Kejohanan Olahraga Dunia 2023
Bandar tuan rumah | Budapest |
---|---|
Negara | Hungary |
Cogan kata | Witness The Wonder (Hungary: Láss csodát!code: hu is deprecated ) |
Penganjur | World Athletics, Persatuan Olahraga Hungary |
Edisi | 19 |
Sukan | Olahraga |
Acara | 49 |
Tarikh | 19–27 Ogos 2023[1] |
Pembukaan dirasmikan oleh | Presiden Katalin Novák |
Stadium utama | Pusat Olahraga Negara |
Laman sesawang | Budapest23 |
← Eugene 2022 Tokyo 2025 → |
Kejohanan Olahraga Dunia 2023 (Hungary: 2023-as atlétikai világbajnokságcode: hu is deprecated ), edisi kesembilan belas Kejohanan Olahraga Dunia, telah diadakan dari 19 hingga 27 Ogos 2023 di Pusat Olahraga Negara, di Budapest, Hungary.[2]
Ini adalah Kejohanan Olahraga Dunia yang pertama di Hungary. Bandar Budapest sebelum ini menyatakan minat untuk menganjurkan Kejohanan Dunia 2007, tetapi menarik diri dan akhirnya diadakan di Osaka.[3] Maskot rasmi acara itu ialah Racka, dipanggil Youhuu.[4][5]
Venue
Kejohanan diadakan di Pusat Olahraga Negara di Budapest, yang dibina khas untuk acara ini, dan mempunyai kapasiti sementara 36,000.[6]
Jadual pingat
* Tuan rumah (Hungary)
Kedudukan | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Syarikat | 12 | 8 | 9 | 29 |
2 | Kanada | 4 | 2 | 0 | 6 |
3 | Sepanyol | 4 | 1 | 0 | 5 |
4 | Jamaica | 3 | 5 | 4 | 12 |
5 | Kenya | 3 | 3 | 4 | 10 |
6 | Habsyah | 2 | 4 | 3 | 9 |
7 | Great Britain | 2 | 3 | 5 | 10 |
8 | Belanda | 2 | 1 | 2 | 5 |
9 | Norway | 2 | 1 | 1 | 4 |
10 | Sweden | 2 | 1 | 0 | 3 |
11 | Uganda | 2 | 0 | 0 | 2 |
12 | Australia | 1 | 2 | 3 | 6 |
13 | Itali | 1 | 2 | 1 | 4 |
14 | Ukraine | 1 | 1 | 0 | 2 |
15 | Jepun | 1 | 0 | 1 | 2 |
Maghribi | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Yunani | 1 | 0 | 1 | 2 | |
18 | Bahrain | 1 | 0 | 0 | 1 |
Burkina Faso | 1 | 0 | 0 | 1 | |
India | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Republik Dominika | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Serbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Venezuela | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Poland | 0 | 2 | 0 | 2 |
25 | Cuba | 0 | 1 | 2 | 3 |
26 | Botswana | 0 | 1 | 1 | 2 |
27 | Colombia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ecuador | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Filipina | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Kepulauan Virgin British | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Pakistan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Perancis | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Peru | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Puerto Rico | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
37 | China | 0 | 0 | 2 | 2 |
Republik Czech | 0 | 0 | 2 | 2 | |
39 | Barbados | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brazil | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Finland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Grenada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hungary* | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lithuania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Qatar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (46 negara) | 50 | 48 | 50 | 148 |
Keputusan
Lelaki
Balapan
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter | Noah Lyles Amerika Syarikat | 9.83 =WL | Letsile Tebogo Botswana | 9.88 NR | Zharnel Hughes Great Britain | 9.88 |
