19. Európai Filmdíj-gála
|
|
A varsói EXPO XXI épülete |
Gála |
Helyszín | EXPO XXI, Varsó Lengyelország |
Dátum | 2006. december 2. |
Házigazda | Maciej Stuhr Sophie Marceau |
Időtartam | 3 óra |
|
Hivatalos weboldal |
http://www.europeanfilmawards.eu/ |
A 19. Európai Filmdíj-átadó ünnepséget (19th European Film Awards), amelyen az előző évben hivatalosan bemutatott, az Európai Filmakadémia több mint 1700 tagjának szavazata alapján legjobbnak ítélt európai alkotásokat részesítették elismerésben, 2006. december 2-án tartották meg a varsói EXPO XXI kiállítási és kongresszusi központban.[1][2] Az ünnepség ceremóniamesterének Maciej Stuhr lengyel színészt, valamint Sophie Marceau francia színésznőt kérték fel.
2006-ban a Filmakadémia újabb változásokat hajtott végre a díjazásban:
Az Európai Filmakadémia 2006. szeptember 11-én hozta nyilvánosságra a díjra számításba vett nagyjátékfilmek 49 alkotásból álló listáját, melyből húszat a legtöbb akadémiai tagot számláló országok javasoltak saját filmjeik közül, huszonhatot pedig az EFA Igazgatótanácsa, meghívott szakértők bevonásával. A díjra jelöltek listáját az akadémia tagjainak szavazatával állították össze, és november 6-án hirdették ki a Sevillai Európai Filmfesztiválon.[4][5][6]
A legtöbb jelölést (hét kategóriában) a Volver, Pedro Almodóvar misztikus filmdrámája, A mások élete, Florian Henckel von Donnersmarcknak az egykori keletnémet Stasi kíméletlen megfigyelő-besúgó rendszerét bemutató thrillerje (6 kategóriában), valamint a Felkavar a szél, Ken Loachnak az 1920-as évek eleji ír polgárháborúban játszódó történelmi drámája kapta (öt kategóriában).[6] Ennek megfelelően a legtöbb díjat is a Volver seperhette be; Pedro Almodóvar lett a legjobb rendező, Penélope Cruz a legjobb színésznő, Alberto Iglesias a legjobb zeneszerző és a film elnyerte a közönségdíjat is. A legjobb európai film díját A mások élete kapta, főszereplője, Ulrich Mühe lett a legjobb színész, rendezője pedig egyben a legjobb forgatókönyvíró. Ken Loach drámájának képi világát megteremtő Barry Ackroyd vehette át a legjobb operatőri teljesítmény elismerő ezüst szobrocskát.[3]
Az előzetes válogatásban két magyar nagyjátékfilm szerepelt, Hajdu Szabolcs Fehér tenyér című sportfilmje és Pálfi György Taxidermia című tragikomédiája, jelölésre azonban egyik sem került.[5] Jelölt volt viszont a legjobb európai felfedezett kategóriában a Friss levegő, Kocsis Ágnes filmdrámája.[6]
Sikeres volt Kenyeres Bálint harmadik kisjátékfilmje, a mozikban is vetített Before Dawn, amely bemutatása óta a hazai és számos nemzetközi fesztivált megjárva díjak sokaságát gyűjtötte be, és a tamperei filmfesztiválon 2006 márciusában elnyert United International Pictures (UIP) rövidfilmdíjnak köszönhetően került a legjobb európai rövidfilm díjára jelölt alkotások közé. Az egy snittből álló, 13 perces alkotás rendezője ezúttal a legjobb rövidfilmnek járó elismerést vehette át.[3]
Válogatás
- 9 rota (9 ротa) – rendező: Fjodor Bondarcsuk
- A fost sau n-a fost?[7] (Forradalmárok)[8] – rendező: Corneliu Porumboiu
- Äideistä parhain (Az anyukám) – rendező: Klaus Härö
- Anche libero va bene (Kispálya) – rendező: Kim Rossi Stuart
- Blóðbönd – rendező: Arni Olafur Asgeirsson
- Breakfast on Pluto (Reggeli a Plútón) – rendező: Neil Jordan
- Das Leben der Anderen (A mások élete) – rendező: Florian Henckel von Donnersmarck
- Den brysomme mannen (A kiállhatatlan) – rendező: Jens Lien
- Drabet (Emberölés) – rendező: Per Fly
- Een ander zijn geluk – rendező: Fien Troch
- Efter brylluppet (Esküvő után) – rendező: Susanne Bier
- Fehér tenyér – rendező: Hajdu Szabolcs
- Flandres (Flandria) – rendező: Bruno Dumont
- Free Jimmy (Szabadítsátok ki Jimmyt!) – rendező: Christopher Nielsen
- Garpastum (Nagypályások) – rendező: ifj. Alexei German
- Grbavica (Szerelmem, Szarajevó) – rendező: Jasmila Žbanić
- Iklimler (Éghajlatok) – rendező: Nuri Bilge Ceylan
- Il caimano – rendező: Nanni Moretti
- Indigènes (A dicsőség arcai) – rendező: Rachid Bouchareb
- Je ne suis pas là pour être aimé (Tétova tangó) – rendező: Stéphane Brizé
