kiplimo Uganda | 27:43.88 |
110 meter berhalangan butiran | Hansle Parchment Jamaica | 13.04 SB | Grant Holloway Amerika Syarikat | 13.09 | Ronald Levy Jamaica | 13.10 |
400 meter berhalangan butiran | Karsten Warholm Norway | 45.94 WR | Rai Benjamin Amerika Syarikat | 46.17 AR | Alison dos Santos Brazil | 46.72 AR |
3000 meter berhalangan butiran | Soufiane El Bakkali Maghribi | 8:08.90 | Lamecha Girma Habsyah | 8:10.38 | Benjamin Kigen Kenya | 8:11.45 |
4 x 100 meter butiran | Itali Lorenzo Patta Marcell Jacobs Fausto Desalu Filippo Tortu | 37.50 NR | Great Britain Chijindu Ujah Zharnel Hughes Richard Kilty Nethaneel Mitchell-Blake | 37.51 SB | Kanada Aaron Brown Jerome Blake Brendon Rodney Andre De Grasse | 37.70 SB |
4 x 400 meter butiran | Amerika Syarikat Michael Cherry Michael Norman Bryce Deadmon Rai Benjamin Vernon Norwood* Randolph Ross* Trevor Stewart* | 2:55.70 SB | Belanda Liemarvin Bonevacia Terrence Agard Tony van Diepen Ramsey Angela Jochem Dobber* | 2:57.18 NR | Botswana Isaac Makwala Baboloki Thebe Zibane Ngozi Bayapo Ndori | 2:57.27 AR |
Maraton butiran | Eliud Kipchoge Kenya | 2:08:38 | Abdi Nageeye Belanda | 2:09:58 | Bashir Abdi Belgium | 2:10:00 |
20 kilometer jalan butiran | Massimo Stano Itali | 1:21:05 | Koki Ikeda Jepun | 1:21:14 | Toshikazu Yamanishi Jepun | 1:21:28 |
50 kilometer jalan butiran | Dawid Tomala Poland | 3:50:08 | Jonathan Hilbert Jerman | 3:50:44 | Evan Dunfee Kanada | 3:50:59 SB |
Lompat tinggi butiran | Gianmarco Tamberi Itali | 2.37 m SB | tiada pemenang (seri bagi pingat emas, pemenang bersetuju untuk berkongsi pingat) | Maksim Nedasekau Belarus | 2.37 m NR | |
Mutaz Essa Barshim Qatar | ||||||
Lompat galah butiran | Armand Duplantis Sweden | 6.02 m | Chris Nilsen Amerika Syarikat | 5.97 m PB | Thiago Braz Brazil | 5.87 m SB |
Lompat jauh butiran | Miltiadis Tentoglou Yunani | 8.41 m | Juan Miguel Echevarría Cuba | 8.41 m | Maykel Massó Cuba | 8.21 m |
Lompat kijang butiran | Pedro Pichardo Portugal | 17.98 m NR | Zhu Yaming China | 17.57 m PB | Hugues Fabrice Zango Burkina Faso | 17.47 m |
Lontar peluru butiran | Ryan Crouser Amerika Syarikat | 23.30 m OR | Joe Kovacs Amerika Syarikat | 22.65 m | Tom Walsh New Zealand | 22.47 m SB |
Lempar cakera butiran | Daniel Ståhl Sweden | 68.90 m | Simon Pettersson Sweden | 67.39 m | Lukas Weißhaidinger Austria | 67.07 m |
Lempar tukul butiran | Wojciech Nowicki Poland | 82.52 m PB' | Eivind Henriksen Norway | 81.58 m NR | Paweł Fajdek Poland | 81.53 m |
Rejam lembing butiran | Neeraj Chopra India | 87.58 m | Jakub Vadlejch Republik Czech | 86.67 m SB | Vítězslav Veselý Republik Czech | 85.44 m SB |
Dekatlon butiran | Damian Warner Kanada | 9018 pts OR NR | Kevin Mayer Perancis | 8726 pts SB | Ashley Moloney Australia | 8649 pts AR |
* Atlet hanya bertanding pada peringkat saringan awal dan mendapat pingat.
Wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter butiran | Elaine Thompson-Herah Jamaica | 10.61 OR | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica | 10.74 | Shericka Jackson Jamaica | 10.76 PB' |
200 meter butiran | Elaine Thompson-Herah Jamaica | 21.53 NR | Christine Mboma Namibia | 21.81 WJR | Gabrielle Thomas Amerika Syarikat | 21.87 |
400 meter butiran | Shaunae Miller-Uibo Bahamas | 48.36 AR | Marileidy Paulino Republik Dominika | 49.20 NR | Allyson Felix Amerika Syarikat | 49.46 SB MWR |
800 meter butiran | Athing Mu Amerika Syarikat | 1:55.21 NR | Keely Hodgkinson Great Britain | 1:55.88 NR | Raevyn Rogers Amerika Syarikat | 1:56.81 PB' |
1500 meter butiran | Faith Kipyegon Kenya | 3:53.11 OR | Laura Muir Great Britain | 3:54.50 NR | Sifan Hassan Belanda | 3:55.86 |
5000 meter butiran | Sifan Hassan Belanda | 14:36.79 | Hellen Obiri Kenya | 14:38.36 | Gudaf Tsegay Habsyah | 14:38.87 |
10,000 meter butiran | Sifan Hassan Belanda | 29:55.32 | Kalkidan Gezahegne Bahrain | 29:56.18 | Letesenbet Gidey Habsyah | 30:01.72 |
100 meter berhalangan butiran | Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico | 12.37 | Kendra Harrison Amerika Syarikat | 12.52 | Megan Tapper Jamaica | 12.55 |
400 meter berhalangan butiran | Sydney McLaughlin Amerika Syarikat | 51.46 WR | Dalilah Muhammad Amerika Syarikat | 51.58 PB' | Femke Bol Belanda | 52.03 AR |
3000 meter berhalangan butiran | Peruth Chemutai Uganda | 9:01.45 NR | Courtney Frerichs Amerika Syarikat | 9:04.79 SB | Hyvin Jepkemoi Kenya | 9:05.39 |
4 x 100 meter butiran | Jamaica Briana Williams Elaine Thompson-Herah Shelly-Ann Fraser-Pryce Shericka Jackson Natasha Morrison* Remona Burchell* | 41.02 NR | Amerika Syarikat Javianne Oliver Teahna Daniels Jenna Prandini Gabrielle Thomas English Gardner* Aleia Hobbs* | 41.45 SB | Great Britain Asha Philip Imani Lansiquot Dina Asher-Smith Daryll Neita | 41.88 |
4 x 400 meter butiran | Amerika Syarikat Sydney McLaughlin Allyson Felix Dalilah Muhammad Athing Mu Kendall Ellis* Lynna Irby* Wadeline Jonathas* Kaylin Whitney* | 3:16.85 SB | Poland Natalia Kaczmarek Iga Baumgart-Witan Małgorzata Hołub-Kowalik Justyna Święty-Ersetic Anna Kiełbasińska* | 3:20.53 NR | Jamaica Roneisha McGregor Janieve Russell Shericka Jackson Candice McLeod Junelle Bromfield* Stacey-Ann Williams* | 3:21.24 SB |
Maraton butiran | Peres Jepchirchir Kenya | 2:27:20 SB | Brigid Kosgei Kenya | 2:27:36 SB | Molly Seidel Amerika Syarikat | 2:27:46 SB |
20 kilometer jalan butiran | Antonella Palmisano Itali | 1:29:12 | Sandra Arenas Colombia | 1:29:37 | Liu Hong China | 1:29:57 |
Lompat tinggi butiran | Mariya Lasitskene ROC | 2.04 m SB | Nicola McDermott Australia | 2.02 m AR | Yaroslava Mahuchikh Ukraine | 2.00 m |
Lompat galah butiran | Katie Nageotte Amerika Syarikat | 4.90 m | Anzhelika Sidorova ROC | 4.85 m | Holly Bradshaw Great Britain | 4.85 m |
Lompat jauh butiran | Malaika Mihambo Jerman | 7.00 m SB | Brittney Reese Amerika Syarikat | 6.97 m | Ese Brume Nigeria | 6.97 m |
Lompat kijang butiran | Yulimar Rojas Venezuela | 15.67 m WR | Patrícia Mamona Portugal | 15.01 m NR | Ana Peleteiro Sepanyol | 14.87 m NR |
Lontar peluru butiran | Gong Lijiao China | 20.58 m PB' | Raven Saunders Amerika Syarikat | 19.79 m | Valerie Adams New Zealand | 19.62 m |
Lempar cakera butiran | Valarie Allman Amerika Syarikat | 68.98 m | Kristin Pudenz Jerman | 66.86 m PB' | Yaime Pérez Cuba | 65.72 m |
Lempar tukul butiran | Anita Włodarczyk Poland | 78.48 m SB MWR | Wang Zheng China | 77.03 SB | Malwina Kopron Poland | 75.49 m SB |
Rejam lembing butiran | Liu Shiying China | 66.34 m SB | Maria Andrejczyk Poland | 64.61 m | Kelsey-Lee Barber Australia | 64.56 m SB |
Heptatlon butiran | Nafissatou Thiam Belgium | 6791 pts SB | Anouk Vetter Belanda | 6689 pts NR | Emma Oosterwegel Belanda | 6590 pts PB' |
* Atlet hanya bertanding pada peringkat saringan awal dan mendapat pingat.
Campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
4 x 400 meter butiran | Poland Kajetan Duszyński Natalia Kaczmarek Justyna Święty-Ersetic Karol Zalewski Dariusz Kowaluk* Iga Baumgart-Witan* Małgorzata Hołub-Kowalik* | 3:09.87 OR AR | Republik Dominika Lidio Andrés Feliz Marileidy Paulino Anabel Medina Alexander Ogando Luguelín Santos* | 3:10.21 NR | Amerika Syarikat Kendall Ellis Vernon Norwood Trevor Stewart Kaylin Whitney Elija Godwin* Lynna Irby* Taylor Manson* Bryce Deadmon* | 3:10.22 |
* Atlet hanya bertanding pada peringkat saringan awal dan mendapat pingat.
Rujukan
- ^ McCurry, Justin; Ingle, Sean (2020-03-24). "Tokyo Olympics postponed to 2021 due to coronavirus pandemic". The Guardian (dalam bahasa Inggeris). ISSN 0261-3077. Dicapai pada 2020-03-24.CS1 maint: uses authors parameter (link)
- ^ "Tokyo 2020: Athletics". Dicapai pada 20 July 2018.
- ^ "Schedule - Athletics Tokyo 2020 Olympics". Olympian Database. Dicapai pada 24 February 2020.
Rencana ini ialah rencana tunas. Anda boleh membantu Wikipedia dengan mengembangkannya. |
- l
- b
- s
Jika anda melihat rencana yang menggunakan templat {{tunas}} ini, gantikanlah ia dengan templat tunas yang lebih spesifik.