200 meter | Noah Lyles Amerika Syarikat | 19.52 | Erriyon Knighton Amerika Syarikat | 19.75 | Letsile Tebogo Botswana | 19.81 |
400 meter | Antonio Watson Jamaica | 44.22 | Matthew Hudson-Smith Great Britain | 44.31 | Quincy Hall Amerika Syarikat | 44.37 PB |
800 meter | Marco Arop Kanada | 1:44.24 | Emmanuel Wanyonyi Kenya | 1:44.53 | Ben Pattison Great Britain | 1:44.83 |
1500 meter | Josh Kerr Great Britain | 3:29.38 SB | Jakob Ingebrigtsen Norway | 3:29.65 | Narve Gilje Nordås Norway | 3:29.68 |
5000 meter | Jakob Ingebrigtsen Norway | 13:11.30 SB | Mohamed Katir Sepanyol | 13:11.44 | Jacob Krop Kenya | 13:12.28 |
10,000 meter | Joshua Cheptegei Uganda | 27:51.42 SB | Daniel Ebenyo Kenya | 27:52.60 | Selemon Barega Habsyah | 27:52.72 |
Maraton | Victor Kiplangat Uganda | 2:08.53 | Maru Teferi Israel | 2:09.12 SB | Leul Gebresilase Habsyah | 2:09.19 |
110 meter lari berpagar | Grant Holloway Amerika Syarikat | 12.96 SB | Hansle Parchment Jamaica | 13.07 SB | Daniel Roberts Amerika Syarikat | 13.09 |
400 meter lari berpagar | Karsten Warholm Norway | 46.89 | Kyron McMaster Kepulauan Virgin British | 47.34 | Rai Benjamin Amerika Syarikat | 47.56 |
3000 meter lari berhalangan | Soufiane El Bakkali Maghribi | 8:03.53 | Lamecha Girma Habsyah | 8:05.44 | Abraham Kibiwot Kenya | 8:11.98 |
20 km berjalan kaki | Álvaro Martín Sepanyol | 1:17:32 WL | Perseus Karlström Sweden | 1:17:39 NR | Caio Bonfim Brazil | 1:17:47 NR |
35 km berjalan kaki | Álvaro Martín Sepanyol | 2:24:30 NR | Brian Daniel Pintado Ecuador | 2:24:34 AR | Masatora Kawano Jepun | 2:25:12 SB |
4 × 100 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat (USA) Christian Coleman Fred Kerley Brandon Carnes Noah Lyles J.T. Smith* | 37.38 WL | Itali (ITA) Roberto Rigali Marcell Jacobs Lorenzo Patta Filippo Tortu | 37.62 SB | Jamaica (JAM) Ackeem Blake Oblique Seville Ryiem Forde Rohan Watson | 37.76 |
4 × 400 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat (USA) Quincy Hall Vernon Norwood Justin Robinson Rai Benjamin Trevor Bassitt* Matthew Boling* Christopher Bailey* | 2:57.31 WL | Perancis (FRA) Ludvy Vaillant Gilles Biron David Sombé [fr] Téo Andant Loïc Prévot* | 2:58.45 NR | Great Britain (GBR) Alex Haydock-Wilson Charlie Dobson Lewis Davey Rio Mitcham | 2:58.71 SB |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
* Menandakan atlet hanya bertanding pada saringan awal dan menerima pingat.
Padang
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
Lompat tinggi | Gianmarco Tamberi Itali | 2.36 m =WL | JuVaughn Harrison Amerika Syarikat | 2.36 m =WL | Mutaz Essa Barshim Qatar | 2.33 m |
Lompat bergalah | Armand Duplantis Sweden | 6.10 m | EJ Obiena Filipina | 6.00 m =AR | Kurtis Marschall Australia Chris Nilsen Amerika Syarikat | 5.95 m =PB 5.95 m SB |
Lompat jauh | Miltiadis Tentoglou Yunani | 8.52 m SB | Wayne Pinnock Jamaica | 8.50 m | Tajay Gayle Jamaica | 8.27 m ='SB |
Lompat kijang | Hugues Fabrice Zango Burkina Faso | 17.64 m | Lázaro Martínez Cuba | 17.41 m | Cristian Nápoles Cuba | 17.40 m PB |
Lontar peluru | Ryan Crouser Amerika Syarikat | 23.51 m CR | Leonardo Fabbri Itali | 22.34 m PB | Joe Kovacs Amerika Syarikat | 22.12 m |
Lempar cakera | Daniel Ståhl Sweden | 71.46 m CR | Kristjan Čeh Slovenia | 70.02 m | Mykolas Alekna Lithuania | 68.85 m |
Rejam lembing | Neeraj Chopra India | 88.17 m | Arshad Nadeem Pakistan | 87.82 m SB | Jakub Vadlejch Republik Czech | 86.67 m |
Lontar tukul besi | Ethan Katzberg Kanada | 81.25 NR | Wojciech Nowicki Poland | 81.02 | Bence Halász Hungary | 80.82 SB |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
Gabungan
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
Dekatlon | Pierce LePage Kanada | 8909 WL | Damian Warner Kanada | 8804 SB | Lindon Victor Grenada | 8756 NR |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
Wanita
Balapan
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
100 meter | Sha'Carri Richardson Amerika Syarikat | 10.65 CR | Shericka Jackson Jamaica | 10.72 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaica | 10.77 SB |
200 meter | Shericka Jackson Jamaica | 21.41 CR | Gabrielle Thomas Amerika Syarikat | 21.81 | Sha'Carri Richardson Amerika Syarikat | 21.92 PB |
400 meter | Marileidy Paulino Republik Dominika | 48.76 NR | Natalia Kaczmarek Poland | 49.57 | Sada Williams Barbados | 49.60 |
800 meter | Mary Moraa Kenya | 1:56.03 PB | Keely Hodgkinson Great Britain | 1:56.34 | Athing Mu Amerika Syarikat | 1:56.61 SB |
1500 meter | Faith Kipyegon Kenya | 3:54.87 | Diribe Welteji Habsyah | 3:55.69 | Sifan Hassan Belanda | 3:56.00 |
5000 meter | Faith Kipyegon Kenya | 14:53.88 | Sifan Hassan Belanda | 14:54.11 | Beatrice Chebet Kenya | 14:54.33 |
10,000 meter | Gudaf Tsegay Habsyah | 31:27.18 | Letesenbet Gidey Habsyah | 31:28.16 SB | Ejgayehu Taye Habsyah | 31:28.31 |
Maraton | Amane Beriso Habsyah | 2:24:23 SB | Gotytom Gebreslase Habsyah | 2:24:34 SB | Fatima Ezzahra Gardadi Maghribi | 2:25:17 |
100 meter lari berpagar | Danielle Williams Jamaica | 12.43 SB | Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico | 12.44 | Kendra Harrison Amerika Syarikat | 12.46 |
400 meter lari berpagar | Femke Bol Belanda | 51.70 | Shamier Little Amerika Syarikat | 52.80 SB | Rushell Clayton Jamaica | 52.81 PB |
3000 meter lari berhalangan | Winfred Yavi Bahrain | 8:54.29 WL | Beatrice Chepkoech Kenya | 8:58.98 SB | Faith Cherotich Kenya | 9:00.69 PB |
20 km berjalan kaki | María Pérez Sepanyol | 1:26.51 | Jemima Montag Australia | 1:27.16 AR | Antonella Palmisano Itali | 1:27.26 SB |
35 km berjalan kaki | María Pérez Sepanyol | 2:38:40 CR | Kimberly García Peru | 2:40:52 | Antigoni Drisbioti Yunani | 2:43:22 SB |
4 × 100 meter berganti-ganti | Amerika Syarikat (USA) Tamari Davis Twanisha Terry Gabrielle Thomas Sha'Carri Richardson Tamara Clark* Melissa Jefferson* | 41.03 CR | Jamaica (JAM) Natasha Morrison Shelly-Ann Fraser-Pryce Shashalee Forbes Shericka Jackson Briana Williams* Elaine Thompson-Herah* | 41.21 SB | Great Britain (GBR) Asha Philip Imani Lansiquot Bianca Williams Daryll Neita Annie Tagoe* | 41.98 SB |
4 × 400 meter berganti-ganti | Belanda (NED) Eveline Saalberg Lieke Klaver Cathelijn Peeters Femke Bol Lisanne de Witte* | 3:20.72 WL NR | Jamaica (JAM) Candice McLeod Janieve Russell Nickisha Pryce Stacey-Ann Williams Charokee Young* Shiann Salmon* | 3:20.88 SB | Great Britain (GBR) Laviai Nielsen Amber Anning [pl] Ama Pipi Nicole Yeargin Yemi Mary John* | 3:21.04 SB |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
* Menandakan atlet hanya bertanding pada saringan awal dan menerima pingat.