- Juventude em marcha (Elmúlt fiatalság) – rendező: Pedro Costa
- Karaula (Határátkelő) – rendező: Rajko Grlić
- Karov La Bayit (Otthonhoz közel) – rendező: Dalia Hager és Vidi Bilu
- Komornik (A végrehajtó) – rendező: Feliks Falk
- L’amico di famiglia – rendező: Paolo Sorrentino
- La science des rêves (Az álom tudománya) – rendező: Michel Gondry
- La vida secreta de las palabras (A szavak titkos élete) – rendező: Isabel Coixet
- Laitakaupungin valot (Külvárosi fények) – rendező: Aki Kaurismäki
- Langer licht (Északi fény) – rendező: David Lammers
- Le petit lieutenant (A kis hadnagy) – rendező: Xavier Beauvois
- Leidi Zi (Lady Z) – rendező: Georgi Djulgerov
- Liubi – rendező: Layia Yiourgou
- Persona non grata – rendező: Krzysztof Zanussi
- Pride & Prejudice (Büszkeség és balítélet) – rendező: Joe Wright
- Princesas (Utcalányok) – rendező: Fernando León de Aranoa
- Princess (Hercegnő) – rendező: Anders Morgenthaler
- Requiem (Requiem egy lányért) – rendező: Hans-Christian Schmid
- Romanzo criminale (Bűnügyi regény) – rendező: Michele Placido
- Salvador (Puig Antich) (Salvador) – rendező: Manuel Huerga
- Sommer ’04 (Megfeneklett kapcsolatok) – rendező: Stefan Krohmer
- Sommer vorm Balkon (Nyár Berlinben) – rendező: Andreas Dresen
- Spiele Leben – rendező: Antonin Svoboda
- Štĕstí (Valami boldogság) – rendező: Bohdan Sláma
- Taxidermia – rendező: Pálfi György
- The Road to Guantanamo (Guantanamo) – rendező: Michael Winterbottom
- The Wind That Shakes the Barley (Felkavar a szél) – rendező: Ken Loach
- Vitus – rendező: Fredi M. Murer
- Volver – rendező: Pedro Almodóvar
- Zozo – rendező: Josef Fares
Díjazottak és jelöltek
„Díjazott” – szürkéskék háttérrel |
„Jelölt” – világos szürke háttérrel |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
A mások élete | Das Leben der Anderen | Florian Henckel von Donnersmarck | |
Felkavar a szél | The Wind That Shakes the Barley | Ken Loach | |
Guantánamo | The Road to Guantanamo | Michael Winterbottom, Mat Whitecross | |
Reggeli a Plútón | Breakfast on Pluto | Neil Jordan | |
Szerelmem, Szarajevó | Grbavica | Jasmila Žbanić | |
Volver | Pedro Almodóvar | |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
A 13-as | 13 Tzameti | Géla Babluani | |
Friss levegő | Kocsis Ágnes | |
Jóvátétel | Z odzysku | Sławomir Fabicki | |
––– | Pingpong | Matthias Luthardt | |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
A nagy csend | Die Grosse Stille | Philip Gröning | |
––– | 37 Uses for a Dead Sheep | Ben Hopkins | |
Számok álmodói | Dreaming by Numbers | Anna Bucchetti | |
––– | La casa de mi abuela | Adán Aliaga | |
Maradona, az aranykölyök | Maradona, un gamin en or | Jean-Christophe Rosé | |
Temető klub | Moadon beit hakvarot | Tali Shemesh | |
––– | Ribak i tancovscsica (Рыбак и танцовщица) | Valerij Szolomin | |
Mindennapi kenyerünk | Unser täglich Brot | Nikolaus Geyrhalter | |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Pedro Almodóvar | Volver |
Susanne Bier | Esküvő után | Efter brylluppet |
Emanuele Crialese | Aranykapu | Nuovomondo |
Florian Henckel von Donnersmarck | A mások élete | Das Leben der Anderen |
Ken Loach | Felkavar a szél | The Wind That Shakes the Barley |
Michael Winterbottom és Mat Whitecross | Guantánamo | The Road to Guantanamo |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Penélope Cruz | Volver |
Nathalie Baye | A kis hadnagy | Le petit lieutenant |
Martina Gedeck | A mások élete | Das Leben der Anderen |
Sandra Hüller | Requiem egy lányért | Requiem |
Mirjana Karanović | Szerelmem, Szarajevó | Grbavica |
Sarah Polley | A szavak titkos élete | The Secret Life of Words |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Ulrich Mühe | A mások élete | Das Leben der Anderen |
Patrick Chesnais | Tétova tangó | Je ne suis pas là pour être aimé |
Jesper Christensen | Emberölés | Drabet |
Mads Mikkelsen | Esküvő után | Efter brylluppet |
Cillian Murphy | Felkavar a szél Reggeli a Plútón | The Wind That Shakes the Barley Breakfast on Pluto |