Padang
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
Lompat tinggi | Yaroslava Mahuchikh Ukraine | 2.01 | Eleanor Patterson Australia | 1.99 | Nicola Olyslagers Australia | 1.99 |
Lompat bergalah | Nina Kennedy Australia Katie Moon Amerika Syarikat | 4.90 =WL | Tidak dianugerahkan | Wilma Murto Finland | 4.80 =SB | |
Lompat jauh | Ivana Vuleta Serbia | 7.14 WL | Tara Davis-Woodhall Amerika Syarikat | 6.91 | Alina Rotaru-Kottmann Romania | 6.88 |
Lompat kijang | Yulimar Rojas Venezuela | 15.08 | Maryna Bekh-Romanchuk Ukraine | 15.00 SB | Leyanis Pérez Cuba | 14.96 |
Lontar peluru | Chase Ealey Amerika Syarikat | 20.43 SB | Sarah Mitton Kanada | 20.08 SB | Gong Lijiao China | 19.69 |
Lempar cakera | Laulauga Tausaga Amerika Syarikat | 69.49 PB | Valarie Allman Amerika Syarikat | 69.23 | Feng Bin China | 68.20 SB |
Lontar tukul besi | Camryn Rogers Kanada | 77.22 | Janee' Kassanavoid Amerika Syarikat | 76.36 | DeAnna Price Amerika Syarikat | 75.41 |
Rejam lembing | Haruka Kitaguchi Jepun | 66.73 | Flor Ruiz Colombia | 65.47 AR | Mackenzie Little Australia | 63.38 |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
Gabungan
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
Heptatlon | Katarina Johnson-Thompson Great Britain | 6740 | Anna Hall Amerika Syarikat | 6720 | Anouk Vetter Belanda | 6501 |
WR rekod dunia | AR rekod kawasan | CR rekod kejohanan | GR rekod permainan | NR rekod kebangsaan | OR rekod Olimpik | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season) |
Campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
4 × 400 m berganti-ganti | Amerika Syarikat (USA) Justin Robinson Rosey Effiong Matthew Boling Alexis Holmes Ryan Willie* | 3:08.80 WR | Great Britain (GBR) Lewis Davey Laviai Nielsen Rio Mitcham Yemi Mary John Joseph Brier* | 3:11.06 NR | Republik Czech (CZE) Matěj Krsek Tereza Petržilková Patrik Šorm Lada Vondrová | 3:11.98 NR |
* Menandakan atlet hanya bertanding pada saringan awal dan menerima pingat.
Negara yang mengambil bahagian
- Afghanistan (1)
- Albania (2)
- Algeria (10)
- Samoa Amerika (1)
- Andorra (1)
- Angola (1)
- Anguilla (1)
- Antigua dan Barbuda (1)
- Argentina (10)
- Armenia (1)
- Aruba (1)
- Pasukan Pelarian Atlet (6)
- Australia (66)
- Austria (8)
- Azerbaijan (2)
- Bahamas (11)
- Bahrain (6)
- Bangladesh (1)
- Barbados (3)
- Belgium (31)
- Belize (1)
- Benin (1)
- Bermuda (1)
- Bolivia (1)
- Bosnia dan Herzegovina (3)
- Botswana (14)
- Brazil (56)
- Kepulauan Virgin British (3)
- Bulgaria (3)
- Burkina Faso (2)
- Burundi (6)
- Cameroon (3)
- Kanada (55)
- Tanjung Verde (1)
- Kepulauan Cayman (1)
- Republik Afrika Tengah (1)
- Chad (1)
- Chile (9)
- China (41)
- Taipei Cina (4)
- Colombia (16)
- Comoros (1)
- Republik Congo (1)
- Kepulauan Cook (1)
- Costa Rica (1)
- Croatia (9)
- Cuba (21)
- Cyprus (6)
- Republik Czech (23)
- Republik Demokratik Congo (1)
- Denmark (11)
- Djibouti (3)
- Dominika (1)
- Republik Dominika (7)
- Timor-Leste (1)
- Ecuador (17)
- Mesir (6)
- El Salvador (1)
- Guinea Khatulistiwa (1)
- Eritrea (7)
- Estonia (7)
- Swaziland (1)
- Habsyah (42)
- Persekutuan Mikronesia (1)
- Fiji (1)
- Finland (40)
- Perancis (78)
- Polinesia Perancis (1)
- Gabon (1)
- Gambia (2)
- Georgia (1)
- Jerman (78)
- Ghana (7)
- Gibraltar (1)
- Great Britain (55)
- Yunani (22)
- Grenada (4)
- Guam (1)
- Guatemala (4)
- Guinea-Bissau (1)
- Guyana (2)
- Haiti (1)
- Honduras (1)
- Hong Kong (1)
- Hungary (63)
- Iceland (3)
- India (28)
- Indonesia (1)
- Iran (2)
- Iraq (1)
- Ireland (24)
- Israel (6)
- Itali (78)
- Ivory Coast (6)
- Jamaica (68)
- Jepun (76)
- Jordan (1)
- Kazakhstan (8)
- Kiribati (1)
- Kenya (52)
- Kosovo (1)
- Kuwait (3)
- Kyrgyzstan (2)
- Laos (1)
- Latvia (9)
- Lubnan (1)
- Lesotho (2)
- Liberia (3)
- Libya (1)
- Lithuania (16)
- Luxembourg (4)
- Makau (1)
- Madagaskar (1)
- Malawi (1)
- Malaysia (1)
- Maldives (1)
- Mali (1)
- Malta (1)
- Kepulauan Marshall (1)
- Mauritania (1)
- Mauritius (1)
- Mexico (25)
- Moldova (4)
- Monaco (1)
- Mongolia (4)
- Montenegro (1)
- Maghribi (18)
- Mozambique (1)
- Myanmar (1)
- Namibia (3)
- Nauru (1)
- Nepal (1)
- Belanda (41)
- New Zealand (19)
- Nicaragua (1)
- Niger (2)
- Nigeria (27)
- Macedonia Utara (1)
- Kepulauan Mariana Utara (1)
- Norway (27)
- Oman (1)
- Pakistan (1)
- Palau (1)
- Palestin (1)
- Panama (2)
- Papua New Guinea (1)
- Paraguay (2)
- Peru (12)
- Filipina (3)
- Poland (67)
- Portugal (29)
- Puerto Rico (10)
- Qatar (3)
- Romania (16)
- Rwanda (3)
- Saint Kitts dan Nevis (1)
- Saint Lucia (2)
- Saint Vincent dan Kepulauan Grenadine (1)
- Samoa (1)
- San Marino (1)
- São Tomé dan Príncipe (1)
- Arab Saudi (2)
- Senegal (2)
- Serbia (9)
- Seychelles (1)
- Sierra Leone (1)
- Singapura (2)
- Slovakia (9)
- Slovenia (13)
- Kepulauan Solomon (1)
- Somalia (1)
- Afrika Selatan (36)
- Korea Selatan (4)
- Sudan Selatan (1)
- Sepanyol (58)
- Sri Lanka (7)
- Suriname (1)
- Sweden (32)
- Switzerland (39)
- Tajikistan (1)
- Tanzania (1)
- Thailand (1)
- Togo (1)
- Tonga (1)
- Trinidad dan Tobago (16)
- Tunisia (4)
- Turki (17)
- Turkmenistan (1)
- Kepulauan Turks dan Caicos (1)
- Tuvalu (1)
- Uganda (21)
- Ukraine (30)
- Emiriah Arab Bersatu (1)
- Amerika Syarikat (138)
- Uruguay (6)
- Uzbekistan (5)
- Vanuatu (1)
- Venezuela (5)
- Vietnam (1)
- Kepulauan Virgin (1)
- Zambia (2)
- Zimbabwe (4)
Rujukan
- ^ Change of dates for World Athletics Championships Budapest 2023, Executive Board appoints three new members World Athletics
- ^ "IAAF Council makes key decisions in Monaco". IAAF. 4 Disember 2018.
- ^ "2007 IAAF World Championships in Athletics will be held in Osaka". World Athletics. 15 November 2002.
- ^ "Bemutatkozott Youhuu, az atlétikai vb kabalafigurája". Bemutatkozott Youhuu, az atlétikai vb kabalafigurája (dalam bahasa Hungary). 2023-08-04. Dicapai pada 2023-08-21.
- ^ "Youhuu, a kabalafigura | Budapest 23 | World Athletics Championships". worldathletics.org. Dicapai pada 2023-08-21.
- ^ "National Athletics Centre | Budapest 23 | World Athletics Championships". www.worldathletics.org. Dicapai pada 2023-01-17.
Pautan luar
- Laman web rasmi worldathletics.org
Templat:Kejohanan Olahraga Dunia