Silvio Orlando | A kajmán | Il caimano |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Barry Ackroyd | Felkavar a szél | The Wind That Shakes the Barley |
José Luis Alcaine | Volver |
Roman Osin | Büszkeség és balítélet | Pride and Prejudice |
Timo Salminen | Külvárosi fények | Laitakaupungin valot |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Pierre Pell [9] Stéphane Rosenbaum | Az álom tudománya | La science des rêves |
Nyertesek és jelöltek | Magyar címe | Eredeti címe |
Alberto Iglesias | Volver |
Tuomas Kantelinen | Az anyukám | Äideistä parhain |
Dario Marianelli | Büszkeség és balítélet | Pride and Prejudice |
Gabriel Yared / Stéphane Moucha | A mások élete | Das Leben der Anderen |
Magyar címe | Eredeti címe | Rendező | Ország |
Szabályos szeretők | Les amants réguliers | Philippe Garrel | |
Címe | Rendező | Ország | Jelölő fesztivál |
Before Dawn | Kenyeres Bálint | | UIP díj – Tampere |
Aldrig Som Första Gången | Jonas Odell | | UIP díj – Cork |
By the Kiss | Yann Gonzalez | | UIP díj – Vila do Conde |
Comme un air | Yohann Gloaguen | | UIP díj – Drama |
Delivery | Till Nowak | | UIP díj – Gent |
El cerco | Ricardo Íscar, Nacho Martín | | UIP díj – Berlin |
For Intérieur | Patrick Poubel | | UIP díj – Krakkó |
Meander | Joke Liberge | | UIP díj – Rotterdam |
Pistache | Valérie Pirson | | UIP díj – Angers |
Sniffer | Bobbie Peers | | UIP díj – Grimstad |
Sretan put Nedime | Marko Šantić | | UIP díj – Szarajevó |
The Making of the Parts | Daniel Elliott | | UIP díj – Velence |
Vincent | Giulio Ricciarelli | | UIP díj – Valladolid |
Zakaria | Gianluca De Serio, Massimiliano De Serio | | UIP díj – Edinburgh |
Jegyzetek
- ↑ Az EFA szabályzata szerint „európai filmalkotásnak” az számít, amelyik megfelel az Európai Filmkoprodukciós Egyezményt (European Convention on Cinematographic Co-production) II. függelékébe foglalt, az alkotói, előadói, valamint műszaki és szakértői csoportok tagjainak összetételére vonatkozó feltételeknek és a rendező európai születésű vagy európai állampolgár.
- ↑ „Európai” alatt az Európai Filmakadémia a földrész földrajzi értelemben vett államainak összességét érti, függetlenül attól, hogy az Európai Unió tagjai vagy sem, kiegészítve Izraellel és Palesztinával.
- ↑ a b c Európai Filmdíjak 2006 – díjak
- ↑ A Cineuropa információja
- ↑ a b Európai Filmdíjak 2006 – válogatás
- ↑ a b c Európai Filmdíjak 2006 – jelölések
- ↑ A megmérettetésben 12:08 East of Bucharest nemzetközi angol címmel szerepelt.
- ↑ A Forradalmárok a filmszínházakban használt cím. A televízióban Volt-e vagy sem? címen játszották; a médiában ugyanakkor előfordul Hogy volt vagy nem volt?, illetve a nemzetközi angol cím (12:08 East of Bucharest) lefordításával 12:08 Bukaresttől keletre változatban is.
- ↑ 2006-ban a legjobb európai látványtervező kategóriában nem jelöltek és díjaztak látványtervezőt, ugyanakkor Európai Filmakadémia díja művészi hozzájárulásért címen díjazták a film látványtervezőit.
Források
- ↑ Európai Filmdíjak 2006 – válogatás: 2006: The Selection List. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2018. január 4.) arch
- ↑ Európai Filmdíjak 2006 – jelölések: 2006: The Nominations. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2018. január 4.) arch
- ↑ Európai Filmdíjak 2006 – díjak: 2006: The Winners. europeanfilmacademy.org. (angolul) Berlin: European Film Academy (2010) (Hozzáférés: 2016. május 15.) arch
- ↑ A Cineuropa információja: Cineuropa: European Film Awards 2006: The selection. cineuropa.org. (angolul) Non Profit Organisation "Cineuropa" (2006. szeptember 11.) (Hozzáférés: 2018. január 4.) arch
További információk
- Az Európai Filmakadémia hivatalos honlapja (angolul)
- Az Európai Filmdíj hivatalos honlapja (angolul)
- Az Európai Filmdíj az Internet Movie Database-ben (angolul)
Kapcsolódó szócikkek
|
---|
Szervezet | |
---|
Jelenlegi díjak | |
---|
Különdíjak | |
---|
Közönségdíjak | |
---|
Múltbéli díjak | |
---|
Díjátadók | |
---|
|
- Filmművészetportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap